• ORGANIZACJA ZAJĘĆ

    • Organizacja pracy oddziałów przedszkolnych

      Godziny funkcjonowania przedszkola:
      Przedszkole jest czynne od godziny  7:00 do 17:00
       
      Łączenie grup:
      Dzieci do godziny 8:00 zbierają się w jednej sali. 
      Od godziny 8.00 dzieci rozchodzą się ze swoimi nauczycielami do sali przypisanej danej grupie.
      Od godziny 15:30 następuje ponowne stopniowe łączenie grup.
       
      Ramowy plan dnia:

      Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez Dyrektora Szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań i uzdolnień dzieci.
       
      Grupy młodsze: 
      7:00 – 8:15    schodzenie się dzieci, zajęcia indywidualne i grupowe, gry i zabawy dydaktyczne, zabawy swobodne podejmowane przez dzieci z własnej inicjatywy, ćwiczenia poranne, wprowadzenie do tematu tygodnia       
      8:15 – 8:30    porządkowanie sali, czynności higieniczne, rozwijanie samodzielności w czynnościach samoobsługowych, przygotowanie do śniadania       
      8:30 – 9:00        śniadanie       
      9:00 – 11:35    zajęcia edukacyjne, dydaktyczne organizowane przez nauczyciela  wynikające z realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju (fizycznego, społecznego, emocjonalnego oraz poznawczego), gry i zabawy na placu zabaw, wycieczki, spacery, obserwacja przyrodnicza, zabawy swobodne wg zainteresowań dzieci organizowane w sali-w przypadku złych warunków atmosferycznych,        
      11:35 – 11:50    czynności higieniczne, rozwijanie samodzielności dzieci w czynnościach samoobsługowych, przygotowanie do obiadu, wdrażanie do wykonywania roli dyżurnych       
      12:00 – 12:15    obiad       
      12:15 – 14:00    przygotowanie do odpoczynku, przygotowanie sali do leżakowania w grupie 3-latków, leżakowanie, słuchanie muzyki relaksacyjnej, audiobajek, sen/relaks, czytanie na dywanie       
      14:00 – 14:15    czynności higieniczne, budzenie dzieci w grupie 3-latków, przygotowanie do podwieczorku       
      14:15 – 14.45    podwieczorek       
      14:45 – 17:00    zabawy zorganizowane lub swobodne: tematyczne, konstrukcyjne, plastyczne, zabawy wynikające z zainteresowań dzieci, ćwiczenia utrwalające, praca indywidualna, gry i zabawy na placu zabaw     


       
      Grupy starsze 4,5,6-latki:  
      7:00 – 8:30    schodzenie się dzieci, zajęcia indywidualne i grupowe, gry i zabawy dydaktyczne, zabawy swobodne podejmowane przez dzieci z własnej inicjatywy, ćwiczenia poranne, wprowadzenie do tematu tygodnia       
      8:30 – 9:00    porządkowanie sali, czynności higieniczne, rozwijanie samodzielności w czynnościach samoobsługowych, przygotowanie do śniadania       
      9:00 – 9:30        śniadanie       
      9:30 – 12:00    zajęcia edukacyjne, dydaktyczne organizowane przez nauczyciela  wynikające z realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, rozwijające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju (fizycznego, społecznego, emocjonalnego oraz poznawczego), gry i zabawy na placu zabaw, wycieczki, spacery, obserwacja przyrodnicza, zabawy swobodne wg zainteresowań dzieci organizowane w sali - w przypadku złych warunków atmosferycznych       
      12:00 – 12:15    czynności higieniczne, rozwijanie samodzielności dzieci w czynnościach samoobsługowych, przygotowanie do obiadu, wdrażanie do wykonywania roli dyżurnych       
      12:15 – 12:35    obiad       
      12:35 – 14:00    relaksacja, „czytanie na dywanie”, zajęcia dydaktyczno – wychowawcze realizowane wg programu, wspieranie rozwoju dzieci przez zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, zabawy swobodne dzieci, gry i zabawy na placu zabaw       
      14:00 – 14:15    czynności higieniczne, rozwijanie samodzielności dzieci, przygotowanie do podwieczorku       
      14:15 – 14.45    podwieczorek       
      14.45 – 17.00    zabawy zorganizowane lub swobodne: tematyczne, konstrukcyjne, plastyczne, zabawy wynikające z zainteresowań dzieci, ćwiczenia utrwalające, zabawy i gry na placu zabaw     


      Na podstawie ramowego planu dnia jest ustalany szczegółowy rozkład dnia dla danych oddziałów przedszkolnych. 

      Grupy:
      W naszej Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich jest 5 grup przedszkolnych.
      Grupy w miarę możliwości są jednorodne wiekowo. 
      W grupach dzieci najmłodszych 3/4/5-latków dodatkowym wsparciem jest pomoc nauczyciela, jedna pani przypada na jedną grupę. 
       
      W roku szkolnym 2023/2024 podział grup przedszkolnych wygląda następująco:
       
      Dzieci 3 letnie – grupa „Słoneczka” sala M104
      Dzieci 4 letnie – grupa „Koale” sala M105
      Dzieci 5 letnie – grupa „Pszczółki” sala 107
      Dzieci 6 letnie; zerówki – grupy: „Sówki” sala 122 oraz „Bystrzaki” sala 120 
       

      Metody pracy:
      Podstawa programowa 
      Pracujemy w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
      https://www.sp109.waw.pl/a/podstawa-programowa
       
      W codziennej pracy z dziećmi wykorzystujemy programy:
      - Program wychowania przedszkolnego „Drużyna marzeń ” autorstwa Jolanty Wasilewskiej wyd. WSiP (na rok szkolny 2023/2024) – grupy przedszkolne 3,4,6 latków
       - Program wychowania przedszkolnego „Planeta dzieci” autorstwa Barbary Dankiewicz, Beaty Gawrońskiej, Iwony Jabłońskiej-Gabrysiak, Emilii Raczek wyd. WSiP (na rok szkolny 2023/2024) – grupa przedszkolna 5 latków.
      Dbamy o całościowy rozwój dziecka poprzez proces opieki, wychowania, nauczania-uczenia się. Staramy się umożliwić dziecku odkrycie własnych możliwości, talentów, sensu działania, by mogło zgromadzić doświadczenia na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna, a w efekcie osiągnąć dojrzałość do podjęcia nauki na dalszym etapie edukacyjnym. 

      Prowadząc zajęcia wychowawczo dydaktyczne wykorzystujemy:
      ·    Metody aktywizujące, wspierające rozwój dziecka
      .     Metody samodzielnych doświadczeń – poprzez stwarzanie warunków dla spontanicznej zabawy i innych form dowolnej działalności dziecka,
      ·       Metody kierowania własną działalnością dziecka obejmujące inspirowanie spontanicznej działalności dziecka przez zachętę, sugestie podsuwanie pomysłu,
      ·       Metody zadań stawianych dziecku, które dziecko rozwiązuje aktywnie i samodzielnie,
      ·       Metody ćwiczeń pobudzająca dzieci do powtarzania różnych czynności,
      ·       Metody obserwacji i pokazu obejmującą przedmioty, zjawiska, czynności, na których nauczycielka chce skupić uwagę dzieci,
      ·       Metody uprzystępniania sztuki polegająca na ułatwieniu dzieciom rozumienia, przeżywania dzieł sztuki plastycznej, teatralnej, utworów muzycznych,
      ·       Metody słowne: opowiadania, rozmowy, zagadki, objaśnienia i instrukcje,
      ·       Sposoby społecznego porozumiewania się – odwoływanie się do umów, wyrażanie aprobaty lub dezaprobaty, tłumaczenie, dyskusję itp.,
      ·      Elementy dramy,
      ·      Elementy metody Pedagogiki zabawy Klanza,
      ·      Elementy metody Ruchu rozwijającego W. Sherborne,
      ·      Elementy metody „Improwizacji ruchowej R. Labana”,
      ·      Metodę prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”,
      ·      Opowieści ruchowe,
      ·      Elementy metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz,
      ·      Elementy metody I. Majchrzak,
      ·       Elementy muzykoterapii, relaksacji, muzyki poważnej
      ·       Metody integracyjne (gry i zabawy integracyjne),
      ·       Zabawy paluszkowe, 
      .       Metody parateatralne:  drama, pantomima, teatrzyk kukiełkowy
      ·       Elementy burzy mózgów, burzy pytań
      .      Podczas zajęć wykorzystujemy metody aktywizujące, w tym  narzędzia multimedialne 
      i informatyczne.
       
      Specjaliści:

      Każde dziecko w razie potrzeby i szczególnych wskazań jest objęte opieką specjalistyczną zespołu pomocy psychologiczno - pedagogicznej. W skład którego wchodzą następujący specjaliści: pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta pedagogiczny.

      Zasady funkcjonowania przedszkola:
      Przedszkole jest placówką publiczną, nieferyjną, funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. 
      Przedszkole jest czynne codziennie  od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 17:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
      Dyrektor Szkoły powierza poszczególne oddziały (grupy) opiece jednego lub dwóch nauczycieli, zależnie od czasu pracy oddziału  i realizowanych w nim zadań. 
      Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez Dyrektora Szkoły. 
      Oddział przedszkola obejmuje dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań oraz uzdolnień.
      Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w którym dziecko kończy 7 lat. 
      Na podstawie ramowego planu dnia jest ustalany szczegółowy rozkład dnia dla danych oddziałów przedszkolnych. 
      Nauczyciele  sprawują opiekę nad dziećmi dostosowując metody i sposoby oddziaływań 
      do wieku, zainteresowań i możliwości rozwojowych dzieci. 
       
      Inicjatywy na terenie przedszkola:
      Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym organizując spotkania z przedstawicielami straży pożarnej i policji, straży miejskiej, jak również z Domem Kultury WCK organizując warsztaty tematyczne, teatrzyki. Corocznie organizowany jest festyn szkolny oraz kolędowanie dla seniorów.

      Nauczyciele wdrażają  projekty i programy edukacyjne:
      „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
      „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
      ”Więcej Wiem, Mniej choruję” 
      „Mamo, tato wolę wodę” 
      „Kodowanie na dywanie”
      „Cała Polska czyta dzieciom” 
      „Koncertowy dobry gest” 
      „Sprintem do maratonu” 
      „Akademia bezpiecznego Puchatka” 

      Organizowane są uroczystości i imprezy przedszkolne np. pasowanie na przedszkolaka, przedstawienia, jasełka, bal karnawałowy, bal andrzejkowy, mikołajki.
      Organizowane są konkursy i akcje charytatywne. 
      Nauczyciele przy współpracy z rodzicami organizują wydarzenia, warsztaty i spotkania z przedstawicielami ciekawych  zawodów w grupach np. warsztaty archeologiczne, warsztaty dentystyczne, mobilne planetarium, warsztaty plastyczne, warsztaty kulinarne, warsztaty świąteczne. 
      Organizowane są w każdej grupie wydarzenia na podstawie ustalonego kalendarza np. Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka, udział w akcji Sprzątania świata, Dzień Pluszowego Misia, itp. 

      Zajęcia w przedszkolu:
      organizowane są zajęcia obowiązkowe w ramach podstawy programowej: 
      j. angielski, oraz zajęcia nadobowiązkowe są to zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej z elementami korektywy. Religia organizowana jest na wniosek rodzica.
      Dzieci mają możliwość uczestniczyć również w zajęciach dodatkowych organizowanych przez podmioty zewnętrzne na terenie Szkoły, takich jak np.: akrobatyka, judo, balet, karate, piłka nożna, taniec.

       

    •  
      KALENDARZ IMPREZ I UROCZYSTOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
             
      MIESIĄC    DATA    UROCZYSTOŚĆ/ IMPREZA    UWAGI       

      Wrzesień  

       12.09.23r.
          Wycieczka integracyjna do „Sadów Klemensa” w Komorowie    -zerówki        
          15.09.23r.
          Międzynarodowy Dzień Kropki
          -wszystkie grupy       
           20.09.23r.
          Dzień Przedszkolaka
          -wszystkie grupy       
          29.09.23r.    Dzień chłopaka    -wszystkie grupy       

      Październik    

      10.10.23r.
          Dzień gier planszowych    -wszystkie grupy       
          29.10.23r.
          Dzień dyni    -grupy młodsze       
           Do ustalenia
          Teatrzyk dla dzieci    -wszystkie grupy;       
          31.10.23r.    Wizyta na Zerzeńskim cmentarzu, zapoznanie dzieci z wojenną historią Wawra    - grupy wiekowe: 5-6 latki       

      Listopad    

      05.11.23r.    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - bal    -wszystkie grupy       
          10.11.23r.    Akcja Szkoła do Hymnu;    -wszystkie grupy       
           14.11.23r.    Festiwal Pieśni Patriotycznej    -wszystkie grupy       
           23.11.23r.    Bal andrzejkowy    -wszystkie grupy       
          Do ustalenia    Warsztaty jesienno- zimowe    -wszystkie grupy, firma zewnętrzna;       

      Grudzień    

      6.12.23r.    Spotkanie z Mikołajem    -animator; wszystkie grupy;       
          14.12.23r.    Kolędowanie z seniorami    - grupy starsze;        
          Do ustalenia
          Przedstawienia Jasełkowe/ Warsztaty Świąteczne    - z udziałem rodziców;       
          10.12.-20.12.
          Kiermasz świąteczny    - wszystkie grupy       
      Styczeń
          12.01.-25.01.24r.    Dzień Babci i Dziadka    - z udziałem dziadków       

      Luty  

       01.02.2024r.
          Bal karnawałowy    - wszystkie grupy; z animatorem;       
          16.02.2024r.    Tłusty czwartek    -wszystkie grupy;       
          Do ustalenia
          Teatrzyk dla dzieci    -wszystkie grupy;       

      Marzec  

       Do ustalenia    Warsztaty wielkanocne    - wszystkie grupy;       
          20.03.2024r.    Światowy Dzień Wody    - wszystkie grupy;       
          21.03.2024r.    Pierwszy Dzień Wiosny – warsztaty wiosenne, tworzenie Marzanny
          - wszystkie grupy;       
      Kwiecień  

       Do ustalenia    Teatrzyk z okazji dnia Ziemi
          - wszystkie grupy;       
          6.04.2024r.    Światowy Dzień Sportu    - wszystkie grupy;       
          22.04.2024r.    Dzień Ziemi    - wszystkie grupy;       
      Maj  

       10.05.2024r.    Warsztaty ,,Las w słoiku”
          - data do potwierdzenia;       
          20.05.-24.05.24r.    Dzień Mamy i Taty
          - wszystkie grupy, z udziałem rodziców;       
           Do ustalenia    Wawerska Olimpiada Przedszkolaków    - grupy starsze;       
          31.05.2024r.    Wycieczka
          - wszystkie grupy;       
      Czerwiec  

       01.06.2024r.    Dzień dziecka    - w każdej grupie;       
          08.06.2024r.    Festyn szkolny    - z udziałem rodziców;       
          21.06.2024r.    Zakończenie roku szkolnego    - wszystkie grupy;       
      Cały rok    Ustala wychowawca indywidualnie w każdej grupie  

       

       

       Dni specjalne/tematyczne w przedszkolu: 
      Wrzesień:
      23 – dzień spadającego liścia – pierwszy dzień jesieni
      28 – dzień jabłka
      Październik:
      4 – światowy dzień zwierząt
      11 – dzień dziewczyn
      Listopad:
      10 – dzień jeża
      22 – dzień kredki
      25 – międzynarodowy dzień pluszowego misia
      Grudzień:
      12 – dzień guzika
      21 – pierwszy dzień zimy
      Styczeń:
      16 – niebieski poniedziałek
      18 – dzień Kubusia Puchatka 
      Luty:
      2 – dzień pozytywnego myślenia
      9 – dzień pizzy
      Marzec:
      8 – dzień kobiet
      14 – dzień motyli
      30 – dzień  muffinów
      Kwiecień:
      3 – dzień tęczy
      6 – światowy dzień sportu
      7 – dzień zdrowia
      12 – dzień czekolady
      Maj:
      1-3 – majówka
      5 – dzień kosmosu
      26 – dzień matki
      Czerwiec:
      1 – dzień dziecka
      9 – dzień przyjaciela
      23 – dzień ojca    - wszystkie grupy;     
       

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 3462
  • Galeria zdjęć

      brak danych