W roku szkolnym 2023/2024 klasa 3d będzie brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym KAMELEON. Jego głównym celem jest przeniesienie procesu nauczania i nauki poza ściany szkolnej sali.Zapraszamy do śledzenia naszych lekcji :).
MZ
W roku szkolnym 2023/2024 klasa 3d będzie brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym KAMELEON. Jego głównym celem jest przeniesienie procesu nauczania i nauki poza ściany szkolnej sali.Zapraszamy do śledzenia naszych lekcji :).
MZ
3 października, już po raz drugi w naszej 109. tej gościliśmy panią Monikę Kowaleczko-Szumowską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży: „Gupikowo”, „Wybryki z Ameryki”, „Fajna Ferajna” oraz „Galop”44.
Na pierwszym spotkaniu uczestnikami byli uczniowie klas VII. Spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń i emocji oraz rozwinęło wiedzę na temat Powstania Warszawskiego. Młodzież z klas siódmych usłyszała wiele ciekawych informacji związanych z Powstaniem Warszawskim i jego bohaterami w oparciu o powieść autorki "Galop'44". To była bardzo ciekawa lekcja historii.
Doskonałym uzupełnieniem prelekcji autorki była prezentacja .z której można się było dowiedzieć, że Wojtek i Mikołaj – bohaterowie „Galopu’44” to synowie autorki. Wojtek ma 17 lat, a Mikołaj 13. Mikołaj jest szalony i entuzjastycznie nastawiony do świata, a Wojtek to zupełne przeciwieństwo brata – małomówny i zamknięty w sobie. Podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego wchodzą do kanału, który jest częścią ekspozycji. W wyniku splotu różnych wydarzeń cofają się w czasie i zostają uczestnikami powstańczych walk.
W drugim spotkaniu uczestniczyli uczniowie młodszych klas, w większości 2 i 3. Zarówno książka „Gupikowo”, jak i „Wybryki z Ameryki” i "Wielki Foch" stanowią zaproszenie do poznania ciepłej, serdecznej, a zarazem „zwariowanej” rodziny oraz towarzyszenia jej członkom w ważnych dla nich wydarzeniach. Rodziny tej trudno nie polubić, o czym przekonali się wszyscy uczestnicy spotkania. Uczniowie z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy słuchali jak powstaje książka, skąd autorka czerpie inspiracje i pomysły. Dla wielu dzieci bardzo ważna była informacja - dlaczego rodzice niechętnie godzą się na nowego zwierzęcego członka rodziny.
Zaskoczeniem dla wielu z nas było odkrycie, że bohaterowie i wydarzenia prezentowane w książkach autorki nie pochodzą z wyobraźni... na spotkaniu obecna była jedna z bohaterek Gupikowa - Marysia (a właściwie teraz już pani Maria), a także to, że jedna z bohaterek nie chciała chodzić do amerykańskiej szkoły...
Pod koniec spotkania dowiedzieliśmy się również, iż powstaje kolejna książka, a w niej- w roli głównej wystąpi pies Newton.
Na koniec obydwu spotkań oczywiście były pytania do autorki, autografy i wspólne zdjęcia.
Wszystkie książki pani Moniki Kowaleczko-Szumowskiej – są do wypożyczenia w naszej bibliotece.
Serdecznie zapraszam !
E MŁ
Potrzebujemy wielkich ideałów. Wywiad z Moniką Kowaleczko-Szumowską
https://www.granice.pl/publicystyka/monika-kowaleczko-szumowska-wywiad/914/1
Nauka samorządności w praktyce. Uczniowie 26 września wybierali prezydium Samorządu Uczniowskiego. Wyniki w ogłoszeniach w dzienniku elektronicznym
24 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 45. edycji MARATONU WARSZAWSKIEGO
Organizator przedsięwzięcia, Fundacja Maraton Warszawski, postawił nam spore wyzwanie – wsparcie imprezy biegowej od samego świtu, aż do godzin popołudniowych 😊.
Tę kolejną już przygodę - z obsługą depozytów biegnących zawodników, rozpoczęliśmy zbiórką o g. 7.00 przy PKiN.
Grupa kilkunastu uczniów naszej szkoły z dużym zaangażowaniem zatroszczyła się o pozostawione bagaże maratończyków, wsparła zawodników bieżącą informacją na temat szczegółów organizacyjnych imprezy, a także dystrybucją drugiego śniadania i napojów dla wolontariuszy (oczywiście o te przekąski zadbał organizator) 😊.
Liczne pozytywne doświadczenia dały nam dużo radości ze wspólnych działań.
Brawa dla wolontariuszy, biegaczy i organizatorów imprezy!
Czekamy na kolejne, sportowe, pełne dobrej energii wydarzenie, jakim tym razem będzie półmaraton warszawski (III 2024)!
J. Sperczyńska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są akcje czytelnicze. My również obchodziliśmy czytelnicze święto - dzieci z klas 1-3 przyniosły swoje ulubione książki, czytały je na głos w swoich klasach, a niektóre zawitały do biblioteki .
Lekturą w starszych klasach, zwłaszcza w 7 - była książka - Galop"44 - pani Moniki-Kowaleczko-Szumowskiej, którą wkrótce będziemy gościć w naszej szkole.
Głośne czytanie jest trudną sztuką. Wymaga dbałości o piękną dykcji, umiejętności ciekawego modulowania głosu, czytania w odpowiednim tempie, z właściwym natężeniem i przyjemną barwą głosu. Osoba czytająca powinna snuć bajkę tak, by słuchacze przeżywali przygody wspólnie z bohaterami.
Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania małym i dużym, do słuchania i snucia opowieści, bo, jak powiedział Kornel Makuszyński:
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,który (…) życie napełnia światłem, a (…) serca wzruszeniem;miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.”
Biblioteka szkolna
EMŁ
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest corocznie 29 września. Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa, buduje mocną więź, między dzieckiem a rodzicem, rozwija empatię i zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami.
Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek.
W dzisiejszych czasach, warto też wspomnieć również, że czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie. Warto więc, czytać dzieciom, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut. Korzyści będą obopólne.
TALENCIAKI DLA NASZEJ SZKOŁY
Zarejestrowaliśmy naszą Szkołę w akcji Lidla "Szkoły Pełne Talentów" i zbieramy TALENCIAKI
Robiąc zakupy w Lidlu można odbierać przy kasie specjalne kupony - TALENCIAKI (zakupy za minimum 50 zł - w zakupach przynajmniej jeden owoc lub warzywo)
JAK PRZEKAZAĆ TALENCIAKI NASZEJ SZKOLE?
Można to zrobić na dwa sposoby:
1. wejść na stronę https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040009129 i zeskanować kod QR lub wpisać go.
2. wrzucić talenciaka do pudełka, które od 4 września będzie znajdować się przy głównym wejściu do szkoły.
Zebrane talenciaki zamienimy na pomoce edukacyjne i sprzęt sportowy.
Zapraszamy do udziału w akcji :)
Jeszcze dziś 29.09. cała społeczność szkolna SP 109 ma możliwość zwiedzenia goszczącej w tym tygodniu pięknej wystawy „Powrót do szkoły. Elementarz”.
Serdecznie zapraszamy!
29 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom. Tego dnia w naszej szkole na j. angielskim w kl. 1-3 obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała @FundacjaV4Sport w partnerstwie z @AkademiaKrokietaiLamy.
Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!
@EuropejskiDzienSportuSzkolnego
#ESSDPoland#ActiveLessonsPlan#ESSD2023 #BeActive#edukacjawruchu #AKiL
A. C.
29 września nasza szkoła pierwszy raz będzie brała udział w obchodach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego.
To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział aż 41 krajów z całego świata.
Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, a naszym marzeniem jest, by ta aktywność towarzyszyła im każdego dnia!
W najbliższych dniach w naszej szkole na j. angielskim w kl. 1-3 obowiązywać będzie wyjątkowy harmonogram lekcji – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała @FundacjaV4Sport w partnerstwie z @AkademiaKrokietaiLamy.
Uczniów kl. 1-3 szczególnie jutro oraz w przyszłym tygodniu zachęcam do założenia sportowych ubrań. Szczegóły dotyczące akcji znajdują się pod linkiem: https://www.essd.eu/?fbclid=IwAR03HkY1x0uTACzdzZBMvfr6o1u1x-0Sqi4VaqstiANc5Ds6qC8w9GpNP8k
Zapraszam do wspólnej sportowej zabawy,
Agata Cygan
Hello! Hola! Bonjour! Ciao! The European Day of Languages
W naszej szkole w tym tygodniu świętowaliśmy rocznicę ustanowienia Europejskiego Dnia Języków (26.09.)
To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku. Jego celem jest zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej.
Nauczyciele języków obcych przygotowali na ten czas wiele ciekawych aktywności dla uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Jedną z nich była propozycja założenia ubrań z napisami w językach obcych – pomoca w rozszyfrowaniu jakie napisy noszą służyły nasze Panie Anglistki.
W ramach „odwróconego nauczania” chętni uczniowie mogli zapoznać się z materiałami on-line, z których korzystaliśmy podczas lekcji w tym tygodniu: https://edl.ecml.at/Facts/LanguageFacts/tabid/1859/language/Default.aspx
Czy jesteś językowym detektywem? Czy potrafisz rozpoznać wszystkie języki przedstawione w grze?
https://edl.ecml.at/Games/Languagedetective/tabid/4285/Default.aspx
Zespół Języków Obcych
BIBLIOTEKA
zaprasza
3 X 2023 (WTOREK)
NA SPOTKANIE
z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską.
Dla klas VII - Powstanie Warszawskie
dla klas 1-3 - Wokół "Gupikowa"
o autorce:
Monika Kowaleczko-Szumowska studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois w USA.
Pracuje jako tłumacz, między innymi, książek dla dzieci i młodzieży: “Gorzkie urodziny”, “Z tęsknoty za Judy”, “Hugo i mapa z wyspy potworów”, “Dokąd odchodzisz”.
Tłumaczy też książki popularno-naukowe dla dorosłych, a także materiały i wystawy dla Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jako pisarka zadebiutowała książką "Gupikowo", której bohaterem jest sympatyczna rodzinka fascynująca się hodowlą rybek akwariowych.
Na co dzień mama czwórki rozbrykanych, choć wcale już niemałych dzieci.
5._Bieg_z_Rados__cia___-_SZKOLY.pdf
UWAGA!
Serdecznie zapraszamy do udziału w corocznym Biegu z Radością.
Organizator przekaże szkole bezpłatnie pulę kodów zwalniających z opłaty za rejestrację.
Wkrótce więcej informacji.
UWAGA! Tegoroczna edycja Konkursów Przedmiotowych, których organizatorem jest MKO. zgodnie z harmonogramem etapu szkolnego odbędzie się w dniach:
3 października - język niemiecki
4 października - język hiszpański
6 października - język angielski
9 października - chemia
10 października - język polski
11 października - geografia
12 października - matematyka
13 października - historia
16 października - biologia
17 października - fizyka
Wszystkie informacje dotyczące konkursów znajdują się na stronie https://konkursy.mscdn.pl/
Nasza szkoła uczestniczy w Warszawskim Programie Ubezpieczeniowym, dającym możliwość zakupu ubezpieczenia NNW dla dzieci i młodzieży, a także OC dla nauczyciela / dyrektora. na preferencyjnych warunkach.
Ubezpieczenie NNW dedykowane jest dla:
Przedstawiony program oferuje 5 wariantów z szerokim zakresem ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest dobrowolne. Szczegółowe informacje https://nnw24.pl/
1_-_Pelna_oferta_NNW_na_rok_2023_2024_InterRisk_TU.pdf
oc_nauczyciela_dyrektora_2023_2024_Interrisk.pdf
Webinary informacyjne
Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o tym produkcie to zapraszamy na bezpłatne webinary w dniu 5 września 2023 r. o godzinie 10:00 i 14:00.
Linki do webinarów:
5 września 2023 r. godzina 10:00 – 11:00
5 września 2023 r. godzina 14:00 – 15:00
Okres ubezpieczenia
Okres ubezpieczenia obowiązuje od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r., pod warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia w terminie do 30 października 2023 r.
Jak dokonać zakupu ubezpieczenia?
Wszelkie formalności związane z zapisem dziecka odbywają się drogą elektroniczną – zgłoszenie do ubezpieczenia, płatność składki, dokumenty wraz z certyfikatem ubezpieczenia przesyłane są na wskazany podczas rejestracji e-mail
Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli.
Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, które odbyły się w Łodzi, dzieciaki, podczas festynu, posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem w władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn, który zna większość podopiecznych przedszkoli w Polsce.
Trzeci weekend września to czas kolejnej edycji akcji "Sprzątanie świata".
Chętnie włączamy się w takie akcje. Zaczęliśmy już dziś od posprzątania terenu szkoły i jej okolicy. Zainteresowanych tegoroczną akcją zapraszamy do zajrzenia pod link
https://facebook.com/events/s/wawerskie-sprzatanie-lasu-vol-/991767888808302/
15 września świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które ma na celu pobudzenie kreatywności, pomysłowości i wiary w swoje możliwości. Uczniowie wysłuchali opowiadania The Dot Petera H Reynoldsa, uczyli się piosenki, pisali i rysowali w czym są dobrzy. Na muzyczno-plastycznej przerwie uczniowie śpiewali razem piosenkę The Dot oraz zakropkowali kredą szkolny plac
Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci od 12 roku życia, do udziału w bezpłatnym programie “Akademia Rodziców Nastolatka - wyzwania i możliwości”- finansowanego przez m.st. Warszawa.
Celem programu jest przede wszystkim wzmocnienie wiedzy i umiejętności rodziców i opiekunów w zakresie budowania zdrowych relacji z osobami nastoletnimi, tak aby lepiej je zrozumieć i wspierać.
W ramach programu, mogą Państwo BEZPŁATNIE:
· uczestniczyć w seminariach on-line
· wziąć udział w jednodniowych warsztatach dla rodziców
· skorzystać z konsultacji rodzicielskich
· wziąć udział w grupie wsparcia
· czytać artykuły
· oglądać inspirujące materiały wideo
Osoby zainteresowane udziałem w programie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, znajdującego się pod linkiem:
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w biurze Stowarzyszenia,
tel.: (22) 499 37 33 w godz. 9.00 - 15.00 oraz pisząc na adres e-mailowy: akademia@niebieskalinia.org
Zapraszamy do śledzenia profilu programu na FB:
www.facebook.com/akademiarodzicownastolatka
Program realizowany jest przez Stowarzyszenie “Niebieska Linia".
Akademia Rodziców Nastolatka - wyzwania i możliwości
Alicja Niewęgłowska
Koordynatorka projektu
a.nieweglowska@niebieskalinia.org
---
Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
"Niebieska Linia"
ul. Jaktorowska 4
01-202 Warszawa
tel: 22 499 37 33
www.niebieskalinia.org
Nasza Szkoła w roku szkolnym 2022/23 dołączyła do programu certyfikacyjnego: „Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0” organizowanego przez Fundację: „Instytut Edukacji Pozytywnej”. Celem głównym programu jest promocja, a przede wszystkim profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny.
W czasie trwania projektu angażuje się całą społeczność szkolną, tj. uczniów, kadrę pedagogiczną, a także rodziców, co wpływa na integrację i uczy wspólnej pomocy, a przede wszystkim uwrażliwia na drugiego człowieka – jego potrzeby, punkt widzenia, emocje i doświadczenia. Miło nam poinformować, że za działalność w roku szkolnym 2022/23 otrzymaliśmy certyfikat.
W roku bieżącym kontynuujemy działania.
Agata Cygan
Szkolna Koordynatorka SMP
Dyrektor Szkoły zatrudni:
- nauczyciela Świetlicy Szkolnej
- nauczyciela współorganizującego kształcenie
- pomoc nauczyciela
- pedagoga specjalnego
CV prosimy składać w sekretariacie Szkoły lub przesłać
mailowo na adres: sekretariat.sp109@eduwarszawa.pl
Dziś 8 IX 2023 r. klasa 2d obchodziła Dzień Marzyciela. Uczniowie bardzo chętnie i kolorowo przedstawili swoje ukryte pragnienia. Tak fantastycznie zaczynamy nowy rok szkolny.MJ
Dzień Marzyciela jest obchodzony 8 września już od ponad 20 lat! Inicjatorem akcji był Polski Portal Marzeń, czyli organizacja, która pomagała spełniać marzenia dzieci.
Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka. Czemu więc tak często ludzie boją się marzyć, a jeszcze bardziej realizować swoje marzenia, pasje?
Warto dziś, choć chwilę, poświęcić na to aby pomarzyć. Zatopić się w marzeniach, które zostały spełnione, które można realnie spełnić i te, które wywołują uśmiech na twarzy, lecz zawsze pozostaną w sferze fantazji. Podstawą jest to aby nie bać się własnych pragnień, bo marzenia są tym co trzyma w nadziei, a spełnianie marzeń tym co uszczęśliwia.
Oprócz spełniania własnych marzeń, wielką radość, również może sprawić spełnienie czyjegoś marzenia. Na ten aspekt, chciał zwrócić uwagę pan Sławomir Rybka- pomysłodawca Dnia Marzyciela.
To co dla jednych jest banalne, czy nic nie kosztuje, dla drugich może być szczytem marzeń. W codziennej pogoni za własnymi sprawami, często można nie zwrócić uwagi o czym marzą osoby z najbliższego otoczenia. Czasem wystarczy przytulenie kogoś, poświęcenie czasu, zaangażowanie. Form w jakie można się angażować jest mnóstwo.
Oprócz akcji, zbiórek, fundacji warto zwrócić uwagę na lokalne środowisko czy w szkole, pracy, wśród sąsiadów. Może właśnie dziś uda Ci się spełnić czyjeś marzenie.
Powered by aSc EduPage