• "Szkoła do hymnu 2022"
          • "Szkoła do hymnu 2022"

                Już po raz kolejny uczestniczymy w akcji "Szkoła do hymnu". Nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób chcemy włączyć naszą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

                  Dzień póżniej 11 listopada w samo południe... zastanawiasz się co możesz robić? Można włączyć radio czy telewizję i dołączyć do wspólnego śpiewania. W poprzednich latach w akcji „Niepodległa do hymnu” Mazurka Dąbrowskiego słychać było od morza do Tatr: zagrano go z wieży kościoła Mariackiego, śpiew roznosił się na Śnieżce, placu Zamkowym w Warszawie, w Ratuszu Poznańskim i w setkach innych miejsc! W tym roku także zachęcamy do wspólnego śpiewania, wraz z rodziną, współlokatorami czy najbliższymi.

            . Więcej informacji na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosc...

             

            SŁOWA HYMNU PAŃSTWOWEGO

            NUTY HYMNU ROZPISANE NA GŁOS

            NUTY HYMNU ROZPISANE NA FORTEPIAN

            NUTY HYMNU WERSJA UPROSZCZONA

            W tym roku obchodzimy 96. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski i 226. rocznicę powstania pieśni Legionów. Oficjalnie Mazurek Dąbrowskiego został ogłoszony naszym hymnem państwowym na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych  z 26 lutego 1927 r.  Przy wyborze brano pod uwagę sześć pieśni patriotycznych, takich jak: Rota, Boże coś Polskę, Warszawianka, Chorał, My pierwsza Brygada, ale Mazurek miał najszerszą akceptację społeczną i nieformalnie był już traktowany jako hymn.

            W 1797 r. w północnych Włoszech, przy boku armii francuskiej, powstały Legiony Polskie pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Tam również narodziła się pieśń, napisana do zasłyszanej melodii ludowego mazurka. Autorem  tekstu był Józef Wybicki, pisarz,  polityk, poseł na sejm, członek Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Po upadku Rzeczypospolitej czynnie uczestniczył w zabiegach o utworzenie polskich jednostek wojskowych. Warto przypomnieć, że Józef Wybicki urodził się w 1747 r., a zmarł w 1822 to znaczy, że w tym roku obchodzimy 275. rocznicę jego urodzin i 200. rocznicę jego śmierci.

            Pieśń Legionów  po raz pierwszy wykonano  w lipcu  1797 r. podczas uroczystego pożegnania legionistów, opuszczających miejsce stacjonowania w Reggio Emilia. Wraz z legionami Mazurek Dąbrowskiego dotarł na ziemie polskie, śpiewali go żołnierze Księstwa Warszawskiego i powstańcy w 1831 i 1863 r. Szybko stał się najpopularniejszą pieśnią „ku pokrzepieniu serc”, nie tylko dla Polaków. W XIX wieku utwór przetłumaczono na 17 języków, a podczas wydarzeń rewolucyjnych Wiosny Ludów rozbrzmiewał na ulicach Wiednia, Pragi, Berlina. Na frontach I i II wojny światowej Pieśń Legionów zagrzewała do walki i dodawała otuchy.

            Dzisiaj pierwotna wersja tekstu została skrócona o 2 zwrotki, a linia melodyczna mazura – o kilka dźwięków. Tak ustalony hymn jest chroniony przez zapis w Konstytucji RP i ustawę o symbolach narodowych, a wspólnie z godłem i barwami narodowymi tworzy trwały zestaw atrybutów naszej państwowości.

             

          • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece..."witajcie w książkowym świecie... "

            W środowy poranek 9 listopada nareszcie- długo oczekiwani- pojawili się w bibliotece najmłodsi w szkole czyli przedszkolaki 3. 4. latki. Maluchy  zapoznawały się z biblioteką, zaglądały do magazynu książek w poszukiwaniu czarodziejki  i czarownicy- Baby Jagi.  Pytały czym zajmuje się pani bibliotekarka, próbowały zgadnąć -  Kto jest najważniejszy w bibliotece? ... Bardzo się zdziwiły gdy pani Ela - bibliotekarka - powiedziała, że są to dzieci- czytelnicy, które odwiedzają biblotekę.

            Jak to w bibliotece zazwyczaj bywa, odbyło się też krótkie czytanie ... była to  niespodzianka w postaci teatrzyku kamishibai, a krótki wierszowany tekst  "O Panach Palcach" sprawił, że też świetnie się przy tym bawilły, o czym świadczą uśmiechnęte buzie.

            Za pół godziny punktualnie o godzinie 10 przybyły na spotkanie także Przedszkolaki- Starszaki. Tu już poważniejsze tematy poruszano - rozmawialiśmy o regulaminie, zasadach zachowania się w czytelni, poszanowaniu wypożyczonych książek. 

             

            EMŁ

        • "Pokój Ciszy"
          • "Pokój Ciszy"

            W dniu dzisiejszym  udostępniliśmy naszym uczniom, miejsce, długo przez dzieci i nauczycieli, wyczekiwane, "Pokój Ciszy". Pokój powstał dzięki Rodzicom! Bardzo, bardzo dziękujemy Pani Marzenie Maciąg - Urbańskiej, Pani Izabeli Palicy, Panu Wiktorowi Sierocińskiemu, za czas, "serce", zaangażowanie i ogromną pomoc w realizacji tego projektu, od początku do końca, Radzie Rodziców za dofinansowanie projektu !

            ZASADY KORZYSTANIA ZE SZKOLNEGO POKOJU WYCISZENIAW SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH W WARSZAWIE

            DLA KOGO??? Szkolny Pokój Ciszy przeznaczony jest dla każdego dziecka, które potrzebuje wyciszenia, odprężenia, wyregulowania układu nerwowego, poradzenia sobie z trudnymi emocjami, zachowaniem.

            W pokoju można odpocząć od zgiełku, hałasu, za zgodą nauczyciela zaprosić kolegę, koleżankę do wspólnej, spokojnej zabawy. Tu można też rozwiązać sytuację konfliktową i omówić ją na osobności w życzliwej i komfortowej atmosferze.

             

            REGULAMIN SZKOLNEGO POKOJU WYCISZEŃ

            1. Uczeń przebywa tylko pod opieką osoby dorosłej - po pobycie nauczyciel/opiekun zobowiązany jest wpisać się do zeszytu odwiedzin; (imię i nazwisko nauczyciela/opiekuna, data, godzina wejścia, godzina wyjścia, imię i nazwisko ucznia z którym nauczyciel/opiekun przebywał)

            2. Aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa i komfortu, w pokoju powinno przebywać jedno dziecko, chyba, że opiekun zdecyduje inaczej.

            3. Dbamy o porządek i czystość.

            4. Dbamy o wyposażenie pokoju i wykorzystujemy je zgodnie z jego przeznaczeniem.

            5. Sprzęt odkładamy na miejsce.

            6. Uszkodzenia sprzętu zgłaszamy nauczycielowi lub Dyrektorowi Szkoły;

            7. Sprzętu nie wynosimy z pokoju wyciszenia.

            8. Przestrzegamy zasad społecznych i regulaminów obowiązujących w szkole.

            9. Uczniowie mogą korzystać ze sprzętu elektronicznego wyłącznie za zgodą nauczyciela.

            10. W pokoju ciszy nie prowadzimy zajęć dydaktycznych.

            Z życzeniami dobrego czasu w Pokoju Wyciszenia!

            koordynator projektu: Ewa Fabrycka 

        • Witamy w naszym szkolnym gronie
          • Witamy w naszym szkolnym gronie

                96. dzieci z  klas pierwszych naszej Szkoły zostało pasowanych na ucznia przez panią dyrektor - Hannę Ratańską-Szot 27 października 2022 r. Tego dnia pierwszoklasiści przybyli do szkoły w galowych strojach w obecności swoich rodziców, którzy towarzyszyli im w ceremonii ślubowania oraz pasowania na ucznia. O godzinie 9 - ślubowanie składali wychowankowie pani Joanny Górczyńskiej  z klasy I A i wychowankowie pani Agnieszki Dejniak  I C, a godzinę później-  wychowankowie pani Elżbiety Sandach  z klasy I B oraz pani Magdaleny Jarosz z klasy  I D. 

              Dzieci przygotowały pod opieką swoich Pań krótkie występy, podczas których zaprezentowały recytację wierszy, zaśpiewały piosenki oraz pochwaliły się swoją wiedzą.

            W ramach pamiątki z tego pamiętnego dnia otrzymały  tarcze ufundoane przez Radę Rodziców. Od tego dnia klasy pierwsze stały się prawowitymi uczniami Szkoły. Mamy nadzieję, iż dotrzymają słowa  będą spełniać złożone obietnice.

            EMŁ

          • Listopadowe spotkania z Zarządem Dzielnicy Wawer

            Tematami poruszanymi podczas spotkań, będą najważniejsze dla mieszkańców kwestie, mające wpływ na ich codzienne funkcjonowanie.

            Spotkania będą mieć charakter otwarty.

            Podczas spotkań będzie można porozmawiać z przedstawicielami:

            • Wydziału Inwestycji
            • Wydziału Infrastruktury
            • Wydziału Obsługi Mieszkańców
            • Wydziału Ochrony Środowiska
            • MPWiK
            • Zarządu Dróg Miejskich
            • Policji
            • Ośrodka Pomocy Społecznej
            • ZGN Wawer
            • a także z przedstawicielami OSiR-u, Biblioteki i Wawerskiego Centrum Kultury.

            Spotkania odbędą się w następujących terminach:

            • 09.11.2022 r. – Szkoła Podstawowa nr 109 – ul. Przygodna 2 (Las, Wawer, Sadul, Zerzeń)
            • 15.11.2022 r. – Kulturoteka Falenica – u. Walcownicza 4/6 (Falenica, Aleksandrów, Radość)
            • 23.11.2022 r. – Szkoła Podstawowa nr 195 – ul. Króla Maciusia 5 (Marysin, Anin, Międzylesie)
            • 30.11.2022 r. – Szkoła Podstawowa nr 404 – ul. Cyklamenów 28 (Nadwiśle, Miedzeszyn)

            Wszystkie spotkania będą rozpoczynały się o godzinie 18:00 i będą trwały ok. 2 godzin. 

             

            https://wawernews.pl/listopadowe-spotkania-z-zarzadem-dzielnicy-wawer/

        • Uwaga! Listopad za rogiem, czyli CZAS NA POZYTYWNĄ UWAGĘ 2022/2023
          • Uwaga! Listopad za rogiem, czyli CZAS NA POZYTYWNĄ UWAGĘ 2022/2023

            Pozytywna Uwaga 2022 / 2023 w naszej szkole po raz czwarty. Więcej o akcji, a także ciekawe rozmowy na temat chwalenia na: www.pozytywnauwaga.pl.  Przegońmy wspólnie smutek ze szkolnych korytarzy! Przed nami: 

            • listopad miesiącem pozytywnych uwag w dzienniczkach
            • tworzenie Mapy Mocy Klasy wspólne odkrywanie talentów rozmowy o naszych wartościach
            • Radar Kompetencji Społecznych
            • Alfabet Pozytywnej Uwagi Dzienniczki Pozytywnej
            • Uwagi Świadectwo Pozytywnej Uwagi oraz wiele, wiele innych!

            Nauczycielu pochwal swojego ucznia, rodzicu pochwal dziecko czy nauczyciela. Na co dzień nie mamy problemu ze zwracaniem uwagi dzieciakom, co robią źle. Dlaczego wstydzimy się więc chwalenia?

            Ofiarami jesteśmy my wszyscy, bo warto doceniać także z egoistycznego powodu – dla siebie. – Docenianie innych robi dobrze i nam samym. Bycie dobrym dla innych pomaga ci być lepszym człowiekiem. A wszyscy lubimy być dobrymi ludźmi. (...)  – Popatrz uważnie na drugiego człowieka. Tak po ludzku. Popatrz na swojego ucznia, pracownika, swoje dziecko i zastanów się co możesz zrobić, by dodać mu skrzydeł. 

            Iwona Grochowska, psycholog, trener biznesu, autorka programu dla liderów „Akademia Doceniania”.

             

        • Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta 2022”
          • Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta 2022”

            "(...) Umarłych wieczność dotąd trwa,

            dokąd pamięcią im się płaci.

            Chwiejna waluta. Nie ma dnia, 

            by ktoś wieczności swej nie stracił. (...)"

            Wisława Szymborska

             

            Nasza szkoła  włącza się po raz kolejny w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta". To akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

              Pamięć o osobach związanych z działalnością naszej szkoły jest dla nas szczególnie ważna. W ramach projektu powstała wystawa przypominająca zmarłych nauczycieli i pracowników - można oglądać ją w budynku szkoły już od 24 X (dostępna jest też wersja elektroniczna w zakładce O SZKOLE>>POŻEGNANIA).

            Wkrótce odwiedzimy i uporządkujemy groby na miejscowym cmentarzu, a pomocny będzie przewodnik zamieszczony na naszej stronie w zakładce  O SZKOLE >>NEKROPOLIA  ZERZEŃSKA . 

            Na zajęciach rozmawiać będziemy na temat lokalnych miejsc pamięci oraz dyskutować na temat dokonań osób ważnych z punktu widzenia historii lokalnej i historii Polski. 

            Opiekunowie akcji : 

            Dyrekcja Szkoły,

            nauczyciele wychowawcy

            biblioteka szkolna

        • LISTOPADOWE ŚWIĘTA - 1 XI, 2 XI
          • LISTOPADOWE ŚWIĘTA - 1 XI, 2 XI

                             Pamięć

            Maleńka chwilka jak oka mgnienie
            zabrała wszystko nic nie zostało
            zabrała ze sobą radość cierpienie
            jak by wszystkiego jej było mało.

            To wieczność będzie jej główną siłą
            ona to życiu nadzieję daje
            chwila zadumy nad bliskich mogiłą
            nad tym co mija i co zostaje.

            My wspominamy choć pamięć zawodzi
            Wasze uczynki potknięcia i twarze
            głośno rozmawiać dziś się nie godzi
            modlitwę szeptaną przyjmijcie w darze.

            O przyjaciele których już nie mamy
            ten dzień pamięci Wam się należy
            jasny płomień znicza w podzięce Wam damy
            i bukiet kwiatów co na grobie leży.

            Renia Sobik

            http://www.strumienie.eu/article/329.html


            1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się wielu z nas ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu już  udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Te prawdę nazywamy świętych obcowaniem.
            Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. 

            Duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

            S. Otylia

        • "MISIOWY" KONKURS PLASTYCZNY
          • "MISIOWY" KONKURS PLASTYCZNY

            Uwaga! Uwaga! Już niedługo - 25 XI - bardzo lubiane święto- Dzień Pluszowego Misia

            Zachęcamy do udziału w konkursie: 

            szkolni koordynatorzy - Aleksandra Floriańska, Elżbieta Łaszkiewicz

            REGULAMIN konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Stefana Potockiego pt. „Droga miodowa - Miodal i Lilu w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi”
                                                         

            Organizator: Konkurs plastyczny inspirowany twórczością Stefana Potockiego organizowany jest przez Świetlicę i Bibliotekę SP 109 im. Batalionów Chłopskich. Konkurs organizowany jest z okazji Dnia Pluszowego Misia.

            Adresowany do uczniów SP 109 – klasy I-III. 

            Cele konkursu: 
            -zachęcanie dzieci i młodzieży do poznawania twórczości Stefana Potockiego,
            -kształtowanie zamiłowania do dziecięcej literatury,
            -rozwijanie wyobraźni oraz ekspresji plastycznej dzieci.

            Zasady uczestnictwa w konkursie
            Przedmiotem Konkursu jest wykonanie pracy inspirowanej przygodami Misia Miodala i Misi Lilu - bohaterów książek Stefana Potockiego, zgodnie z poniższymi założeniami:

            • format pracy nie mniejszy niż A4, nie większy niż A3;
            • technika wykonania pracy dowolna np. rysunek, grafika, praca malarska, collage;
            • praca płaska, bez artykułów spożywczych;
            • praca dziecięca, wykonana samodzielnie;
            •  każda praca musi zawierać metryczkę na odwrocie: tytuł pracy, imię i nazwisko i klasę autora;
            • do konkursu może zgłosić tylko jedną pracę;
            • pracę należy dostarczyć do Świetlicy Szkolnej sala 113 do dnia 16.11.2022 r.
            • komisja kokursowa wyłoni zwycięzców w posczególnych kategoriach wiekowych; 
            • laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i narody 

            W BIBLIOTECE i ŚWIETLICY   - Posłuchać można fragmentów książek, zainspirować się lekturą. Autorzy wyróżnionych prac zostaną zaproszeni na spotkanie z autorem- by posłuchać jego wspomnień z dzieciństwa spędzonego w arystokratycznym domu (rodzice pochodzili ze znamienitych rodów szlacheckich), historii powstania książek.

            .

            O AUTORZE 

            Urodził się w roku 1965 w Kanadzie, jego najstarsza siostra – w Buenos Aires, a pozostałe rodzeństwo – w Rio de Janeiro. Matka – Elżbieta Radziwiłłówna, urodziła się w 1939 w Warszawie, ale zaraz po wybuchu wojny musiała wyjechać z matką z Polski. W lipcu 1940 dotarła do Brazylii, gdzie się wychowywała i kształciła. Studiowała także w Anglii i Kanadzie. W Rio de Janeiro poślubiła Antoniego Potockiego. Ojciec autora urodził się w Krakowie 15 lat przed wybuchem II wojny światowej. Wychowywał się w majątkach rodzinnych, w Olszy (Kraków), Bończy (lubelskie) i w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. W 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej. Po wojnie dwukrotnie uciekał z Polski i wracał do kraju, aż za trzecim razem wyjechał ostatecznie, gdyż groziło mu więzienie za walkę w szeregach AK i za to, z jakiej rodziny pochodził. W latach 1946-47 służył w Polskiej Marynarce Handlowej, wiele podróżował po świecie. Osiadł w Brazylii, gdzie pracował w firmie importu i eksportu dzikich zwierząt, z tym związane były wyprawy nadAmazonkę, do Afryki, Indii, Singapuru.

            Autor książki najbardziej pamięta z dzieciństwa brazylijskie piosenki śpiewane przez matkę oraz polskie pieśni i kolędy, których uczył go ojciec. Jako mały chłopiec zapragnął mieć pluszowego misia. Któregoś dnia jego marzenie się spełniło i pod choinką znalazł brązowego niedźwiadka. Gdy zastanawiał się, jak go nazwać, ojciec zaproponował imię Miodal, bo tak nazywał się jego miś z lat dziecięcych.

            Ojciec autora bardzo barwnie opowiadał o przeszłości Polski. Wspominał też swoje ekscytujące przygody z młodzieńczych lat i z czasów emigracji. Zaszczepił w synu wartości patriotyczne, zadbał, by nie zapomniał o rodzinnych tradycjach. Podkreślał, jak ważna i bezcenna jest wolność oraz podróże i nauka, także języków obcych, które otwierają umysł i świat. Ale przede wszystkim, ojciec wpoił synowi poczucie odpowiedzialności za tych, których życie zależy od niego.

            Pierwszym marzeniem autora było latanie – chciał zostać pilotem. Samoloty i lotniska fascynowały go, dopóki starszy brat nie uzmysłowił mu, że to nudny zawód – godzinami trzeba siedzieć i wpatrywać się we wskaźniki lotu! Za namową ojca został więc inżynierem. Po ukończeniu studiów podjął pracę niedaleko Toronto, ale kiedy tylko nadarzyła się okazja, wyjechał do Paryża. 

            Po kilku latach (w 1997 roku) otrzymał propozycję wyjazdu do Polski, by objąć stanowisko dyrektora produkcji nowo powstającej fabryki kosmetyków L’Oréal. Uznał to za ciekawe wyzwanie i podjął je. Po zakończeniu projektu postanowił opuścić świat korporacji i rozpoczął pracę na własny rachunek. Zajmował się importem egzotycznych kwiatów, doradzał zagranicznym inwestorom, był współwłaścicielem sieci sklepów oraz galerii sztuki. Zaangażował się w działalność Fundacji Awangarda na rzecz osób niepełnosprawnych. Dużo czytał i podróżował po świecie. Zawsze był pod wrażeniem pisarzy, ale nigdy nawet nie marzył, że stanie się jednym z nich. A jednak...

             

            https://ksiazki.wp.pl/stefan-potocki-6150216722609793c

        • Nagroda Prezydenta m. st. Warszawy
          • Nagroda Prezydenta m. st. Warszawy

            Wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznano 14 X podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim. Nagrodzeni to dyrektorzy i nauczyciele z warszawskich szkół i placówek oświatowych. Laureatów wyłoniono spośród ponad 30 tys. pedagogów. 

            119 pracowników placówek oświatowych otrzymało Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy, wśród nich nauczycielka matematyki w naszej szkole  - pani Beata Ludzia. 

            GRATULUJEMY !

             

        • ZAPROSZENIE na imprezę koszykarską "Wawer pokochał koszykówkę!"
          • ZAPROSZENIE na imprezę koszykarską "Wawer pokochał koszykówkę!"

            Drodzy Rodzice, 
            W imieniu Akademii koszykarskich Wawerians i Wawerriors, zapraszamy Państwa i Wasze dzieci na największą imprezę koszykarską w naszej dzielnicy pod nazwą: Wawer pokochał koszykówkę!
            Już w najbliższą sobotę, 22 października 2022 od godziny 14:00 zapraszamy do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 76 w Falenicy, przy ul. Poezji 5

            Podczas imprezy:
             - magiczny pokaz z piłką do koszykówki Pawła Kidonia! - jedynego Polaka w barwach Harlem Globetrotters - amerykańskiej drużyny koszykarskiej łączącej elementy sportu i rozrywki
            -  pokazowe treningi dla dzieci  z doświadczonymi trenerami 
            - mnóstwo konkursów dla dzieci, ale też dorosłych!! 
            - mini turnieje koszykówki dla dziewcząt i chłopców z roczników 2012-13 
            wykłady towarzyszące imprezie dla rodziców:
             - jak zachować się podczas urazów w trakcie uprawiania koszykówki 
            - rola rodzica w rozwoju młodego sportowca 

            Można przyjść na imprezę i popatrzeć albo zgłosić dziecko do czynnego udziału w pokazie Pawła Kidonia, treningach i turnieju.
            Chcecie zapisać Wasze dziecko do czynnego udziału w imprezie, skontaktujcie się z: w@wawerians.pl 
            uwaga: liczba miejsc w turnieju i na treningach ograniczona!


            W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

        • ZAPRASZAMY
          • ZAPRASZAMY

            na bezpłatne  zajęcia sportowe pozalekcyjne w roku szk. 2022/2023 

            trwają do 4 grudnia 2022

             

            Zajęcia SKS    

            I grupa zajęcia dla uczniów klas IV - VIII

            prowadzący:  Bartłomiej Gajda

            Forma zajęć: piłka nożna, koszykówka, siatkówka.

             Miejsce zajęć: sala gimnastyczna lub boisko szkolne.

            Środa godz. 16.30

            Piątek godz. 14.40

            II grupa zajęcia dla uczniów klas I-III

            prowadzący Monika Ozdoba

            Forma zajęć: gimnastyka, gry i zabawy.

            Poniedziałek godz. 15.00

            Piątek godz. 13.30

             

            Zajęcia Lekkoatletyka dla każdego

            Prowadzący: Monika Ozdoba

            Poniedziałek godz. 16.00

            Piątek godz. 13.30

             

        •  ŻYWA LEKCJA HISTORII- SZABLE W DŁOŃ, OPOWIEŚĆ O RZECZPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW.
          •  ŻYWA LEKCJA HISTORII- SZABLE W DŁOŃ, OPOWIEŚĆ O RZECZPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW.

                Dnia 11 października uczniowie  klas 6-8 uczestniczyli w lekcji historii. Edukator przybliżył uczniom tematykę:  Rzeczpospolitej XVII wieku: czas wspaniałych triumfów i gorzkiej porażki, ludzi honoru i parszywych zdrajców, wielkiej potęgi i bolesnego upadku. Szable w dłoń! to opowieść o Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

               Podczas spotkania uczniowie poznali jakie znaczenie miała i z jakich warstw składała się polska szlachta. Omówione zostały siedemnastowieczne stroje szlachcica i przenieśliśmy  się do szlacheckiego majątku, aby po chwili wyruszyć na wojnę i tłumić kozacki bunt na Zaporożu, a następnie stanąć oko w oko z uzbrojoną w muszkiety armią szwedzkiego króla Karola Gustawa.

              Uczniowie mieli okazję zobaczyć  uzbrojenie i siłę Polskiej Husarii., a także przekonać się, jak to możliwe, że przez blisko 120 lat nie przegrała żadnej bitwy i czy faktycznie pomagały jej w tym skrzydła.

            Prowadzący  przedstawił najbardziej spektakularne siedemnastowieczne zwycięstwa i wspólnie staraliśmy  znaleźć przyczynę powolnego upadku kraju.

            Spotkanie przeprowadzone było  w formie: interaktywnego pokazu historycznego  wykorzystującego metodę dramy -widzowie brali czynny udział w pokazie, wcielając się w postaci określone w scenariuszu.

                Udział uczniów w lekcji historii wywołał niesamowite wrażenia.

                                                                                            Dziękujemy.

            Katarzyna Strzelczyk

             

        • 11 X - Międzynarodowy Dzień Dziewczynek
          • 11 X - Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

            Uwaga! Uwaga! 

            Niech każdy pamięta:11 października

             swe święto mają wszystkie DZIEWCZĘTA!

            Dziewczę!Twoje Święto trwa od rana

            zawiąż wstążkę – nie będziesz pytana!

            Chłopcze!

            Dzień Dziewczyny jest tuż tuż,

            zgarnij ekipę i głową rusz!

            Przypomina Samorząd Uczniowski :)

             

            Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, również Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (ang. International Day of the Girl Child) – coroczne święto obchodzone 11 października, ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja A/RES/66/170 z 19 grudnia 2011)[1]. To święto ma na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie[2]. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują UNFPA, UNICEF i UN Women[2].

            https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy

            _Dzie%C5%84_Dziewczynek

            Pierwszy Dzień Dziewczyny odbył się 11 października 2012. W tym roku będziemy obchodzić 10. rocznicę Międzynarodowego Dnia Dziewczynki. Jak czytamy na stronie UNICEF-u, "w ciągu ostatnich 10 lat rządy, decydenci i opinia publiczna zwróciły większą uwagę na kwestie, które mają znaczenie dla dziewcząt, a dziewczęta miały więcej okazji do zabrania głosu na arenie światowej". Organizacja podkreśla jednak, że dziewczęta wciąż "stają przed niezliczonymi wyzwaniami, aby wykorzystać swój potencjał". "Dziewczęta na całym świecie nadal borykają się z bezprecedensowymi wyzwaniami związanymi z edukacją, zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz ochroną potrzebną do życia bez przemocy" - podkreślił UNICEF.

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 305888
  • Galeria zdjęć

      brak danych