• WAŻNE ROCZNICE

20 wrzesień 1902

ur. Franciszek Wawrzyniec Kamiński, ps. Olsza, Zenon Trawiński

8 październik 1940

Przekształcenie Straży Chłopskiej w Bataliony Chłopskie przez Centralne Kierownictwo  Ruchu ludowego „Roch” , mianowanie Józefa Niećki cywilnym zwierzchnikiem BCh , a Franciszka Kamińskiego Komendantem Głównym

ŚWIĘTO ŻOŁNIERZY BCH

27 listopad 1942

Początek masowej akcji wysiedlania ludności polskiej z Zamojszczyzny tzw. General Plan Ost

29 listopad 1942

Rozpoczęcie powstania zamojskiego, walki Ak, i BCh pod Cześnikami, Skierbieszowiem, Wojdą , Wierzbiem, Cieszynem, Zaborecznem, Różą, Długim katem, Lasowcami, Łuszczką i Mirczami oraz akcja „Wieniec II”

2  listopad 2008

Zm.

22 grudnia 1925 r.

Ur.

Janina Knyż  - ur.  w kolonii Białołęka gmina Bródno, w rodzinie działaczy ludowych Józefa Nowaka i Marii Ludwiki z domu Królikowskiej Janina Knyż z domu Nowak, pseudonim "Bożena", w latach okupacji hitlerowskiej kolporterka prasy podziemnej i łączniczka Komendy Obwodu Batalionów Chłopskich na rejon Warszawa Prawobrzeżna, po wojnie sekretarz Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCh.

30 grudzień 1942

Bitwa stoczona pod Wojdą przez pierwszą kompanie Kadrową BCh por. Jerzego Mara-Meyera z oddziałem niemieckiej żandarmerii

1-2 luty  1943

Zwycięska bitwa oddziałów BCh z Niemcami wysiedlającymi mieszkańców Zaboreczna i Róży w pow. Tomaszowskim