POŻEGNANIE
"Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi,
ale żyją w naszych sercach,
tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami."
(A. Dumas)
Z wielkim smutkiem dzielimy się wiadomością, która dotknęła naszą szkolną społeczność. W dniu 10 kwietnia 2021 roku dotarła do naszej szkolnej społecznośćci smutna wiadomość - zmarła pani Alicja Jankowska, nauczycielka języka polskiego, która w latach 1974-1987 sprawowała funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 109.
Pogrążeni w smutku
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy
Szkoły Podstawowej nr 109
WARSZAWSKA KARTA MIEJSKA
30 września 2021 roku mija czteroletni okres ważności wydanych pierwszych Kart Ucznia. W tym roku zostaną one wymienione (aktualizacja zdjęcia, wgrywane uprawnienia na kolejny okres).
W celu usprawnienia operacji wymiany nośników oraz przedłużenia uprawnień, Zarząd Transportu Miejskiego przygotował specjalny link https://kartaucznia.ztm.waw.pl/646d14f4 dedykowany dla naszej Szkoły, za pomocą którego można złożyć wniosek. Wprowadzając do formularza numer dotychczas posiadanej karty system podpowie do kiedy uprawnienie jest ważne.
UWAGA Rodzice przyszłych uczniów klas pierwszych. Zachęcamy do skorzystania z powyższego linku i złożenia wniosku o Kartę Ucznia dla Waszego Dziecka. Karta daje uczniom warszawskich szkół możliwość bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie miasta. W załączonych plikach znajdują się instrukcje (1. dla pierwszoklasistów i 2. dla uczniów przedłużających uprawnienia) oraz druk wniosku o wydanie karty dla tych z Państwa, którzy chcą złożyć wniosek w formie papierowej, w sekretariacie szkoły.
1. Karta_Ucznia_Instrukcja_-Pierwsza_Karta.docx
2.Karta_Ucznia_Instrukcja_-Przedluzenie.docx
Zarząd Transportu Miejskiego dołoży wszelkich starań, aby wszystkie wnioski o Karty Ucznia złożone do 23.05.2021 zostały dostarczone do szkół przed pierwszym dzwonkiem nowego roku szkolnego.
Światowy Dzień Zdrowia
7. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Zapraszamy do obejrzenia wykonanych przez uczniów projektów grupowych dotyczących tematyki zdrowia. Uczniowie klas 7a, 7b oraz 8a w ramach lekcji j.angielskiego pracowali w mieszanych zespołach międzyklasowych. Uczniowie nawiązali kontakt z członkami swoich grup, komunikowali się za pomocą zdalnych narzędzi, ćwiczyli współpracę. Samodzielnie ustalili podział obowiązków, wykonywali zadania, za które byli odpowiedzialni. Wyszukiwali informacje dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Jednym z elementów było stworzenie i przeprowadzenie ankiety online oraz przedstawienie jej wyników. Uczniowie wykorzystywali różnorodne narzędzia - www.postermywall.com, www.graphicsprings.com, do ankiet wykorzystywali stronę www.mentimeter.cm lub formularz google. Całość przedstawiali za pomocą aplikacji Sway (link: https://liblink.pl/eljcC4Glp6 ) lub Powerpoint (na potrzeby tego posta zamienione na pdf).
VII Szkolny Konkurs Wiedzy o Zawodach dla klas I -VIII „Mój wymarzony zawód”
Regulamin VII Szkolny Konkurs Wiedzy o Zawodach "Mój wymarzony zawód.pdf
2021 zał. 1 klauzula informacyjna RODO konkurs mój wymarzony zawód.doc
2021 zał. 2 klauzula informacyjna RODO konkurs mój wymarzony zawód.doc
Protokół Mój wymarzony zawód 2021.pdf
Dyplomy dla uczniów VII warszawski konkurs Mój wymarzony zawód.pdf
Doradca zawodowy - Monika Zimny
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego z okazji 60 – LECIA SZKOŁY „ CZTERY PORY ROKU ZE 109-KĄ”
Protokół konkursu plastycznego z okazji 60 - lecia szkoły.pdf
Kategoria 0-III
I miejsce – Solomia Shiriak kl. II a
II miejsce – Tatiana Utrata kl. II a
III miejsce – Anita Puto kl. II c
Wyróżnienie – Julia Jankowska kl. I c
Wyróżnienie – Stefania Rychlak kl. II a
Wyróżnienie - Klaudia Gontarewicz kl. III c
Wyróżnienie – Amelia Drozdalska kl. II d
Kategoria IV-VIII
I miejsce – Pola Maciejewska kl. VII d
II miejsce – Weronika Bojanowska kl. IV c
III miejsce – Bartek Zaim kl. VII a
Wyróżnienie – Weronika Jachowska kl. V b
Wyróżnienie – Patryk Filipczuk kl. IV b
Dyplomy dla uczniow Cztery pory roku ze 109 tką.pdf
Serdecznie gratulujemy
Monika Zimny
Nasze Wielkanocne Tradycje – SP 109
Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych zachęcamy Was do wzięcia udziału w zabawie.
We wtorek (30.03) wejdźcie w poniższy link https://www.menti.com/ojoknxch5a i napiszcie o swoich tradycjach wielkanocnych.
W środę (31.03) opublikujemy na stronie naszej szkoły wyniki ankiety. Może spodoba Wam się jakaś tradycja i zrealizujecie ją u siebie w domu.
Zainspirujmy się w te Święta!
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Pozdrawiamy!
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami
NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !
2 kwietnia obchodziliśmy dwa niezwykle ważne i potrzebne, międzynarodowe święta – Dzień Świadomości Autyzmu oraz Dzień Książki Dla Dzieci. I choć z pozoru wydają się one nie mieć ze sobą nic wspólnego, można je połączyć. Nie jest bowiem tajemnicą, że książki, podobnie jak podróże, pozwalają otworzyć umysł na wiedzę i nowe doświadczenia. A taki otwarty umysł przyda się, by zrozumieć, czym jest spektrum autyzmu i jak wspierać osoby, które się z nim zmagają.
Tego dnia można było zrobić sobie zdjęcie w niebieskim ubraniu i dołączyć je do naszego szkolnego postu na (1) Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich | Facebook. Każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" (Light It Up Blue), której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks.
Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami na temat autyzmu. https://view.genial.ly/.../interactive-content-rozumiem...
Materiały pochodzą ze strony www.eduspecjalni.blogspot.com
Szkolny Zespól Specjalistów
oraz nauczycieli wspomagających
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Trudności w kontaktach z innymi ludźmi, zrozumieniu ich uczuć oraz odczytywaniu mimiki czy gestów; powtarzalne zachowania; przywiązanie do rutyny, a w związku z tym utrudniona adaptacja do zmian; opóźniony rozwój mowy; za bardzo lub za mało wrażliwe zmysły – z tym m.in. muszą mierzyć się osoby dotknięte zaburzeniem rozwoju, jakim jest spektrum autyzmu. Spektrum, bo zachowania oraz ich nasilenie jest inne u każdej osoby. I właśnie po to, by wiedza na temat autyzmu upowszechniała się w społeczeństwie, ONZ ustanowiło pierwsze z dzisiejszych świąt.
Szacuje się, że w Europie autyzm diagnozowany jest u jednego dziecka na 100. 4 razy częściej zaś pojawia się u chłopców, niż u dziewczynek, choć w ostatnich latach badacze zaczęli sugerować, że ta dysproporcja nie jest realna. Odpowiadać ma za nią fakt, że autyzm u dziewczynek ma nieco inne objawy, dlatego w części przypadków może nie być diagnozowany. Tak czy inaczej, zdecydowanie nie jest to problem marginalny. Dlatego właśnie potrzebne są takie dni jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, by rósł poziom zrozumienia i akceptacji dla tego rodzaju zaburzeń. W tym celu organizowane są dziś wykłady i spotkania ze specjalistami, którzy swoją wiedzę przekazują dalej. W wielu miastach na świecie najważniejsze budynki są też podświetlane na niebiesko, by w ramach akcji „Light in up blue” okazać wsparcie osobom cierpiącym na spektrum autyzmu.
Warto wspomnieć, że inicjatorką powstania dzisiejszego święta była Mozah bint Nasser Al Missned, jedna z trzech żon byłego emira Kataru, szejka Hamada ibn Chalifa as-Sani. Mozah znana jest ze swojej ambitnej działalności, przede wszystkim na rzecz kobiet, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz edukacji. Jest współzałożycielką i przewodniczącą Katarskiej Fundacji Edukacji, Nauki i Rozwoju Społecznego, przewodniczącą szpitala dla kobiet i dzieci Sidra Medical and Research Center, członkiem zarządu uczelni medycznej i jednostki badawczej Weill Cornell Medical College, inicjatorką Światowego Szczytu Innowacji na rzecz Zdrowia oraz rzeczniczką ONZ w zakresie celów zrównoważonego rozwoju. A jest to tylko wycinek działań, jakich Mozah się podejmowała i wciąż podejmuje.
za swoją pracę otrzymała szereg nagród i wyróżnień na całym świecie. To m.in. chorwacki Wielki Krzyż Orderu Królowej Jeleny, malezyjski Honorowy Wielki Dowódca Orderu Obrońcy Królestwa, holenderski medal inauguracyjny króla Willema-Aleksandra, portugalski Krzyż Wielki Orderu Infante Henryka czy nagrodę George’a Busha za doskonałość w służbie publicznej (George Bush Award for Excellence in Public Service). Co ciekawe, na liście jest także polskie odznaczenie Kawaler Orderu Uśmiechu, które od 1968 roku jest przyznawane za działalność przynoszącą radość dzieciom.
Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci
Jak rozwinąć pamięć i wyobraźnię swojego dziecka, poszerzyć jego wiedzę, nauczyć je logicznego myślenia i łączenia faktów? Oczywiście czytając mu książki, a później zachęcając by robiło to samodzielnie. Idealną do tego okazją jest święto, które zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) już w 1967 roku.
Co roku inny kraj, a dokładnie inna Krajowa Sekcja IBBY jest gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, a tym samym decyduje o temacie oraz zaprasza wybranego autora z danego kraju do napisania wiadomości do dzieci i znanego ilustratora do zaprojektowania plakatu. Polska była takim gospodarzem w 1979 roku, a w roku 2021 są to Stany Zjednoczone, które na tegoroczny temat wybrały „Muzykę słów”.
Jak można uczcić to święto? Dobrym sposobem będzie oczywiście spędzenie wieczoru ze swoją pociechą, wspólnie czytając książki. Warto jednak sprawdzić też wydarzenia organizowane przez okoliczne szkoły, domy kultury, biblioteki czy księgarnie, które często z tej okazji organizują różnego rodzaju wystawy, warsztaty, spotkania autorskie i konkursy. W tym roku oczywiście były to wydarzenia online, ale oznacza to też, że dostęp do nich będzie prostszy, a na pewno bardziej wygodny.
Za tym świętem kryje się jeszcze jedno, które było zresztą powodem dla ustanowienia Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci właśnie 2 kwietnia. To rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena (ur. 2 kwietnia 1805 r.), autora takich baśni jak „Calineczka”, „Mała Syrenka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty króla”, „Brzydkie kaczątko” czy „Dziewczynka z zapałkami”.
Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.
Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY).
Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.
Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.
Geneza plakatu: komentarz Rogera Mello
Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata.
IBBY – ze swoim oddaniem prawom dzieci, ich prawom czytelniczym i prawom do dobrej literatury – zawsze będzie w moim sercu i duszy symbolem harmonijnej polifonii. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci IBBY to wyjątkowy i znaczący moment każdego roku na świętowanie tego chóru dzieci na całym świecie. Dzieci są różnorodne, poetyckie i filozoficzne; po prostu posłuchaj ich poezji, po prostu posłuchaj rytmu. Słowami Margarity: bicie serca, kopyt i skrzydeł. Próbowałem narysować ten bezgraniczny dźwięk. Muzyka, słowa, obrazy – bez granic. Jak dusza IBBY!
„Muzyka słów”: komentarz Margarity Engle
Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.
MUZYKA SŁÓW
Napisana przez Margaritę Engle
Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych
Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.
Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.
Słowa to głośne bębny i flety na stronie,
to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,
szum wodospadów,
rzeki, co płyną przed siebie,
motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!
Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,
serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,
opowieści – te nowe, historie leciwe,
fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.
Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,
czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –
opowiadania i wiersze należą do Ciebie.
A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,
pokój, przyjaźń, nadzieja
– zwycięstwo radości.
Oryginalna wiadomość do pobrania Plakat do pobrania Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska – Danek
Źródło: 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci : IBBY – Polska Sekcja
Akcja społeczno - edukacyjna Żonkile....
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
W tym dniu nauczyciele klas I- III i IV- VIII wraz z uczniami i uczennicami SP 109. im Batalionów Chłopskich będą uczestniczyć w wyjątkowych premierach filmowych i literackich. Każda grupa wiekowa będzie pracowała z ofertą zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych/ będą to opowiadania, filmy i słuchowiska.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Koordynator akcji edukacyjnej na terenie szkoły: Katarzyna Strzelczyk
DLA ÓSMOKLASISTÓW
Harmonogram działań UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ w ramach elektronicznej rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez m.st. Warszawę.
Podgląd oferty edukacyjnej od 28 kwietnia od godz. 10.00. Publikacja oferty edukacyjnej szkół w elektronicznym systemie rekrutacji pod adresem: https://warszawa.edu.com.plczytaj więcej >>>Rekrutacja 2021/2022
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)
We wrześniu 2019 roku nasza placówka została podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to rządowy program bezpłatnego dostępu do Internetu dla szkół.
OSE to dedykowana sieć łączącą wszystkie szkoły w Polsce, która ma zadanie zapewnić dostęp do szybkiego Internetu, usług i treści edukacyjnych oraz bezpieczeństwo sieci.
Operator OSE zapewnia szkołom usługę dostępu do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s, usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego obejmujące ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego, w tym wsparcie szkół w podejmowaniu działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, oraz usługi ułatwiające użytkownikom OSE dostęp do technologii cyfrowych. Usługi te są świadczone nieodpłatnie.
Więcej informacji na www.ose.gov.pl
Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywację do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym.
Witamy wiosnę!
Początek astronomicznej wiosny w tym roku przypadł dokładnie w sobotę 20 marca o godz. 10:37, tak więc w niedzielę 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna..
Tradycyjnie, dzień ten wiąże się m.in. ze zwyczajem topienia marzanny, a dla uczniów to "dzień wagarowicza".
W tym roku uczcimy Pierwszy Dzień Wiosny inaczej. Nie namawiamy Was drodzy uczniowie do wagarowania z domu od nauki online, ale zapraszamy do wspólnej zabawy przed kamerami podczas waszych czwartkowych lekcji (25.03.).
Niech wasze ubranie tego dnia będzie zabawne lub w wiosennych kolorach.
Możecie zadbać o wiosenne dekoracje biurka i otoczenia przed komputerem.
Włączając na lekcji kamerę pokażcie na lekcjach nauczycielom i uczniom w jaki sposób świętujecie rozpoczęcie wiosny.
Pomyślcie też o ekologii i trosce o naszą planetę. Dbajcie np. o segregację śmieci, oszczędzanie wody. Pamiętajcie o tym aby wyłączyć np. ładowarkę telefonu z kontaktu, gdy już z niej nie korzystacie. Te małe rzeczy tworzą świat lepszym.
Pozdrawiamy
Samorząd Uczniowski
Nauka zdalna - 22 III - 11 IV 2021 r.
Od: Ministerstwo Edukacji i Nauki (men_info@mein.gov.pl) Data: 18-03-2021 17:00 Do: sp109@edu.um.warszawa.pl
Temat: Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach
Szanowni Państwo,
od 22 marca do 11 kwietnia br. uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą uczyli się zdalnie. Zmiany te wynikają ze znaczącego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Na dotychczasowych zasadach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, będą funkcjonowały placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo szkoły będą miały obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły dla dzieci z klas I-III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne związane ze zwalczaniem COVID-19.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem MEiN, w którym przedstawiliśmy najważniejsze zmiany w organizacji pracy szkół i placówek oświatowych do 11 kwietnia br.
Z poważaniem
Anna OstrowskaZastępca DyrektoraDepartamentu Informacji i Promocji MEiN
Załączniki:
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.
PRASA O NAS
Uczniowie SP 109 im Batalionów Chłopskich w Warszawie wyróżnieni w konkursie międzynarodowym o Żołnierzach Wyklętych
http://www.wiadomoscisasiedzkie.pl/news/115/n/1444
Laureaci konkursu „Wiosna ach to Ty”
Miejsce I
Kalina Gontarewicz 3c
Miejsce II
Amelka Radecka 3a, Julek Gontarewicz 1d
Miejsce III
Weronika Zych 3a, Milena Piróg 1d
Wyróżnienia:
Grześ Żurawski 1a, Hania Gronowska 1b, Julka Jankowska 1c
Serdecznie gratulujemy
Aleksandra Floriańska
Nauka zdalna w szkołach – nowe zasady organizacji pracy szkół w wybranych województwach od 15 do 28 marca
aktualizacja 12.03.2021
Od poniedziałku, 15 marca br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województw: lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieli zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym. Dzieci i młodzież ze starszych klas nadal uczą się zdalnie. W pozostałych województwach nic się nie zmienia. Szkoły i placówki oświatowe w najbliższych dwóch tygodniach będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw)
17.03-19.03 Próbny egzamin klas ósmych
Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych (test diagnostyczny CKE w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty)
W dniach od 17.03 do 19.03.2021 na terenie szkoły odbywać się będą próbne egzaminy klas ósmych
(17 marca - język polski, 18 marca - matematyka, 19 marca - język obcy nowożytny).
Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00.
Język polski 120 min (dla uczniów z dostosowaniami czas wydłużony do 180 min), matematyka 100 min (dla uczniów z dostosowaniami czas wydłużony do 150 min), język obcy nowożytny 95 min (dla uczniów z dostosowaniami czas wydłużony do 140 min). Dostosowanie dotyczące zapisywania przez ucznia odpowiedzi do zadań na komputerze będzie uwzględnione - uczniowie posiadający takie dostosowanie ( egzamin z języka polskiego oraz języka angielskiego) będą zapisywać odpowiedzi przy komputerze.
Obowiązuje strój galowy. Proszę, aby każdy uczeń miał legitymację. Przypominam, iż uczniowie powinni mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy piszący powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – uczniowie wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem. Nie można na egzamin wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.
W dniach egzaminu uczniowie klas ósmych nie mają innych zajęć dydaktycznych (zajęcia zostaną odwołane).
Uczniowie mogą przychodzić do szkoły od godz. 8.30. Proszę, aby do godz. 8.55 wszyscy byli obecni.8a – wejście przez szatnię,
8b – główne wejście,
8c- wejście od gabinetu pani intendent,
8d – wejście w module.
Przypominam o zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. założenie maseczki, zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Czekający na wejście do szkoły albo do sali klasowej zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).
Przy każdym z wejść do szkoły będzie sprawdzana temperatura ciała ucznia. Tylko zdrowy uczeń może przyjść do szkoły i przystąpić do próbnego egzaminu.
Po skończonym egzaminie próbnym każdy uczeń powinien udać się do domu, niedopuszczalne jest tworzenie się grup zdających przed szkołą.
Uczeń przy wejściu do szkoły otrzyma informację, w której sali pisze próbny egzamin i pod tę salę przemieszcza się.
Próbne egzaminy będą przeprowadzane w salach: M 201, M 202, M 203, 215, 216, 217, 217a, 218, 219, 222, 211, 201, 123.
Przyniesione rzeczy (kurtki, czapki, szaliki) uczniowie mogą pozostawić i przywiesić w ustawionych przed każdą salą wieszakach, nie obowiązuje zmiana obuwia.
Urszula Plust
Wicedyrektor Szkoły
Projekt eTwinning Drop by drop becomes desert - związany z obchodami Światowego Dnia Wody - 22 marca
Uczennice kl. 7a, 7b i 8a zachęcają wszystkich uczniów, aby w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Wody starali się wyrabiać nawyki oszczędzania wody. Proponujemy na każdy dzień tego tygodnia jeden nawyk.
Poniedziałek - Weź krótki prysznic zamiast kąpieli.
Wtorek - Pamiętaj o zakręceniu wody podczas mycia zębów.
Środa - Nie włączaj zmywarki, zanim nie będzie pełna.
Czwartek - Zbierz deszczówkę i podlej nią kwiatki.
Piątek - Nie włączaj pralki, zanim nie będzie pełna.
Akcja jest jednym z elementów międzynarodowego projektu eTwinning Drop by drop becomes desert, w którym bierze udział grupa uczennic z klas 7a, 7b i 8a. Projekt związany jest ze Światowym Dniem Wody obchodzonym 22 marca.
Uczestnicy szkolnego konkursu plastycznego z okazji 60 – lecia szkoły „ CZTERY PORY ROKU ZE 109-KĄ”
Kategoria 0-III:
- Ola Łasak kl. I a
- Hanna Grocholska kl. 1b
- Adam Szynkowski kl. I b
- Julia Jankowska kl. I c
- Nela Czaplińska kl. 1d
- Ola Krajewska kl. I d
- Łucja Rafalska kl. II a
- Stefania Rychlak kl. II a
- Solomia Shiriak kl. II a
- Tatiana Utrata kl. II a
- Franciszek Chylak kl. II c
- Anita Puto kl. II c
- Wiktoria Radomska kl. II c
- Sofiia Tymchenko kl. II b
- Emilia Blaszkowska kl. II d
- Lena Chomentowska kl. II d
- Amelia Drozdalska kl. II d
- Natalia Zawadzka kl. II d
- Natalia Bochenek kl. III a
- Kalina Gontarewicz kl. III c
- Lena Moreń kl. III c
- Julia Doboszyńska kl. III c
Kategoria IV -VIII:
- Patryk Filipczuk kl. IV b
- Weronika Bojanowska kl. IV c
- Ewa Jachowska kl. V b
- Weronika Jachowska kl. V b
- Bartek Zaim kl. VII a
- Pola Maciejewska kl. VII d
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za dostarczone prace plastyczne i udział w konkursie.
Monika Zimny
60 lat minęło - jak jeden dzień...
21 stycznia 2021 roku to szczególny dzień w życiu naszej szkoły. Tego dnia po raz pierwszy mury TYSIĄCLATKI przekroczyli uczniowie - odbyło się wówczas uroczyste otwarcie nowego budynku, zwanego przez ówczesnego kierownika szkoły Leonarda Kałęckiego "Pałacem":
Jednym z elementów przygotowań do obchodów jubileuszu są organizowane różnorodne konkursy: plastyczne, literackie, filmowe - dotyczące nie tylko historycznych dziejów szkoły, a nawet wybiegających w przyszłość do roku 2070 !
Chwile utrwalone w kronice szkolnej...
Film został nagrany w 2011 (pomysł i realizacja) przez absolwenta naszej szkoły Dominika Gawryszewskiego (2002/2003). Prezentuje pierwszy tom kroniki szkolnej, w której pierwszy wpis pochodzi z roku 1961. Przez wiele lat kronika nie była prowadzona, kolejne zapiski pojawiają się dopiero od roku 1989. Powstała wówczas w samorządzie uczniowskim sekcja kronikarska, której inicjatorką, a potem opiekunką przez wiele lat była pani Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz z biblioteki szkolnej. Nad tomami od 1-9 pracowała pani Elżbieta Miłkowskiej (Łaszkiewicz), a następne to już kronikarskie dzieło kolejnej pani bibliotekarki - Barbary Michałek ( od 2005 r).
W sumie zebrało się już 17 opasłych tomów, które co jakiś czas są udostępniane, a oglądane przez różne osoby- w tym z zewnątrz, przyprawiają o łezkę w oku.
"WSPOMNIENIE O SZKOLE" - Ewa Wojtyszko
Pierwsza relacja (poza konkursem), którą za zgodą autorki publikujemy - to wspomnienia pani Ewy Wojtyszko - nauczycielki Szkoły Powszechnej w Zerzeniu w latach 1947-1950 - prywatnie żony Wacława Wojtyszki - również nauczyciela naszej szkoły.
Wspomnienia te co prawda dotyczą wcześniejszego okresu - czasów szkoły w PRL, ale są niezwykle ciekawe i mogą być źródłem inspiracji.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY !
Wspomnienie byłej nauczycielki
W Zerzniu pracowałam w latach 1947-1950. Nikt z ówczesnego grona pedagogicznego już nie żyje, a być może osoby, które są emocjonalnie związane ze szkołą (sami do niej uczęszczali lub ich rodzice czy krewni) zechcą usłyszeć kilka wspomnień starej nauczycielki.
Czasy nie były ciekawe. Skończyła się wprawdzie okupacja hitlerowska, ale upadło Powstanie Warszawskie, a nastała tak zwana „władza ludowa” – wiadomo, nie do śmiechu.
Bieda, głód, więzienia przepełnione. Lekcje odbywały się w baraku odbudowanym własnymi siłami i kosztem obywateli przy pomocy wójta gminy Wawer śp. Stanisława Krupki. To najszlachetniejszy i najmądrzejszy Człowiek, który życiem swoim dowiódł, że można być uczciwym i pożytecznym, współpracując nawet z najgorszą władzą. Mąż mój, Wacław Wojtyszko, wrócił z więzienia 15 IV 1947 r. schorowany i prawie niedołężny po torturach.
Trochę odpoczął, ale wkrótce zaczął pracować. Zespół nauczycieli był zgrany, dzieci chętne do nauki. Urządzaliśmy apele, przedstawienia, prelekcje dla rodziców. Jeśli potrzebna była duża sala, wyjmowało się ze ściany deski, dzielące ja na co dzień.
Ważnym elementem nauki było wychowanie patriotyczne. Program przewidywał oczywiście „wychowanie obywatelskie” (może to się inaczej wtedy nazywało). Chodziło o to, aby dzieci poznały wielkość „wielkiego brata”, no i szeroko pojęta organizację państwa – Polski Ludowej. Na ścianach wisiały portrety dostojników państwowych.
Poszła fama, że będzie wizytacja w szkole. Któregoś dnia wchodzę do II klasy, wskazuje na portret Rokossowskiego i pytam: „dzieci, czy wiecie, kto to?”. Podnosi rączkę chłopiec, któremu nieczęsto się to zdarzało. Uradowana mówię: „Powiedz, Franek”. A on zadowolony z siebie: „O, Rusek”. No i wygrał dom i rodzina, w której się pewnie rozmawiało na te tematy. A pani w szkole? Nieważne.
Dzieci uwielbiały lekcje z Wacławem, moim mężem. Tak się złożyło, że właśnie zastępował mnie przez kilka lekcji wychowania obywatelskiego w klasie siódmej. Wreszcie po kilku tygodniach idę do mojej klasy i rzucam niefrasobliwe pytanie: „Czego was pan nauczył?”.
„Proszę pani, pan opowiadał nam o walkach Polaków z Niemcami i o bolszewikach, i o tym, kto siedzi w więzieniu…”
Trochę się zmartwiłam, bo zbliżała się wizytacja. Ale wybrałam najważniejsze elementy z „ustrojowych mądrości”, dzieci zapisały i w ciągu tygodnia nawet te najmniej zdolne recytowały na pamięć.
No i przyjechał pan wizytator. Ale wtedy mój mąż już nie żył. Wizytator najpierw zapytał w II klasie: „Jaki mamy ustrój?. Dzieci odpowiadały: socjalistyczny, komunistyczny, demokratyczny…Pytanie powtórzył w klasie III, V, VII … Otrzymał mniej więcej podobne odpowiedzi. Były złe.
Na konferencji powizytacyjnej zostałam pouczona, że mamy ustrój „dyktatury proletariatu”. Na a jestem żadną nauczycielką, skoro nie umiem wychowywać dzieci w prawdziwie patriotycznym duchu. To były ostatnie dni roku szkolnego. Po wakacjach nie wróciłam do pracy w szkole. Dopiero po 10 latach podjęłam nauczanie, ale w innej placówce.
Jeszcze na chwilę wrócę do pracy w Zerzniu. Największym zmartwieniem był brak podręczników i książek do lektury. W małej szafce w „gabinecie” kierownika szkoły (nie mieliśmy nawet pokoju nauczycielskiego) układałam około stu mocno zniszczonych książek. Na dużej przerwie dzieci przenosiły je do klasy i następowała wymiana. Potem nawiązałam kontakt z biblioteką publiczną w Wawrze i co dwa tygodnie przyjeżdżał samochód i wymieniał komplet. To były książki nie tylko dla uczniów, ale i dla dorosłych. Raz w tygodniu, wieczorem, przychodzili rodzice, mieli okazję wymienić książkę, czasem wysłuchać referatu na temat wychowania dzieci, dowiedzieć się o postępach własnych pociech albo obejrzeć scenki aktorskie przygotowane z udziałem uczniów.
Ewa Wojtyszko
Ewa Wojtyszko - podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci jej męża Wacława.
______________________
Warszawa ul. Mazowiecka 1942 / 43 r.
Ewa Lasocka - Wojtyszko ze swoimi uczennicami .Z prawej strony Jadwiga Byśkiniewicz - Bochenek , po lewej stronie jej siostra Halina później Karwicka.Idą z kwiatami do grobu Nieznanego Żołnierza.Na drugim planie widoczny patrol niemiecki.
na fotografii Ewa Wojtyszko z synem Macjejem - 1949- ze zbiorów autorki
„Bądź wariacik - załóż krawacik” – świętuj z SU Dzień Mężczyzny w 109- tej
Z okazji międzynarodowego Dnia Mężczyzny Samorząd Uczniowski składa wszystkim Panom i chłopcom, najserdeczniejsze życzenia oraz zachęca do wspólnej zabawy 10 marca 2021 r. pod hasłem „Bądź wariacik - załóż krawacik”. Tego dnia wszyscy chłopcy na lekcjach on - line, którzy założą muszkę lub krawat i będą mieli włączoną kamerę, podczas lekcji - nie będą odpytywani przez nauczycieli. Do zabawy zapraszamy również uczniów kl. 0-3.
Życzymy miłego świętowania, pozdrawiamy serdecznie!
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami
Z pozdrowieniem,
Agata Cygan
„Z koroną będziesz pod ochroną” - świętuj z Samorządem Uczniowskim "Dzień Kobiet" w 109-tej
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 109 z okazji Dnia Kobiet serdecznie zaprasza wszystkie uczennice do udziału w akcji „Z koroną będziesz pod ochroną” .
Każda uczennica, która 8 marca będzie miała na głowie koronę, diadem lub opaskę i włączoną kamerę podczas lekcji – nie będzie „odpytywana” .
8 marca 2021 – lekcje on-line 😊
Serdecznie zapraszamy
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami
Z pozdrowieniem Agata Cygan
WOJEWÓDZKI KONKURS POLONISTYCZNO - ARTYSTYCZNY „ ODKRYJ LEKTURY …NA NOWO”
Miło nam poinformować, że Maja Szczykutowicz z klasy 6a zdobyła I miejsce w II etapie konkursu polonistycznego - ODKRYJ LEKTURY... NA NOWO i tym samym będzie reprezentowała nasza szkołę podczas gali finałowej (online) w dniu 27 marca 2021r.
Organizatorem wojewódzkiego konkursu polonistycznego - ODKRYJ LEKTURY NA NOWO jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Leonarda da Vinci w Książenicach.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w III – finałowym - etapie konkursu, który polega na zaprezentowaniu swojej pracy, uargumentowaniu wyboru danej lektury oraz formy jej przedstawienia.Llista finalistów zamieszczona na stronie organizatora – Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Leonarda da Vinci – www.szkola-vinci.pl
Elżbieta Karwowska, Beata Wojdat.
SP 109 ZAPRASZA NA WIRTUALNE SPOTKANIE !
Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice dzieci kandydatów do klas pierwszych i oddziału przedszkolnego ! Ze względu na sytuację epidemiczną zapraszamy do obejrzenia prezentacji o naszej placówce zamieszczonych na stronie internetowej - zakładka REKRUTACJA .
Poniżej publikujemy plik zawierający zasady przyjęć do klas I w szkołach podstawowych
w roku szkolnym 2021/2022
KONKURSY Z OKAZJI 60-LECIA SZKOŁY
-
Szkolny konkurs plastyczny „ CZTERY PORY ROKU ZE 109-KĄ”
-
Konkurs HISTORYCZNO- LITERACKI O PATRONIE
-
Konkurs „Moja szkoła za lat ... 50” - przyszłość szkoły w obiektywie
-
Konkurs LITERACKO - FILMOWY "WSPOMNIENIE O SZKOLE"
Szczegółowe informacje - w zakładce JUBLILEUSZ 60 LECIA
-
Wyniki VII Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.
„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” –
Witold Pilecki w rozmowie z dziećmi, 1943 rok
Konkurs organizowany był przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego i miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych (Żołnierzy Wyklętych), kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963 r. Organizatorzy chcieli też w ten sposób promować młodych twórców i zachęcać ich do doskonalenia umiejętności artystycznych – plastycznych i literackich.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować pracę artystyczną na temat Żołnierzy Niezłomnych. Zależnie od kategorii wiekowej mogła to być praca plastyczna, laurka, plakat, komiks, wiersz, projekt serii znaczków pocztowych lub banknotów albo krótki film. Prace powinny były charakteryzować się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania. Konkurs objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież z Polski oraz z wielu polskich szkół dokształcających na całym świecie.
Dwie uczennice SP 109 im. Batalionów Chłopskich znalazły się wśród osób wyróżnionych.
Karolina Pawelec uczennica kl 7d oraz Antonina Kosowska kl 5b.
Serdecznie gratuluję naszym uczennicom sukcesu !
Katarzyna Strzelczyk
WEBINARY DLA RODZICÓW
„Reaguj i wspieraj. Koalicja na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska nauczania na odległość.”
Zapraszamy Rodziców na pierwszy webinar, podczas którego Pan Paweł Łaszkiewicz psycholog, psychoterapeuta, specjalista ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej omówi zagadnienia dotyczące potrzeb psychicznych, społecznych i emocjonalnych dzieci i młodzieży w okresie pandemii. Ekspert odpowie, m. in. na pytania: Jak radzić sobie z przedłużającym się stresem? Jak reagować na symptomy depresji? Jak rozmawiać z dzieckiem o negatywnych konsekwencjach wynikających z pandemii?
TYDZIEŃ WALENTYNKOWY - akcja Samorządu Uczniowskiego - on-line
Samorząd Uczniowski zaprasza na "TYDZIEŃ WALENTYNKOWY"! Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnej aktywności w trakcie najbliższego tygodnia.
WTOREK (16.02): zmieniamy swoje awatary na Teams np. na obrazek z serduszkiem. Obrazki powinny być związane z Walentynkami.
ŚRODA (17.02): każdy wysyła losowej osobie w Teams jakieś miłe słowa. Zależy nam, aby nie były to tylko osoby z klasy i osoby Wam dobrze znane.
CZWARTEK (18.02): uczniowie i nauczyciele podczas lekcji ubierają się na czerwono lub w strój z motywem serca. W miarę możliwości włączamy kamerkę na wszystkich lekcjach online.
PIĄTEK (19.02): Samorząd Uczniowski ogłosi w Librusie wyniki konkursu na najpiękniejszy wiersz walentynkowy przygotowany w ciągu tego tygodnia przez każdą klasę. Najładniejsze wiersze zostaną również opublikowane na stronie internetowej szkoły wraz z listą laureatów.
Uwaga! Wszystkie wiersze, wychowawcy klas lub przewodniczący klas, przesyłają do czwartku (18.02) poprzez Teams do przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Poli Maciejewskiej.
opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Marta Biedrzycka, Agata Cygan
PONIEDZIAŁEK (15.02): wieczorek walentynkowy - o godzinie 17.30, zorganizowany w ramach wspólnego spotkania na Teams. Na Wieczorek walentynkowy uczniowie przygotują kartki walentynkowe, wiersze lub cytaty, związane ze świętem i włączą się do wspólnej zabawy.
Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej świetlicy szkolnej
9 lutego 2021 uczniowie klas I - nasze Świetliczaki - miały okazję uczestniczyć w zajęciach nt. "Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci".
Na podstawie programu Sieciaki stworzyliśmy podstawowe zasady korzystania z INTERNETU, obejrzeliśmy filmiki edukacyjne, pokolorowaliśmy SIECIAKOmazaki...
Zajęcia przygotowała i poprowadziła Pani Ola Floriańska
Bardzo dziękujemy
1
Wielkie dzięki !!!
Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, biorącym udział w tym nietypowym 29. Finale WOŚP, bardzo dziękujemy!!!
Każda złotówka, którą zebraliście, pomaga nie tylko realizować główny cel finału (pomoc laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy), ale i wspierać Polaków w ich codziennej walce z COVID-19.
Zebrana wczoraj kwota to ponad 47.000 zł - jesteście wielcy!!!
Bardzo dziękujemy, serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia!
Sztab WOŚP przy SP 109
AKCJA "Tusz do paki"
Miło nam poinformować, że nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.
W naszej placówce zostały umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek komputerowych do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców.
Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek-tzw. kartridży. Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów.
Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla bezdomnych zwierząt.
Ucząc się w domu ciągle możemy pomagać zwierzakom. Wystarczy, że pustego tuszu nie wyrzucisz do kosza. Po powrocie do szkoły pamiętaj wrzucić tusz do paki, bo w schronisku ciągle pomocy potrzebują zwierzaki. "
Jestem EKO SP109
ks. Łukasz Sikorski
Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych
W dniach od 02.02 do 04.02.2021 na terenie szkoły odbywać się będą próbne egzaminy klas ósmych (2 lutego - język polski, 3 lutego - matematyka, 4 lutego - język obcy nowożytny).
Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00. Język polski 120 min (dla uczniów z dostosowaniami czas wydłużony do 180 min), matematyka 100 min (dla uczniów z dostosowaniami czas wydłużony do 150 min), język obcy nowożytny 95 min (dla uczniów z dostosowaniami czas wydłużony do 140 min).
Obowiązuje strój galowy. Proszę, aby każdy uczeń miał legitymację. Przypominam, iż uczniowie powinni mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie próbnym z matematyki każdy piszący powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – uczniowie wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem. Nie można na próbny egzamin ósmoklasisty wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.
W dniach egzaminu uczniowie klas ósmych nie mają innych zajęć dydaktycznych (zajęcia zostaną odwołane).
Uczniowie mogą przychodzić do szkoły od godz. 8.30. Proszę, aby do godz. 8.55 wszyscy byli obecni.
8a – wejście przez szatnię,
8b – główne wejście,
8c- wejście od gabinetu pani intendent,
8d – wejście w module.Przypominam o zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. założenie maseczki, zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Czekający na wejście do szkoły albo do sali klasowej zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).
Tylko zdrowy uczeń może przyjść do szkoły i przystąpić do próbnego egzaminu.
Po skończonym egzaminie próbnym każdy uczeń powinien udać się do domu, niedopuszczalne jest tworzenie się grup zdających przed szkołą.
Przy każdym z wejść do szkoły będzie sprawdzana temperatura ciała ucznia.
Uczeń przy wejściu do szkoły otrzyma informację, w której sali pisze próbny egzamin i pod tę salę przemieszcza się.
Próbne egzaminy będą przeprowadzane w salach: M 201, M 202, M 203, 218, 219, 217a, 222, 123. Przyniesione rzeczy (kurtki, czapki, szaliki) uczniowie mogą pozostawić i przywiesić w ustawionych przed każdą salą wieszakach, nie obowiązuje zmiana obuwia.
Urszula Plust Wicedyrektor Szkoły
Zaproszenie do udziału w konsultacjach "Jaki Wawer dla młodzieży?"
Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy informację oraz link do konsultacji społecznych dotyczących potrzeb młodzieży z Wawra.
Nasze konsultacje kierujemy do młodzieży, która:
• mieszka w Wawrze
• uczy się w 7-8 klasie szkoły podstawowej lub szkole ponadpodstawowej w dzielnicy i poza nią
Konsultacje trwają do 6 marca 2021
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
• Wypełnić ankietę on-line do 14 lutego
• Porozmawiać z na spotkaniach – terminy spotkań zależą od sytuacji epidemicznej:
w poniedziałek 22 lutego
w czwartek 25 lutego
Spotkania planujemy w formule on-line na platformie ZOOM. Jeżeli jednak młodzież wróci do szkół - zmienimy formułę spotkań na warsztat stacjonarny z zachowaniem reżimu sanitarnego.
O ostatecznej formie spotkań i sposobie zapisów poinformujemy 15 lutego.
Link do konsultacji: http://konsultacje.um.warszawa.pl/jaki_wawer_dla_mlodziezy
Link do ankiety: https://www.webankieta.pl/ankieta/594848/ankieta-dla-mlodziezy-z-wawra.html
Dorota Głażewska Główny specjalista URZĄD M.ST. WARSZAWY Dzielnica Wawer Wydział Organizacyjny dla Dzielnicy
Podsumowanie projektu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych - WIE
"Słyszę, czuję, tworzę" - program arteterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki
W ramach XV edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych SP 109 otrzymała dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego działań na rzecz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W ramach projektu został zrealizowany program atreterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki "Słyszę, czuję, tworzę", który zakładał osiągnięcie mierzalnych i niemierzalnych efektów poprzez pobudzenie wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku w połączeniu z prostym muzykowaniem.
Cele główne programu, to:
- rozładowanie napięć i nagromadzonych negatywnych emocji,
- rozwój emocjonalny, wspieranie stabilizacji emocjonalnej,
- rozwój społeczny, integrowanie grupy, kształtowanie umiejętności pracy w parach i w grupie,
- poznawanie siebie i świata, wychodzenie ze schematów,
- twórcza ekspresja, poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych,
- rozwijanie motoryki dużej i małej, usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej,
- umuzykalnianie, doskonalenie umiejętności naśladowania określonych rytmów;
W ramach projektu został zaplanowany cykl zajęć o charakterze arteterapeutycznym:
- warsztaty z elementami sensoplastyki - bazujące na twórczych działaniach z wykorzystaniem metody Integracji sensorycznej, wspierające motorykę dużą i małą, koordynację wzrokowo-ruchową, mające na celu stworzenie dzieciom takiej przestrzeni i mozliwości, by mogły wspolnie wyrażać siebie w procesie tworzenia dzieł plastycznych;
- warsztaty z elementami muzykoterapii - opierajace się na prostym muzykowaniu z wykorzystaniem instrumentu Bum bum rurki, rozwijające ekspresję muzyczną, poczucie rytmu, wrażliwość oraz pamięć słuchową, koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, pobudzające wyobraźnię i kreatywność dzieci;
- kreatywne warsztaty ze specjalistą - animatorem ceramiki, które niestety nie doszły do skutku w zaplanowanym terminie ze względu na zaistniałą sytuację związaną z Covid19 i zamknięciem placówek szkolnych;
WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI:
GALERIA ZDJĘĆ:
Praca grupowa - AKWARIUM - z wykorzystaniem techniki frottage, kredek o różnych kształtach oraz farb strukturalnych, stemplowania słomką, oraz przyklejania trójwymiarowych elementów
Praca grupowa - DOMKI W LESIE - wykorzystanie różnych faktur i grubości materiałów plastycznych, stemplowanie paluszkami z użyciem pasty do zębów
Praca grupowa - GWIADKA Z NIEBA - wykorzystanie gwiazdek w formie zdrapek, dekorowanie za pomocą drewnianych patyczków
Praca grupowa - BAŚNIOWY DOMEK - z wykorzystaniem kartoników - zdrapek dzieci tworzyły kolorowe domki zdrapując farbę drewnianym patyczkiem
Indywidualne zabawy w pudełku sensorycznym - POSZUKIWACZ SKARBÓW - z użyciem elementów metody integracji sensorycznej, dzieci miały okazję za pomocą zmysłu dotyku doświadczac różnorodnych faktur
WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII BUM BUM RURKI:
Uczniowie z wielkim zapałem i skupieniem uczestniczyli w warsztatach Bum bum rurki, na których uczyli się grać na tym niecodziennym instrumencie. Bawili się tymi kolorowymi tubami, układali z nich gamę, uderzali nimi o siebie, bądź o dłoń lub dowolny przedmiot, wytwarzając w ten sposób różne dźwięki, naśladując rytmiczne sekwencje, uczyli się grać proste melodie.
Wspólnie nauczyliśmy się grać gamę C-dur oraz kilka utworów m.in.:
- "Biedroneczka",
- "Dwa malutkie misie",
- "Kosi, kosi łapci",
- "Pojedziemy na łów",
- "Pszczółka śpi w ogrodzie",
- "Siała baba mak",
- "Tańczymy labada",
- "Te opolskie dziouchy",
- "Wlazł kotek na płotek";
GALERIA ZDJĘĆ:
WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY "PALCEM MALOWANE":
Dodatkowo, jako zwieńczenie projektu został zorganizowany i przeprowadzony I warszawski konkurs plastyczny "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.
Konkurs dedykowany był uczniom uczestniczącym w zajęciach specjalistycznych: terapii ręki, integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej lub logopedycznej.
Celem konkursu było:
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz ćwiczenie precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka poprzez malowanie palcami,
- kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
- możliwość doświadczenia i utrwalania określonych wrażeń dotykowych,
- rozładowanie emocji, napięcia poprzez techniki arteterapeutyczne,
- rozwijanie koncentracji uwagi poprzez skupienie się na zadaniu,
- nabywanie nowych doświadczeń,
- prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka.
Wyłaniając zwycięzców Jury brało pod uwagę:
- oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu,
- samodzielność oraz jakość wykonanej pracy.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele pięknych prac spośród których Jury wybrało 18, które zostały nagrodzone w postaci dyplomów oraz nagród rzeczowych. Na stronie szkoły powstała internetowa galeria prac laureatów i osób wyróżnionych w konkursie.
GALERIA ZDJĘĆ:
Nagrodzone prace uczniów klas pierwszych
Nagrodzone prace uczniów klas drugich
Nagrodzone prace uczniów klas trzecich
Projekt realizowały:
logopeda i terapeuta SI - Dagmara Chojnacka
terapeuta pedagogiczny - Sylwia Łasek-Marmur
SZKOLNE MISTRZOSTWA TABLICZKI MNOŻENIA
W dniach 16 - 18.12.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia. W rozgrywkach drużynowych oraz indywidualnych rywalizowali uczniowie klas 4-8. Zadaniem każdego ucznia było w czasie 3 minut wykonać jak najwięcej przykładów z tabliczki mnożenia.
WYNIKI KONKURSU INDYWIDUALNEGO:
KLASY 4 - 6:
I miejsce - Małgorzata Chmielewska 6c - 81 pkt.
II miejsce - Aleksander Szczodrak - 5a - 79 pkt.
III miejsce - Albert Mechecki 6a oraz Marek Borkowski 6d - po 74 pkt.
KLASY 7-8:
I miejsce - Anna Hoffman 7a - 108 punktów
II miejsce - Ignacy Waszkiewicz 7c oraz Jan Ludzia 8b - po 96 pkt.
III miejsce - Amelia Kempińska 8a oraz Emilia Krzyżanowska 8d - po 90 pkt.
WYNIKI KONKURSU DRUŻYNOWEGO:
Klasy ósme:
I miejsce -8a - 959 pkt. II miejsce -8b - 917 pkt. III miejsce -8d - 854 pkt. IV miejsce- 8c - 823 pkt.
Klasy siódme:
I miejsce - 7c - 935 pkt. II miejsce 7a - 824 pkt. III miejsce - 7b - 778 pkt. IV miejsce - 7d - 676 pkt.
Klasy szóste:
I miejsce - 6c - 720 pkt. II miejsce - 6d - 631 pkt. III miejsce - 6a - 537 pkt. IV miejsce - 6b - 417 pkt.
Klasy piąte:
I miejsce - 5a - 544 pkt. II miejsce - 5c - 542 pkt. III miejsce - 5b - 401 pkt.
Klasy czwarte:
I miejsce - 4b - 367 pkt. II miejsce - 4a - 361 pkt. III miejsce - 4c - 350 pkt. IV miejsce - 4d - 341 pkt.
21-22 STYCZNIA świętują babcie i dziadkowie
DZIEŃ BABCI, święto obchodzone w Polsce od 1964 roku. Dzień Babci jest świętem, podczas którego wnuki składają życzenia swoim babciom - najlepszy sposób to kartki na Dzień Babci! To taki szczególny dzień w roku, kiedy można wyrazić im wdzięczność za trud i oddanie.
Jest wiele powodów do podziękowań, począwszy od troski i opieki nad wnukami, przez dobre słowo i miłość do bliskich, wpajanie zasad moralnych, kształtowanie wiary, przekazywanie tradycji rodzinnych, dawanie przykładu obowiązkowości i pracowitości, naukę miłości do Ojczyzny, aż po bardziej przyziemne powody jak obdarowywanie słodyczami i prezentami oraz przygotowywanie ulubionych dań. W Dzień Babci na całym świecie wysyłane są babciom laurki i kartki. Organizowane są występy i akademie w szkołach oraz przedszkolach, na które zapraszane są babcie.
Dzień Babci w zależności od części świata obchodzony jest w różnych datach: 21 stycznia – Polska, Bułgaria 26 stycznia – Hiszpania 11 lutego – Wielka Brytania Pierwsza niedziela marca – Francja 26 lipca – Brazylia 2 października – Włochy 15 października – nieoficjalne święto w Rosji.
W niektórych państwach święto babć jest połączone z Dniem Dziadka.
DZIEŃ DZIADKA to święto obchodzone w Polsce od lat 80. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków, który wypada we wrześniu w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.
W Japonii nie ma święta Dnia Babci ani Dnia Dziadka, obchodzi się tam Dzień Szacunku dla Wieku. W Japonii starsi ludzie uważani są za bardzo przydatnych i wyjątkowo często dożywają 100 lat.
Odbiór nagród zdobytych w I warszawskim konkursie plastycznym "PALCEM MALOWANE"
Z przyjemnością informujemy, że od poniedziałku 25 stycznia w sekretariacie szkoły laureaci oraz osoby wyróżnione mogą odbierać nagrody i dyplomy zdobyte w I warszawskim konkursie plastycznym „Palcem malowane”.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Poniżej przypominamy listę zwycięzców:
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
WYRÓŻNIENIE:
Jeremi Krajanowski, SP NR172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA
KLASY PIERWSZE
MIEJSCE 1
Krzysztof Chaja , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA
MIEJSCE 2
Kamil Łapacz , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA
ALICJA MIŚKIEWICZ , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
MIEJSCE 3
Helena Korolczuk, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Milena Woźniak , SP NR 143, terapeuta BOŻENA ADAMCZYK
WYRÓŻNIENIE
Jan Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
KLASY DRUGIE
MIEJSCE 1
Zofia Dopadko , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA
MIEJSCE 2
Krzysztof Gajewski, SP NR 124, terapeuta BARBARA FRELEK
MIEJSCE 3
Franciszek Siedlarz , SP NR 124, terapeuta MAŁGORZATA ZAMBRZYCKA CHODNICKA
WYRÓŻNIENIE
Wojciech Michalec, SP NR 109, terapeuta DAGMARA CHOJNACKA
Zofia Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Marcin Skomra, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
KLASY TRZECIE
MIEJSCE 1
Anna Wyszkowska , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
MIEJSCE 2
Aleksander Żółtek , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA
MIEJSCE 3
Karol Byś , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA
WYRÓŻNIENIE:
Daryna Martyniuk, SP NR 109 , terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
Urszula Pałczyńska, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
Dziękujemy za udział w konkursie
Organizatorki: Dagmara Chojnacka i Sylwia Łasek-Marmur
Odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"
Zapraszamy wszystkich laureatów i osoby wyróżnione po odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym „W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI”.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku w kolejnej edycji konkursu.
Nagrody i dyplomy można odbierać od poniedziałku 25 stycznia w sekretariacie szkoły.
Poniżej przypominamy listę zwycięzców:
KLASY PIERWSZE
MIEJSCE 1
Jakub Jędrzejewski, SP NR 172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA
MIEJSCE 2
Brayan Kaszyński, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
MIEJSCE 3
Bartosz Skubida, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
WYRÓŻNIENIE
Mateusz Krukowski, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
KLASY DRUGIE
MIEJSCE 1
Amelia Stein, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
MIEJSCE 2
Sandra Bazylczuk, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
MIEJSCE 3
Kacper Krawczyk, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
WYRÓŻNIENIE
Kalina Sobczak, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Tomasz Szczepaniak, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA
Tomasz Skowyrski, SP NR 172, terapeuta MONIKA SKOŁOŻYŃSKA
Lew Cichocki, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA
KLASY TRZECIE
MIEJSCE 1
NU YENNHI TON, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
PHAM YEN NHI, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
MIEJSCE 2
Małgorzata Sitkiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Emilia Zawistowska, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
MIEJSCE 3
Weronika Lepianka, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
WYRÓŻNIENIE
Szymon Gulina, SP NR 172, terapeuta KATARZYNA KORCZYŃSKA
Anna Wyszkowska, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Dziękujemy za udział w konkursie
Organizatorki: Sylwia-Łasek Marmur i Dagmara Chojnacka
"JESTEM EKO - SP109" zachęca do pomocy w mroźny zimowy czas
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić dobrze?
Na pewno wielu z Was zastanawia się, czy trzeba dokarmiać ptaki w zimie? W poniższym tekście odpowiemy sobie na to pytanie oraz wiele innych:, kiedy rozpocząć dokarmianie, jak prawidłowo pielęgnować karmnik, czym karmić ptaki, czego unikać.
Czy dokarmianie ptaków jest potrzebne?
Czas zima to trudny czas dla ptaków. Wiele raz trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania pożywienia na mrozie pochłaniają cenną energię. W świecie pokrytym śniegiem często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy oraz wiele innych gatunków ptaków, także w okolicach nasz szkoły.. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów, bez naszej pomocy. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.
Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, ogrodów gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowych smakołyków". Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.
Karmnik – ptasia stołówka
Warto umieścić karmnik dla ptaków w przy domowym ogródku. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem - musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo.
Pamiętajcie, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie, aby nie spadł, gdy przyjdzie silny wiatr.
Czym warto karmić ptaki?
Zapamiętaj, że do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nieprzetworzonych przez człowieka! Mogą to być kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu gatunków ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule.
Czym nie można karmić ptaków?
Nasi mali przyjaciel są często dokarmiani w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.
Ptaków nie wolno karmić produktami, które zawierają sól – tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty np.: spleśniałe pieczywo. Nie wolno dawać ptakom nieugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!
Pochwal się jak Ty pomagasz ptakom przetrwać zimę !
Napisz do NAS ! Prześlij fotografię!
Ks. Łukasz Sikorski
opiekun szkolnego zespołu
KOMUNIKAT Ministerstwa Edukacji i Nauki
Szanowni Państwo,
od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwe będzie realizowanie praktycznej nauki zawodu w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.
Szczegóły dotyczące funkcjonowania szkół i placówek znajdą Państwo w komunikacie MEiN, który wraz z nowymi regulacjami prawnymi dołączam do wiadomości. Informacje te zamieściliśmy również na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-nauki-w-szkolach-i-placowkach-po-feriach.Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół
Opracowane wspólnie przez MEiN, Ministerstwo Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym wytyczne dla dyrektorów szkół. mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców.
Wytyczne te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi
- dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3: Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
- dla szkół podstawowych klas I-III : Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych
- dla szkół i placówek realizujących edukację stacjonarnie: zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek, które znajdują się w strefie czerwonej/żółtej
SANEPID - udostępnianie danych osobowych
Szanowni Państwo,
W związku z szeregiem pytań ze strony rodziców / opiekunów prawnych, związanych z udostępnianiem danych osobowych do sanepidu w przypadku potwierdzonego w placówce zakażenia, poniżej plik z krótką informacją.
Powrót uczniów klas I-III do szkoły od 18.01.2021
Szanowni Rodzice, Opiekunowie, Drodzy Uczniowie klas 1-3,
informuję, że zgodnie z wczorajszą konferencją Ministra Edukacji i Nauki i Ministra Zdrowia od 18 stycznia 2021 r. wznawiamy nauczanie stacjonarne w klasach 1-3. Powrót uczniów do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym, według procedur bezpieczeństwa na podstawie wytycznych GIS i MZ.
Dyrektor Szkoły
Hanna Ratańska-Szot
Wytyczne_MEiN,_MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkół_podstawowych.pdf 0.18MB
Wytyczne_MEiN,_MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkół_podstawowych.docx 0.14MB
Szanowni Rodzice, Opiekunowie, Drodzy Uczniowie klas 1-3,
informuję, że od 18 stycznia 2021 r. wznawiamy zajęcia opiekunczo - wychowawcze stacjonarne dla uczniów klas 1-3.
Powrót uczniów do świetlicy szkolnej będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym, według procedur bezpieczeństwa na podstawie wytycznych GIS i MZ oraz Regulaminu Świetlicy w Szkole Podstawowej nr 109 w Warszawie ul. Przygodna 2
Regulamin świetlicy szkolnej SP109 ważny od 18.01.2021.pdf
Kierownik świetlicy szkolnej
Monika Zimny
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE - HO ... HO...VIDEO
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców powstał film, do którego obejrzenia zachęcają Szkolni Artyści wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego oraz jak zwykle wspierającym takie przedsięwzięcia panem Piotrem Kanią.
Wyniki konkursu plastyczno-technicznego „Idą Święta Bombka Bożonarodzeniowa” 2020
Kategoria klasy 0-III Ida_Swieta_0-3_WYNIKI_2020.pptx
Miejsce I
Hania Reczek, 3b Milena Piróg 1d
Miejsce II
Nina Baryła 0b Weronika Zych 3a
Miejsce III
Amelia Kąkol 1d Aleksandra Frelik 1d
Wyróżnienie
Anna Kowalkowska 1d, Aniela Kukowka 2d, Nina Szymańska 2c,Ola Krajewska 1d, Julia Jankowska 1c
Zosia Jankowska 0d, Małgosia Kowalkowska 1d, Emil Pałczyński 3b, Tymon Pawlicki 1b
Kategoria klasy IV-V Ida_Swieta_kl._4-5_WYNIKI_2020.pptx
Miejsce I
Weronika Wołońciej 4c Zuzanna Rodak 5c
Miejsce II
Sandra Biszczak 5c Patryk Filipczuk 4b Ula Anyszko 5a
Miejsce III
Joanna Wróbel 4c Jaśmina Jankowska 4a Weronika Bojanowska 4c
Wyróżnienie
Antonina Kosowska 5b,Stanisław Bajda 5a, Brunon Pawlicki 4a
Kategoria klasy VI-VIII
Miejsce I
Adrian Radomski 7d Szczykutowicz Maja 6a
Miejsce II
Maciek Pisarek 6a Małgosia Chmielewska 6c
Miejsce III
Gabriel Łasak 7c Nadia Miętkiewicz 6dSerdecznie gratuluję - nauczyciel plastyki - Małgorzata Pijaniwska
„Magiczna moc życzeń”
13Nasza szkoła w tym roku przystąpiła do projektu, który miał na celu wykonanie własnoręcznie kartek bożonarodzeniowych przez dzieci, wspólne zredagowanie krótkich życzeń, a następnie rozesłanie ich po całej Polsce do innych szkół, a także do naszych szkół podstawowych w dzielnicy Wawer. I to właśnie nam się to udało.
Oto lista szkół do których wysłaliśmy życzenia
1. Anna Czernel
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej Ul. Szkolna 25
2. Weronika Rusak
Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Promar ul. Bohaterów 12, 35-112 Rzeszów Dopisek: Górna Świetlica
3. Boska Oleksandra
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 sp nr 202 ul Jugosłowiańska 2
92-720 Łódź
Aleksandra Boratynska4. Barbara Danisz
Sp 23,
43-100 Tychy
Ul. Jedności 51
Dopisek: Świetlica szkolna5. Magdalena Hałaszuk
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny Kossak-Szczuckiej 24,
40-578 Katowice6. Agata Skurska
SP nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, ul. Ks.bp T. Wilczyńskiego 62,
24 - 200 Bełżyce
7. Agnieszka Falkowska (nowy uczestnik)Zespół Szkolno - Przedszkolny w Paniówkach ul Zwycięstwa 44
44-177 Paniówki
świetlica A Falkowska Agnieszka8. Jolanta Jaroni-Tutka
Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego ul. St. Żeromskiego 4,
37-500 Jarosław9. Aneta Świlak
Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Władysława Reymonta 5
46-100 Namysłów
woj. opolskieAneta Świlak
10.Anna Ratajska
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Armii Krajowej Nr 1 w Sopocie, ul. Armii Krajowej 50/54
81-740 Sopot.11. Riki Kus
Zespól Placówek Oświatowych w Strawczynie, ul Żeromskiego 9,
26-067 Strawczyn
woj. świętokrzyskieświetlica Justyna Kusińska
12. Dorota Sielska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie ul. 11 Listopada 90
21-200 Parczew16. Ewelina Blatkiewicz-Łabińska
Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Zjednoczonej Europy. Ul. Borelowskiego 12
37-700 Przemyśl
świetlica: Ewelina, Monika, Kasia19. Ewa Flor
Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów ul. Krężnicka 156
20-518 Lublin
świetlica: Ewa Flor20. Michalina Milewska
Szkoła Podstawowa nr 360 w Warszawie, ul. Dzieci Warszawy 42A
02-495 Warszawa
nauczyciel - Michalina Milewska21. Aneta Tokarczyk
Szkoła Podstawowa nr. 1 im Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie. 34-600 Limanowa,
Siekierczyna 31
z dopiskiem Aneta Tokarczyk świetlica szkolna22. Szkoła Podstawowa nr 218 im. Michała Kajki
ul. Michała Kajki 80/82
23. Szkoła Podstawowa nr 128 im. Józefa Niećki
ul. Kadetów 15
24. Szkoła Podstawowa
nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta
ul. M. Pożaryskiego 2
25. Szkoła Podstawowa
nr 86 im. Bronisława Czecha
ul. Koryncka 33
26. Szkoła Podstawowa nr 204
im. Pułku Ułanów Wołyńskich
ul. Bajkowa 17/21
Bardzo dziękuję uczniom Szkoły Podstaowej nr 109 w Warszawie, moim nauczycielom i koordynatorom konkursu: Pani Małgorzacie Sprycha, Pani Alicji Kowalczyk, Pani Katarzynie Sadowskiej, Pani Monice Żurawskiej, Panu Pawłowi Gawędzie.
Kierownik świetlicy – Monika Zimny
Wyniki konkursu z j. angielskiego- Leon dla kl. 1-3, sesji jesień/zima 2020.
Wyniki JĘZYK ANGIELSKI konkurs LEON sesja jesień/zima – 2020 Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich Warszawa Nauczyciel prowadzący: Agata Cygan
Klasa I Julia Jankowska 52% miejsce 25, Barbara Smorągiewicz 46% miejsce 28, Ryszard Mackiewicz 40% miejsce 31, Leonard Jagie 16% miejsce 43
Klasa II Franciszek Gajewski 72% miejsce 17, Małgorzata Kiliszek 52% miejsce 29, Anna Wróbel 41% miejsce 35,
Klasa III Anna Sajdych 65% miejsce 21, Dominik Puncewicz 58% miejsce 25 ,Anna Dudzińska 54% miejsce 27, Amelia Radecka 54% miejsce 27, Wojtek Tycz 53% miejsce 28, Wiktoria Kępińska 49% miejsce 30, Natalia Bochenek 44% miejsce 33, Ola Śliwińska 42% miejsce 34, Oliwia Duszyńska 39% miejsce 36, Daryna Martyniuk 39% miejsce 36.
Przyznawane są miejsca Ex aequo. Gratulujemy sukcesów i zapraszamy do wspólnej realizacji kolejnych konkursów. www.leon-konkursy.pl
Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "LEON" powstał w 2013 roku. Początkowo był to konkurs językowy, jednak szybko okazało się, że uczniowie chętnie wzięliby udział w konkursach z innych przedmiotów. Tak zrodził się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "Leon", który ma na celu nie tylko sprawdzenie posiadanych umiejętności językowych oraz przedmiotowych uczniów, ale także zachęcenie uczniów szkół podstawowych do nauki. Przyjazna forma testów pozostawi pozytywne wrażenie i zachęci do aktywnego udziału w innych konkursach przedmiotowych. Czas trwania konkursu wynosi 45 minut, co jest ułatwieniem organizacyjnym, gdyż można go przeprowadzić w czasie lekcji."Leon" skierowany jest do uczniów Szkół Podstawowych z całej Polski.
Zadania konkursowe przygotowywane są przez doświadczonych nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą. Testy są układane na podstawie norm programowych. Zróżnicowany poziom zadań pozwoli każdemu uczniowi sprawdzić swoje umiejętności, a nauczycielowi dostarczy obiektywnej oceny pracy ucznia.
UWAGA ! KONKURSY PRZEDMIOTOWE - ZMIANA TERMINU
W związku ze zmianą terminu ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 został zmieniony harmonogram etapu rejonowego konkursów przedmiotowych. Zgodnie z nim, w dniach 19, 20 i 21 stycznia 2021 r. przeprowadzane będą konkursy rejonowe z historii, fizyki, geografii, chemii, biologii i wiedzy o społeczeństwie.
W załączeniu szczegółowy harmonogram.
W świątecznym nastroju ...
Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w przedświątecznym przedsięwzięciu:
Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2021
Warszawska Akcja "Zima w Mieście" odbędzie się w dniach od 4.01.2021 r. - 15.01.2021 r.
Już od 7 grudnia 2020 r. od godziny 12.00 rozpoczyną się zapisy do Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście” 2021.
czytaj więcej >>>>https://www.sp109.waw.pl/a/akcja-zima-w-miescie-3
Spotkania z Rodzicami w ramach dnia otwartego
Spotkania z rodzicami w ramach Dnia Otwartego (m.in. przekazanie informacji o zagrożeniach):
08.12.2020 - 0a, 0b, 0c, 0d
09.12.2020 - klasy I-IV
10.12.2020 - klasy V-VIII
BUDŻET OBYWATELSKI 2022
Środki finansowe potrzebne na realizację pomysłów mieszkańców pochodzą z budżetu miasta. Kwota przeznaczona na budżet obywatelski w Dzielnicy Wawer: 2 807 253 zł
Harmonogram
Zgłaszanie projektów: od 1 grudnia 2020 r. do 25 stycznia 2021 r.
Ocena zgłoszonych projektów: od 26 stycznia do 4 maja 2021 r.
Składanie odwołań: od 4 do 11 maja 2021 r.
Rozpatrywanie odwołań: od 4 do 31 maja 2021 r.harmonogram.jpg
Głosowanie na projekty: od 15 do 30 czerwca 2021 r.
Ogłoszenie wyników: 14 lipca 2021 r.
Realizacja projektów: 2022 r.
Kontakt: Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Wawer
Dorota Głażewska
Tel. 022 443 68 69
do pobrania -->>
formularz_zgloszeniowy_2022.docx
Nauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r.
Nauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r.
Stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - poza pewnymi wyjątkami. Już od 30 listopada 2020 r. będzie można prowadzić zajęcia sportowe w szkołach sportowych oraz praktyczną naukę zawodu w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe.
- Nowelizacja rozporządzenia
43.89 KB
- Uzasadnienie
16.13 KB
- Nowelizacja rozporządzenia
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r. – rozporządzenie podpisane
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-9
Zeszyt.online
Uczniowie klas 4 – 8 naszej szkoły, dzięki współpracy dzielnicy Wawer z Wydziałem Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej, korzystają ze wsparcia edukacyjnego i podnoszą swoje umiejętności matematyczne rozwiązując zadania w systemie zeszyt.online. Program ten doskonałą formą pomocy nauki matematyki zarówno uczniom słabszym jak i tym najlepszym. Zeszyt.online to platforma e-lerningowa, na którą logują się uczniowie i rozwiązują zadania. Loginy i hasła uczniowie otrzymali od swoich nauczycieli matematyki.
Zeszyt.online to innowacyjny system, który dzięki sztucznej inteligencji dostosowuje poziom trudności zadań do wiedzy ucznia. Sztuczna inteligencja stara się wykrywać problemy uczniów i tak kieruje doborem zadań, aby uczeń sam był w stanie zrozumieć przyczynę swojego błędu i się poprawić, jak również samodzielnie rozwiązać zadanie, które wcześniej było dla niego za trudne. Uczniowie zdolni otrzymują zadania trudniejsze, dostosowywane do swoich możliwości i aktualnych kompetencji. Dlatego ważne jest aby uczeń rozwiązywał zadania samodzielnie, w przeciwnym razie system dopasuje się do osoby która rozwiązuje zadania za niego.
System nie podaje od razu gotowych rozwiązań, tylko tak prowadzi ucznia, aby ten samodzielnie był w stanie udzielić właściwej odpowiedzi.
Nad zeszytem.online od kilku lat pracuje zespół naukowców Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej. System jest ciągle udoskonalany.
Joanna Lewicka
Wyniki II warszawskiego konkursu plastycznego "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że II warszawski konkurs plastyczny „W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI” został rozstrzygnięty.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku w kolejnej edycji konkursu.
Poniżej lista zwycięzców i galeria nagrodzonych prac.
KLASY PIERWSZE
MIEJSCE 1
Jakub Jędrzejewski, SP NR 172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA
MIEJSCE 2
Brayan Kaszyński, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
MIEJSCE 3
Bartosz Skubida, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
WYRÓŻNIENIE
Mateusz Krukowski, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
KLASY DRUGIE
MIEJSCE 1
Amelia Stein, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
MIEJSCE 2
Sandra Bazylczuk, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC
MIEJSCE 3
Kacper Krawczyk, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
WYRÓŻNIENIE
Kalina Sobczak, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Tomasz Szczepaniak, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA
Tomasz Skowyrski, SP NR 172, terapeuta MONIKA SKOŁOŻYŃSKA
Lew Cichocki, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA
KLASY TRZECIE
MIEJSCE 1
NU YENNHI TON, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
PHAM YEN NHI, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
MIEJSCE 2
Małgorzata Sitkiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Emilia Zawistowska, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA
MIEJSCE 3
Weronika Lepianka, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
WYRÓŻNIENIE
Szymon Gulina, SP NR 172, terapeuta KATARZYNA KORCZYŃSKA
Anna Wyszkowska, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
UWAGA: Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów do sekretariatu po ogłoszeniu zakończenia nauczania zdalnego.
Organizatorki konkursu:
Sylwia Łasek-Marmur
Dagmara Chojnacka
Wyniki I warszawskiego konkursu plastycznego "PALCEM MALOWANE"
Z przyjemnością informujemy, że I warszawski konkurs plastyczny „Palcem malowane” został rozstrzygnięty.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Poniżej lista zwycięzców oraz galeria nagrodzonych prac.
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
WYRÓŻNIENIE:
Jeremi Krajanowski, SP NR172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA
KLASY PIERWSZE
MIEJSCE 1
Krzysztof Chaja , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA
MIEJSCE 2
Kamil Łapacz , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA
ALICJA MIŚKIEWICZ , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
MIEJSCE 3
Helena Korolczuk, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Milena Woźniak , SP NR 143, terapeuta BOŻENA ADAMCZYK
WYRÓŻNIENIE
Jan Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
KLASY DRUGIE
MIEJSCE 1
Zofia Dopadko , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA
MIEJSCE 2
Krzysztof Gajewski, SP NR 124, terapeuta BARBARA FRELEK
MIEJSCE 3
Franciszek Siedlarz , SP NR 124, terapeuta MAŁGORZATA ZAMBRZYCKA CHODNICKA
WYRÓŻNIENIE
Wojciech Michalec, SP NR 109, terapeuta DAGMARA CHOJNACKA
Zofia Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
Marcin Skomra, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
KLASY TRZECIE
MIEJSCE 1
Anna Wyszkowska , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA
MIEJSCE 2
Aleksander Żółtek , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA
MIEJSCE 3
Karol Byś , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA
WYRÓŻNIENIE:
Daryna Martyniuk, SP NR 109 , terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
Urszula Pałczyńska, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR
1UWAGA: Nagrody oraz dyplomy będzie można odebrać w sekretariacie szkoły po zakończeniu nauczania zdalnego.
Organizatorki konkursu:
Sylwia Łasek-Marmur
Dagmara Chojnacka
25 XI Światowy Dzień Pluszowego Misia
Z okazji zbliżającego się (bo już 25 listopada ) Wielkimi Misiowymi Krokami Światowego Dnia Pluszowego Misia, będącego jednocześnie 118 urodzinami pierwszego pluszowego Misia który pojawił się na rynku zabawkarskim w 1902 r., jak co roku biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do udziału w Misiowym Święcie - Tym razem w wymiarze wirtualnym.
Na pewno każdy z Was - a zwracam się i do Was - Małych i do Was - Dużych - ma swojego ulubionego pluszowego Misia. Może to być zupełnie zwyczajny mały bury Miś przesiadujący na kanapie albo w pudle z zabawkami. Może to być piękny kolorowy Niedźwiedź zajmujący główne miejsce w domu - takie miejsce, które rzuca się w oczy już przy samym wejściu. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy na szczęście, w portfelu lub w kieszeni. Czy wreszcie - może to być któryś z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata - np. Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. Może to być Miś, który posiada jakieś piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków, a może to być Miś zupełnie bez imienia ...
W ramach konkursu proszę o sfotografowanie siebie i swojego Misia, może w sposób szczególnie wyjątkowy, w specjalnej dekoracji (aranżacji). Powstanie niezwykła Wirtualna Galeria Misiów. Nagrodą dla każdego będzie umieszczenie Jego Misia w Misiowej Galerii 109-tki.
Zdjęcia przesyłajcie mailem na adres biblioteki szkolnej biblioteka.sp109.waw@gmail.com
Termin nadsyłania fotografii: do 30 listopada 2020 r.
Inicjatorka Misiowego Sietowania w 109- tce - pani Barbara Michałek - ze swoim 40 letnim - pluszowym misiem .
SŁAWNE MISIE - może jakiś Miś został pominięty ? --->>> proszę o inormację na adres biblioteki
- Archie - cyrkowy niedźwiedź, kandydat na męża dla niedźwiedzicy Avy w filmie pt. Dr Dolittle 2 - reż. Steve Carr, USA 2001
- Ava - niedźwiedzica z ginącego gatunku, której dr Dolittle (Eddie Murphy) stara się znaleźć partnera, w filmie pt. Dr Dolittle 2 - reż. Steve Carr, USA 2001
- Baloo - niedźwiedź z Księgi dżungli - R. Kiplinga
- Beary - niedźwiadek wychowywany przez ludzi; z filmu The Conutry Bears - wytwórnia W. Disneya
- Benjamin- bohater serii bajeczek dla dzieci pt. Sekretny Świat Misia Benjamina. Miś Benjamin uwielbia przygody i zawsze pomaga rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy, nieważne czy dotyczą one innych misiów czy ich właścicieli - dzieci.
- Bohaterski miś - jest maskotką przynoszącą szczęście wszystkim swoim właścicielom na frontach I wojny. Pluszowy niedźwiadek bierze udział w historii i z jego perspektywy dzieci słuchają o trudnych "dorosłych" sprawach - zaborach, wojnie, rewolucji, walce o niepodległość. Główny bohater książki dla dzieci i młodzieży o tym samym tytule - Bronisławy Ostrowskiej (Wyd. Polwen - 2004)
- Boo Boo - mały przyjaciel Misia Yogi
- Brer - niedźwiedź z opowiadania pt. Wujek Remus (Uncle Remus) - autor: Joel Chandler Harris
- Bunia - opiekunka Gumisiów, której najważniejszym zajęciem było przygotowywanie soku z gummi jagód
- Bunny- niedźwiadek brunatny z serialu animowanego dla dzieci pt. Stinky i Jake przedstawiają. Bunny wraz z sokołem o imieniu Armstrong specjalizuje się w felietonach o wystroju wnętrz przybliżając zwyczaje mieszkaniowe zwierząt z całego świata.
- Bussi - niedźwiadek z książeczki dla dzieci pt. Miś Bussi przedstawia świat zwierząt - Rolf Kauka
- Colargol - miś z Dobranocki , jego przyjaciółką była Nordynka
- Czarny Nosek - miś z książki Janiny Porazińskiej pt. Pamiętnik Czarnego Noska
- Fantazy - miś, jako bohater serialu dla dzieci przeżywa tysiące niesamowitych przygód. Bajki o nim powstają w poznańskim Studiu Filmów Animowanych na podstwie powieści Ewy Karwan-Jastrzębskiej pt. Miś Fantazy w Krainie Wiecznego Słońca
- Finli - Bezpieczny Miś PCK, widniejący na billboardach w całej Polsce. ZWOLNIJ, niech nasze aniołki zostaną na ziemi! - tymi słowami przypomina kierowcom o zachowaniu bezpiecznej prędkości na drodze.
- Fozzie- miś z Muppet Show
- Grafi - jeden z Gumisiów, zajmujący się wszelkimi naprawami w Gumisiowej Dolinie
- Gumiesie - siedem sympatycznych misiów z serialu Disney'a: Bunia, Grafi, Gusto, Sani, Kabi, Tami, Zami
- Gusto - Gumiś artysta, zajmujący się malarstwem i rzeźbą
- Jackie - bohater filmu animowanego dla dzieci pt. Mali mieszkańcy wielkich gór. Film powstał na podstawie opowiadań Ernesta Thompsona ze zbioru Wild Animals I Have Known. Jackie to malutki niedźwiadek, który wraz z Nuką po stracie matki dostaje się pod opiekę białej dziewczynki i indiańskiego chłopca
- Jake - niedźwiedź polarny z serialu animowanego (Wielka Brytania, 1999) pt. Stinky i Jake przedstawiają. Jake wraz ze skunksem Stinky przyjmują w programie wielu ciekawych gości. W serialu występuje również niedźwiedź brunatny o imieniu Bunny.
- Jednouchy- niedźwiadek z książki dla dzieci pt. Paulinka i miś w krainie marzeń - Renate Shoof, Uli Wass
- Kabi - najmłodszy Gumiś. Marzy o tym by zostać Gumisiowym rycerzem. Bardzo lubi szalone przygody i często popada w kłopoty, gdy robi to czego mu nie wolno. Odkąd został mianowany przez Księżniczkę Kalę na rycerza zyskał tytuł Niewidzialnego Obrońcy Dunwyn.
- Ke - bóstwo zachodu obdarzone wielką mocą magiczno-leczniczą u Indian Tewa, boski niedźwiedź
- Kimun - w mitologii Ajnów niedźwiedź jako najwyższy z bogów ziemi (Hokkaido)
- Kiwaczek - Czieburaszka: zwierzaczek niewiadomego pochodzenia, podobny do misia, bohater radzieckiej dobranocki pt. Kiwaczek i krokodyl Gienia
- Kobi- miś, maskotka igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r
- Kubuś Puchatek - sympatyczny misiu o bardzo małym rozumku, z książki o tym samym tytule, którego twórcą był Alan A. Milne. Po raz pierwszy wystąpił w opowiadaniu The Wrong Sort Of Bees, które ukazało się w wigilię Bożego Narodzenia 1925 roku w londyńskich Wiadomościach Wieczornych. Inspiracja dla utworzenia postaci Kubusia Puchatka ( w oryginale Winnie-The-Pooh) datuje się na rok 1920, kiedy to prawdziwy niedźwiedź nazywany Winnie był jednym z najbardziej popularnych zwierząt zamieszkujących londyński Ogród Zoologiczny.
- Kudłatek - symaptyczny miś z polskiego serialu animowanego dla dzieci pt. Miś Kudłatek, który wraz z przyjaciółmi przeżywa różne przygody
- Maciek- niedźwiadek z książki pt. Miś Maciek dzwoni do przyjaciół - Marta Berowska
- Mały Miś - ciekawy świata, pluszowy bohater animowanego serialu dla dzieci. Świat widziany jego oczyma ma jest radosny, czarujący i pełen przygód. Razem z Małym Misiem widzowie obserwują codzienne zajęcia typowego przedszkolaka. Animowana seria oparta jest na popularnej książce dla dzieci autorstwa Else Holmelund Minarik z ilustracjami Maurice Sendaka.
- Mandarynkowy miś - bohater filmu animowanego pt. Tangerine Bear (USA - Hyperion for Artisan, 2000). Miś, któremu przez pomyłkę przyszyto usta do góry nogami. Jego największym marzeniem było zostanie bożonarodzeniowym prezentem dla jakiegoś małego dziecka. Jednak smutna minka spowodowała, że trafił do sklepu z używanymi rzeczami, gdzie jego futerko płowiejąc na słońcu stało się koloru mandarynki.
- Misiaczek - malutka maskotka z książki dla dzieci Miry Jaworczakowej pt. Coś ci powiem, Stokrotko...
- Miszka i Muszka - dwa niedźwiadki z animowanej bajki pt. Przygoda na Biegunie Północnym, zekranizowanej na podstawie powieści Tomiko Inui
- Nalle - bohater książki Nalle wesoły niedźwiadek - Gosta Knutsson
- Nemcatacoa - bóg, niedźwiedź u Czibów (Kolumbia)
- Niedźwiadki Berenstain - rodzina niedźwiadków występujących w serii bajek dla dzieci Stana i Jana Berenstainów, np.: Niedźwiadki Berenstain uczą się, jak postępować z obcymi (The Berenstain Bears Learn about Strangers - 1985).
W skład rodziny wchodzą: Tata Miś, który jest drwalem, Mama Miś - zajmująca się domem i dwoje dzieci, Brat z Siostrą. Przed pojawiewniem się siostry, brat nazywany był Małym Misiem. Rodzina żyje w kraju zamieszkiwanym przez wiele innych niedźwiedzich postaci. - Niedźwiedź w dużym... - pomarańczowy, pluszowy miś, bohater brytyjskiego serialu animowanego o tym samym tutule, mieszkający w wielkim niebieskim domu wraz ze swoimi przyjaciółmi.
- Niua - niedźwiadek, towarzysz szczeniaka Miki - Włóczęgi Północy - James Oliver Curwood
- Nordynka (Nordine) - polarna przyjaciółka misia Colargola
- Nuka - siostra niedźwiadka Jackie z filmu Mali mieszkańcy wielkich gór
- Olo - miś, który nie może spać. Bohater bajeczki dla dzieci pt. Bach mówi miś Olo - Tony Kenyon
- Paddington - niedźwiadek z Peru, mieszkający w Londynie. Bohater książki Miś zwany Paddington - Michael Bond
- Pafnucy - bardzo łagodny i sympatyczny niedżwiadek, bohater powieści Joanny Chmielewskiej pod tym samym tytułem
- Pako - miś, który ma wielu przyjaciół do świetnej zabawy. Lubi wspinaczkę, pracę w ogródku, budowanie zamków z piasku i puszczanie latawców. Bohater bajeczki dla dzieci pt. Miś Pako - Vaclav Suplata
- Piotrek - mały niedźwiadek, który przy boku swojej mamy rozgląda sie po świecie. Bohater książki dla dzieci pt. Niedźwiedź Piotrek i jego przyjaciele - Martiny Drijverovej (Wyd. Bertelsmann Media - 2001)
- Płaczek- miś ze zbioru bajek Ulica Bajkowych Postaci - Bogusława Michalca
- Pooky - pluszowy miś z komiksu pt. Garfield - Jima Davisa. Pooky jest nieodłącznym towarzyszem kota Garfielda, który bez swojej maskotki nie potrafi się obejść. Garfield dzieli się z Pookym swoimi najgłębszymi przemyśleniami.
- Puszek- ciekawski świata niedźwiadek z książki pt. Puszek, miś wędrowniczek - Agnes Vandewiele
- Remiś- niedźwiadek z bajki pt. Miś Remiś - Denise Chabot
- Rupert - bohater komiksu, który od 1920 roku bawił czytelników brytyjskiego dziennika Daily Express. Rupert to zawsze uprzejmy i pogodny miś, ubrany w swój charakterystyczny czerwony sweter, żółte, kraciaste spodnie i szalik pozwalający zrozumieć, dlaczego dobre maniery i uśmiech, na co dzień są tak ważne w życiu.
- Sani - Gumiś płci żeńskiej, marząca o tym aby zostać księżniczką
- Stary Ben (Old Ben)- potężny i nieuchwytny niedźwiedź, bohater jednego z najsłynniejszych i najlepszych opowiadań Williama Faulknera Niedźwiedź (ang. The Bear).
- Szardik (Shardik)- olbrzymi niedźwiedź, wysłannik Boga z książki pod tym samym tytułem - Richarda Adamsa
- Sztruksik - głóny bohater animowanego serialu dla dzieci o tym samym tytule. Sztruksik to pierwszy miś, którego przygody toczą się we współczesnym dużym mieście. Film powstał na podstawie książeczek dla dzieci napisanych przez Dona Freemana.
- Tami - Gumiś, którego hobby jest ogrodnictwo oraz praca nad modelami statków
- Tao-Tao - bohater filmu animowanego pt. Tao-Tao, mały miś panda
- Teddy - pluszowy miś - superzabawka, towarzysząca Dawidowi w poszukiwaniu Błękintej Wróżki w filmie Stevena Spilberga Sztuczna inteligencja
- Tina - towarzyszka Walta, latającego misia z bajki Niedźwiadki z Leśnej Polany
- Tsetsesgin - niedźwiedź o nadprzyrodzonej mocy u Kwakiutlów (Kanada)
- Tymoteusz Rymcimci - pluszowy bohater słuchowiska nagranego w 1972 r. pod tym samym tytułem, do którego tekst napisał Jan Wilkowski, muzykę zaś Jerzy Dobrzański. Głosu Tymoteuszowi udziliła Eleonora Staniecka, a jego Tatusiowi Tadeusz Bartosik
- Uszatek - miś z "klapniętym" uszkiem, stworzony przez Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Filmowy bohater lalkowego serialu dla dzieci pt. Miś Uszatek. Cz. Janczarski wymyślił tę postać w roku 1957, a na ekrany telewizorów miś trafił w roku 1975
- Walt - towarzysz Tiny z filmu Niedźwiadki z Leśnej Polany
- Wojtek - słynny niedźwiadek z armii Andersa
- Yogi - słynny niedźwiadek mieszkający w Parku Jellystone. Bohater rysunkowego filmu dla dzieci. Twórcami tej animowanej postaci byli: William Hanna i Joseph Barbera (1959).
- Zami - Gumiś, strażnik Gumisiowej mądrości, który ma lęk wysokości i jąka się
Komunikat w sprawie nauki zdalnej oraz ferii zimowych 2021
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydowano o kontynuacji nauki zdalnej do 23-24 grudnia 2020 r.
Została podjęta również decyzja, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie trwała od 4 do 17 stycznia 2021 r. dla wszystkich i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe.
Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Źródło: Kancelaria Premiera
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - V aktualizacja
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337).
Organizacja opieki w podmiocie:
- Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczqce spożywania posiłków poniżej).
- Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
czytaj więcej >>>>10ak-rozporzadzenie_z_dnia_19.11.2020-1.pdf
Materiały
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r.
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych – 20-27 listopada br.
Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.
Wymagania egzaminacyjne to istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Dzięki nim wiadomo, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych oraz co należy z lat wcześniejszych powtórzyć do egzaminu. Wprowadzone rozwiązania pozwolą również na większy komfort pracy nauczycielom.
Prace nad wymaganiami egzaminacyjnymi
19 listopada zakończył się pierwszy etap prac zespołów ekspertów, którzy od października br. pracowali nad opracowaniem wymagań egzaminacyjnych.
Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Zadaniem zespołów było przeanalizowanie obowiązujących podstaw programowych oraz stworzenie – na ich podstawie – wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych przedmiotów w zakresie obu egzaminów. Podczas tych prac eksperci przeprowadzili również konsultacje międzyprzedmiotowe, tak aby wymagania egzaminacyjne dla pokrewnych przedmiotów, np. biologii i chemii, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii, były skorelowane i spójne. Efektem pracy zespołów jest przygotowana propozycja wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Co istotne zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym (2020/2021).
Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych
Od 20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.
Kolejne kroki w przygotowaniu egzaminów
Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.
Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.
Warto podkreślić, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. uczniowie będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ w 2021 r. egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu.
Czym są wymagania egzaminacyjne?
Przygotowane przez ekspertów wymagania egzaminacyjne są oparte na wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego. W swoim zakresie uwzględniają one jednak specyficzną sytuację edukacyjną na przestrzeni ostatnich trzech lat szkolnych. Wymagania egzaminacyjne nie określają zakresu kształcenia. Nie ograniczają także w żaden sposób możliwości i zakresu realizacji podstawy programowej jako takiej. Określają natomiast treści – zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie będzie w 2021 r. sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych odpowiednio egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego.
Co istotne, nauczyciel realizuje program nauczania uwzględniający wymogi podstawy programowej. Jednocześnie w związku z ustaleniem nowych wymagań egzaminacyjnych na 2021 r. w sposób szczególny zwraca uwagę na te treści kształcenia, które zostały wskazane jako wymagania egzaminacyjne.
Zmiana arkuszy egzaminacyjnych
Wprowadzenie na potrzeby egzaminów w 2021 r. wymagań egzaminacyjnych wiąże się z modyfikacją formuły arkuszy egzaminacyjnych. Zmiana ta będzie dotyczyła m.in.:
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:
- zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie,
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut),
- możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać );
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:
- zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej,
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut),
- zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020);
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:
- zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2),
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut),
- ograniczenia/dostosowania zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków);
w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym:
- zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut);
w przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:
- zniesienia obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego.
Przypominamy o konsultacjach dla zdających egzaminy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Materiały
Prezentacja – Zmiany_na_egzaminie_ósmoklasisty_i_egzaminie_maturalnym_w_2021.pdf 3.56MB
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych – zachęcamy do udziału
20.11.2020
20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021. Wszystkie nadesłane uwagi zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt. Na merytoryczne opinie czekamy do 27 listopada. Prekonsultacje to efekt zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym, które w roku szkolnym 2020/2021 zostaną wyjątkowo przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Prekonsutacje wymagań egzaminacyjnych – 20-27 listopada br.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało propozycje wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021.
Na merytoryczne uwagi i opinie w dotyczące tej propozycji czekamy do 27 listopada br.
Prosimy przesyłać je na adres mailowy prekonsultacje@men.gov.pl
Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.
Osoby przekazujące uwagi prosimy o zapoznanie się z klauzulą RODO.
Zmiany w egzaminach w roku szkolnym 2020/2021
Prekonsultacje to efekt zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym, które w roku szkolnym 2020/2021 zostaną wyjątkowo przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Informację w tej sprawie ogłosił wczoraj, 19 listopada br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej.
Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia.
Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.
Więcej informacji na temat zmian w egzaminach w roku szkolnym 2020/2021 w komunikacie MEN dostępnym na stronie.
Materiały
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – wymagania egzaminacyjneE8_Wymagania.pdf 0.51MB
EGZAMIN MATURALNY – wymagania egzaminacyjneEM_Wymagania.pdf 1.50MB
Wykaz placówek - indywidualne konsultacje stacjonarnie/online z doradztwa zawodowego - dla uczniów/rodziców Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie
I. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 w Warszawie
Pani Monika Zimny - pokój nr 101 A (wejście główne do szkoły)
Ze względu na sytuację epidemiologiczną konsultacje stacjonarne zostają zawieszone.
Odbywają się obecnie online - Ms Teams - MZimny@eduwarszawa.pl Zapisy przez dziennik elektroniczny Librus lub telefonicznie /22/ 277 11 57
II. PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA NR 17
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 17 otwarta dla potencjalnych klientów konsultacji z doradztwa zawodowego.
ul. Żegańska 1a 04 - 713 Warszawa
tel./fax. 22 27 72 000
e-mail: ppp17@edu.um.warszawa.plNajlepiej jest dzwonić w godzinach pracy doradczyń (wskazane poniżej).
Jeśli nie będą mogły odebrać telefonu, to oddzwonią na pozostawiony w sekretariacie numer i umówią się na konsultację /diagnozę.
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna zaprasza również na trening antystresowy dla ósmoklasistów.
Nowa edycja treningu ruszy po nowym roku. Zajęcia będą odbywać się w piątki i obejmą 7 spotkań po 45 minut.
Godziny pracy Pani Janiny Mąki:
- poniedziałek i środa 14.00-19.00
- wtorek 13.00-16.00
- czwartek 8.30-11.30
- piątek 13.00-17.00
Godziny pracy Pani Pauli Wojtyńskiej:
- poniedziałek i środa 8.00-12.00
- wtorek 11.00-16.00
- czwartek 15.00-19.00
- piątek 8.00-11.00
III. CENTRUM ROZWOJU DORADZTWA ZAWODOWEGO WCIES
Indywidualne konsultacje dla uczniów prowadzone przez doradców zawodowych.
Konsultacje odbywają się przez Internet, z wykorzystaniem komunikatora Teams oraz stacjonarnie.
Obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną konsultacje stacjonarne zostają zawieszone.
Zapisów do doradców zawodowych z Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego WCIES można dokonać elektronicznie:
https://crdz.wcies.edu.pl/index.php/indywidualne-konsultacje-z-doradcami-zawodowymi
Osoby zapisane na spotkanie zdalne, dzień wcześniej, otrzymają na podany przy zgłoszeniu adres mailowy, link do spotkania.
Doradca zawodowy - Monika Zimny
ZAPROSZENIE - WARSZTATY DLA RODZICÓW
Szanowni Państwo, w załączeniu informacja z Biura Edukacji wraz z linkami dostępu do darmowych warsztatów dla rodziców - Jak pomóc swojemu dziecku w korzystaniu z usługi Office 365 Education oraz Microsoft Teams w trakcie zdalnego nauczania?
Termin: 23 listopada 2020 r. (poniedziałek), godz. 18:00 –20:00
Prowadzący: Artur Rudnicki – Konsultant Microsoft ds. Edukacji, wicedyrektor w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu
Tematyka:
- Office 365 dla Edukacji – wprowadzenie do dostępnych usług i aplikacji
- Modele pracy z Microsoft Teams: -przez aplikację-przez przeglądarkę internetową
- Obsługa spotkań on-line w Microsoft Teams z poziomu ucznia
- Obsługa zadań i testów w Microsoft Teams z poziomu ucznia
- Praca z OneNote z poziomu ucznia
Link do spotkania:
CZYTAJ więcej >>>>>>
Jak_pomoc_dziecku_w_korzystaniu_z_uslugi_Office_365_Education_oraz_Microsoft_Teams_(3).docx
Z wyrazami szacunku
Hanna Ratańska-Szot
EDUKACJA ZDALNA - Poradnik dla rodziców i nauczycieli
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebrano wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku przedstawiono także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych. Z publikacji mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.
Z poważaniem
Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN
18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
W tym roku już po raz dziesiąty w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA) , ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku.
http://antybiotyki.edu.pl/edwa/index.php
Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności. Następujące informacje stanowią najistotniejsze przesłania kampanii:
- Antybiotyki działają tylko na bakterie;
- Antybiotyki nie leczą chorób wirusowych: grypy, przeziębienia, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli;
- Narastanie antybiotykooporności to w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków;
- Utrzymanie skuteczności antybiotyków w przyszłości zależy od działań każdego z nas;
- Przyjmujmy tylko antybiotyki przepisane przez lekarza i zaufajmy jego wiedzy.
Więcej informacji: https://tiny.pl/72w8x
W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia pn. „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2016-2020”. Szczegółowe informacje o tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w Polsce, znajdują się na stronie internetowej „Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków” http://www.nil.gov.pl/edwa/
pismo_z_Narodowego_Instytutu_Lekow.pdf
Szkolne etapy konkursów przedmiotowych
Szkolne etapy konkursów przedmiotowych z historii, fizyki, biologii, wiedzy o społeczeństwie, geografii i chemii odbywają się na terenie szkoły wg harmonogramu:
16 listopada 2020 r. - historia (godz. 9.00) i fizyka (godz. 12.00),
19 listopada 2020 r. - biologia (godz. 9.00) i wiedza o społeczeństwie (godz. 12.00),
20 listopada 2020 r. - geografia (godz. 9.00) i chemia (godz. 12.00).
Kopia_Uaktualniony_harmonogram_konkursow_przedmiotowych_-_etap_szkolny.xlsxinformacja_dla_dyrektorow_ws_konkursow-1.pdf
W tym roku szkolnym etapy rejonowe konkursów przedmiotowych odbywać się będą w macierzystych szkołach uczniów.W załączeniu harmonogram etapu rejonowego konkursów przedmiotowych.
Harmonogram_etap_rejonowy_1_ze_zmianami.pdf
Program Wsparcia Zdrowia Psychicznego
Wawerskie szkoły przystapiły do PROGRAMU WSPARCIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO, który realizowany będzie przy współpracy z Instytutem Edukacji Pozytywnej. Instytut Edukacji Pozytywnej w ramach „Szkolnego Programu Wsparcia Zdrowia Psychicznego” realizować będzie szereg form pomocy i zajęć zarówno dla najmłodszych, jak i dla uczniów starszych klas w szkole podstawowej oraz licealnych. Także dla rodziców przygotowno pakiet spotkań w formie on-line.
W załączniku harmonogram wsparcia wraz z krótkim opisem, a szczegółowe informacje w wiadomościach w dzienniku LIBRUS.
Konkurs plastyczny on-line dla uczniów klas I-III
URODZINY PLUSZOWEGO MISIA
“Dzieci lubią Misie, Misie lubią dzieci”
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji Świetlica SP 109 zaprasza do udziału w konkursie.
Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III
Cele konkursu:
- promowanie Światowego Dnia Pluszowego Misia,
- wyzwolenie wyobraźni dziecięcej poprzez ekspresję plastyczną,
- promowanie talentów plastycznych dzieci.
Regulamin konkursu:
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej w dowolnej formie plastycznej. Uczestnik składa tylko jedną pracę z wybranej przez siebie kategorii.
- I kategoria forma plastyczna płaska np. rysunek, pastele, farby, wyklejanka.
- II kategoria forma przestrzenna np. maskotka, konstrukcja, masa plastyczna, origami.
Uczestnik przesyła zdjęcie wykonanej pracy na adres:
- W tytule e-mail proszę podać dane dziecka: imię, nazwisko, klasę i kategorię I lub II.
- Prace należy przesłać do dnia 211.2020 r.
- Kryteria oceny: zgodność z tematyką konkursu, pomysłowość, ogólne wrażenie estetyczne.
- Dostarczenie prac jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz zgodą na ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej szkoły.
Koordynator konkursu
Aleksandra Floriańska
11 listopada - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W historii Polski, tak się składa
Był kiedyś ponad wiek niewoli
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił
I wtedy myśl powstała taka
By, przez szacunek dla przyszłości
Ten dzień na zawsze, dla Polaka
Pozostał Dniem Niepodległości.
Odzyskanie niepodległości
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Katarzyna Strzelczyk -nauczyciel historii
Niepodległa do Hymnu 2020 - dołącz do akcji!
„Niepodległa do hymnu” – jak uczcić Narodowe Święto Niepodległości w czasie epidemii
Biuro Programu „Niepodległa”, jak każdego roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu”. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tym razem, ze względu na trudne warunki ogólnoświatowej pandemii obchody Narodowego Święta Niepodległości będą musiały być inne niż zwykle i odbyć się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.
Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń odradzamy organizację zgromadzeń większych niż zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, a w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących planowanych aktywności sugerujemy konsultację z lokalnym oddziałem sanepidu. Zachęcamy do przygotowywania kameralnych wydarzeń, włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu” w małych grupach (w gronie domowników bądź najbliższych osób, z którymi na co dzień pozostajemy w kontakcie). Narodowe Święto Niepodległości możemy uczcić także bez wychodzenia z domu. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.
Zapraszamy do zgłaszania swoich wydarzeń biorących udział w akcji „Niepodległa do hymnu” na stronie https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie/. Na naszej mapie wydarzeń można też znaleźć miejsca, gdzie oficjalnie będzie wykonywany Mazurek Dąbrowskiego – w czasie uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą.
Zachęcamy również do skorzystania z przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” materiałów:
Słowa Hymnu Państwowego - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf
Nuty Hymnu rozpisane na głos - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_glos.pdf
Nuty Hymnu rozpisane na fortepian - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_fortepian.pdf
Nagranie Hymnu Państwowego - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/mazurek_dabrowskiego.wav
W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne jest pokazanie, że świętujemy wspólnie, stworzenie atmosfery jedności i solidarności – tak ogromnie potrzebnych dziś nam wszystkim. Musimy jednak pamiętać, by wszelkie działania realizowane były przede wszystkim z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, troską o zdrowie swoje i innych. Ze względu na wyjątkowe warunki sugerujemy tak samo szczególne, zupełnie inne niż w latach ubiegłych podejście i myślenie o udziale w akcji „Niepodległa do hymnu”. Mamy nadzieję, jak zapewne wszyscy Państwo, że za rok będziemy już świętować hucznie, radośnie i bez przeszkód.
Biuro Programu „Niepodległa”
ŻRÓDŁO: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-2020-dolacz-do-akcji/
„Mała książka – wielki człowiek”
W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przez cały październik oraz początek listopada do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych, były przekazywane Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Do naszej 109 - tki przesyłka dotarła pod koniec października, a 5 listopada wyprawka czytelnicza trafiła do dzieci.
Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywał również koszty wysyłki wszystkich materiałów.
W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:
- – książka „Pierwsze abecadło,
- – broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),
- – materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”.
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY od 9 listopada 2020 r.
2020-11-05 10:45:35
Szanowni Rodzice,Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopda 2020 r. całkowite zamknięcie szkół od 9 listopada 2020 r. - także dla uczniów klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej.
Od poniedziałku zajęcia online w naszej szkole prowadzone będą za pomocą MS Teams i w tym celu prosimy rodziców o sprawdzenie czy hasła i loginy są aktywne (proszę o kontakt w tej sprawie z dyrektorem szkoły poprzez wiadomości dziennik LIBRUS).
Jednocześnie apelujemy o zabranie ze szkoły książek, ćwiczeń i zeszytów.
Na bieżąco przekazywać będziemy Państwu pozostałe informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.
Prosimy również o śledzenie komunikatów umieszczanych na stronach: Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji zamieszczanych na stronie SP 109.
Z poważaniem
Hanna Ratańska-Szot
Dyrektor Szkoły
AKTUALIZCJA: PIĄTEK, 6 LISTOPADA, 2020 - 12:49
Od poniedziałku 9 listopada obowiązują nowe obostrzenia oraz zmiany w funkcjonowaniu szkół
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
Oznacza to, że uczniowie i słuchacze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchacze i uczestnicy form pozaszkolnych prowadzonych przez placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.
Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach pozostaje bez zmian.
Stacjonarnie, tak jak do tej pory, pracować będą również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.
Opieka w świetlicach szkolnych
Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla rodziców uczniów bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19.
Konsultacje dla zdających egzaminy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych indywidualne konsultacje w małych grupach, do 5 osób.
Olimpiady, turnieje i konkursy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwimy przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i procesie rekrutacji.
Nowe ograniczenia
Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
- Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
- Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
- Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
- Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada
Aktualne środki bezpieczeństwa
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
- w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
- zawieszenie działania sanatoriów
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
- ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
- zakaz organizowania spotkań i imprez
- ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)
https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec
Nowelizacja rozporządzenia 30bNowelizacja_rozporządzenia_30b_.pdf 0.30MB
O czym należy wiedzieć? Zawieszenie zajęć w szkołach od poniedziałku 9 listopada – pytania i odpowiedzi
Źródło: MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach-od-poniedzialku-9-listopada
06.11.2020
Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zawieszenia zajęć od 9 do 29 listopada br. Wyjaśniamy m.in. na jakich zasadach będzie przyznawany zasiłek opiekuńczy, jak będzie organizowana świetlica dla najmłodszych klas.
Q&A – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jeśli mają Państwo pytania, na które nie znalazły się odpowiedzi w naszym zestawieniu, prosimy o kontakt mailowy informacja@men.gov.pl
Zebranie z Rodzicami - serdecznie zapraszamy na spotkania online:
04.11.2020 zebrania klas I-IV o godzinie 18.00
05.11.2020 zebrania klas V-VIII o godzinie 18.00
Zebranie klasy 2b, 4c, 8c, 8d odbędzie się w innym terminie.
5 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.
Towarzyszą nam od młodzieńczych lat. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na wiele lat, a czasami na zawsze. Dlatego bohaterowie z bajek są bardzo często dla wielu z nas ważni. 5 listopada co roku obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek.
Bajki są pełne przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie przeciwności. Dla wielu dzieci bohaterowie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi, którzy pomagają im przejść przez młodzieńcze lata. Pomagają przełamać nieśmiałość lub inne bariery jakie ma każde dziecko. Dzięki pojawianiu się nie tylko w opowieściach ale także w filmach, na kartkach książek i książeczek dla dzieci rozbudzają wyobraźnię i pozwalają zainteresować się takim życiowym zagadnieniem jak literatura.
Najstarszy film animowany został wyprodukowany w 1906 roku i nosił nazwę „Humorous Phases of Funny Faces” i przedstawiał różne zabawne twarze. Wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się tez Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy pod tytułem „Piękna Lukanida”. W latach 30-stych XX wieku powstała w Hollywood wytwórnia filmowa znana dziś jako Walt Disney Company. I to ta wytwórnia jest uznawana za tą, która napędziła cały ten bajkowy rynek. W 1937 roku ukazała się ich pierwsza produkcja pod tytułem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” nad którą przez 3 lata pracowało ponad 250 grafików. Zaraz po tym filmie zaczęły się ukazywać takie postaci jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Królik Bugs, Tom i Jerry, Smerfy czy Król Lew.
Równiez Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które zna większość z nas. Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek czy Miś Coralgol to bohaterowie, którzy pomimo wielu lat do dziś są znane i lubiane rzez dzieci i dorosłych. Trzeba też przyznać, że w obecnych czasach pojawia się wiele nowych bajek. Jednak to te z wcześniejszych okresów mają swój niepowtarzalny urok i wdzięk. Propagowanym trendem przez twórców bajek z całego świata jest ten, który zakłada, że ich produkcje mają trafiać zarówno do najmłodszych jak i starszych odbiorców.
https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-postaci-z-bajek
Dzień postaci z bajek. Którą kochacie i za co?
Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość, dostarczają bogatych przeżyć i wrażeń, pobudzają wyobraźnię. Mieszkańcy baśniowego świata bawią i fascynują, dają poczucie bezpieczeństwa i uczą. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.
Bajki opowiadane przez naszych rodziców, dziadków... Te pisane, czytane, oglądane w telewizji... Każdy z nas ma wspomnienia z nimi związane, bo niezależnie od tego ile mamy lat, w każdym z nas jest trochę dziecka. Dzisiejsze święto, ma na celu wskrzesić w nas poczucie lekkiej nostalgii, powrotu do czasów młodzieńczych, ale i zwrócić uwagę na to, czy dzisiejsze postaci z bajek mogą konkurować z tymi sprzed 20 - 30 lat.
Świętowanie tego dnia ma również bardzo duże znaczenie dla dzieci, naszych czy też z naszego otoczenia. Przekazując im własne historie tyczące się różnych animacji, tego jak my postępowaliśmy w ich wieku, pozwala zawęzić relacje. Samo to, że dzielimy się swoimi wspomnieniami, czytamy im bajki na dobranoc, dajemy nie tylko dobry przykład, że czytanie jest twórcze, ale i pomagamy poszerzać horyzonty, wyobraźnię jak i wskazujemy na pozytywne wartości zawarte w każdej bajce.
Przytaczając wątki z bajek, w których dobro zwycięża, nakierowujemy malucha na to, co tak naprawdę w życiu ma rację bytu, a bycie uczciwym niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. A teraz pytanie, czy sam dzień ma tak wpłynąć na to? Oczywiście, że nie. Dzień, jak co dzień, on tylko pozwala sobie przypomnieć o tym, jak my byliśmy młodzi, a najgorszym problemem było spóźnienie się na wieczorynkę.
A Wy? Do której bajki z dzieciństwa wracacie we wspomnieniach najczęściej? Podzielcie się historiami.
biblioteka.sp109.waw@gmail.com
Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz
4
2 LISTOPADA - DZIEŃ ZADUSZNY
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada.
Sobór Trydencki (1545-1563), orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.
W naszej szkole zawsze przygotowywaliśmy ekspozycję o zmarłych Nauczycielach i Pracownikach Administracji, jednakże w tym roku ze względu na epidemię wystawa mogła się odbyć tylko wirtualnie. A wierzący niech nie tylko przypominają sobie zmarłych, ale też pomodlą się za Nich.
WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI.
s. Otylia P.
5
AKCJA #SZKOŁAPAMIĘTA 2020
„Szkoła pamięta” – idea akcji
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy uczniów i nauczycieli do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Chcemy także zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.
Tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, skoncentrowana będzie przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych. Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października.
W ramach akcji ZAPRASZAMY na naszą szkolną stronę https://www.sp109.waw.pl/a/zerzenska-nekropolia
BARDZO PROSIMY O UZUPEŁNIANIE INFORMACJI TAMŻE ZAWARTYCH LUB O ZGŁOSZENIE NOWYCH na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY 26 X - 8 XI
Od 26.10. do 8.11. 2020 uczniowie klas IV-VIII przechodzą na naukę zdalną przy pomocy MS Teams. Lekcje będą się odbywały wg obowiązującego planu lekcji -wersja B (on line) - informacja w dzienniku LIBRUS w plikach szkoly. Szczegóły w wiadomościach i ogłoszeniach w dzienniku elektronicznym Librus.
Przedszkole i klasy I-III SP będą funkcjonowały bez zmian. Uczniowie klas I-III będą mogli skorzystać z obiadu; szkoła zapewni opiekę świetlicową w godzinach pracy świetlicy. Dla klas IV-VIII planujemy naukę zdalną.
Szczegółową organizację pracy reguluje: Zarządzenie nr /5/2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie z 15 października 2020 r. w sprawie: sposobu i trybu realizacji zadań edukacyjnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie.
Zarzadzenie_dyrektora_szkoly_nr_5_w_sprawie_zasad_oceniania__klasyfikowania_i_promowania_uczniow.doc
Informacja o wykorzystywanych narzędziach TIK - Zdalne_nauczanie-SP109_-Informator3.pdf
Podstawa prawna
Szczegóły dotyczące zmian w funkcjonowaniu szkół i placówek na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne.
Załączniki:
- Zmiany w funkcjonowaniu szkół od 24 października br. - komunikat MEN
- Nowelizacja rozporządzenia z art. 30b ustawy Prawo oświatowe (22.10.2020)
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1870
Projekt grantowy „Naszym Nauczycielom” - z okazji Dnia Nauczyciela
Gra terenowa "Nauczycielskie podchody"
Uczniowie klasy 7d przygotowali wiele ciekawych zadań dla swoich nauczycieli. Były między innymi zadania matematyczne, chemiczne fizyczne, należało wykazać się znajomością hymnu naszej szkoły, zdolnościami plastycznymi, udzielania pierwszej pomocy, czy dobrą sprawnością fizyczną w wykonaniu zadań sportowych.
Upominki dla naszych nauczycieli w postaci przyborów do tablic i słodki poczęstunek były zwieńczeniem wydarzeń tego dnia.
Małgorzata Pijanowska
20
Projekt "Podążając za bohaterem, odkrywamy siebie."
,,Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.
Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć.
Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić.
Nie można zdezerterować."-
JAN PAWEŁ II
"Fundacja na rzecz Wielkich Historii w ramach projektu "Podążając za bohaterem, odkrywamy siebie." przeprowadziła w naszej szkole 109 im. Batalionów Chłopskich warsztaty o życiu i działalności Jana Pawła II w ramach lekcji historii dla klas IV.
Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie zidentyfikować w oparciu o wybrane przez siebie artefakty oraz przedmioty symboliczne najważniejsze wydarzenia z biografii papieża, ich znaczenie oraz sens. To ćwiczenie stało się pretekstem do rozmowy z uczniami o roli autorytetu, funkcji dialogu, umiejętności przebaczenia i bycia ikoną popkultury."
Spotkanie z edukatorem Fundacji na rzecz Wielkich Historii pozostawi w naszej pamięci niezapomnianą lekcję o Wielkim Polaku Papieżu Janie Pawle II.
Dziękujemy ! - uczniowie klas czwartych
Katarzyna Strzelczyk
Ogólnopolski Tydzień Kariery 2020
"Doradzamy – zawodowo, wybieramy – odlotowo”, to hasło OTK 2020.
Coroczne i tegoroczne działania mają na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
W tym roku 19–25 października 2020 r. Ogólnopolski Tydzień Kariery odbędzie się pod hasłem „DoradzaMy – zawodowo, wybieraMy – odlotowo”
Organizatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery.
Inicjatywa jest skierowana zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.
Doradca zawodowy - Monika Zimny
II warszawski konkurs plastyczny - "W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki" dla uczniów klas I-III
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji warszawskiego konkursu plastycznego "W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki".
Konkurs dedykowany jest uczniom dyslektycznym, którzy uczestniczą w:
- terapii pedagogicznej,
- terapii integracji sensorycznej,
- terapii logopedycznej.
PLIK DO POBRANIA:
regulamin i karta uczestnika
II_WARSZAWSKI_KONKURS_PLASTYCZNY.odt
Organizator
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich,
ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa tel. /22/ 277 11 23, sp109@edu.um.warszawa.pl
Osoby odpowiedzialne za konkurs: Sylwia Łasek – Marmur, Dagmara Chojnacka
Cele konkursu
-
doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej,
-
kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
-
czerpanie radości przy tworzeniu prac z wykorzystaniem różnych technik plastycznych
-
motywowanie dzieci do ćwiczeń terapeutycznych,
-
umożliwienie dzieciom z dysleksją w przełamaniu niechęci w pracy nad swoimi trudnościami
-
prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty pedagogicznego, rodzica i dziecka
REGULAMIN KONKURSU
1. Prace konkursowe należy składać w terminie od 12.10.2020 r. do 13.11.2020 r. sekretariatu szkoły lub wysłać pocztą na adres szkoły z dopiskiem konkurs W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI (decyduje data stempla pocztowego).
2. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w dniu 30 listopada 2020 na stronie internetowej szkoły http://www.sp109.waw.pl/
3. Konkurs adresowany jest do dzieci dyslektycznych w następujących kategoriach wiekowych:
I kategoria – uczniowie klas I
II kategoria - uczniowie klas II
III kategoria – uczniowie klas III
4. W ramach Konkursu na adres Organizatora, należy przynieść lub nadesłać pracę plastyczną w formacie A4,
5. Pracę należy wykonać:
-
technika dowolna.
-
leniwa ósemka ma być punktem wyjścia danej pracy, dlatego ma być widoczna na kartce.
6. Praca plastyczna ma być przesłana w dużej kopercie (praca nie może być uszkodzona, pognieciona). Praca plastyczna na odwrocie musi być podpisana oraz mieć dołączoną czytelną metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i numer szkoły.
7. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.
8. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora. Oceniając pracę Jury będzie brało pod uwagę:
-
spełnienie podanych kryteriów
-
samodzielność wykonanej pracy
-
jakość wykonania pracy
-
oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu
9. Zorganizowana zostanie wystawa prac dzieci, którą będzie można zobaczyć na wystawie w SP 109, jak również na stronie szkoły między 30.11.2020 r. a 11.12.2020 r. oraz na stronie szkoły wraz z wynikami konkursu.
10. Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, przewidujemy również wyróżnienia
11. Nagrody dla laureatów będzie można odebrać w sekretariacie szkoły od 30.11.2020 do 23.12.2020r.
12. W razie przejścia wszystkich szkół na system zdalny, prace konkursowe wraz z metryczką będzie można przesłać na maila sp109@edu.um.warszawa.pl w formie zdjęcia.
13. Komisja nie zwraca prac konkursowych, przechodzą na własność organizatora.
Osoby odpowiedzialne za konkurs:
Sylwia Łasek-Marmur
Dagmara Chojnacka
I warszawski konkurs plastyczny - "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III
Serdecznie zapraszamy do udziału w I warszawskim konkursie plastycznym "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.
Konkurs dedykowany jest uczniom, którzy uczestniczą w zajęciach:
-
terapia ręki,
-
integracja sensoryczna,
-
terapia pedagogiczna,
-
terapia logopedyczna.
PLIK DO POBRANIA:
regulamin i karta uczestnika
I_WARSZAWSKI_KONKURS_Palcem_malowane.odt
Organizator
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich,
ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa tel. /22/ 277 11 23, sp109@edu.um.warszawa.pl
Osoby odpowiedzialne za konkurs: Sylwia Łasek – Marmur, Dagmara Chojnacka
Cele konkursu
-
doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka przez malowanie palcami.
-
kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
-
możliwość doświadczenia i utrwalenia określonych wrażeń dotykowych
-
umożliwienie dzieciom rozładowywanie napięcia,
-
rozwijanie koncentracji uwagi, po przez skupienie się na zadaniu,
-
nabywanie nowych doświadczeń,
-
prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka
REGULAMIN KONKURSU
1. Prace konkursowe należy składać w terminie od 12.10.2020 r. do 13.11.2020 r. do sekretariatu szkoły lub wysłać pocztą na adres szkoły z dopiskiem konkurs PALCEM MALOWANE (decyduje data stempla pocztowego).
2. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w dniu 30 listopada 2020 r. na stronie internetowej szkoły http://www.sp109.waw.pl/
3. Konkurs adresowany jest do dzieci w następujących kategoriach wiekowych:
I kategoria – uczniowie zerówek
II kategoria – uczniowie klas I
III kategoria - uczniowie klas II
IV kategoria – uczniowie klas III
4. W ramach Konkursu na adres Organizatora, należy przynieść lub nadesłać pracę plastyczną w formacie A4,
5. Pracę należy wykonać:
-
tematyka dowolna
-
technika wykonania - farby
-
sposób wykonania - stemplowanie lub/i malowania paluszkami.
6. Praca plastyczna należy przesłać w dużej kopercie (praca nie może być uszkodzona, pognieciona). Praca plastyczna na odwrocie musi być podpisana oraz mieć dołączoną czytelną metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i numer szkoły, imię i nazwisko terapeuty, który prowadzi zajęcia z dzieckiem. Metryczka ma być wypełniona komputerowo.
7. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.
8. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora. Oceniając pracę Jury będzie brało pod uwagę:
-
spełnienie podanych kryteriów,
-
samodzielność wykonanej pracy,
-
jakość wykonania pracy,
-
oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu
9. Zorganizowana zostanie wystawa prac dzieci, którą będzie można zobaczyć w SP 109 między 30.11.2020 r. a 11.12.2020 r. oraz na stronie szkoły wraz z wynikami konkursu.
10. Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, przewidujemy również wyróżnienia.
11. Nagrody będzie można odebrać w sekretariacie szkoły od 30.11.2020 r. do 23.12.2020 r.
12. W razie przejścia wszystkich szkół na system zdalny, prace konkursowe wraz z metryczką będzie można przesłać na maila sp109@edu.um.warszawa.pl w formie zdjęcia.
13. Komisja nie zwraca prac konkursowych, przechodzą na własność organizatora.
Osoby odpowiedzialne za konkurs:
Sylwia Łasek-Marmur
Dagmara Chojnacka
-
14 X - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.
Życzę także marzeń, które dają się urzeczywistnić, entuzjazmu z przekazywania wiedzy i radości z sukcesów wychowanków.
Hanna Ratańska-Szot
DYREKTOR SZKOŁY
Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela[1]. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej[2].
Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego[a][3]. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela[4] obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…)
Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze[6]. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.
Dzień Nauczyciela obchodzi większość państw na świecie m.in.:
- Albania – 7 marca[7] (upamiętniający powstanie 1. szkoły świeckiej 7 marca 1887 r. w Korczy),
- Argentyna – 11 września (związany ze śmiercią Domingo Faustino Sarmiento),
- Brazylia – 15 października,
- Chiny – 10 września,
- Czechy, Słowacja – 28 marca (w dniu urodzin Jana Amosa Komenskiego)
- Hiszpania – 27 listopada,
- Indie – 5 września (w dniu urodzin Sarvepalli Radhakrishnan),
- Malezja – 16 maja,
- Meksyk – 15 maja,
- Tajwan – 28 września (w dniu urodzin Konfucjusza)[8],
- Turcja – 24 listopada,
- Ukraina – pierwsza niedziela października,
- Korea Południowa – 15 maja (w dniu urodzin króla Sejong'a Wielkiego).
W jednych państwach ma on charakter oficjalny, w innych zwyczajowy. Dzień ten, podobnie jak w Polsce, związany jest z lokalnymi wydarzeniami.
Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r. na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania[9].
W Polsce od 1997 roku 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.
5 października Dzień Nauczyciela obchodzony jest w takich państwach: Rosja, Litwa
żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Edukacji_Narodowej
„Pasowanie na Świetliczaka” październik 2020
2Pasowanie na Świetliczaka to przyjęcie uczniów klas I – III do zespołu świetlicowego.
W tym roku niestety musieliśmy się ograniczyć się do „pasowania na odległość” z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Nasi uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie teatralne „Klimek i księżniczka Rosa” w wykonaniu aktorów teatru Katarynka.
To wspaniała bajka o dwójce przyjaciół – księżniczce Rosie i Klimku, którzy zmierzyli się w beztroskim świecie z przebiegłym i podstępnym czarodziejem Zoltanem. Dzieci poznały kolory podczas magicznego malowania obrazu. Spotkali, na pozór bezradną staruszkę, która okazała się bardzo przebojową i wrażliwą osobą. Kobieta pomogła w ocaleniu krainy przed utratą kolorów oraz uczyła dzieci kultury osobistej. Przedstawienie było połączeniem pięknej oprawy muzycznej, tańca, śpiewu, wzruszających sytuacji, ale przede wszystkim wciągającej fabuły z morałem.
Uczniowie należący do naszej społeczności świetlicowej w sali od swoich nauczycieli - wychowawców świetlicy szkolnej otrzymali kolorowanki i piękne medale na pamiątkę tego spotkania.
Dziękuję nauczycielom klas I – wychowawcom świetlicy szkolnej: Pani Aleksandrze, Pani Monice i pani Halinie za przygotowanie i sprawne koordynowanie uroczystością.
Kierownik świetlicy – Monika Zimny
Konkurs historyczny- "ARMIA KRAJOWA -BOHATEROWIE"
Miło mi poinformować, że chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu historycznego- ARMIA KRAJOWA - BOHATEROWIE”, nad którym patronat honorowy objęła Burmistrz Dzielnicy Ochota-p. Katarzyna Łęgiewicz, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a patronem konkursu było Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności Armii Krajowej, a w szczególności kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.
Do konkursu zgłoszonych zostało 120 prac: 30 w kategorii album i 90 prac w kategorii portret. Wkład pracy uczniów SP 109 został dostrzeżony przez komisję konkursową.
Uczennica Karolina Pawelec- klasa 6e- otrzymała wyróżnienie/kategoria/ Portret Bohatera.
Uczennica Katarzyna Wolkenstein- klasa 6e- otrzymała wyróżnienie/kategoria album.
Serdecznie gratuluję sukcesu.
Katarzyna Strzelczyk
10 X - DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Realizujemy "Program Wspierania Zdrowia Psychicznego" wraz ze wszystkimi wawerskimi szkołami.
Dzień Zdrowia Psychicznego w tym roku przypada 10 października. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto w 1992 roku , aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:
- dbania o zdrowie psychiczne,
- przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,
- potrzebę zmian w regulacjach prawnych,
- potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,
- promocję zdrowia psychicznego.
Coroczne obchody święta odbywają się pod danym hasłem - w 2013 roku „Zdrowie psychiczne i seniorzy”, w 2014 - “Zycie ze schizofrenią”, a w 2015 “ Godność w zdrowiu psychicznym”.
Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest:
RUCH NA RZECZ ZDROWIA PSYCHICZNEGO: INWESTUJEMY
Zdrowie psychiczne
"Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka"
Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.
Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Osoby pozytywniej nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.
Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt.
"Śmiech to zdrowie"
Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.
Jedz zdrowo i ruszaj się
Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, dużo czasu spędzasz siedząc czy to w aucie, pracy, szkole, na uczelni, w domu, to ważne jest aby zachować równowagę, poprzez ruch. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.
Korzystaj ze światła słonecznego
Na ile to jest tylko możliwe postaraj się aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.
Dbaj o przyjaźń i znajomości
Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.
Warszawa 5.10.2020
DZIAŁANIA W RAMACH OBCHODÓW DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
W DNIACH 05.10.-10.10.2020
SP 109 w Warszawie
Motto:
„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł”
Leonardo da Vinci
Cel:
Zwiększenie świadomości dzieci, rodziców, nauczycieli na temat zagrożeń współczesno świata mających destrukcyjny wpływ na kondycję zdrowia psychicznego
Promocja zdrowego trybu życia (sposobów na relaks, odpoczynek i poprawę nastoju) mających znaczenie dla zdrowia psychicznego człowieka
Działania:
- Zrealizowanie przez wychowawców podczas godzin wychowawczych prelekcji poświęconych problemowi zdrowia psychicznego (do wykorzystania scenariusze lekcji: strona internetowa Instytutu Edukacji Pozytywnej),
- Akcja „Aktywne czytanie” - w klasach I-III i w oddziałach przedszkolnych wychowawcy klas czytają dzieciom bajki terapeutyczne; przykładowe bajki https://www.dbc.wroc.pl/Content/3913/szuflada_z_bajkami.pdf,
- Przesłanie przez psychologa szkolnego e-maila (skierowanego do nauczycieli i rodziców) o treści edukacyjnej nawiązującej do problematyki „zdrowia psychicznego” itp.,
- Przygotowanie plakatów przez uczniów klas I-VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych – techniką collage promujących tematykę zdrowia psychicznego: termin wykonania plakatu do 09 października 2020r. Plakaty mogą być wykonywane na różnych lekcjach zarówno pod kierunkiem wychowawcy klasy, jak i innego nauczyciela, materiały do wykonania we własnym zakresie, plakaty eksponujemy tylko i wyłącznie na drzwiach klasowych, zabrania się wieszania plakatów na ścianach w budynku szkoły,
- Plakaty zostaną zawieszone na drzwiach poszczególnych sal lekcyjnych i powstanie „Galeria prac klasowych”,
- Filmy nt zdrowia psychicznego (źródło: zasoby internetowe),
- Aktywne przerwy na świeżym powietrzu.
Dyrektor szkoły:
Hanna Ratańska - Szot
Pedagog szkolny:
Joanna Stepaniuk
9GALERIA PLAKATÓW
80. rocznica powołania Batalionów Chłopskich
W dniach 7 – 8 października w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powołania Batalionów Chłopskich. Organizatorami wydarzenia był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich.
W uroczystości uczestniczyła delegacja uczniów z kl. 8 pod opieką pani Hanny Ratańskiej-Szot oraz pani Moniki Zimny.
Okrągła rocznica stała się okazją do oddania hołdu i uczczenia pamięci żołnierzy z ruchu ludowego, który w czasie drugiej wojny światowej był jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Formacja była drugą, po Armii Krajowej siłą militarną w okupowanej Polsce – liczyła ok. 170 tys. członków, wyłącznie z terenów wiejskich.
Główne obchody odbyły się w czwartek, 8 października, na warszawskim Czerniakowie przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele polskich władz i instytucji państwowych, w tym Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk i Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie rodzin żołnierzy Batalionów Chłopskich, a także kombatanci i mieszkańcy Warszawy.
Podczas uroczystości głos zabrali: Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oraz Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich płk Zbigniew Zaborowski. List od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odczytała Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.
Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości przypomniał wielkie zasługi Batalionów Chłopskich:
– To druga, po Armii Krajowej, największa siła zbrojna broniąca w czasie okupacji niemieckiej, ale także sowieckiej, polskich obywateli przed losem jaki najeźdźcy chcieli im zgotować. Po raz kolejny w historii polski włościanin okazał ogromne przywiązanie do świętego hasła wypisanego na sztandarach Insurekcji Kościuszkowskiej: Żywią i Bronią. Żywią w czasie pokoju, a bronią w czasie wojennym – powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Natomiast Marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników uroczystości podkreśliła wagę polskiej wsi w pielęgnowaniu postaw patriotycznych:
– Szczególna postawa mieszkańców polskiej wsi często w historii broniła Polaków przed wykorzenieniem, oderwaniem od ojczystych tradycji. Wierność wartościom niejednokrotnie wymagała walki lub zorganizowanego oporu. Rolnicy wielokrotnie z odwagą i determinacją stawali do boju o wolność, nieustępliwie trwając przy wierze ojców, przy narodowej tożsamości – zaznaczyła Elżbieta Witek.
Obchody zakończył Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.
Dzień wcześniej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli kwiaty przed pomnikiem „Ku chwale Batalionów Chłopskich”, a następnie na grobie gen. dyw. Franciszka Kamińskiego – komendanta głównego BCh, szefa I Oddziału Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej, działacza ruchu ludowego (kwatera: A 3 TUJE, rząd: 3, grób: 12).
Dzięki takim uroczystościom przywracamy pamięć o polskiej wsi, jej bohaterach oraz zasługach w budowaniu wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.
--
Bataliony Chłopskie (BCh) powstały w sierpniu 1940 r. (pierwotnie jako Straż Chłopska, „Chłostra”) na skutek sporów politycznych w łonie Związku Walki Zbrojnej. Stanowiła siły zbrojne Stronnictwa Ludowego, ale w jej składzie znaleźli się także członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej. Organem nadzorującym było Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego, którego reprezentantem był Józef Niećko, ale główną postacią Batalionów Chłopskich był w praktyce ich Komendant Główny przez cały okres, Franciszek Kamiński.
W momencie największego rozwoju BCh liczyły ok. 170 tys. członków, wyłącznie z terenów wiejskich – Bataliony nie operowały w miastach. Szacuje się, że w trakcie otwartych walk, działań dywersyjnych i w wyniku aresztowań poległo ok. 7 tys. żołnierzy BCh. Do najgłośniejszych osiągnięć formacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami. Politycznie organizacja była najbliższa Armii Krajowej, zajmując stanowisko antykomunistyczne i antynacjonalistyczne. Mimo niechęci do pełnego scalenia z AK (choć formalnie zostało ono dokonane między 30 marca a 30 maja 1943 r.) wspólnie podejmowane akcje nie należały do rzadkości.
https://www.kombatanci.gov.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/2267-uroczysto%C5%9Bci-upami%C4%99tniaj%C4%85ce-80-rocznic%C4%99-powo%C5%82ania-batalion%C3%B3w-ch%C5%82opskich.html
Certyfikat z WYRÓŻNIENIEM - Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją
Podsumowanie dwuletniego projektu dedykowanego uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
Decyzją Rady Pedagogicznej we wrześniu 2018 r. SP 109 przystąpiła do dwuletniego projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty organizowanego przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Celem głównym projektu „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją” już od 10 lat jest zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania przez udzielanie im specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
- popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów udzielania pomocy uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce i ich rodzicom,
- określenie aktualnego stanu opieki nad uczniami z dysleksją rozwojową w szkołach województwa mazowieckiego,
- promowanie modelu szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją rozwojową.
Dnia 6 października z rąk Pani Zofii Komorowskiej metodyka pomocy psychologiczno-pedagogicznej i koordynatora projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, przedstawicielki szkoły Sylwia Łasek-Marmur i Dagmara Chojnacka odebrały Certyfikat z Wyróżnieniem za działania podjęte przez szkołę na rzecz uczniów z dysleksją.
Zadania zrealizowane w SP 109 w latach 2018/2019 i 2019/2020:
- Prowadzenie badań przesiewowych Skalą Ryzyka dysleksji prof. M. Bogdanowicz wśród wszystkich uczniów w oddziałach przedszkolnych i w klasach pierwszych.
- Poszukiwanie funduszy w celu doposażenia sali terapeutycznej w specjalistyczny sprzęt oraz meble w celu podnoszenia jakości pracy terapeutycznej z uczniami dyslektycznymi.
- Prowadzenie projektu WIE – Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych według autorskiego projektu zaopiniowanego przez WCIES – Program profilaktyczno-stymulujący motorykę małą i dużą z elementami integracji sensorycznej SI w oddziałach przedszkolnych.
RELACJA W WARSZTATÓW
SENSORYCZNY TOR PRZESZKÓD - PODSUMOWANIE PROJEKTU WIE
- Zorganizowanie IV i V edycji szkolnych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
RELACJA Z OBCHODÓW EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI
- Przeprowadzenie III i IV edycji szkolnego konkursu Mistrz Ortografii – dedykowanego uczniom dyslektycznym.
LAUREACI KONKURSU
- Zorganizowanie warszawskiego konkursu plastycznego dla uczniów uczęszczających na terapię pedagogiczną lub terapię SI – „W Warszawskich Szkołach Leniwe są Tylko Ósemki”.
PRACE KONKURSOWE LAUREATÓW
- Monitorowanie i organizowanie szkoleń dla nauczycieli i rodziców uczniów z dysleksją.
- Organizowanie szkolnych etapów będących eliminacjami do warszawskich konkursów oraz udział w międzyszkolnych konkursach na terenie WCIES:
· „Technika czytania bez zgadywania” dla klas II,
· VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas III-IV
· VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas V-VI
· I Warszawski Konkurs Logopedyczny
· konkurs recytatorki "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach"
RELACJA Z KONKURSÓW
Realizując założone działania SP 109 spełniła regulaminowe wymagania projektu i otrzymała Certyfikat z Wyróżnieniem, który przyznawany jest szkołom spełniającym warunki zawarte w Regulaminie oraz podejmujących spektakularne działania na rzecz uczniów z ryzykiem dysleksji i dysleksją rozwojową, których wyjątkowość ocenia Komisja składająca się z koordynatorów projektu oraz przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji podsumowującej realizację projektu przez ostanie 10 lat.
https://www.wcies.edu.pl/media/system/pdf/spud/SPUZD%20-%20prezentacja.pdf
Szkolne koordynatorki projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją
Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny
Dagmara Chojnacka – terapeuta SI, logopeda
8 października 2020 r.- 80. rocznica utworzenia Batalionów Chłopskich
8 października 1940 r. Centralne Kierownictwo Konspiracyjnego Ruchu Ludowego "Roch" zaakceptowało propozycję przekształcenia działającej na wsi Straży Chłopskiej w organizację zbrojną o nazwie "Bataliony Chłopskie". Na cywilnego zwierzchnika BCh powołano Józefa Niećkę, zaś na Komendanta Głównego nowej formacji - por. Franciszka Kamińskiego. Dzień 8 października obchodzony jest przez b. żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz członkinie Ludowego Związku Kobiet jako święto Żołnierzy BCh.
Październikowa decyzja kierownictwa Polskiego Ruchu Ludowego miała wielkie znaczenie nie tylko dla bieżącej walki z hitlerowskim najazdem, ale także społeczno-polityczne, wskazując, że polska wieś razem z całym narodem stanęła do walki o wolność i niepodległość Ojczyzny.
Żołnierzy - ochotników do Batalionów dostarczały przedwojenne organizacje m.in. Związek Młodzieży Wiejskiej "Wici", Związek Młodzieży "Siew". Ale nie tylko - np. dowódca jednej z jednostek BCh w sandomierskiem, obecnie prezes ZG ZKRPiBWP, płk inż. Henryk Strzelecki, związany był ze Związkiem Przysposobienia Wojskowego "Strzelec".
Bataliony Chłopskie należały do najszybciej rozwijającej się i najaktywniejszej organizacji zbrojnej lat okupacji. W końcowym okresie II wojny światowej liczyły około 160 tys. żołnierzy oraz 20 tys. ochotniczek w Ludowym Związku Kobiet. Stoczyły setki bitew i potyczek z wojskami niemieckimi, inspirując m.in. powstanie zamojskie, w obronie wysiedlonej i mordowanej ludności polskiej.
Do najgłośniejszych osiągnięć organizacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów Gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami.
To Bataliony Chłopskie udaremniły realizację niemieckich planów wysiedlenia i eksterminacji ludności polskiej na Zamojszczyźnie, które były częścią zbrodniczego Generalplan Ost. Bataliony Chłopskie podjęły wówczas walkę zbrojną z Niemcami, która przekształciła się w „Powstanie Zamojskie”.
więcej informacji w zakładce >>> O SZKOLE >>PATRON
Z okazji jubileuszu pamiątkowa publikacja w wersji pdf przekazana szkole przez Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Płk. dr. Inż. Zbigniewa Zaborowskiego.
AKCJA POMOCY dla małej Antosi
Od kilku miesięcy prowadzona jest zbiórka pieniędzy na najdroższy lek świata, na terapię genową, której jedno podanie to kwota 9 500 000 zł. Kwota ta niestety przerasta możliwości rodziców Antosi. Lek Zolgensma natomiast zatrzymuje chorobę, która u Antosi postępuje bardzo szybko, zbyt szybko. W momencie podania leku, choroba zatrzymuje się i nie postępuje. Można podać ten lek maksymalnie do 2 roku życia, ale to górna granica, drugim ograniczeniem jest też maksymalna waga 17 kg. Nie można tej wagi przekroczyć. Do tej pory udało się uzbierać ok 3 mln. zł ale... to wciąż mało i zbyt długo to trwa.
Dlatego w naszej szkole SP 109-tej , ruszyła akcja zbierania plastikowych nakrętek, bo ważny jest każdy grosz dla małej Tosi. Nakrętki można wrzucać do żółtego pojemnika umieszczonego przy głównym wejściu do budynku szkoły.
W imieniu Antosi
DZIĘKUJEMY
koordynatorzy akcji :Dorota Walasek, ks. Łukasz
oraz społeczność szkolna
OLIMPIADY I KONKURSY 2020/2021
Lista organizatorów wraz z nazwami turniejów i olimpiad tematycznych, olimpiad przedmiotowych oraz interdyscyplinarnych przeprowadzanych w roku szkolnym 2020/2021 dostępna pod linkiem: Olimpiady tematyczne
Informacja o zbiórkach harcerskich
Czuj! Czuwaj!
Czy jesteście gotowi na kolejne przygody na łonie natury? Czy szukacie przyjaciół, na których można polegać? Czy chcecie poznać harcerskie wartości? Jeśli tak – koniecznie odwiedźcie nas na naszych zbiórkach, które odbywają się w każdy:
- CZWARTEK w godzinach od 17:00 do 18:30 ZUCHY – 147 WGZ „Wędrujące Obłoczki”(klasy I-III)
- PIĄTEK w godzinach od 17:30 do 19:00 HARCERZE – 147 WDH „Błękitni” (klasy IV-VI)
- PIĄTEK w godzinach od 19:00 do 20:00 HARCERZE STARSI – 147 WDSH „Błękitni” (klasy VII – VIII)
- Jedynym warunkiem uczestnictwa jest:
- oświadczenie COVID-19
- dobry humor
Czekamy na Was!
dh. Bartek, dh. Emilia
BUDŻET OBYWATELSKI 2021 - Projekt SP 109 - nr 53 na liście
Modernizacja i rozbudowa STREFY ZABAWY I REKREACJI, zlokalizowanej na terenie SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH
GŁOSOWANIE NA PROJEKTY 1 - 15 WRZEŚNIA 2020
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie.
W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
Jeśli chcesz coś zmienić w swojej okolicy, budżet obywatelski jest właśnie dla Ciebie.
czytaj wiecej >>> https://twojbudzet.um.warszawa.pl/o-budzecie
>>> https://twojbudzet.um.warszawa.pl/sites/twojbudzet.um.warszawa.pl/files
/pomysly_poddane_pod_glosowanie_w_dzielnicy_wawer_bo2021.pdf
GŁOSOWANIE
W jaki sposób mogę zagłosować?
W jaki sposób mogę zagłosować?
Głosowanie na pomysły będzie trwało od 1 do 15 września 2020 r. Możesz zagłosować na dwa sposoby:
- Najłatwiej jest zagłosować przez Internet, na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl
- Zagłosować można również papierowo – przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.
UWAGA! Głosować papierowo można tylko osobiście, okazując przed przekazaniem karty dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Papierowe karty do głosowania będą dostępne w urzędach dzielnic oraz do wydrukowania na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl od pierwszego dnia głosowania, czyli od 1 września 2020 r.
Osoby, które mają trudności z poruszaniem się mogą skorzystać z pomocy przedstawiciela Urzędu m.st. Warszawy, który odbierze od głosującego wypełnioną kartę w miejscu jego zamieszkania. Chęć skorzystania z takiej pomocy należy wcześniej zgłosić, np. telefonicznie, koordynatorowi ds. budżetu obywatelskiego w odpowiedniej dzielnicy, w terminie od 24 sierpnia do 9 września 2020 r.
Na ile projektów mogę zagłosować?
Czy mogę głosować na pomysły w kilku dzielnicach?
Ile pomysłów wygrywa w każdej dzielnicy?
Czy mogę głosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie?
Chcę głosować papierowo - skąd mogę wziąć kartę do głosowania?
II edycja Konkursu Literacko - Plastycznego
Zachęcam uczniów klas 3-8 do wzięcia udziału w konkursie literacko - plastycznym "Słowem i obrazem malowane".
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastyczno - literackiej na temat "Najpiękniejsze polskie przysłowia słowami i obrazami malowane".
Praca powinna zilustrować wybrane polskie przysłowie w formie plastycznej oraz w formie pracy literackiej. Do pracy plastycznej uczeń pisze wiersz lub opowiadanie, którego mottem będzie jedno z popularnych polskich przysłów.
Zainteresowane osoby Konkursem proszę o dostarczenie prac nauczycielowi języka polskiego do p. Katarzyny Janickiej do 30 listopada 2020 r. do sali nr M202.
REGULAMIN konkurs_II_edycja_konkursu_II.pdf
Serdecznie zapraszam.
Katarzyna Janicka
ZAPROSZENIE na Konferencję pt. „Wychowanie do wartości–wsparcie rodziny i szkoły”
Kuratorium Oświaty w Warszawie organizuje konferencję pt.„Wychowanie do wartości–wsparcie rodziny i szkoły”
mającą na celu pokazanie różnych dróg oddziaływania na młodego człowieka wprocesie jego wychowania
i przygotowywania do dpowiedzialnego życia. Kierujemy ją do dyrektorów szkół, rodziców, wychowawców, nauczycieli i pedagogów województwa mazowieckiego wodpowiedzi na potrzebę ciągłego doskonalenia kompetencji wskazanych
wyżej środowisk wobec rosnących wyzwań w ich pracy wychowawczej, zwłaszcza w budowaniu świata wartości
młodego pokolenia. Wydarzenie nawiązuje do konferencji zdnia 4 lutego br.pt.„Rolarodziców i szkoły w wychowaniu ku wartościom” organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Odbędziesięw trybie on-line dnia 9 października br., początek o godz.10.00. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału.
Konferencja będzie dostępna podadresem: https://youtu.be/YWshqMaYmyk
W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt z p. Tomaszem Głowackim pod numerem tel.225512400 wew. 4113;
e-mail: tomasz.glowacki@kuratorium.waw.pl lub Sekretariatem Wydziału Kształcenia Ogólnego, tel.22 5512422.
Program konferencji znajduje się w załączeniu.
Program_konferencji.docx
Z wyrazami szacunku
MAZOWIECKI WICEKURATOROŚWIATY
/-/Dorota Skrzypek
SAMORZAD SZKOLNY - zaprasza - 30 IX środa
Dzień Chłopaka tradycyjnie obchodzony jest w drugiej połowie września. Choć święto to w naszym kraju nie jest tak znane, jak Dzień Kobiet, to z roku na rok zyskuje na popularności.
Informacji na temat tego, kiedy Dzień Chłopaka w 2020 roku szuka wiele osób. Warto tutaj wspomnieć, że panowie swoje święto obchodzą dwa razy do roku - na przełomie zimy i wiosny, kiedy to przypada Dzień Mężczyzny oraz na jesieni, kiedy jest Dzień Chłopaka. Data tego święta jest stała i przypada dokładnie na 30 września. W 2020 roku będzie to środa.
Dzień Chłopaka nie jest obchodzony jedynie w Polsce. Dzień ten, chociaż w innym terminie, świętowany jest przez panów także za granicą. Poniżej daty obchodów Dnia Chłopaka w poszczególnych krajach:
Malta - 7 lutego,
Wielka Brytania, Irlandia - 5 kwietnia,
Japonia - 5 maja,
Brazylia - 15 lipca,
Norwegia - 7 października,
Indie, Meksyk - 19 listopada,
Kanada - 25 listopada.
Dzień Mężczyzn w Polsce 2020 obchodzony jest dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W tym roku święto panów wypada we wtorek. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.
Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzny w kwietniu. 4 kwietnia to kolejna proponowana data święta panów. Termin ten, w przeciwieństwie do 10 marca, nie jest związany z Kościołem Katolickim. W tym miesiącu w okresie PRL w niektórych szkołach z tej okazji urządzane były imprezy.
Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzny została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. ONZ. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów.
Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to święta przypadające w różnych terminach. Choć daty Dnia Mężczyzn i Dnia Chłopaka nie pokrywają się, to wiele osób myli te święta. Wpływ na to ma fakt, iż pierwsze z nich nie jest tak rozpowszechnione, jak drugie, jednak cały czas zyskuje na popularności.
Jaka jest zatem różnica między Dniem Mężczyzny a Dniem Chłopaka? Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy z dorosłymi panami, a Dzień Chłopaka obchodzą nastolatkowie. Jednak coraz częściej zdarza się, że i starsi panowie świętują swój dzień we wrześniu.
https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Dzien-Chlopaka-2020-kiedy-jest-w-Polsce-i-na-swiecie-i-jaka-jest-historia-tego-swieta-DATA
29 IX - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Celem akcji jest rozbudzenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jest to również doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną. Pamiętajmy również, że czytanie rozbudza wyobraźnię i ciekawość świata. Wspólne głośne czytanie może być też świetnym sposobem na rozwiązywanie problemów wieku młodzieńczego. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci. Jest to doskonała okazja do wyciągania wniosków wynikających z przygód bohaterów literackich.
ZACHĘCAM WSZYSTKICH UCZNIÓW DO UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM DNIU GŁOŚNEGO CZYTANIA
Wybierz książkę >>>zaproś siostrę, brata lub rodziców >> zasiądź do wspólnego czytania !!!
Jeżeli nie wiesz CO CZYTAĆ ? Tu znajdziesz podpowiedź >>>>https://calapolskaczytadzieciom.pl/co-czytac/
Według Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom
Konkurs Finansoaktywni do 7 października!
Misja tegorocznej edycji brzmi "Planujemy budżet". Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez max. 3-osobowe zespoły uczniów projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego wraz z kampanią promocyjną przeprowadzoną w szkole lub lokalnie. Ważne, by ów projekt dotyczył miejsca zamieszkania. Decydowanie o wydatkach w swojej własnej miejscowości z pewnością będzie dla uczniów wspaniałym wyzwaniem.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, a także regulamin dostępne są na stronie http://www.finansoaktywni.pl
Zapraszam Uczniów do kontaktu i konkursu.
Czekam na zgłoszenia uczniów i wszystkim uczestnikom konkursu życzę powodzenia!
Koordynator programu "Finansoaktywni"
Monika Zimny
Tel.: 22 277 11 57
E-mail: informatyka28@o2.pl
Punkt Informacji Kariery (PIK)
-
PROJEKT Sięgnij po więcej ! - rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m.st. Warszawy
Gdzie i w jakich godzinach realizowany jest projekt 2020 2021.pdf
Uczniowie, którzy chcą w PIK skorzystać z pogłębionej diagnozy zobowiązani są do pobrania ze strony internetowej lub doradcy zawodowego i wypełnienia "Formularza rekrutacyjnego dla ucznia wraz z oświadczeniem RODO"
Zachęcam do umawiania się na indywidualnie spotkania przez dziennik Librus lub telefonicznie /22/ 277 11 57
poniedziałek - 10.45-16.00
wtorek - 08.00-14.00
środa - 08.00 -11.30
czwartek - 08.00 -15.00
piątek - 09.00 -15.00
Do pobrania Formularz rekrutacyjny ucznia wraz z oświadczeniem RODO.docx
Serdecznie zapraszam
Koordynator projektu w Szkole Podstawowej nr 109 - doradca zawodowy - Monika Zimny
Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Oś priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.3 Doradztwo edukacyjno-zawodowe, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Opis projektu:
Całkowita wartość projektu: 4 462 172,50 zł
Dofinansowanie ze środków europejskich: 3 916 972,50 zł
Okres trwania projektu: 1XII 2019 - 31 VI 2021
Miasto st. Warszawa we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim podejmuje kolejne wspólne działania na rzecz rozwoju doradztwa zawodowego i poprawę jakości usług w zakresie doradztwa.
Celem głównym projektu jest zapewnienie uczniom szkół podstawowych możliwości korzystania z doradztwa indywidualnego na terenie szkoły. W 110 szkołach podstawowych zaplanowano systemowe wzmocnienie doradztwa edukacyjno-zawodowego poprzez utworzenie Punktów Informacji i Kariery (PIK)
. Szkoły zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy, pomoce i materiały dydaktyczne oraz fachową literaturę. Uczniowie biorący udział w projekcie będą mogli uczestniczyć w warsztatach zawodoznawczych w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie.
W celu lepszego dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy nawiązana została współpraca z przedsiębiorcami, a także otoczeniem społeczno-gospodarczym. 40 nauczycieli uzyska kwalifikacje w zakresie doradztwa zawodowego. Platforma edukacyjna www.brp.edu.pl będzie dostosowana do potrzeb uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli.
- 110 szkół i placówek objętych wsparciem poprzez utworzenie Punktów Informacji i Kariery;
- 40 nauczycieli szkół realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego ukończy studia podyplomowe;
- 800 uczniów weźmie udział w warsztatach zawodoznawczych w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie
-
Naszym Nauczycielom – projekt grantowy dla wawerskich uczniów
Nauka nie musi być nudna, a praktyczna wiedza pomoże naszym dzieciom zdobywać świat. Urząd dzielnicy Wawer ogłasza konkurs grantowy dla uczniów na organizację Dnia Nauczyciela w swojej szkole. Na realizację swojego pomysłu mogą otrzymać nawet 2000 zł.
W tym roku postanowiliśmy włączyć uczniów w organizację dnia nauczyciela, a jednocześnie potraktować to jako element innowacyjnej edukacji, która jest jednym z priorytetów dzielnicy. – mówi Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.
Dla dzieci i młodzieży z Wawra ogłosiliśmy projekt „Naszym nauczycielom” w formie mini grantu. Dowolna ilość grup projektowych z każdej wawerskiej szkoły publicznej może wspólnie z nauczycielem – opiekunem projektu – złożyć wniosek o otrzymanie finansowania organizacji dnia dla wszystkich nauczycieli ze szkoły (do 29 września 2020 r.). Komisja wybierze najlepszy projekt z każdej szkoły,
a jego autorzy otrzymają dofinansowanie do 2000 zł na organizację dnia dla swoich nauczycieli.Forma wniosku jest dostosowana do wieku, poprosiliśmy również dyrektorów szkół o wsparcie dzieci
w przedsięwzięciu. Złożenie wniosku o grant to świetne doświadczenie dla dzieci i bardzo praktyczna nauka na przyszłość, a właśnie na takiej najbardziej nam zależy. – podkreśla burmistrz Wawra.Formularz zgłoszeniowy dostępny w szkołach oraz na stronie internetowej www.wawer.warszawa.pl.
Mazowieckie Talenty
Zarządzeniem Mazowieckiego Kuratora Oświaty nr 47 z dnia 9 września 2020 r. został zatwierdzony i wprowadzony do stosowania Regulamin konkursów przedmiotowych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2020/2021.
- Regulamin i harmonogramy znajdują się w zakładce Regulaminy i załączniki
- Obowiązujące programy merytoryczne w zakładce Programy merytoryczne
Istotne zmiany w bieżącym roku szkolnym:
- Harmonogramy konkursów przedmiotowych wymagają przeprowadzanie w jednym dniu dwóch konkursów, w różnych godzinach.
- Na etapie rejonowym konkursy przedmiotowe będą przeprowadzane w szkołach macierzystych uczniów – uczestników etapu rejonowego. Prace będą sprawdzane przez Rejonowe Komisje Konkursowe we właściwych Wydziałach MSCDN.
Fotorelacja ze zbiórki makulatury w SP 109 pod hasłem "Posprzątaj po wakacjach".
12Bardzo dziękuję za zbiórkę makulatury.
koordynator zbiórki - Monika Zimny
Informacja dotycząca bezpłatnych zajęć świetlicowych 2020/2021
Zapisy będą odbywać się tylko na podstawie karty zgłoszenia Potwierdzenie udziału w zajęciach pozalekcyjnych w roku szkolnym 2020/2021.docx
do pobrania ze strony interentowej lub w wejściu do szkoły (śluza/poziom szatni szkolnej/przy telefonie)
Grafik bezplatnych zajęć pozalekcyjnych świetlicy szkolnej dostępny i do pobrania
Harmonogram zajęć pozalekcyjnych świetlicowych I-III 2020 2021 z 24.09.2020.pdf
Zajęcia ruszają od 01.10. 2020 r.
Serdecznie zapraszamy
Kierownik świetlicy - Monika Zimny i kadra świetlicy szkolnej
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019/2020
Jesteśmy jedną z najlepszych szkół w naszej dzielnicy!
Nasi uczniowie klas ósmych po raz kolejny bardzo dobrze napisali egzaminy ósmoklasisty, które odbyły się w czerwcu 2020 roku. Tradycyjnie już uzyskali ilość punktów znacznie przekraczającą średnie dla kraju, województwa i Warszawy
Wyniki z języka polskiego i matematyki odpowiadają 8. poziomowi (bardzo wysoki) w dziewięciostopniowej skali staninowej, służącej do porównywania wyników egzaminu na przestrzeni lat. To świetny wynik! Taki sam rezultat z języka polskiego osiągnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 204 (ul. Bajkowa).
Bardzo dużym sukcesem jest wynik z matematyki – 63% uzyskanych średnio punktów przez uczniów naszej szkoły trudno nawet porównać do rezultatu ogólnopolskiego (46%). Wynik ten także odpowiada 8. poziomowi (bardzo wysoki) w dziewięciostopniowej skali staninowej i jest czwartym wynikiem w dzielnicy Wawer.
Doskonale wypadł również rezultat z języka angielskiego (79%) – ósmoklasiści uzyskali wynik z 9. (najwyższego) stopnia skali. Tak wysoki wynik uzyskało tylko 4% szkół w Polsce. To drugie miejsce w dzielnicy, po Szkole Podstawowej nr 218, ul. Kajki.
I jeszcze porównanie wyników naszych uczniów z wynikami szkół w dzielnicy Wawer, całej Warszawie, Polsce:
przedmiot
język polski
wynik szkoły(w %) 69( trzecie miejsce w dzielnicy, ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 204, ul. Bajkowa)
dzielnica Wawer(w %)68
Warszawa(w %) 68
Polska(w %) 59
matematyka
wynik szkoły(w %)63(czwarte miejsce w dzielnicy)
dzielnica Wawer(w %) 61
Warszawa(w %) 61
Polska(w %) 46
język angielski
wynik szkoły(w %)79 (drugie miejsce w dzielnicy, ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 128, ul. Kadetów)
dzielnica Wawer(w %) 74
Warszawa(w %) 74
Polska(w %) 54
opracowanie:Beata Wojdat
Międzynarodowy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej jeśli jej nie znacie.
PANI BASIA - BIBLIOTEKARKA - MÓWI DZIĘKUJĘ !
Tak to słowo jest najodpowiedniejsze na ten moment, kiedy odchodzi się z pracy po 15 latach.
A dziękować jest za co!
Kiedy zaczynałam w 2005 roku było nas o wiele mniej – i dzieci i nauczycieli. Z roku na rok ciągle nas tylko przybywało i teraz jest to ogromna społeczność szkolna.
Każdemu z Was – małym i dużym jestem bardzo wdzięczna, że zaistnieliście w moim życiu!
Przeżywaliśmy razem wiele wspaniałych chwil i lat. Wiele fajnych rzeczy się udało zrealizować, czego dowodem są kolejne tomy kroniki szkolnej, którą z przyjemnością prowadziłam.
Pozwólcie, że przypomnę tylko te kilka bibliotecznych akcji, które są mi najbliższe sercu:
ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA, DZIEŃ KSIĄŻKI, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH,. To te cykliczne, organizowane co roku, a nigdy takie same, bo zawsze obchodzone pod innym hasłem.. Do tego trzeba dodać oczywiście spotkania z pisarzami i innymi ciekawymi ludźmi, czy akcję„ CZYTANIE NA DYWANIE” oraz dni przybliżające kulturę i literaturę innych krajów. I tak świętowaliśmy po fińsku, szwedzku czy duńsku, a nawet kanadyjsku!
Wszystkie te wydarzenia były relacjonowane nie tylko na stronie szkoły i w kronice szkolnej, ale często też w lokalnej prasie , z którą regularnie współpracowałam. A były to „Mieszkaniec”, „Kurier Wawerski”, „Wawerskie Wiadomości Sąsiedzkie” i „Linia Otwocka”.
To dzięki takiej aktywności nasza biblioteka jako jedyna szkolna w Polsce zdobyła- i to dwukrotnie – tytuł
MISTRZA PROMOCJI CZYTANIA ( 2007 i 2010).
Aktywność biblioteki została dostrzeżona również przez dyrekcję szkoły, co ostatecznie zaowocowało NAGRODĄ PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY w 2008 r.
Dobra passa trwała dalej i w 2010 r. uzyskałam II miejsce w konkursie BIBLIOTEKARZ ROKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.
Jestem z tego wszystkiego bardzo dumna, ale tak naprawdę to wszystko było możliwe dzięki Wam kochani uczniowie i nauczyciele oraz atmosferze pracy, jaka temu towarzyszyła. Oczywiście nie bez znaczenia było też wielkie wsparcie ówczesnej dyrekcji, a szczególnie dyr. Stefana Dejneki, któremu biblioteka była zawsze bliska.
Dyrekcji, nauczycielom i innym pracownikom szkoły dziękowałam osobiście, a Wam uczniowie, którzy będziecie zaglądać do kroniki albo na stronę szkoły - tym wpisem mówię DZIĘKUJĘ i życzę tylko wspaniałych dalszych dni w szkole. Trzymajcie się dzielnie i odwiedzajcie jak najczęściej bibliotekę, która zostaje nadal w bardzo profesjonalnych rękach mojej wspaniałej koleżanki- pani Eli, z którą tworzyłyśmy wspólny, zgodny przyjacielski tandem.
WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO DZIĘKUJĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Barbara Michałek
ROZKŁAD WEJŚĆ I WYJŚĆ DO BUDYNKU SZKOŁY
obowiązujący od 8. 09. 2020 roku
WEJŚCIE DO SZKOŁY
A (intendent) Oddział przedszkolny 0c i 0d (do godz. 8.15)
B ( główne) Klasy IV – VIII (do godziny 8.15) oraz klasy IIa, IIc, IId
C (szatnia) Klasy I-III (do godz. 8.15)
E (moduł) Odział przedszkolny 0a i 0b (do godz. 8.15)
WYJŚCIE ZE SZKOŁY PO LEKCJACH
A (intendent) Oddział przedszkolny 0c i 0d (od godz. 13.00)
C (szatnia) Klasy I – VIII (po zakończonych zajęciach)
E (moduł) Oddział przedszkolny 0a i 0b (od godz. 13.00)
Zapisy do świetlicy szkolnej 2020/2021
Zapisy do świetlicy szkolnej odbywają się tylko na podstawie karty zapisu ucznia.
Drogi Rodzicu proszę pobierz ze strony www kartę i zgody
Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy 2020/2021
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Zgoda rodzica na publikację wizerunku dziecka
lub od nauczyciela-wychowawcy świetlicy i wypełnij ją na miejscu w szkole już od 01.09.2020 r.
klasy I - sala 114
klasy II - sala 006
klasy III - VIII - sala 113
Po więcej informacji zapraszamy na stronę świetlicy szkoły
https://sp109waw.edupage.org/a/swietlica-1
Bardzo dziękuję i zapraszam
Kierownik świetlicy - Monika Zimny
UBEZPIECZENIE - Warszawski program NNW - oferta oraz informacje
Na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przeprowadzono w ramach Prawa Zamówień Publicznych konkurs ofert i wyłonioino najlepszą ofertę ubezpieczenia dla dzieci dla wszystkich jednostek oświatowych M. St. Warszawy.
W tym roku towarzystwem ubezpieczeniowym, które złożyło najlepszą ofertę ubezpieczenia jest Uniqa SA. W załączeniu wyłoniona oferta wraz z OWU i tabelą uszczerbków na zdrowiu.
Korzyści płynące z programu ubezpieczenia na warunkach konsorcjum Marsh i Supra Brokers S.A. to między innymi:
- ubezpieczenie chroni 24h na dobę na terenie całego świata
- najwyższe sumy ubezpieczenia na rynku, a w ślad za tym najwyższe wypłaty odszkodowania za dane zdarzenie powodujące uszczerbek na zdrowiu.
- najszerszy zakres ubezpieczenia (odpowiedzialność Ubezpieczyciela za skręcenia, złamania, zwichnięcia, świadczenia bólowe, szpital w wyniku choroby oraz wiele innych w tym ryzyko Covid-19)
- możliwość wyboru wśród 4 wariantów (każdy ma "zaszyte" wyczynowe uprawianie sportu)
- 200% SU za zgon w wyniku wypadku komunikacyjnego
- 400% SU za zgon ubezpieczonego w wyniku wypadku na terenie placówki oświatowej.
- płatny pobyt w szpitalu zarówno w wyniku nieszczęśliwego wypadku jak i choroby, w tym również w wyniku zarażenia Covid-19!
- zdecydowanie najwyższa ochrona ubezpieczeniowa również dla osób po poważnych wypadkach. Aż do 30% SU za zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji w związku z NW, oraz do 30% zwrotu za koszty nabycia przedmiotów ortopedycznych i rehabilitacyjnych .
- aż 6% SU w przypadku pogryzienia, ukąszenia itp. dające realną pomoc w najcięższych przypadkach jak np. pogryzienie małego dziecka przez psa (standard to tylko 1 %).
- wynegocjonowane w tym roku- również zwrot kosztów naprawy okularów!
- możliwość przystąpienia do ubezpieczenia online - indywidualnie przez rodzica poprzez zarejestrowanie się i opłacenie składki na stronie nnw24.- jest to kluczowe mając na uwadze konieczność obserwowania sytuacji epidemicznej w Polsce!!!
oferta_NNW_na_rok_2020_2021.pdf
Co to jest ubezpieczenie NNW?
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków to ochrona na wypadek zajścia nieszczęśliwego wypadku z udziałem ubezpieczonego (w tym wypadku: dziecka). Od czego można się ubezpieczyć w ramach tej polisy:
- Urazy doznane w związku z nieszczęśliwym wypadkiem np. złamania kończyn, urazy głowy i inne.
- Śmierć w związku z nieszczęśliwym wypadkiem.
- Odmrożenia, oparzenia, urazy narządów wewnętrznych – są to sytuacje często nieobjęte w podstawowej wersji ochrony.
- Udar mózgu, zawał serca – dodatkowe w szerszych zakresach ochrony ubezpieczeniowej.
Mając kompleksową polisę NNW możesz liczyć na:
- Świadczenie za uszczerbek na zdrowiu.
- Zwrot kosztów leczenia.
- Zasiłek dzienny w związku z czasową niezdolnością do nauki.
- Pokrycie kosztów wypożyczenia lub zakupu protez, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
Czy muszę wykupić ubezpieczenie NNW dla dziecka?
Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe. Szkoła może zapisać w swoim statucie wymóg posiadania NNW przez uczniów, ale dyrekcja nie może żądać zawarcia umowy w ramach dostępnego w szkole programu. Rodzicom przysługuje w tym zakresie pełna dowolność. Polisa NNW może być wymagana przez szkołę np. w przypadku wycieczki szkolnej.
NNW to nie wszystko
Polisa NNW jest powszechnie znana i stosowana, rzadziej natomiast wspomina się o innym produkcie ubezpieczeniowym, którym warto, by zainteresowali się rodzice. Polisa OC – odpowiedzialności cywilnej – zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku, kiedy nasze dziecko spowoduje jakąś szkodę, np. wybije szybę sąsiadowi, albo ząb koledze. Polisa OC jest niedrogim produktem i warto wziąć ją pod uwagę, jeśli już rozważamy kwestie ubezpieczeniowe. Szkoła takiej polisy nam nie zaproponuje, jeśli więc uznamy, że jest ona nam potrzebna, musimy sami wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe. Przed wyborem polisy OC warto sprawdzić te same punkty umowy, które analizowaliśmy przy polisie NNW: sumę ubezpieczenia, czas i obszar obowiązywania polisy, wykluczenia.
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY w roku szk. 2020/2021
ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY
NR 01/2020 z dnia 28.08.2020 r. w sprawie wprowadzenia Procedur bezpieczeństwa w okresie pracy szkoły w reżimie sanitarnym w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- zalacznik-nr-2-kontakt_do_stacji_sanepidu_-do-procedury-organizacji-pracy-szkol-placowek_0.pdf
- zalacznik-nr-3-BHP_i_pomiar_temperatury_-do-procedury-organziacji-pracy-szkol-placowek.pdf
- zalacznik-nr-4-schemat_procedury_covidowej_-do-procedury-organizacji-pracy-szkol-placowek_0.pdf
Regulamin organizacji zajęć w czasie reżimu sanitarnego oraz zasady przygotowania szkoły do pracy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19 zalacznik_nr_5.docx
Zasady przebywania ucznia w szkole zalacznik_nr_6.docx
Algorytm postępowania na wypadek podejrzenia zakażeniem zalaznik_nr_7.docx
Zasady postępowania podczas wejścia do szkoły osoby z zewnątrz zalacznik_nr_8.docx
Karta - Monitoring codziennych prac porządkowych zalacznik_nr_9.docx
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Serdecznie witamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli 01.09.2020 r. w dniu rozpoczęcia nowego 2020/2021 roku szkolnego.
Cieszymy się, że udało nam się wrócić do szkoły!
Widzimy na korytarzach i w salach zadowolonych uczniów.
To miło, że obdarzyliście naszą szkołę zaufaniem.
Witamy bardzo ciepło w naszym gronie nowych uczniów!
Bez względu jednak na to, czy jesteście „nowi” czy „starzy”, widzimy, że dreszczyk emocji nikogo nie omija, bo przecież przed nami i Wami zupełnie nowy rok...
Jeśli spojrzymy na szkołę jak na miejsce, w którym przeżywamy intelektualną przygodę, miejsce dialogu i współpracy - wtedy zdobywanie wiedzy może stać się radością, a nawet pasją.
Życie szkolne to nie tylko lekcje, sprawdziany i zadania domowe. To też czas pozalekcyjny.
To nasza biblioteka ze swoimi ciekawymi propozycjami i wydarzeniami czytelniczymi! To także świetlica szkolna, która organizuje uroczystości, konkursy integrujące całą społeczność szkolną.
Uczniowie i nauczyciele sprawiają, że szkoła nie jest nudna i nie jest oderwana od nowoczesnego świata, jest obowiązkiem, ale i radością w każdym wymiarze i miejscem poszukiwania.
Mamy nadzieję, że po tak długiej przerwie jesteście gotowi na wyzwania i z uśmiechem na twarzach podejmiecie naukę.
Życzymy Wam powodzenia!
DYREKCJA SZKOŁY SP 109
ZA ZAGUBIONE LUB ZNISZCZONE PODRĘCZNIKI
Szanowni Państwo!
Wpłat za zniszczone lub zgubione podręczniki szkolne należy dokonywać
na konto: 54 1030 1508 0000 0005 5074 3078
Jest to konto Wydzielonego Rachunku Dochodów Szkoły. W treści przelewu proszę wpisać za co jest wpłata
(np. za zagubiony podręcznik, SP 109, Jan Kowalski kl. 8a, Historia 8, Matematyka 8 )
Potwierdzenie wpłaty proszę przesłać na e-mail - sp109@edu.um.warszawa.pl
UWAGA ! Podany uprzednio numer konta 98 1030 1508 0005 5074 9076
CENY PODRĘCZNIKÓW
klasa II Nowi Tropiciele każda część 1-5 - 9,90 ANGIELSKI Tiger 2 24,75
klasa III Nowi Tropiciele każda część 1-5 - 9,90 ANGIELSKI Tiger 3 24,75
klasa V
HISTORIA 22,77
JĘZYK ANGIELSKI 25,74
JĘZYK POLSKI Literatura 12,87
JĘZYK POLSKI Gramatyka 12,87
MATEMATYKA Matematyka wokół nas 25,70
GEOGRAFIA Geografia 22,75
BIOLOGIA Biologia 22,75
TECHNIKA 5,97
MUZYKA 8,90
PLASTYKA 8,90
klasa VI
HISTORIA 22,77
JĘZYK ANGIELSKI 25,74
JĘZYK POLSKI Literatura
JĘZYK POLSKI Gramatyka 25,74
MATEMATYKA Matematyka wokół nas 25,74
GEOGRAFIA Geografia 22,77
BIOLOGIA Biologia 22,77
FIZYKA Świat fizyki 22,77
INFORMATYKA Informatyka 9,90
TECHNIKA
MUZYKA
PLASTYKA
KLASA VIII
HISTORIA 22,77
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE 10,38
JĘZYK ANGIELSKI Oxford 25,74
JĘZYK FRANCUSKI Amis ET COMPAGNIE 3 24,75
JĘZYK NIEMIECKI Wir smart 5 25,74
JĘZYK POLSKI Myśli i słowa 25,74
MATEMATYKA Matematyka wokół nas 25,74
GEOGRAFIA Geografia 22,77
BIOLOGIA Biologia 22,77
CHEMIA Świat chemii 22,77
FIZYKA Świat fizyki 22,77
INFORMATYKA Informatyka 9,90
Zwrot kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego zakupionego przez szkołę ze środków dotacji celowej stanowi dochód szkoły/jednostki samorządu terytorialnego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw ( Dz.U. z 2014r., poz.811). Art. 22ak ust. 2 i 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty stanowi iż szczegółowe warunki korzystania korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych określa dyrektor szkoły, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów.
USTAWA z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych
Art. 64. [Udostępnianie przez szkołę podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych; uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika]
1. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego publiczna szkoła podstawowa lub szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego. Kwota zwrotu stanowi dochód organu prowadzącego publiczną szkołę podstawową lub szkołę artystyczną realizującą kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
LIST_do_Rodzicow_COVID_szkoly.pdf
Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że w związku z aktualną sytuacją związaną z pandemią COVID -19 i przepisami, które aktualnie obowiązują w kraju, ustaliliśmy zasady, które mają na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom i wszystkim pracownikom.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami GIS, MZ i MEN informujemy, że:
- Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby zdrowe, bez oznak chorobowych.
- W rozpoczęciu roku szkolnego klas I – III może uczestniczyć tylko jeden rodzic. Pozostali uczniowie wchodzą do szkoły bez rodziców.
- W przypadku klas II i III prosimy rodziców o rozważenie niewchodzenia z dziećmi do szkoły.
- Klasy I rozpoczęcie roku szkolnego połączone ze Ślubowaniem mają na boisku szkolnym o godzinie 8.30. W sytuacji pogody deszczowej spotykają się w wyznaczonych salach z wychowawcą wg harmonogramu zamieszczonego na stronie szkoły.
- Klasy II – VIII spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach wg harmonogramu.
- Do szkoły każda klasa wchodzi wyznaczonym wejściem wg harmonogramu.
- Każdy przed wejściem do szkoły dezynfekuje ręce, płynem umieszczonym przy drzwiach.
- Wszystkich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego.
- Dzieci i osoby dorosłe podczas przemieszczania się częściami wspólnymi powinny mieć założoną maseczkę zakrywającą nos i usta.
- Nauczyciele czekają na uczniów w klasach i tam przekazują informacje dotyczące organizacji pracy w roku szkolnym 2020/21.
- Rodzice uczniów klas IV –VIII nie wchodzą do budynku szkoły. Mogą czekać przed szkołą zachowując dystans społeczny.
Hanna Ratańska - Szot
Dyrektor Szkoły
UWAGA! 1 września br. szk. uczniowie klas 1-8 otrzymają zestaw ćwiczeń i podręczników, które na dzień 31 VIII były na stanie lub dostarczone do szkoły.
LIST_do_Rodzicow_COVID_szkoly.pdf
Szanowni Rodzice ,
Przed nami nowy rok szkolny, który rozpoczynamy w stanie zagrożenia epidemicznego.
Praca w szkole będzie organizowana zgodnie z wytycznymi MEN, GIS oraz Procedurami m. st. Warszawy z uwzględnieniem specyfiki każdej placówki.
Zajęcia rozpoczynamy 1 września 2020 r. w trybie stacjonarnym (w wariancie A).
W przypadku wystąpienia podejrzenia zachorowania na COVID 19, dyrektor w porozumieniu ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Organem Prowadzącym może zastosować inne warianty :
Wariant B - mieszany (połączenie kształcenia stacjonarnego z kształceniem zdalnym);
Wariant C - zdalne.
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym uczniom, wychowankom oraz personelowi, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole. W trosce o zdrowie dzieci i pracowników szkoły ograniczony zostanie dostęp osób z zewnątrz (w tym rodziców) na teren placówki. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
Prosimy o ograniczenie do niezbędnego minimum pobytu Rodziców i Opiekunów na terenie placówki. Prosimy również o zasłanianie nosa i ust, dezynfekowanie rąk oraz zachowanie dystansu społecznego.
Liczymy na współpracę z Państwa strony, która pomoże przetrwać ten trudny dla Nas wszystkich czas.
Szczegółowe informacje znajdują się w załącznikach:
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2
http://edukacja.warszawa.pl/aktualnosci/22370-warszawskie-wytyczne-edukacyjne-w-czasie-pandemii
http://edukacja.warszawa.pl/aktualnosci/22369-zasady-bezpieczenstwa-w-szkolach-od-wrzesnia
Z poważaniem
Hanna Ratańska – Szot
Dyrektor Szkoły
Listy uczniów będą wywieszone w wejściu głównym do szkoły oraz w wejściu do modułu.
List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego
Warszawa, 28 sierpnia 2020 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.
Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.
Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
z nowych technologii.Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu – 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.
Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze. Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
list ministra edukacji narodowej z okazji rozpoczecia roku szkolnego 2020_2021.pdf
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja
wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
Organizacja opieki w podmiocie:
- Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali (zalecenia dotyczące spożywania posiłków poniżej).
- Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).
- Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Do podmiotu może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do podmiotu są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
- Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (minimum 1 termometr na podmiot) - dezynfekcja po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów, niż termometr bezdotykowy, konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich - optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
- W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem danego podmiotu zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.
- Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Gastronomia
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu podmiotu
- Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
- Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:
- Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Materiały
Jak_skutecznie_myć_ręceJak_skutecznie_myć_ręce.png 0.28MB
Jak_prawidłowo_dezynfekować_ręceJak_prawidłowo_dezynfekować_ręce.jpg 0.80MB
Jak_prawidłowo_nałożyć_i_zdjąć_rękawiceJak_prawidłowo_nałożyć_i_zdjąć_rękawice.png 0.23MB
Jak_prawidłowo_nałozyć_i_zdjąć_maseczkęJak_prawidłowo_nałozyć_i_zdjąć_maseczkę.png 0.12MB
1920 - Bitwa Warszawska - Czasy, zdarzenie, miejse
Karolina Pawelec kl. 6e SP 109
Bitwa Warszawska jest uważana za jeden z przełomowych momentów w dziejach świata. Wspaniałe polskie zwycięstwo nie tylko uratowało naszą niepodległość, lecz także zapobiegło uderzeniu bolszewickiemu na kraje Europy Zachodniej.
Chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu: „100 rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. - Człowiek, zdarzenie, miejsce”. -przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Organizatorem Konkursu było Ministerstwo Obrony Narodowej, Głównym celem Konkursu było pogłębienie wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na temat historii, tradycji oręża polskiego i wyłonienie najlepszych prac na powyższy temat .
Miło mi poinformować, że uczennicy klasy VI e Karolinie Pawelec komisja konkursowa przyznała wyróżnienie specjalne w kategorii pracy plastycznej o tematyce historycznej.
Serdecznie gratuluję sukcesu.
Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii
WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Indywidualne wyniki egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w systemie ZIU (SIOEO) 31 lipca 2020 od godz. 10.00 wyniki.edu.pl
Loginy i hasła przekazane zostaną poprzez wiadomości dziennika LIBRUS.
Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostanie przekazane każdemu absolwentowi naszej szkoły 31 lipca br. Zaświadczenie może odebrać także rodzic ucznia.
Odbiór zaświadczeń w godzinach 13.00-16.00 zostanie przeprowadzony z podziałem na klasy w wyznaczonych wejściach do szkoły:
8a – wejście obok gabinetu intendentki
8b – główne wejście do szkoły
8c – wejście do szkolnej szatni
Od 16.00 do 17.00 zaświadczenia będzie można odebrać w sekretariacie szkoły.
03.08-04.08.2020 – odbiór zaświadczeń w sekretariacie szkoły w godzinach 8.00-16.00.
Na wniosek rodzica skan zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty może być przesłany przez dyrektora szkoły podstawowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. poczty e-mail adres e-mail szkoły sp109@edu.um.warszawa.pl).
Przypominamy o zachowaniu reżimu sanitarnego:
- zachowaniu bezpiecznej odległości społecznej,
- założeniu maseczki zakrywającej nos i usta,
- dezynfekcja rąk,
- posiadaniu własnego długopisu w celu podpisania potwierdzenia odbioru zaświadczenia.
Informacja_o_ogloszeniu_wynikow_E8_202007290837.pdf
Zasady_odbioru_zaswiadczen_-_OKE_Warszawa.docx
.
TERMINARZ
31.07.2020 - 04.08.2020 15:00 Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, w tym zamiana szkół do których kandyduje
12.08.2020 - 12.08.2020 Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia
13.08.2020 08:00 18.08.2020 15:00 Wprowadzanie potwierdzeń woli podjęcia nauki/
19.08.2020 14:00 19.08.2020 14:00 Publikacja list przyjętych
ŻYCZENIA
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania; od komputera i lekcji on-line.
Na ten radosny czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach,
w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom,
by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy za cały rok szkolny 2019/2020
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 109
Międzynarodowy Konkurs o Żołnierzach Wyklętych
„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu.
Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom,
którym trzeba służyć całym swoim życiem.''
Witold Pilecki w rozmowie z dziećmi, 1943 rok
Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele i Uczniowie !
Chętni uczniowie naszej szkoły SP 109 im. Batalionów Chłopskich przystąpili do udziału w Konkursie Międzynarodowym o Żołnierzach Wyklętych.
Konkurs objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W skład Komitetu Honorowego wchodzili: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej – przewodniczący; Dariusz Piontkowski – Minister Edukacji Narodowej; Jarosław Szarek – Prezes IPN; Jacek Pawłowicz – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Konkursy organizowane przez Komitet cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów szkół w Polsce jak i poza granicami naszego kraju m.in. z Litwy, Białorusi, Belgii, Łotwy, Ukrainy, Holandii, Węgier, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji, Irlandii, Słowacji, Niemiec, Hiszpanii, Szkocji, Anglii, Francji, Austrii, Malty, Kataru, Kuwejtu, Meksyku, Włoch, Czech, Egiptu, Kazachstanu, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.
Wśród Współorganizatorów są szkoły m.in. z Radzymina, Toronto, Chicago, Aten, Wiednia, Waterford, Blackburn, Kairu, Doha, Moskwy, Sofii, Korne, Trok, Osborne Park (Australia), Kuwejtu.
Celem Konkursu jest między innymi upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych (Żołnierzy Wyklętych), kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej oraz budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego.
Tematem pracy artystycznej (poezja, plastyka, znaczek, film, etc.) może być postać wybranego żołnierza, wydarzenia, konspiracji, czy innych zagadnień historycznych lub społecznych dotyczących ideałów i postaw Żołnierzy Wyklętych.
Miło mi poinformować, że w konkursie dwie uczennice SP 109 otrzymały wyróżnienie:
- Antonina Kosowska klasa 4b/ kategoria projekt serii banknotów o Żołnierzach Wyklętych
- Karolina Pawelec klasa VI e/ kategoria plastyczna- Żołnierze Wyklęci.
Uroczysta gala wręczenia nagród będzie miała miejsce w Pałacu Prezydenckim.
Serdecznie gratuluję sukcesu uczennicom naszej szkoły.
Katarzyna Strzelczyk-nauczyciel historii
Pożegnania nadszedł czas...
Drodzy Absolwenci,
nigdy nie zbaczajcie z wybranej drogi,
którą obraliście w wędrówce życia,
choćby Wam ciernie raniły nogi,
a cel wydawał się nie do zdobycia!
Przed Wami wakacje i przyszłość nieznana,
jeszcze tylko chwila pracy i skupienia.
Niech wszystko o czym śnicie
stanie się rzeczywistością !
Powodzenia!
Drodzy Absolwenci !
Zakończyliście kolejny etap swojej edukacji w nietypowej formie wynikającej z epidemi koronawirusa.
Dziękujemy WAM za każdy wspólny dzień w szkole i udział w tworzeniu historii 109 -tki.
Życzymy aby czas, który aktualnie spędzacie w domu i zdobyta wiedza były przez Was dobrze wykorzystane w planowaniu dalszej drogi życiowej.
Niechaj wyniki egzamniu będą zgodne z Waszymi oczekiwaniami i pozwolą dostać się do wymarzonych szkół.
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy
ŻYCZENIA od Samorządu Szkolnego składa Alekandra Pławecka, uczennica klasy 8c
oraz Hanna Bryl, uczennica klasy 8a.
WSZYSTKIM PRACOWNIKOM SZKOŁY dedykujemy utwór Malagueña
w wykonaniu Jędrzeja Łaszkiewicza z klasy 8a .
ODBIÓR ŚWIADECTW 2019/2020
UWAGA! Świadectwa można odbierać również po 26 VI, w czasie wakacji lub we wrześniu 2020 r. - w godzinach pracy sekretariatu szkoły (pn-pt 8.00-16.00).
Harmonogram_odbioru_swiadectw_przez_uczniow_
Zasady odbierania świadectw i nagród w dniu 26 czerwca 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
- Uczeń wchodzi do budynku bez rodziców, zachowując środki ochrony osobistej (maseczka, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).
- Uczeń wchodzący na teren szkoły ma mierzoną temperaturę.
- Uczniowie wchodzą do budynku szkoły wejściem zgodnie z grafikiem (wejście główne, moduł, gabinet intendentki).
- Uczeń udaje się do wyznaczonej sali, o godzinie zgodnej
z harmonogramem. - Uczeń odbiera świadectwo / nagrodę samodzielnie.
- Po odebraniu świadectwa należy niezwłocznie opuścić budynek szkoły wyznaczonym wejściem wg harmonogramu. Nie dopuszcza się gromadzenia w jednym miejscu, swobodnego spacerowania po budynku szkoły.
- Sala w której odbieramy świadectwa pozostaje otwarta.
- Świadectwo odbieramy sprawnie, bez zbędnych czynności dodatkowych.
czytaj więcej >>> Zasady_odbierania_swiadectw_i_nagrod
_w_dniu_26_czerwca.docx16czerwca_2020_roku.pdf
KSIĄŻKOMAT już czeka na czytelników z NASZEJ OKOLICY !
Dzięki staraniom Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy w Zerzniu przy Szkole Podstawowej nr 109 pojawiły się: książkomat oraz wrzutnia. Dziś - 8 czerwca 2020 r. urządzenia zostały oddane do użytku. Będą obsługiwane przez sieć wawerskich bibliotek. Z takich urządzeń można już korzystać w Wypożyczalni nr 26 przy ul. Błękitnej 32 oraz Wypożyczalni nr 47 przy ul. Powojowej 2.
Do korzystania z nich niezbędna jest KARTA BIBLIOTECZNA wydana przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer. Kartę taką otrzymać można wyłącznie osobiście w dowolnej placówce /fili Bibioteki Publicznej po zapisaniu się (można to zrobić za pomocą formularza rejestracyjnego).
Pierwszym czytelnikiem, odbierającym swoje zamówienie był pan Norbert Szczepański -Burmistrz Dzielnicy Wawer, pod czujnym okiem pana Jacka Czarnowskiego -Dyrektora Wawerskiej Biblioteki. Dyrektor Szkoły - pani Hanna Ratańska-Szot również odebrała zamówioną książkę. Miłej lektury pierwszym czytelnikom życzymy!
EMŁ
10Jak zapisać się do biblioteki?
Aby zarejestrować konto czytelnika należy wprowadzić dane osobowe do formularza .Na podany adres e-mail zostanie przesłany link, którego kliknięcie aktywuje konto i generuje nowe hasło dostępu. Jeśli e-mail nie dojdzie w ciągu kilku minut, należy sprawdzić, czy nie został przez program pocztowy zakwalifikowany jako spam.
Jak zamówić książkę do książkomatu?
1. Aby zamówić książkę do książkomatu należy zalogować się w katalogu na stronie www.bibliotekawawer.pl.
2. Następnie należy wybrać książkę, klikając na pole „Wypożycz” znajdujące się po prawej stronie.
3. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji „Książkomat”.
4. Po otrzymaniu maila z informacją, że książka jest do odbioru, można ją odebrać w wybranym przez siebie książkomacie. Do odbioru zamówionej książki niezbędna jest karta biblioteczna, którą należy zeskanować.
Jak zwrócić książkę do wrzutni?
1. Aby zwrócić książkę do wrzutni wystarczy nacisnąć znajdujący się na ekranie przycisk „Otwórz”, który spowoduje podniesienie się klapki.
2. Zwracane książki należy umieścić na półce.
NASZE SUKCESY 2019/2020 - MATEMATYKA
Ogólnopolska Olimpiada Zadań Logicznych POZIOM 2 (klasy 4 – 6)
Imię i nazwisko miejsce Opis
Wiktoria Woźniak 6a 3 laureat, nagroda książkowa
Anna Hoffman 6a 5 laureat, nagroda książkowa
Jan Kusajda 6b 8 laureat
Piotr Kusajda 6b 9 laureat
Aleksandra Zborowska 6a 11 laureat
Emilia Szemkowicz 6c 11 laureat
Wojciech Karpiejczyk. 4c 12 laureat
Bartek Maksymiuk 6b 13 laureat
Krzysztof Tomaszewski 5d 15 laureat
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Galileo
Imię i nazwisko miejsce Opis
KLASA 4
Antonina Kosowska 4a 10 laureat
KLASA 6
Aleksandra Zborowska 6a 9 laureat
Milena Ślubowska. 6b 11 wyróżnienie
Anna Hoffman 6a 11 wyróżnienie
Bartek Maksymiuk 6b 15 wyróżnienie
KLASA 7
Miłosz Kubis 7c 12 wyróżnienie
KLASA 8
Maksymilian Zborowski 8c 10 laureat
Jakub Rostkowski 8a 14 wyróżnienie
Jędrzej Łaszkiewicz 8a 15 wyróżnienie
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PINGWIN
Imię i nazwisko miejsce opis
KLASA 7 Mateusz Tyc 7d 6 wyróżnienie
KLASA 8
Zuzanna Rejniak 8c 4 laureat, nagroda książkowa
Jędrzej Łaszkiewicz. 8a 5 laureat, nagroda książkowa
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny MULTITEST
Imię i nazwisko miejsce opis
KLASA 7
Miłosz Kubis 7c 13 wyróżnienie
Ignacy Ziółkowski 7a 13 wyróżnienie
Franciszek Ludzia. 7b 15 wyróżnienie
KLASA 8
Jędrzej Pisarek 8a 14 wyróżnienie
MAX MATEMATYCZNY
Wynik bardzo dobry Jan Kusajda 6b
Wynik dobry
Franciszek Domański 6a, Wiktoria Woźniak 6a, Bartek Maksymiuk 6b,
Wiktor Kociszewski 6c, Janek Filipczuk 6a, Bartek Zaim 6a
Do drugiego etapu Konkursu Kuratoryjnego zakwalifikowali się: Mateusz Tyc 7d i Jędrzej Łaszkiewicz 8a
Do drugiego etapu Olimpiady Matematycznej Juniorów zakwalifikował się Mateusz Tyc z 7d
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 czerwca br. – rozporządzenie podpisane
aktualizacja : 05 05 2020 10:21
Do 26 czerwca br. przedłużyliśmy przerwę w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie nadal odbywała się na odległość. Ponadto wznawiamy działalność domów wczasów dziecięcych, przedszkoli oraz szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych...Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia w tym zakresie.
Ksztalcenie_na_odleglosc_w_szkolach_i_placowkach_przedluzone_do_26_czerwca_br___komunikat_MEN_(.docx
KOMUNIKAT -URZĘDU DZIELNICY WAWER
Zgdodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. ...otwarte zostają place zabaw i siłownie zewnętrzne na terenie dzielnicy Wawer.
Zarząd Dzielnicy zwraca się z prośbą do wszystkich rodziców i opiekunów dzieci korzystających z placów zabaw o zachowanie szczególnej uwagi i przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa wyznaczonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zarządzenie DYREKTORA SZKOŁY nr 8 w sprawie organizacji pracy szkoły. Egzamin ósmoklasisty
16 ,17 18 VI to dni wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 1-7 , Dla uczniów klas 8 jest to czas egzaminów.
W tych dniach szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej w godz. 7.00-17.00.
Oddziały przedszkolne pracują zgodnie z planem zajęć.
czytaj więcej >>> Zarzadzenie_nr_8_w_sprawie_organizacji_pracy_szkoly._Egzamin.pdf
INFORMACJE BIBLIOTECZNE
Biblioteka szkolna w okresie 25 maja - 26 czerwca 2020 r. działa w ograniczonym zakresie zgodnie z wytycznymi instytucji nadrzędnych oraz według „Procedury w zakresie przyjmowania książek, podręczników oraz innych materiałów bibliotecznych w czasie epidemii / po ustaniu epidemii koronawirusa” z dn. 18 maja 2020 r. >>biblioteka_procedura.doc
W pliku poniżej -planowane terminy zwrotu książek i podręczników. Bardzo proszę o przestrzeganie zaleceń sanitarno - epidemiologicznych oraz proponowanego trybu i sposobu rozliczenia z biblioteką. W tym roku akcja zwrotów będzie bardzo trudna logistycznie. Przepraszam za utrudnienia.
Z poważaniem
Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz
>>biblioteczne_informacje.pdf
>> krótka prezentacja dotyczaca aktywacji KONTA CZYTELNIKA mol_net.pdf
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
W załączeniu terminy postępowania rekrutacyjnego oraz komunikat MEN w tej sprawie.
Materiały są dostępne także na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021.
Załączniki:
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 - plik w wersji word
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 - plik pdf
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 - komunikat MEN
Materiały informacyjne o szkołach ponadpodstawowych oraz terminy dni otwartych
Drodzy Uczniowie i Rodzice klas VIII
Zamieszczamy materiały informacyjne o szkołach ponadpodstawowych oraz terminy dni otwartych online. Znajdują się tam linki i prezentacje warszawskich szkół ponadpodstawowych.
Zachęcamy do obejrzenia i wyboru swojej wymarzonej szkoły.
https://docs.google.com/spreadsheets/
Doradca zawodowy - Monika Zimny
Listy dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas 1 w SP 109
aktualizacja : 22 05 2020 13:02
Listy dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas 1 w SP 109 zostały opublikowane na TABLICY OGŁOSZEŃ znajdującej się przy głównym wejściu do szkoły. Zgodnie z procedurami nie mogą one być publikowane na stronach internetowych.
Informacja ta będzie również dostępna w systemie rekrutacyjnym, po zalogowaniu się na koncie dziecka.
Postępowanie odwoławcze rozpocznie się w piątek 22 maja br.
Zgodnie z art. 158 ust. 6 – 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.):- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzice/prawni opiekunowie mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej w przedszkolu/szkole z wnioskiem o sporządzanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka.
- Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodziców/prawnych opiekunów.
- W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzice/prawni opiekunowie mogą wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
- Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie
7 dni od dnia otrzymania odwołania. - Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
Odwołania można przesłać na adres e-mail placówki. Nie trzeba dostarczać ich osobiście.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 16-18 VI (wtorek-czwartek)
aktualizacja : 24 04 2020 14:59
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Materiały
30 marca do 1 kwietnia br.
aktualizacja : 30 03 2020 9:59
- Instrukcja OKE Warszawa
Probny_egzamin_oke_waw_212420200325_Kroki_E8.pdf
- Alternatywny link do pobrania arkuszy
na egzamin próbny ósmoklasisty:
https://okemagazyn.blob.core.windows.net/e8probny/e8arkusze.html
język polski 30.03.2020
matematyka 31.03.2020
język obcy 01.04.2020
aktualizacja : 27 03 2020 11:52UWAGA! W naszej szkole odbędzie się taki egzamin. Zainteresowanych zapraszamy po więcej informacji >>TU
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).
Arkusze do egzaminu próbnego
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:
- 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
- 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
- 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
SAMORZĄD zaprasza- młodzi filmowcy na start !
What do you really feel during quarantine?
Samorząd Uczniowski chciałby przedstawić uczniom naszej szkoły nową akcję. Polegać będzie ona na tym, że każdy chętny uczeń może wysłać filmik, w którym opowie o swojej kwarantannie, oraz o tym jak ją spędza i jak tak naprawdę czuje się podczas jej trwania .
Vlogi można przesyłać na adres mailowy – sp.109.waw.skrzynka@gmail.com
Wszystkie filmiki od uczniów zostaną zmontowane w jeden duży vlog, po czym zostanie on umieszczony na stronie naszej szkoły.
Nagrania można przesyłać od 20.05.2020 do 31.05.2020.
Czekamy na Wasze filmiki !
AGATA CYGAN -opiekun samorządu
SZKOLNE PROCEDURY # KORONAWIRUS
KLASY I-VIII
Procedura-organizacji-opieki-w-SP_109-25.05-SP109.docx
Prcedura_organizacji_klas_I-III.docx
Procedura_podejrzenia_zakazenia_klasy_I-III.docx
Procedura_postepowania_prewencyjnego_klasy_I-III.docx
Zalacznik_nr_1_do_procedury_postepowania_prewencyjnego.docx
Zalacznik_nr_2_do_procedury_postepowania_prewencyjnego.docx
Procedura_organizacji_konsultacji_SP_PONADPODSTAWOWE.docx
Zalacznik_nr_1_KONSULTACJE__procedura_postepowania_w_przypadku_podejrzenia_zakazenia.docx
Potwierdzenia_rodzica_o_zapoznaniu.docx
Zgoda_na_mierzenie_temperatury.docx
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
1_Oswiadczenie_rodzica_o_zapoznaniu_z_procedurami_SP_109.docx
2_Procedura_organizacji_opieki_SP_109_18_maja_2020_roku.docx
3_Procedura_podejrzenia_zakazenia_SP_109_18_maja_2020.docx
4_Procedura_postepowania_prewencyjnegoSP_109_ogolnodost.docx
5_Zal_nr_1_do_procedury_postepowania_prewencyjnegoSP109.docx
6_Zal_nr_2_do_procedury_postepowania_prewencyjnegoSP_109.docx
7_Zgoda_na_mierzenie_temperatury.SP109docx.docx
8_Godziny_pracy_oddzialy_przedszkolneSP109.docx
9_Instrukcja_dezynfekcji_rak.docx
11_Instrukcja_nakladania_i_zdejmowania_rekawiczek.docx
12_Instrukcja_nakladania_maseczki.docx
14_infografika_dla_rodzicow_1.pdf
15_informgrafika_dla_rodzicow_2.pdf
Przygotowania do egzaminów zewnętrznych – wytyczne MEN, CKE i GIS
Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 r.
https://www.gov.pl/web/edukacja/przygotowania-do-egzaminow-zewnetrznych-wytyczne-men-cke-i-gis
Najważniejsze kwestie
Opracowany dokument został podzielony na sześć sekcji, w których kolejno przedstawiono m.in.:
- kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu oraz zasady korzystania z przyborów podczas egzaminów;
- wytyczne dotyczące środków ochrony osobistej zdających oraz innych osób biorących udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów, w tym zasady dotyczące zakrywania ust i nosa;
- wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń, w tym sposobów aranżacji budynku szkoły oraz sal egzaminacyjnych;
- wytyczne dotyczące możliwych modyfikacji w sposobie przeprowadzania egzaminu;
- wytyczne dotyczące szczególnych rozwiązań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeprowadzania egzaminu z danego przedmiotu, z danej kwalifikacji lub w danej sytuacji;
- wytyczne określające sposób postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u członka zespołu egzaminacyjnego lub u zdającego.
Dokument zawiera wiele wytycznych, z których część musi być wdrożona obligatoryjnie, a część ma formę możliwych rozwiązań, z których dyrektor szkoły, ośrodka lub placówki wybiera te, które można wprowadzić w danej jednostce.
Wytyczne obowiązkowe
Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym:
- obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej;
- konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku;
- obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający;
- konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.;
- wdrożenia wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu – podane są przykładowe sposoby, dyrektor szkoły może wdrożyć inne, bardziej właściwe w konkretnym kontekście.
Szczegółowe instrukcje
W wytycznych znalazły się również m.in. szczegółowe instrukcje dotyczące przeprowadzania:
- egzaminu z udziałem nauczyciela wspomagającego;
- egzaminu w miejscu innym niż szkoła, w tym w domu zdającego – w przypadku uczniów, którzy korzystają z takiego dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu;
- części ustnej egzaminu maturalnego (przeprowadzanej wyłącznie na wniosek zdającego, który musi przedstawić wynik egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym do uczelni zagranicznej);
- egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego w kwalifikacjach, w których rozwiązanie zadania lub zadań egzaminacyjnych wymaga bezpośredniego kontaktu zdającego z inną osobą;
oraz wiele innych wskazań dotyczących rekomendowanego sposobu postępowania w sytuacjach szczególnych, np. zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką.
Dodatkowe informacje
Wprowadzenie rozwiązań opisanych w wytycznych będzie pociągało za sobą konieczność wprowadzenia zmian administracyjnych, technicznych np. w systemach informatycznych służących do zorganizowania egzaminów oraz przyjęcia w 2020 r. szczególnych rozwiązań związanych z przeprowadzaniem egzaminów. Najważniejsze z tych zmian zostały wskazane w dokumencie w specjalnych polach.
Dodatkowo w wytycznych specjalnym symbolem oznaczono informacje, które zaleca się przekazać zdającym na kilka dni przed egzaminem, np. na stronie internetowej szkoły oraz informacje, które powinny zostać ponownie przekazane zdającym w dniu egzaminu.
Oprócz dokumentu przygotowaliśmy również plakat z najważniejszymi informacjami dla zdających, który dyrektor szkoły będzie mógł opublikować na stronie internetowej szkoły lub wydrukować i umieścić w widocznym miejscu.
Harmonogram egzaminów
Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszonym harmonogramem egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Materiały
Wytyczne – przeprowadzanie egzaminów
WYTYCZNE_Przeprowadzanie_egzaminów.docx 0.25MB
Wytyczne – przeprowadzanie egzaminów
WYTYCZNE_Przeprowadzanie_egzaminów.pdf 0.50MB
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach – do wakacji
aktualizacja : 15 05 2020 18:21
Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach – do wakacji
Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.
Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.
czytaj więcej>>.> https://www.gov.pl/web/edukacja/co-ze-szkolami-do-wakacji
Dodatkowe wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli w związku z umożliwieniem opieki uczniom klas I-III i organizacją konsultacji na terenie szkoły
Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy tym samym obowiązek realizowania podstawy programowej zarówno dla uczniów, których rodzice i opiekunowie zdecydują się na posłanie swoich dzieci do szkół, jak i dla uczniów pozostających w domach. Przygotowaliśmy dodatkowe wytyczne związane z umożliwieniem opieki dla dzieci z klas I-III i organizowaniem konsultacji na terenie szkoły.
Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III
Umożliwienie zajęć opiekuńczych w klasach I-III szkoły podstawowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. Po otwarciu od 6 maja br. przedszkoli i oddziałów przedszkolnych to kolejny krok rządu w stronę stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół.
Dyrektor szkoły określi szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, które będą przebywać w szkole. Forma zajęć dydaktycznych jest uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, zdecyduje o podziale uczniów do poszczególnych grup i ustali, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia.
Dyrektor szkoły, wspólnie z nauczycielami, oceni stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych klas I-III i rozplanuje pozostałe treści do 26 czerwca 2020 r., czyli do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Ponadto dyrektor z nauczycielami ustali, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania i dostosuje sposób realizacji podstawy programowej odpowiednio dla uczniów przebywających w szkole, jak i pozostających w domu.
Liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole w formule stacjonarnej powinna być uzależniona od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą. Apelujemy do samorządów i dyrektorów szkół, by organizacja tych zajęć i ich godzinowy wymiar uwzględniał proporcję uczniów pozostających pod opieką w szkole i tych uczących się w domu.
Nauczyciel w ramach swojego pensum może prowadzić zajęcia oraz przygotowywać i przekazywać materiały do kształcenia na odległość. Nauczycielowi, któremu dyrektor na nowo określił organizację zadań przysługują godziny ponadwymiarowe, jeśli jego tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych zostanie przekroczony.
Organizacja konsultacji z uczniami
Od 25 maja br. umożliwiamy uczniom klas VIII uczestnictwo na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub w małych grupach.
Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły. Ich harmonogram i organizację ustali dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami.
Konsultacje mają charakter dobrowolny dla uczniów i od 25 maja br. są skierowane do tych, którzy już wkrótce przystąpią do egzaminów sprawdzających ich wiedzę. Zależy nam na tym, by w pierwszej kolejności umożliwić organizację konsultacji z przedmiotów zdawanych na egzaminach, a w miarę potrzeb także z innych przedmiotów. Uczeń powinien mieć możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem. Konsultacje mają również umożliwić uczniom poprawę oceny na potrzebę klasyfikacji.
Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć szczególnie uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego.
Prosimy również o zorganizowanie konsultacji pozostałym maturzystom.
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. O formie i terminach tych konsultacji rodziców i dzieci poinformuje dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę także sytuację epidemiczną na terenie jego gminy.
Więcej na ten temat również tu: https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Materiały
Rozporządzenie MEN nowelizacja 30bRozporządzenie_MEN_nowelizacja_30b.pdf 0.16MB
Rozporządzenie MEN nowelizacja 30cRozporządzenie_MEN_nowelizacja_30c.pdf 0.17MB
Wytyczne GIS, MZ i MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a w przypadku organizacji i przeprowadzania tegorocznych egzaminów z Centralną Komisją Egzaminacyjną, przygotowało szereg wytycznych przeciwepidemicznych, które przede wszystkim zapewnią dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół i placówek bezpieczne warunki, a organom prowadzącym i dyrektorom pomogą w zorganizowaniu pracy w czasie epidemii związanej z COVID-19.
czytaj więcej >>>>https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men
INFORMACJE/KOMUNIKATY - #MEN #MZ #BIURO EDUKACJI
aktualizacja : 06 05 2020 10:21
ZARZĄDZENIE NR 569/2020 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY dnia 5 maja 2020 r.
w sprawie rekomendacji zawieszenia zajęć w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę na terenie tych jednostek w okresie od 6 maja 2020 r. do 15 maja 2020 r.
Zarzadzenie_Prezydenta_-_zawieszenie_zajec.pdf aktualizacja : 04 05 2020 12:01
List Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców przedszkolaków
aktualizacja : 22 04 2020 22:45
Od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego będą mogły być otwarte. Zgodnie z rekomendacją MEN z placówek w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne wracają do pracy stacjonarnej. Nastapią też zmiany terminów dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych z powodu zmiany terminu egzaminu dla kl. 8. W załączeniu komunikaty w tej sprawie i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, które będą wsparciem w organizacji zajęć w przedszkolach.
Wkrótce więcej informacji.
Z poważaniem
Hanna Ratańska-Szot
Dyrektor Szkoły
Załączniki:
aktualizacja : 24 04 2020 16:02
Przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty została przedłużona o 24 maja br. Regulacje w tym zakresie zostały ujęte w nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
Opublikowany został harmonogram egzaminów. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. więcej >>> REGULACJE PRAWNE
aktualizacja : 14 04 2020 12:02
Nowe rozporządzenie z 10 kwietnia br. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
10_04_2020_RozporzadzenieDU/2020/657.pdf