• 15 IX Międzynarodowy Dzień Kropki

      Dziś 15 września 2021 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. 

    • UBEZPIECZENIE - Warszawski program NNW - oferta oraz informacje
     • UBEZPIECZENIE - Warszawski program NNW - oferta oraz informacje

      Na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przeprowadzono w ramach Prawa Zamówień Publicznych konkurs ofert i wyłonioino najlepszą ofertę ubezpieczenia dla dzieci dla wszystkich jednostek oświatowych M. St. Warszawy.

      W wyniku przeprowadzonej procedury brokerskiej konsorcjum brokerskie - Marsh i Supra Brokers  informują, że na dobrowolne ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży szkolnej w roku 2021/2022, najkorzystniejszą ofertę złożyła UNIQA TU S.A.. Niniejszym przesyłamy i rekomendujemy ofertę UNIQA TU S.A. jako najkorzystniejszą. W celu przystąpienia do ubezpieczenia i szczegółowego zapoznania się z dokumentacją prosimy:

      Co to jest ubezpieczenie NNW?

      Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków to ochrona na wypadek zajścia nieszczęśliwego wypadku z udziałem ubezpieczonego (w tym wypadku: dziecka). Od czego można się ubezpieczyć w ramach tej polisy:

      Mając kompleksową polisę NNW możesz liczyć na:

      Czy muszę wykupić ubezpieczenie NNW dla dziecka?

      Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe. Szkoła może zapisać w swoim statucie wymóg posiadania NNW przez uczniów, ale dyrekcja nie może żądać zawarcia umowy w ramach dostępnego w szkole programu. Rodzicom przysługuje w tym zakresie pełna dowolność. Polisa NNW może być wymagana przez szkołę np. w przypadku wycieczki szkolnej.

      NNW to nie wszystko

      Polisa NNW jest powszechnie znana i stosowana, rzadziej natomiast wspomina się o innym produkcie ubezpieczeniowym, którym warto, by zainteresowali się rodzice. Polisa OC – odpowiedzialności cywilnej – zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku, kiedy nasze dziecko spowoduje jakąś szkodę, np. wybije szybę sąsiadowi, albo ząb koledze. Polisa OC jest niedrogim produktem i warto wziąć ją pod uwagę, jeśli już rozważamy kwestie ubezpieczeniowe. Szkoła takiej polisy nam nie zaproponuje, jeśli więc uznamy, że jest ona nam potrzebna, musimy sami wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe. Przed wyborem polisy OC warto sprawdzić te same punkty umowy, które analizowaliśmy przy polisie NNW: sumę ubezpieczenia, czas i obszar obowiązywania polisy, wykluczenia.

      • Urazy doznane w związku z nieszczęśliwym wypadkiem np. złamania kończyn, urazy głowy i inne.
      • Śmierć w związku z nieszczęśliwym wypadkiem.
      • Odmrożenia, oparzenia, urazy narządów wewnętrznych – są to sytuacje często nieobjęte w podstawowej wersji ochrony.
      • Udar mózgu, zawał serca – dodatkowe w szerszych zakresach ochrony ubezpieczeniowej.
      • Świadczenie za uszczerbek na zdrowiu.
      • Zwrot kosztów leczenia.
      • Zasiłek dzienny w związku z czasową niezdolnością do nauki.
      • Pokrycie kosztów wypożyczenia lub zakupu protez, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
     • ZAPROSZENIE

      Szanowni Państwo,

      2021 rok jest rokiem obchodów siedemdziesięciolecia przyłączenia Wawra do Warszawy. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy już w czerwcu: zorganizowaniem wystawy Wawer z nieba, odsłonięciem muralu na ścianie Urzędu oraz premierowym włączeniem neonu na naszym budynku.

      W imieniu Zarządu oraz Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy chcielibyśmy zaprosić Państwa wraz z Rodzinami do udziału w obchodach wrześniowych tego wyjątkowego wydarzenia, które przypada na dwa wieczory 11-12 września. Przygotowaliśmy dla Państwa premierę widowiska audiowizualnego, prezentującego symbole, na których opiera się tożsamość naszej Dzielnicy, pokazy filmowe w kinie plenerowym, kino koncertowe oraz koncert muzyki filmowej.

      Harmonogram godzinowy możecie Państwo znaleźć na plakacie w załączniku.

      Do zobaczenia 11 i 12 września przed Urzędem Dzielnicy Wawer.

       

      Z poważaniem

      Renata Potrzebowska

       

      https://www.facebook.com/UrzadWawer

    • Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022
     • Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

      Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie

      Szanowni Państwo,

      Uprzejmie informujemy, że w związku z aktualną sytuacją związaną z pandemią COVID-19 i przepisami, które obowiązują w kraju, ustaliliśmy zasady, które mają na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom i wszystkim pracownikom.

      Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami GIS, MZ i MEN informujemy, że:

      1. Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby zdrowe, bez oznak chorobowych.
      2. W rozpoczęciu roku szkolnego klas I – III może uczestniczyć tylko jeden rodzic. Pozostali uczniowie wchodzą do szkoły bez rodziców.
      3. W przypadku klas II i III prosimy rodziców o rozważenie niewchodzenia z dziećmi do szkoły.
      4. Klasy I – VIII spotykają się z wychowawcami w  wyznaczonych salach wg harmonogramu.
      5. Do szkoły każda klasa wchodzi wyznaczonym wejściem wg harmonogramu.
      6. Każdy przed wejściem do szkoły dezynfekuje ręce, płynem umieszczonym przy drzwiach.
      7. Wszystkich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego.
      8. Dzieci i osoby dorosłe podczas przemieszczania się częściami wspólnymi powinny mieć założoną maseczkę zakrywającą nos i usta.
      9. Nauczyciele czekają na uczniów w klasach i tam przekazują informacje dotyczące organizacji pracy w roku szkolnym 2021/22.
      10. Rodzice uczniów klas IV –VIII nie wchodzą do budynku szkoły. Mogą czekać przed szkołą zachowując dystans społeczny.

      Hanna Ratańska  - Szot

      Dyrektor Szkoły

       

      UWAGA! 

      *1 września br. szk.  uczniowie klas 2-8  otrzymają  zestaw ćwiczeń, które na  dzień 31 VIII były dostarczone do szkoły.

      * Podręczniki i zestaw ćwiczeń dla kl. 1 - odbierają rodzice/opiekunowie -podczas zebrań z wychowawcą 

      * Uczniowie klas  2,3,4,5,6,7,8  będą wypożyczać podręczniki z biblioteki w dniach 2 - 6 IX  

      HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022:

      Grafik_rozpoczecia_roku_szkolnego_2021-2022.docx​​​​​​​


      ZEBRANIA ORGANIZACYJNE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI DZIECI ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH oraz klas I:

      Grafik_zebrania_z_rodzicami_klas_0_i_I_dnia_31_sierpnia_2021_roku_(1).doc    • ŻYCZENIA
     • ŻYCZENIA

             Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania; od komputera i lekcji on-line.

          Na ten radosny czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

          Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

      Dziękujemy za cały rok szkolny 2020/2021

      Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 109 

    • BUDŻET OBYWATELSKI
     • BUDŻET OBYWATELSKI

      poster_szkola_A3_DRUK.pdf

      ulotka_szkola_DRUK.pdf

      Szanowni Państwo,

      do 30 czerwca trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. W ramach obecnej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy mają do dyspozycji ponad 93,5 mln zł oraz mogą wybierać spośród 1429 pomysłów warszawiaków i warszawianek. O tym, które z nich będą zrealizowane przez Miasto w 2022 r. mogą zdecydować także członkowie społeczności szkolnej - nauczyciele, rodzice i uczniowie.

      Zachęcamy do udostępniania informacji dot. głosowania za pomocą szkolnych kanałów komunikacji np. poprzez dziennik elektroniczny czy media społecznościowe. Poniżej przesyłam link do grafik, które można wykorzystać promując głosowanie.https://pliki.um.warszawa.pl/index.php/s/LCrRKyB4dpMMQry

      Jak zagłosować?

      Głosowanie jest bardzo proste – można zrobić to przez internet na stronie www.bo.um.warszawa.pl, krótka instrukcja znajduje się tutaj. Głos można oddać także poprzez formularz papierowy – znajdują się one w każdym warszawskim urzędzie dzielnicy.

      Kto może zagłosować?

      Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy. Osoby powyżej 13 roku życia mogą oddać głos samodzielnie. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą głosować za pośrednictwem rodzica lub opiekuna prawnego.

      Co to jest budżet obywatelski?

      Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.

      Od 2015 r. Miasto zrealizowało ponad 3,5 tys. pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców (i wciąż realizuje kolejne). Pumptrack na Ursynowie, wiaty rowerowe dla szkół czy nasadzenia drzew w całej Warszawie – to tylko niektóre z wielu projektów zrealizowanych w ostatnim czasie. A jakie projekty wybiorą mieszkańcy do realizacji w tej edycji? Przekonamy się 15 lipca, kiedy ogłosimy wyniki tegorocznego głosowania.

      Dodatkowe informacje

      Można znaleźć na stronie internetowej https://twojbudzet.um.warszawa.pl/ oraz na profilu Budżet obywatelski w Warszawie na Facebooku - https://www.facebook.com/budzetobywatelskiwwarszawie/.

      Z poważaniem--Ewa Brzezińska

      Podinspektorka URZĄD M.ST. WARSZAWYCentrum Komunikacji Społecznej (CK)Samodzielne Wieloosobowe Stanowisko Pracy ds. Młodzieży ul. L. Kruczkowskiego 2, pokój 1.49, 00-412 Warszawa tel. +48224430175 faks +48224433402 ebrzezinska@um.warszawa.plwww.um.warszawa.pl

    • ZWROT / ZAGUBIONE LUB ZNISZCZONE PODRĘCZNIKI
     • ZWROT / ZAGUBIONE LUB ZNISZCZONE PODRĘCZNIKI

      Wkrótce rozpoczyna się akcja zwrotu podręczników do biblioteki. Dokładny harmonogram przekazany został wychowawcom oraz do wiadomości uczniów i rodziców przez dziennik LIBRUS.

                                          WIĘCEJ INFORMACJI w zakładce >>> PODRĘCZNIKI

       W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika po kontakcie z bibliotekarzem wpłat za zniszczone lub zgubione podręczniki  należy dokonywać na konto Wydzielonego Rachunku Dochodów Szkoły.

      Podstawa prawna:

      Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku  o zmianie  ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw ( Dz.U. z 2014r., poz.811). Art. 22ak ust. 2 i 3 pkt 1 ustawy o systemie oświaty stanowi iż szczegółowe warunki korzystania korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych określa dyrektor szkoły, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów.

      USTAWA z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych

      Art.  64.  [Udostępnianie przez szkołę podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych; uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika]

      1.  W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego publiczna szkoła podstawowa lub szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego. Kwota zwrotu stanowi dochód organu prowadzącego publiczną szkołę podstawową lub szkołę artystyczną realizującą kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

       

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

      W DNIU 22 CZERWCA (WTOREK) 

      o godzinie 16.30 zakończenie roku szkolnego dla klas ósmych (sala gimnastyczna)

      W DNIU 24 CZERWCA (CZWARTEK)

      zakończenie roku szkolnego dla zerówek – forma multimedialna zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

      Rodzice mogą odbierać przybory i książki wg harmonogramu przygotowanego przez wychowawców.

      W DNIU 25 CZERWCA (PIĄTEK)

      zakończenie roku szkolnego dla klas 1-7 wg zamieszczonego harmonogramu.

      KLASY 8 – odbiór świadectw:

      8A godzina 8.00-8.30 sala M202

      8B godzina 8.30-9.00 sala 222

      8C godzina 9.00-9.30 sala M203

      8D godzina 9.30-10.00 sala M201

      UWAGA!

      W dniu zakończenia roku szkolnego uczniowie spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach wg harmonogramu.

      Spotkania klas z wychowawcą odbywają się bez udziału rodziców.

      Na spotkanie do klasy zapraszamy przedstawicieli Rady Rodziców (trójki klasowe).

      Wychowawcy klas pierwszych będą oczekiwali na swoich uczniów w dniu zakończenia roku szkolnego przed wejściem do szkoły.

      Obowiązuje reżim sanitarny!

      W przestrzeni wspólnej maseczki są obowiązkowe (odpowiednio założone)

      Dezynfekcja rąk w wejściu do szkoły obowiązkowa.

      W przestrzeni wspólnej obowiązuje zachowanie dystansu społecznego.

      Rodzice nie wchodzą do budynku szkolnego.

       

    • GALA FINAŁOWA - X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
     • GALA FINAŁOWA - X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

       Dnia 21 czerwca w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

          Autorzy prac, którzy zajęli I-III miejsce oraz wyróżnieni, zostali zaproszeni na zgrupowanie laureatów do Lublina. Naszą szkołę SP 109 reprezentowała uczennica klasy 5b Antonina Kosowska, która w tym konkursie zajęła III miejsce.

      Organizatorzy konkursu zadbali o prawidłową oprawę tej ważnej uroczystości. Dla osób nagrodzonych i wyróżnionych w dniach 20-21 czerwca zorganizowano: przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, objazd po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie /były obóz NKWD na Majdanku w Lublinie, grób i pomnik sierż. Józefa Franczaka ps. “Laluś” w Piaskach, były centralny obóz pracy/koncentracyjny w Krzesimowie, były bunkier kpt. Zdzisława Brońskiego ps. “Uskok” w Nowogrodzie, były obóz koncentracyjny Smiersza w Kol. Skrobów.

      Uroczystości towarzyszył także:  pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych oraz pokaz współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Proobronnej Związku Żołnierzy NSZ.

      Doniosłym wydarzeniem były przemówienia zaproszonych gości oraz  wyświetlenie wybranych filmów i prezentacji oraz prezentacja prac plastycznych autorstwa laureatów konkursu.

         X edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” została dofinansowana przez Województwo Lubelskie , które bierze udział w Programie “Warto być Polakiem”.

      Organizatorem  powyższego programu jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

         Poniżej galeria zdjęć z uroczystości.

                                     Serdecznie gratuluję mojej uczennicy sukcesu w konkursie.

                                     Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

    • Pożegnania nadszedł czas ...
     • Pożegnania nadszedł czas ...

      Drodzy Ósmoklasiści! Zakończył się pierwszy etap Waszej edukacji. Bogaci doświadczeniem ruszacie w dalszą drogę. Życzymy Wam wielu sukcesów, odwagi, przyjaźni, ciekawych wyzwań. Niech każdy dzień będzie krokiem do lepszego jutra! 

      “Stojący w porcie statek jest bezpieczny, ale statków nie buduje się po to, aby stały w portach”.

      Augustus Shedd

      “Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”.

      Lao Tzu

      Powodzenia!

       Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Szkoły

     • 23 VI DZIEŃ OJCA

      W Polsce Dzień Ojca przypada 23 czerwca, ale to święto znane jest także w wielu innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii i Holandii, Dzień Ojca obchodzony jest w tym samym dniu co w Stanach Zjednoczonych – w trzecią niedzielę czerwca.

      W niektórych krajach katolickich święto ojców przypada w dniu opiekuna Świętej Rodziny św. Józefa, a więc 19 marca. W Niemczech Vatertag obchodzony jest w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. Dodatkowo w tym kraju święto ojców z czasem przeistoczyło się w Dzień Mężczyzn. Również czwartkowe święto kościelne Wniebowstąpienia Pańskiego (zwane Himmelfahrt) upływa w Niemczech pod znakiem Dnia Ojca. W tym dniu ojcowie najczęściej spotykają się we własnym gronie i wspólnie spędzają swoje święto. W Holandii w Dniu Ojca, to „głowa rodziny" znajduje się w centrum uwagi. Najczęściej otrzymuje śniadanie do łóżka oraz drobne upominki od dzieci. W Finlandii w tym dniu wywieszane są flagi, dzieci wręczają prezenty, zaś kobiety przygotowują uroczysty obiad. W niekórych krajach, m. in. Finlandii czy Kanadzie, wydarzenie jest również okazją do uczczenia pamięci dziadków oraz nieżyjących krewnych płci męskiej.

      Pomysł ustanowienia Dnia Ojca pochodzi z małej miejscowości Spokane w Stanach Zjednoczonych. Jedna z mieszkanek, Sonora Louise Smart Dodd, postanowiła podziękować swojemu tacie za włożony trud w samotne wychowywanie sześciorga dzieci. W 1910 roku córka weterana wojennego poprosiła miejscowego duchownego o poświęcenie 5 czerwca jako Dnia Ojca, bowiem w tym dniu jej ojciec miał urodziny. Duchowny nie zdążył na czas z formalnościami, więc uroczystość odbyła się w trzecią niedzielę czerwca. Tak narodziła się idea uhonorowania wszystkich ojców na świecie. Święto zostało zaakceptowane przez prezydenta Calvina Coolidge’a w 1924 roku, choć na większą skalę obchodzone jest od 1966 roku. Prezydent USA Lyndon B. Johnson wydał wtedy pierwszą proklamację ku czci ojców, wyznaczając trzecią niedzielę czerwca na Father's Day. Oficjalne święto ustanowił sześć lat później prezydent Richard Nixon.Od tego czasu, coraz więcej krajów przyłączyło się do obchodów Dnia Ojca.

      Według polskich zwyczajów, w tym dniu dzieci wykonują laurki i wręczają ojcom upominki, np. skarpety, gadżety do samochodu, narzędzia. Niestety, w Polsce Dzień Ojca nie jest tak samo celebrowany jak Dzień Matki. Ale coraz częściej zachęca się do równych obchodów obu świąt zwłaszcza, że Dzień Ojca jest okazją do wspólnego spędzenia czasu rodziców i dzieci.

    • Zakończenie roku szkolnego klas VIII
     • Zakończenie roku szkolnego klas VIII

      Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 dla klas VIII odbędzie się 22 czerwca (wtorek) o godzinie 16.30 na dużej sali gimnastycznej.

      W dniu 25 czerwca (piątek) uczniowie odbierają świadectwa ukończenia szkoły wg harmonogramu:

      8A godzina 8.00-8.30 sala M202

      8B godzina 8.30-9.00 sala 222

      8C godzina 9.00-9.30 sala M203

      8D godzina 9.30-10.00 sala M201

      Uczniowie korzystają z wejścia głównego do szkoły.

       

      UWAGA!

      Spotkania klas z wychowawcą odbywają się bez udziału rodziców.

      Na inaugurację zapraszamy przedstawicieli Rady Rodziców (trójki klasowe).

      Obowiązuje reżim sanitarny!

      W przestrzeni wspólnej maseczki są obowiązkowe (odpowiednio założone)

      Dezynfekcja rąk w wejściu do szkoły obowiązkowa.

      W przestrzeni wspólnej obowiązuje zachowanie dystansu społecznego.

      Rodzice nie wchodzą do budynku szkolnego.

       

       

     • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO „OLIMPUSEK”

      Z wielką dumą i radością informuję o wynikach naszych najmłodszych uczniów kl. 1-3 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego  OLIMPUSEK – edycja wiosenna.

      Olimpiada OLIMPUSEK, to konkurs dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Polega na rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu zróżnicowanego dla poszczególnych klas. Treść sprawdzianu uwzględnia elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej. Odrębnym sprawdzianem jest test z języka angielskiego.

      Łącznie w edycji wiosennej wzięło udział 29 naszych uczniów z  klas 1-3,  7 z  nich uzyskała status laureata, pozostałym zabrakło niewiele punktów.

      Test konkursowy składał się z 21 pytań. Waga poszczególnych pytań w teście sprawdzającym była jednakowa i wynosiła 10 punktów. Uczeń mógł uzyskać maksymalnie 210 punktów.

      Ogromne brawa dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział.

      Jestem z Was bardzo dumna. Jesteście wspaniali.

       

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      Język angielski - kl. 1

      1.         Jaruszek Jan 1b , nr w dzienniku: 5, suma punktów 199,  miejsce 6 – dyplom laureata

      2.         Górecka Hanna  1a, 5, suma punktów 196,  miejsce 8 – dyplom laureata

      3.         Jankowska Julia 1c, 5, suma punktów 179,  miejsce 16 – dyplom uznania

      4.         Smorągiewicz Barbara 1b, 21, suma punktów 176,  miejsce 18 – dyplom uznania

      5.         Krzykała Damian 1b, 10, suma punktów 170,  miejsce 21 – dyplom uznania

      6.         Gronowska Hanna 1b, 4, suma punktów 146,  miejsce 33 – dyplom uznania

      7.         Szynkowski Adam  1b, 22, suma punktów 128,  miejsce 42 – dyplom uznania

       

      Język angielski - kl. 2

      1.         Gajewski Franciszek  2c, 5, suma punktów 190,  miejsce 11 – dyplom laureata

      2.         Szymańska Nina  2c, 19, suma punktów 184,  miejsce 14 – dyplom laureata

      3.         Rychlak Stefania 2a, 17,  suma punktów 152,  miejsce 30 – dyplom uznania

      4.         Moser Wojciech 2d, 15, suma punktów 148,  miejsce 32 – dyplom uznania

      5.         Błaszkowska Emilia 2d, 2, suma punktów 135,  miejsce – 38 – dyplom uznania

      6.         Chylak Franciszek 2c , 3, suma punktów 113,  miejsce 49 – dyplom uznania

      7.         Utrata Tatiana  2a, 21, suma punktów 94, miejsce 59 – dyplom uznania

       

      Język angielski - kl. 3

      1.         Rejniak Marcin  3d, 15, suma punktów  190,  miejsce 11 – dyplom laureata

      2.         Sajdych Anna, 3a, 14, suma punktów  188,  miejsce 12 – dyplom laureata

      3.         Radecka Amelia, 3a, 12, suma punktów  181,  miejsce 15 – dyplom laureata

      4.         Tycz Wojciech  3c, 20, suma punktów 166,  miejsce 23 – dyplom uznania

      5.         Śliwińska Aleksandra, 3c, 19, suma punktów 163,  miejsce 24 – dyplom uznania

      6.         Puncewicz Dominik, 3c, 17, suma punktów 157,  miejsce 27 – dyplom uznania

      7.         Dudzińska Joanna 3d, 6 , suma punktów 157,  miejsce 27 – dyplom uznania

      8.         Martyniuk Daryna, 3b, 10, suma punktów 154,  miejsce 29 – dyplom uznania

      9.         Chądzyński Wojciech 3d, 4, suma punktów 147,  miejsce 32 – dyplom uznania

      10.       Kędzierski Krzysztof, 3c, 8, suma punktów 126,  miejsce 43 – dyplom uznania

      11.       Repetowska Zuzanna, 3d, 16, suma punktów 123,  miejsce 44 – dyplom uznania

      12.       Reczek Hanna 3b, 15, suma punktów 116,  miejsce 48 – dyplom uznania

      13.       Kępińska Wiktoria 3b, 4, suma punktów 108,  miejsce 52 – dyplom uznania

      14.       Bochenek Natalia, 3a, 3, suma punktów 89,  miejsce 61 – dyplom uznania

      15.       Anyszka Natalia, 3d, 1, suma punktów 87,  miejsce 62– dyplom uznania

       

      Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratuluję i zapraszam na kolejne zmagania w przyszłym roku szkolnym.

      Agata Cygan

     • Panel dyskusyjny pt. "Norwid a współczesność"

         Rozpoczynamy projekt "Cyprian Kamil Norwid?Obecny!", dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. We wtorek 15 czerwca w Szkole Podstawowej nr 109 w Warszawie odbył się panel dyskusyjny z badaczami życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida dr hab. Karolem Samselem i prof. dr hab. Wiesławem Rzońcą. Moderatorem spotkania była mgr Urszula Plust. Próbowano udzielić odpowiedzi na pytanie "Norwid a współczesność", jak Norwid może inspirować współczesnych, jak i czy może wpływać na postawy patriotyczne dzisiejszego młodego pokolenia oraz mieć wpływ na wrażliwośc artystyczną współczesnych.

     • W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE HISTORYCZNO- PLASTYCZNYM "JADWIGA I JAGIEŁŁO. DWA SERCA, DWA KRAJE I WSPÓLNA HISTORIA…."

        Uczeń klasy 4b Patryk Filipczuk został wyróżniony w kategorii klas 4-8.

       Serdecznie gratuluję sukcesu!

                                                Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

      Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 11 im.  św. Jadwigi Królowej Polski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Mysłowicach. Cel konkursu: -popularyzowanie wiedzy dotyczącej życia i działalności św. Królowej Jadwigi, -inspirowanie do twórczych działań, -kształtowanie umiejętności przekazywania w formie plastycznej swoich przemyśleń, -interpretacja wydarzeń historycznych w formie graficznej– komiks, -kształtowanie przyjaźni między narodami, -kształtowanie szacunku do historii i kultury, -przygotowywanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

         Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z Polski oraz Litwy. Warunkiem udziału w konkursie było samodzielne wykonanie komiksu ukazującego np. związki Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego za czasów panowania Królowej Jadwigi i Księcia Jagiełły.

      O patronat honorowy zostali poproszeni: Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas;Prezydent Miasta Mysłowice – Dariusz Wójtowicz; Ksiądz Prałat Zdzisław Sochacki – Proboszcz Parafii Archikatedralnej na Wawelu; Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Benedykta w Tychach – Michał Psiuk.

    • XII Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre Rady na Elektroodpady – 2021”
     • XII Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre Rady na Elektroodpady – 2021”

      I  MIEJSCE  dla JESTEM EKO-SP109 

      XII Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre Rady na Elektroodpady – Oddaj mnie w dobre ręce – 2021” odbył się w trybie zdalnym, w piątek 11 czerwca.

      W dotychczasowych dwunastu edycjach konkursu udział wzięły 324 Zespoły Szkolne z terenu całej Polski. W skład tych zespołów weszło 1 939 uczestników. W ramach konkursu zebrano już ponad 646 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i ponad 38 ton zużytych baterii i akumulatorów przenośnych.

      Tegoroczna edycja konkursu Dobre Rady na Elektroodpady, kształtującego proekologiczne postawy uczniów szkół podstawowych w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytymi bateriami i akumulatorami przenośnymi, odbyła się zgodnie z planem mimo obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 i edukacji prowadzonej w trybie zdalnym. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu zarówno uczniów biorących udział w konkursie jak i ich Szkolnych Opiekunów oraz ich determinacji i kreatywności udało się zorganizować zbiórki elektroodpadów i zużytych baterii, których rezultaty są naprawdę imponujące. Zebrano blisko 90 ton zużytego sprzętu i ponad 5 ton zużytych baterii i akumulatorów przenośnych.

      Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre Rady na Elektroodpady – Oddaj Mnie w Dobre Ręce – 2021” w składzie:

      1. Przewodniczący – Gabriela Leszczyńska – Prezes Zarządu AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
      2. Członek – Małgorzata Tomczak – Naczelnik Wydziału Odpadów Poużytkowych w GIOŚ
      3. Członek – Nina Dudek – NLD Consulting – ekspert w zakresie edukacji
      4. Członek – Beata Klapa – Koordynator ds. Edukacji Ekologicznej AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

      dokonała, zgodnie z Regulaminem Konkursu, oceny zrealizowanych zadań konkursowych i ogłosiła następujące wyniki:

      1. Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      2. Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ks. dr. B. Sychty w Kościerzynie
      3. Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
      4. Miejsce – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Raciążu
      5. Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Franciszka Stuska w Orzeszu
      6. ......

      Członkowie zwycięskich Ekozespołów (miejsca 1- 8) otrzymują indywidualne nagrody rzeczowe (czytniki e-booków, głośniki, smartwatche, słuchawki bezprzewodowe).

      Ponadto Komisja Konkursowa przyznała następujące Nagrody Główne dla szkół za:

      – zajęcie 1 miejsca – telewizor firmy LG 55NANO816NA,

      – zajęcie 2 miejsca – telewizor firmy LG 55UN74006LB,

      – zajęcie 3 miejsca – telewizor firmy LG 49SM8200PLA,

      – zajęcie 4 miejsca – telewizor firmy LG 55UN71006LB.

      Dla Ekozespołu ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pyskowicach, który zajął 9 miejsce firma LG Electronics Mława (patron konkursu), ustanowiła dodatkową nagrodę, jaką jest możliwość zwiedzenia zakładu LG Electronics w Mławie.

      Wszystkie Ekozespoły otrzymają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od AURAEKO.

    • MEDIUJ W SZKOLE
     • MEDIUJ W SZKOLE

      Mediuj w szkole to projekt realizowany przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej przy współfinansowaniu ze środków m. st. Warszawy. Od 2020 roku nasza szkoła współpracuje z Instytutem.

      W projekcie IEP stworzył kompleksowy program wdrożenia mediacji w warszawskich szkołach poprzez zapewnienie wsparcia szkoleniowego, wdrożeniowego oraz konsultacyjnego i superwizyjnego dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek oraz rodziców.

      Celem projektu jest podniesienie kompetencji młodzieży oraz grona pedagogicznego w zakresie komunikacji interpersonalnej, wyrażania swoich emocji i potrzeb oraz wsparcie tych grup w rozwiązywaniu problemów rówieśniczych w szkole, a także promocja, informowanie i upowszechnianie rozwoju kompetencji komunikacyjnych, kompetencji rozwiązywania konfliktów i mediacji w szkole zgodnie z ujednoliconymi standardami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Dziecka.

      W ramach projektu 6 naszych uczniów: Maja Pijanowska, Sandra Kwiatkowska, Patryk Kociemski, Katarzyna Buk, Wiktoria Woźniak i Joanna Wołonciej ukończyło kurs na mediatorów rówieśniczych.

      Więcej o projekcie można poczytać na stronie: https://mediujwszkole.pl/

       

      Serdecznie gratuluję

      Agata Cygan

     • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO „OLIMPUSEK”

      Z wielką dumą i radością informuję o sukcesach naszych najmłodszych uczniów kl. 1-3 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego  OLIMPUSEK.

      Olimpiada OLIMPUSEK, to konkurs dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Polega na rozwiązaniu zintegrowanego sprawdzianu zróżnicowanego dla poszczególnych klas. Treść sprawdzianu uwzględnia elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej. Odrębnym sprawdzianem jest test z języka angielskiego.

      Łącznie w edycji zimowej wzięło udział 15 naszych uczniów z  klas 1-3,  dwoje z nich uzyskało status laureata, pozostałym zabrakło niewiele punktów.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      Język angielski - kl. 1

      1. Strelczuk Zuzanna 1c , suma punktów 202, miejsce 5 – dyplom laureata, nagroda książkowa

      2. Górecka Hanna 1a, 5, suma punktów 186, miejsce 13 – dyplom laureata

      3. Szynkowski Adam 1b, 22, suma punktów 145, miejsce 33 – dyplom uznania

      4. Michalak Gabriel 1a,15 suma punktów 103, miejsce 54 – dyplom uznania

       

      Język angielski - kl. 2

      1. Gajewski Franciszek 2c, 5, suma punktów 161, miejsce 25 – dyplom uznania

      2. Maślankiewicz Jakub 2c, 12, suma punktów 141, miejsce 35 – dyplom uznania

      3. Shkiriak Solomiia 2a, 19, suma punktów 103, miejsce 54 – dyplom uznania

      4. Żebrowska Klara 2a, 24, suma punktów 97, miejsce – 57 – dyplom uznania

      5. Woźniak Jakub 2a, 23, suma punktów 85, miejsce 63 – dyplom uznania

      6. Bogdańska Oliwia 2a, 1, suma punktów 46, miejsce 83 – dyplom uznania

       

      Język angielski - kl. 3

      1. Rejniak Marcin 3d, 15, suma punktów 166, miejsce 23 – dyplom uznania

      2. Tycz Wojciech 3c, 20, suma punktów 152, miejsce 30 – dyplom uznania

      3. Dudzińska Joanna 3d, 6, , suma punktów 139, miejsce 36 – dyplom uznania

      4. Sambor Tymoteusz 3d ,17, suma punktów 104, miejsce 54 – dyplom uznania

      5. Sobiech Szymon 3d , 19, suma punktów 87, miejsce 62 – dyplom uznania

       

      Wyniki sprawiły dzieciom, rodzicom i nauczycielom ogromną radość.

      Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratuluję i zapraszam na kolejne zmagania w przyszłym roku szkolnym. Jestem z Was bardzo dumna. Jesteście wspaniali.

      Agata Cygan

     • BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY

      Przypominamy o  obowiązujących zasadach dotyczących wejść uczniów do szkoły:

       

      KLASY 8A i 8B     WEJŚCIE DO SZATNI               

      KLASY 8C i 8D     WEJŚCIE GŁÓWNE

      PAMIĘTAJMY:

      1. Uczniowie przychodzą do szkoły najwcześniej 15 minut przed rozpoczęciem swoich lekcji i opuszczają budynek szkoły niezwłocznie po zakończeniu lekcji (nie dotyczy dzieci korzystających ze świetlicy szkolnej).
      2. Do szkoły przychodzą tylko uczniowie zdrowi - bez objawów przeziębienia i bez temperatury. Uczniowie z objawami przeziębienia lub temperaturą są odsyłani do domu zgodnie z Procedurą  postępowania z uczniem, u którego występują objawy, które mogą sugerować zakażenie COVID 19.
      3. Uczniowie są wyposażeni w maseczkę ochronną, którą musza założyć w częściach wspólnych szkoły (np. korytarz).
      4. W czasie przebywania w szkole uczniowie są zobowiązani zachowywać dystans społeczny                 – 1,5 m od drugiej osoby, jeżeli nie jest to możliwe i dochodzi do kontaktów z inną klasą powinni  założyć maseczkę. Założone maseczki obowiązują w czasie przerw. Na lekcjach maseczki nie obowiązują.
      5.  Uczniowie poszczególnych oddziałów nie powinni się ze sobą kontaktować – przerwy uczniowie spędzają w wyznaczonych przez nauczyciela lub personel obsługi miejscach.
      6. Po każdych zajęciach klasa jest wietrzona i dezynfekowana a uczniowie przed wejściem do sali myją/dezynfekują ręce.
      7. Uczniowie przynoszą ze sobą do szkoły tylko niezbędne do pracy materiały. Materiały te nie mogą być pożyczane ani przekazywane innym uczniom.

      UWAGA!

      Obowiązuje reżim sanitarny!

      W przestrzeni wspólnej maseczki są obowiązkowe.

      Dezynfekcja rąk w wejściu do szkoły obowiązkowa.

      W przestrzeni wspólnej obowiązuje dystans społeczny.

      Rodzice nie wchodzą do budynku szkolnego.

       

     • 26 V - DZIEŃ MATKI

      W Polsce święto obchodzone jest 26 maja. Pierwsze obchody Dnia Matki zostały zorganizowane w 1914 roku w Krakowie. Corocznie w tym dniu, matki otrzymują od dzieci kwiaty, laurki oraz drobne upominki. Celem święta jest okazanie miłości oraz szacunku matkom za ich codzienną pracę w wychowaniu dzieci.

      Geneza Dnia Matki pochodzi z czasów starożytnych Greków i Rzymian. W tych czasach szczególnym kultem otaczano matki-boginie, które symbolizowały urodzaj oraz płodność. Mitologia starożytna bogata jest w opowieści o matkach-boginiach, poświęcających się w wychowywaniu dzieci. To właśnie wiosną najczęściej odprawiano obrzędy związane z płodnością oraz zapewnieniem urodzaju. Wiosna w postaci matek-bogini stanowiła symbol nowego życia.

      Tradycja obchodów powróciła do Anglii w XVII wieku pod nazwą „niedziela u matki”. W tym dniu składano wizytę w katedrze, a także obdarowywano matki kwiatami oraz słodyczami, w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

      Obchody przetrwały do XIX wieku, zaś dopiero po II wojnie światowej zaczęto ponownie inicjować święto matek.O ustanowieniu Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych walczyła Ann Jarvis z Filadelfii, która po śmierci swojej matki chciała złożyć hołd wszystkim matkom. To dzięki niej i jej poprzedniczkom, w 1858 roku ustanowiono Dni Matczynej Pracy, zaś w 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju.

      Pierwszy Dzień Matki odbył się w 1908 roku w Metodystycznym Kościele św. Andrzeja w Grafton w Zachodniej Wirginii. W 1912 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Dnia Matki, aby promować to wydarzenie w innych krajach.

      W 1914 roku Kongres USA ustanowił Dzień Matki świętem narodowym. Corocznie to święto przypada w drugą niedzielę maja.

      Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Na przykład w Mongolii to święto obchodzone jest podwójnie, jako Dzień Kobiet i Dzień Matki i Dziecka. We Włoszech dzieci w tym dniu pieką ciastka w kształcie serc, zaś na Bałkanach dzieci przytrzymują matki w łóżku, dopóki nie otrzymają słodyczy. W zamian za to pomagają w domowych obowiązkach.

      W niektórych krajach Dzień Matki obchodzony jest jako Dzień Kobiet. Na przykład w Chinach, Bułgarii i w Rosji to matki podwójnie celebrują ten dzień. Najpowszechniejszym zwyczajem na całym świecie związanym z tym świętem jest jednak wręczanie matkom kwiatów oraz prezentów.

     • Szkoła podstawowa nr 109 uczestniczy w stołecznym projekcie WawaCraft

       

      Serdecznie zapraszamy uczennice i uczniów uczestniczących w stołecznym projekcie WawaCraft do udziału w konkursie „Najciekawsza mapa edukacyjna WawaCraft".

      Na zgłoszenia szkolnych zespołów (4 uczniów + 1 opiekun) czekamy do 10 czerwca 2021 r.

      Zadanie konkursowe: Konkurs polega na stworzeniu w grze Minecraft: Education Edition własnej mapy edukacyjnej w jednym z trzech obszarów tematycznych do wyboru:

      a) EkoWawaCraft (mapy dotyczące zrównoważonego rozwoju Warszawy)

      b) SzachoWawaCraft (mapy dotyczące szachów)

      c) HistoWawaCraft (mapy dotyczące historii Warszawy)

      Uczestnicy: Każda szkoła lub placówka uczestnicząca w projekcie WawaCraft może zgłosić do udziału w konkursie jeden, maksymalnie pięcioosobowy zespół, w jednym, wybranym obszarze.

      Zespół składa się z uczennic i uczniów w wieku 10-16 lat oraz nauczycielki/nauczyciela - opiekunki/opiekuna zespołu.

      Wyłonienie reprezentacji konkursowej może poprzedzić organizacja etapu wewnątrzszkolnego.  

      Termin zgłoszeń: Zgłoszenia szkolne przyjmujemy do 10 czerwca br. na adres

      e-mail: mzimny@eduwarszawa.pl  lub ukolbicz@eduwarszawa.pl  

      Wykaz dokumentów, które należy dostarczyć określa § 3 regulaminu.

      Regulamin wraz z niezbędnymi formularzami znajduje się w poniższych plikach do pobrania.

      Wyniki jeszcze w tym roku szkolnym !!!

      Nagrody:

      - gadżety Minecraft dla wszystkich zwycięskich zespołów od firmy Microsoft Polska,

      - vouchery na kursy MindCloud,

      - vouchery do Centrum Nauki Kopernik.

      Wyróżnione prace zostaną udostępnione jako materiał dydaktyczny dla warszawskich szkół i placówek edukacyjnych.

      Kontakt:

      - poprzez utworzony Zespół WawaCraft przy SP 109  na platformie Eduwarszawa.pl,

      - drogą e-mailową:  mzimny@eduwarszawa.pl  lub ukolbicz@eduwarszawa.pl  

      Konkurs organizuje Miasto Stołeczne Warszawa.

      Celem głównym konkursu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych nauczycielek i nauczycieli oraz uczennic i uczniów na platformie Eduwarszawa.pl, z wykorzystaniem edukacyjnej wersji gry Minecraft.

      Dodatkowe cele to twórcza praca zespołowa oraz urozmaicenie i zwiększenie atrakcyjności zajęć szkolnych poprzez tworzenie własnych map edukacyjnych.

      Udział w konkursie jest dobrowolny.

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 

      Monika Zimny

      Urszula Kolbicz - Gajda

      Regulamin konkursu wawacraft.pdf

      Załącznik nr 2 opis mapy edukacyjnej.docx

      Załącznik nr 3 zgoda na przetwarzanie danych osobowych.docx

      Załącznik nr 5 rodo kaluzula informacyjna zgoda.pdf

      Załącznik nr 6 rodo kaluzula informacyjna zgoda.pdf

       

    • znak szkoła kronawirys
     • POWRÓT UCZNIÓW DO SZKÓŁ

      Szanowni Państwo,

      Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało harmonogram powrotu uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach:od 4 maja - nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkół podstawowych od 15 maja - tryb hybrydowy dla klas 4-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych od 29 maja - powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej.Szczegółowy plan pracy hybrydowej dla klas 4-8 przekażemy w najbliższych dniach.

       Kinga Jarosz

      Wicedyrektor Szkoły

     • 8 - 15 MAJA - Tydzień Bibliotek

      Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.

      Hasło przewodnie, podobnie jak plakat promujący imprezy, jest wybierane corocznie w drodze konkursu.

      Hasło tegorocznej już XVIII- tej  edycji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Autorką hasła jest Marzena Przybysz, a plakatu promujacego to święto Katarzyna Stanny.

      Hasła Tygodni Bibliotek 

      • 2004 - "Biblioteki w Europie"
      • 2005 - "Biblioteka otwarta dla Ciebie"
      • 2006 - "Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece"
      • 2007 - "Biblioteka Twojego wieku"
      • 2008 - "Biblioteka miejscem spotkań"
      • 2009 - "Biblioteka to plus"
      • 2010 - "Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy"
      • 2011 - "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę"
      • 2012 - "Biblioteka ciągle w grze"
      • 2013 - "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych"
      • 2014 - "Czytanie łączy pokolenia"
      • 2015 - "Wybieram bibliotekę"
      • 2016 - "Biblioteka inspiruje"
      • 2017 - "Biblioteka. Oczywiście!"
      • 2018 - "(Do)wolnośc czytania"
      • 2019 - "#biblioteka"
      • 2020 - Zasmakuj w bibliotece
      • 2021 - Znajdziesz mnie w biliotece

      żródło: Tydzień Bibliotek – Wikipedia, wolna encyklopedia

      Wikipedia, wolna encyklopedia

    • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły
     • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

      Dnia 12 marca 2021 r w naszej szkole odbył się kolejny  ,,Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły”. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich, którzy zakwalifikowali się do II etapu po klasowych eliminacjach. Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej pani  Beata Radzimowska  i pani  Katarzyna Staniec.

      Uczestnicy konkursu kolejno losowali zestawy pytań,  które składały się z 3 pytań. Po krótkim czasie przeznaczonym na przygotowanie  uczniowie udzielali ustnych odpowiedzi. Komisja przyznawała punkty od 0 do 2 za każdą odpowiedź.

      Po pierwszej turze  konkursu, po  podliczeniu punktów, 5 uczniów uzyskało  maksymalną liczbę punktów: Wojciech Michalec, Miłosz Warpas, Ksawery Rolski, Wiktor Kolasiński, Wojciech Tycz,  uczennica  Aniela Kukawka uzyskała 4 punktów ,  uczennica Klara Remiszewska 3 punkty.

       Komisja  w składzie  p. Beata Radzimowska i p. Katarzyna Staniec przyznały:

      5 pierwszych miejsc:

      - Wojciech Michalec II a

      - Miłosz Warpas II b

      -  Ksawery Rolski II c

      -  Wiktor Kolasiński III b

      -  Wojciech Tycz  III c

      1 drugie  miejsce:

      - Aniela Kukowka  II d

      1 trzecie  miejsce:

      - Klara Romiszewska III a

      BR

       

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”

      Powyżej praca naszej uczennicy, która przystąpiła do konkursu.

       

      Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

      3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

      Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

      Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

      Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. W tym roku przypada 230 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chętni uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość przystąpienia do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

      Celem Konkursu było między innymi promowanie obchodzenia świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej, edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, a także budowanie poczucia wspólnoty narodowej i popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych . Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której tematem była :

      „230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja”. Uczniowie przystępując do konkursu mieli za zadanie poruszyć następujące tematy:

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja.

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny (miasta, regionu, województwa).

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920).

      · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do Ojczyzny

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali finałowej, która odbędzie się 1 maja 2021 r. w kościele pw. św. Mikołaja w Lublinie (ul. Słowikowskiego 1). Rozpoczęcie gali o godz. 18.00. Transmisję na żywo z gali będzie można obejrzeć poprzez Internet, na kanale YouTube www.youtube.com/user/TelewizjaAM Zapraszamy do oglądania relacji z wydarzenia.

       

       

      Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

     • Konkurs dla szkół wawerskich organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy


      Drodzy Uczniowie,otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół wawerskich organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

      Zadaniem uczestników jest wzięcie udziału w grze Dawno temu naszym mieście i odpowiedzenie na pytania zawarte w formularzu https://liblink.pl/q0HzsCrleU

      Dzięki rozgrywce uczniowie dowiedzą się gdzie w Warszawie rozgrywa się akcja Legend Warszawskich (tych znanych i tych o których nigdy nie słyszeli).

      Szkoła, której największy procent uczniów weźmie udział w rozgrywce, otrzyma nagrodę.

      Gra posiada dwie wersje:w realu - uczestnicy wędrują po Starówce i jej okolicach i odkrywają kolejne miejscawirtualna - uczestnicy biorą udział w zabawie tylko on-line i wędrują palcem po mapie.

      W obydwu przypadkach odpowiadając na pytania dostają odpowiedzi na pytania z formularza.

      Do rozgrywki potrzebny jest smartfon albo tablet z dostępem do Internetu, a także bezpłatna aplikacja Action Track.

      Zasady udziału w konkursie:

      1) Uczniowie pobierają aplikację Action Track

      2) Skanują wybrany kod QR z załączonego plakatu (wersja wirtualna lub realna)

      3) Wpisują swoje nazwę UWAGA! Aby zgłoszenie było wzięte pod uwagę w konkursie nazwa musi zawierać: imię, nr klasy, nr szkoły, np. Kasia, 5a, sp109

      4) Odpowiadają na pytania z gry

      5) Wypełniają formularz https://liblink.pl/4FahsWxmFu

      Rozgrywka trwa do 6 czerwca 2021r.

       

      ZAPRASZAMY DO ZABAWY!

       

      Małgorzata Pijanowska

    • światowy dzień książki i praw autorskich
     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      23 kwietnia obchodzimy po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Proklamowany został w 1995 r. przez UNESCO i poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się on okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

      "W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

      W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie  pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. Zachęcam Wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!

      Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam."

      W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – czyli nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

      Więcej informacji na stronie Polskiego Komitetu ds UNESCO - Dzień Książki

      Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

      Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

      [rzeźba przed Biblioteką Narodową w Madrycie]

      źróło: https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

       

       Propozycje aktywności w tym dniu:  W ramach tegorocznych obchodów serdecznie zapraszam wszystkich chętnych uczniów do bibliotecznej  zabawy  fotograficznej: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.

      Polega ona na sfotografowaniu siebie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Elementem zdjęcia powinna być  okładka książki – wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki (ponieważ łatwiej to zrozumieć, oglądając zdjęcia, zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę),

       Można dopełnić okładkę odpowiednio dobranym strojem, rekwizytem lub aranżacją przestrzeni. Liczy się kreatywność i twórcze podejście do tematu .

      Wykonane fotografie należy przesłać w formie elektronicznej na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com do dnia 4.05.2021 r.

      ZAPRASZAM 

      Elzbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

       

    • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”
     • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

      Niech połączy nas Pamięć…..

        W 78 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie nasza szkoła zaangażowała się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – POLIN. 

          Uczniowie podczas lekcji historii pogłębiali wiedzę  z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum POLIN takich jak filmy, słuchowiska i webinaria o historii II wojny światowej.

      Dla  uczczenia pamięci tamtych dni uczniowie na lekcji plastyki wykonali żółte żonkile jako symbol pamięci, nadziei i szacunku.

       

                                                                           Katarzyna Strzelczyk

    • ”Odkręcamy środowisko w Wawrze”    
     • ”Odkręcamy środowisko w Wawrze”    

              Czy podobnie jak my macie problem z gromadzącymi się nakrętkami? W każdym domu możemy znaleźć plastikowe wieczka od napojów, oleju, kawy czy detergentów. Co możemy zrobić z niepotrzebnymi korkami? Z odpowiedzią na powyższe pytania przychodzi Szkoła Podstawowa nr 109.

                  Szkoła włączyła się w jedną z najpopularniejszych akcji społecznych - zbiórkę nakrętek. To wydarzenie, które oprócz pomocy potrzebującym niesie za sobą wiele pozytywnych skutków związanych z dbaniem o środowisko.

                  W dzielnicy Wawer pojawił się pierwszy personalizowany pojemnik na plastikowe nakrętki. Będzie można do niego wrzucać korki i połączyć przyjemne z pożytecznym. Metalowy kosz na nakrętki to forma pomocy charytatywno-ekologicznej. Udział w akcji nie wymaga dużego zaangażowania. Wystarczy wrzucić korki do pojemnika, a resztą zajmą się specjalne organizacje. Same nakrętki, zamiast trafić na śmietnik, mogą otrzymać drugie życie. Firma recyclingowa przerabia je na surowiec wtórny - plastikowy granulat, z którego powstają nowe nakrętki, opakowania czy rury PCV.

                  Obok metalowej instalacji w kształcie koła z warszawską syrenką i logo szkoły ciężko jest przejść obojętnie. Zostanie on ustawiony na terenie Szkoły Podstawowej nr 109 przy ul. Przygodnej 2. Tym samym będzie to pierwszy tego typu projekt w dzielnicy. Wawerski pojemnik pomieści nawet ok. 80 kg plastikowych nakrętek.

                  Dlaczego zbierane są akurat nakrętki? Są one stosunkowo ciężkie, zajmują mało miejska i łatwo je gromadzić. Dzięki pojemnikowi mieszkańcy dzielnicy, a w szczególności dzieci, będą mogli przyczynić się do pomocy potrzebującym, a jednocześnie poszerzać wiedzę o świadomym segregowaniu odpadów.

                  Pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia eko-pojemnika jest z jeden z nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 109, a  projekt wykonała studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Warto dodać, że do zakupu metalowego kosza w dużej mierze przyczynili się mieszkańcy dzielnicy, za co im bardzo serdecznie dziękujemy!  

       

      Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

    • żonkil
     • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

      19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.  

             W tym dniu nauczyciele klas I- III i IV- VIII wraz z uczniami i uczennicami SP 109. im Batalionów Chłopskich  będą uczestniczyć w  wyjątkowych premierach filmowych i literackich. Każda  grupa wiekowa będzie pracowała z  ofertą zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych/ będą to opowiadania, filmy i słuchowiska.

         Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

                                 Koordynator akcji edukacyjnej na terenie szkoły: Katarzyna Strzelczyk

           

       

     • Drzewko, kwiatek, torba ekologiczna - za elektroodpady

      Dobiegają końca nasze zmagania konkursowe w ramach projektu edukacyjnego "Dobre rady na elektroodpady".  Przed nami najważniejsza część konkursu czyli zbiórka elektro-śmieci.  Obędzie się ona 24 kwietnia (sobota) w godz. 10 - 15. Już teraz zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Dzięki uprzejmości naszych sponsorów, w zamian za oddany zużyty sprzęt będą mogli Państwo otrzymać drzewko, kwiatek, torbę ekologiczną, znajdzie się też coś dla najmłodszych. Będzie to wspaniała promocja naszej szkoły i dzielnicy. Przesyłam link do wydarzenia na portalu fb na który warto wejść i wyrazić zainteresowania naszym wydarzeniem: https://liblink.pl/P3LZPV9Jfc  

      Pozdrawiam i do zobaczenia

      Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

    • znicz
     • POŻEGNANIE - ŚP. ALICJA JANKOWSKA 4 II 1938 - 8 IV 2021

      "Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi,

      ale żyją w naszych sercach,

      tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami."

      (A. Dumas)

              

      Z wielkim smutkiem dzielimy się  wiadomością, która dotknęła naszą szkolną społeczność.  W dniu 10 kwietnia 2021 roku dotarła do naszej szkolnej społecznośćci smutna wiadomość - zmarła pani Alicja Jankowska,  nauczycielka języka polskiego, która w  latach 1974-1987 sprawowała  funkcję dyrektora  Szkoły Podstawowej nr 109.

      Pogrążeni w smutku

      Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy

      Szkoły Podstawowej nr 109

      Po mszy św., która odbyła się w kościele w Śródborowie, ciało śp. Alicji Jankowskiej zostało złożone w grobie znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Otwocku w sektorze XX rzędzie 13 na 17 miejscu.

      R.I.P.

    • Dzień otwarty!
     • Dzień otwarty!

      Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy na spotkania z nauczycielami i wychowawcami klas, które odbędą się w trybie zdalnym na platformie Teams w dniach:

      20 kwietnia 2021 r. - klasy "0"

      21 kwietnia 2021 r. - klasy I-IV

      22 kwietnia 2021 r. - klasy V-VIII

    • NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !
     • NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !

      2 kwietnia obchodziliśmy dwa niezwykle ważne i potrzebne, międzynarodowe święta – Dzień Świadomości Autyzmu oraz Dzień Książki Dla Dzieci. I choć z pozoru wydają się one nie mieć ze sobą nic wspólnego, można je połączyć. Nie jest bowiem tajemnicą, że książki, podobnie jak podróże, pozwalają otworzyć umysł na wiedzę i nowe doświadczenia. A taki otwarty umysł przyda się, by zrozumieć, czym jest spektrum autyzmu i jak wspierać osoby, które się z nim zmagają.

      Tego dnia można było zrobić sobie zdjęcie w niebieskim ubraniu i dołączyć je do naszego szkolnego postu na (1) Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich | Facebook. Każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" (Light It Up Blue), której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks.

      Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami na temat autyzmu. https://view.genial.ly/.../interactive-content-rozumiem...

      Materiały pochodzą ze strony www.eduspecjalni.blogspot.com

       

       

      Szkolny Zespól Specjalistów

      oraz nauczycieli wspomagających 

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      Trudności w kontaktach z innymi ludźmi, zrozumieniu ich uczuć oraz odczytywaniu mimiki czy gestów; powtarzalne zachowania; przywiązanie do rutyny, a w związku z tym utrudniona adaptacja do zmian; opóźniony rozwój mowy; za bardzo lub za mało wrażliwe zmysły – z tym m.in. muszą mierzyć się osoby dotknięte zaburzeniem rozwoju, jakim jest spektrum autyzmu. Spektrum, bo zachowania oraz ich nasilenie jest inne u każdej osoby. I właśnie po to, by wiedza na temat autyzmu upowszechniała się w społeczeństwie, ONZ ustanowiło pierwsze z dzisiejszych świąt.

      Szacuje się, że w Europie autyzm diagnozowany jest u jednego dziecka na 100. 4 razy częściej zaś pojawia się u chłopców, niż u dziewczynek, choć w ostatnich latach badacze zaczęli sugerować, że ta dysproporcja nie jest realna. Odpowiadać ma za nią fakt, że autyzm u dziewczynek ma nieco inne objawy, dlatego w części przypadków może nie być diagnozowany. Tak czy inaczej, zdecydowanie nie jest to problem marginalny. Dlatego właśnie potrzebne są takie dni jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, by rósł poziom zrozumienia i akceptacji dla tego rodzaju zaburzeń. W tym celu organizowane są dziś wykłady i spotkania ze specjalistami, którzy swoją wiedzę przekazują dalej. W wielu miastach na świecie najważniejsze budynki są też podświetlane na niebiesko, by w ramach akcji „Light in up blue” okazać wsparcie osobom cierpiącym na spektrum autyzmu.

      Warto wspomnieć, że inicjatorką powstania dzisiejszego święta była Mozah bint Nasser Al Missned, jedna z trzech żon byłego emira Kataru, szejka Hamada ibn Chalifa as-Sani. Mozah znana jest ze swojej ambitnej działalności, przede wszystkim na rzecz kobiet, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz edukacji. Jest współzałożycielką i przewodniczącą Katarskiej Fundacji Edukacji, Nauki i Rozwoju Społecznego, przewodniczącą szpitala dla kobiet i dzieci Sidra Medical and Research Center, członkiem zarządu uczelni medycznej i jednostki badawczej Weill Cornell Medical College, inicjatorką Światowego Szczytu Innowacji na rzecz Zdrowia oraz rzeczniczką ONZ w zakresie celów zrównoważonego rozwoju. A jest to tylko wycinek działań, jakich Mozah się podejmowała i wciąż podejmuje.

       za swoją pracę otrzymała szereg nagród i wyróżnień na całym świecie. To m.in. chorwacki Wielki Krzyż Orderu Królowej Jeleny, malezyjski Honorowy Wielki Dowódca Orderu Obrońcy Królestwa, holenderski medal inauguracyjny króla Willema-Aleksandra, portugalski Krzyż Wielki Orderu Infante Henryka czy nagrodę George’a Busha za doskonałość w służbie publicznej (George Bush Award for Excellence in Public Service). Co ciekawe, na liście jest także polskie odznaczenie Kawaler Orderu Uśmiechu, które od 1968 roku jest przyznawane za działalność przynoszącą radość dzieciom.


      Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

      Jak rozwinąć pamięć i wyobraźnię swojego dziecka, poszerzyć jego wiedzę, nauczyć je logicznego myślenia i łączenia faktów? Oczywiście czytając mu książki, a później zachęcając by robiło to samodzielnie. Idealną do tego okazją jest  święto, które zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) już w 1967 roku.

      Co roku inny kraj, a dokładnie inna Krajowa Sekcja IBBY jest gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, a tym samym decyduje o temacie oraz zaprasza wybranego autora z danego kraju do napisania wiadomości do dzieci i znanego ilustratora do zaprojektowania plakatu. Polska była takim gospodarzem w 1979 roku, a w roku 2021 są to Stany Zjednoczone, które na tegoroczny temat wybrały „Muzykę słów”.

      Jak można uczcić to święto? Dobrym sposobem będzie oczywiście spędzenie wieczoru ze swoją pociechą, wspólnie czytając książki. Warto jednak sprawdzić też wydarzenia organizowane przez okoliczne szkoły, domy kultury, biblioteki czy księgarnie, które często z tej okazji organizują różnego rodzaju wystawy, warsztaty, spotkania autorskie i konkursy.  W tym roku oczywiście były to wydarzenia online, ale oznacza to też, że dostęp do nich będzie prostszy, a na pewno bardziej wygodny.

      Za tym świętem kryje się jeszcze jedno, które było zresztą powodem dla ustanowienia Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci właśnie 2 kwietnia. To rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena (ur. 2 kwietnia 1805 r.), autora takich baśni jak „Calineczka”, „Mała Syrenka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty króla”, „Brzydkie kaczątko” czy „Dziewczynka z zapałkami”.

      Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

       

      Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). 

      Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.

      Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

      Geneza plakatu: komentarz Rogera Mello

      Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata.  

      IBBY – ze swoim oddaniem prawom dzieci, ich prawom czytelniczym i prawom do dobrej literatury – zawsze będzie w moim sercu i duszy symbolem harmonijnej polifonii. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci IBBY to wyjątkowy i znaczący moment każdego roku na świętowanie tego chóru dzieci na całym świecie. Dzieci są różnorodne, poetyckie i filozoficzne; po prostu posłuchaj ich poezji, po prostu posłuchaj rytmu. Słowami Margarity: bicie serca, kopyt i skrzydeł. Próbowałem narysować ten bezgraniczny dźwięk. Muzyka, słowa, obrazy – bez granic. Jak dusza IBBY!

       

      „Muzyka słów”: komentarz Margarity Engle 

      Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

      MUZYKA SŁÓW 

      Napisana przez Margaritę Engle 

      Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych

       

      Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

      Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

       

      Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

      to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

      szum wodospadów,

      rzeki, co płyną przed siebie,

      motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

       

      Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

      serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

      opowieści – te nowe, historie leciwe,

      fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

       

      Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

      czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

      opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

      A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

      pokój, przyjaźń, nadzieja

      – zwycięstwo radości.

       

      Oryginalna wiadomość do pobrania  Plakat do pobrania  Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska – Danek

      Źródło: 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci : IBBY – Polska Sekcja

    • DLA ÓSMOKLASISTÓW
     • DLA ÓSMOKLASISTÓW

             Harmonogram działań UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ w ramach elektronicznej rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez m.st. Warszawę.
              Podgląd oferty edukacyjnej od  28 kwietnia od godz. 10.00. Publikacja  oferty  edukacyjnej  szkół  w  elektronicznym  systemie  rekrutacji pod adresem: https://warszawa.edu.com.pl 

       

      czytaj więcej >>>Rekrutacja 2021/2022

     • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)

      We wrześniu 2019 roku nasza placówka została podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to rządowy program bezpłatnego dostępu do Internetu dla szkół.

       

      OSE to dedykowana sieć łączącą wszystkie szkoły w Polsce, która ma zadanie zapewnić dostęp do szybkiego Internetu, usług i treści edukacyjnych oraz bezpieczeństwo sieci. 

      Operator OSE zapewnia szkołom usługę dostępu do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s, usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego obejmujące ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego, w tym wsparcie szkół w podejmowaniu działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, oraz usługi ułatwiające użytkownikom OSE dostęp do technologii cyfrowych. Usługi te są świadczone nieodpłatnie.

      Więcej informacji na www.ose.gov.pl

      Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywację do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym.

    • krokusy
     • Witamy wiosnę!

      Początek astronomicznej wiosny w tym roku przypadł dokładnie w sobotę 20 marca o godz. 10:37, tak więc w niedzielę 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna.

      Tradycyjnie, dzień ten wiąże się m.in. ze zwyczajem topienia marzanny, a dla uczniów  to "dzień wagarowicza".  

      W tym roku uczcimy Pierwszy Dzień Wiosny  inaczej. Nie namawiamy Was drodzy uczniowie do wagarowania z domu od nauki online, ale zapraszamy do wspólnej zabawy przed kamerami podczas  waszych czwartkowych lekcji (25.03.).

      Niech wasze ubranie tego dnia będzie zabawne lub w wiosennych kolorach.

      Możecie zadbać o wiosenne dekoracje biurka i otoczenia przed komputerem.

       Włączając na lekcji kamerę pokażcie na lekcjach nauczycielom i  uczniom  w jaki sposób świętujecie rozpoczęcie wiosny.

      Pomyślcie też o ekologii  i trosce o naszą planetę. Dbajcie  np.  o segregację śmieci, oszczędzanie wody. Pamiętajcie  o tym aby wyłączyć  np. ładowarkę telefonu  z kontaktu,  gdy już z niej  nie korzystacie. Te małe rzeczy tworzą świat lepszym.

       

      Pozdrawiamy

      Samorząd Uczniowski

    • egzamin kl.8
     • 17.03-19.03 Próbny egzamin klas ósmych

      Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych (test diagnostyczny CKE w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty)

      W dniach od 17.03 do 19.03.2021 na terenie szkoły odbywać się będą próbne egzaminy klas ósmych

      (17 marca - język polski, 18 marca - matematyka, 19 marca - język obcy nowożytny).

      Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00.

      Język polski 120 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 180 min), matematyka 100 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony  do 150 min), język obcy nowożytny 95 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 140 min). Dostosowanie dotyczące zapisywania przez ucznia odpowiedzi do zadań na komputerze będzie uwzględnione - uczniowie posiadający takie dostosowanie ( egzamin z języka polskiego oraz języka angielskiego) będą zapisywać odpowiedzi przy komputerze.

      Obowiązuje strój galowy. Proszę, aby każdy uczeń miał legitymację. Przypominam, iż uczniowie powinni  mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy piszący powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – uczniowie wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.  Nie można na egzamin wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.

       

      W dniach egzaminu uczniowie klas ósmych nie mają innych zajęć dydaktycznych (zajęcia zostaną odwołane).


      Uczniowie mogą przychodzić do szkoły od godz. 8.30. Proszę, aby do godz. 8.55 wszyscy byli obecni.

      8a – wejście przez szatnię,                                                                                                               

      8b – główne wejście,                                                                                                                   

      8c-  wejście od gabinetu pani intendent,

      8d – wejście w module.

      Przypominam o zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. założenie maseczki, zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Czekający na wejście do szkoły albo do sali klasowej zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).

      Przy każdym z wejść do szkoły będzie sprawdzana temperatura ciała ucznia. Tylko zdrowy uczeń może przyjść do szkoły i przystąpić do próbnego egzaminu.

      Po skończonym egzaminie próbnym każdy uczeń powinien udać się do domu, niedopuszczalne jest tworzenie się grup zdających przed szkołą.

      Uczeń przy wejściu do szkoły otrzyma informację, w której sali pisze próbny egzamin i pod tę salę przemieszcza się.                                                                                                                                                   

       Próbne egzaminy będą przeprowadzane w salach: M 201, M 202, M 203, 215, 216, 217, 217a, 218, 219,  222, 211, 201, 123.   

                                                                                                                                                         

      Przyniesione rzeczy (kurtki, czapki, szaliki) uczniowie mogą pozostawić i przywiesić w ustawionych przed każdą salą wieszakach, nie obowiązuje zmiana obuwia.

       

      Urszula Plust

      Wicedyrektor Szkoły

       

    • 60 lat minęło - jak jeden dzień...
     • 60 lat minęło - jak jeden dzień...

      21 stycznia 2021 roku  to szczególny  dzień w życiu naszej szkoły. Tego dnia po raz pierwszy mury TYSIĄCLATKI przekroczyli uczniowie - odbyło się wówczas uroczyste otwarcie nowego budynku, zwanego przez ówczesnego kierownika szkoły Leonarda Kałęckiego "Pałacem": 

      Jednym z elementów przygotowań do obchodów jubileuszu są organizowane różnorodne konkursy: plastyczne, literackie, filmowe - dotyczące nie tylko historycznych dziejów szkoły, a nawet wybiegających w przyszłość do roku 2070 !

       

     • Chwile utrwalone w kronice szkolnej...

        Film został nagrany w 2011 (pomysł i realizacja) przez absolwenta naszej szkoły Dominika Gawryszewskiego (2002/2003). Prezentuje pierwszy tom kroniki szkolnej, w której pierwszy wpis pochodzi z roku 1961. Przez wiele lat kronika nie była prowadzona, kolejne zapiski pojawiają się dopiero od roku 1989. Powstała wówczas w samorządzie uczniowskim sekcja kronikarska, której  inicjatorką, a potem opiekunką przez wiele lat była pani Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz z biblioteki szkolnej. Nad tomami od 1-9  pracowała pani Elżbieta Miłkowskiej (Łaszkiewicz), a następne to już  kronikarskie dzieło kolejnej  pani bibliotekarki -  Barbary Michałek ( od 2005 r). 

      W sumie zebrało się już 17 opasłych tomów, które co jakiś czas są udostępniane, a  oglądane przez różne osoby- w tym z zewnątrz, przyprawiają o łezkę w oku.

    • postać ewy wojtyszko
     • "WSPOMNIENIE O SZKOLE" - Ewa Wojtyszko

      Pierwsza relacja  (poza konkursem), którą za zgodą autorki publikujemy - to wspomnienia pani Ewy Wojtyszko -   nauczycielki  Szkoły Powszechnej w Zerzeniu  w latach 1947-1950 - prywatnie żony Wacława Wojtyszki - również nauczyciela naszej szkoły. 

      Wspomnienia te co prawda dotyczą wcześniejszego okresu - czasów szkoły w PRL, ale są niezwykle ciekawe i mogą być źródłem inspiracji.  

      ZAPRASZAMY DO LEKTURY !

      Wspomnienie byłej nauczycielki

             W Zerzniu pracowałam w latach 1947-1950. Nikt z ówczesnego grona pedagogicznego już nie żyje, a być może osoby, które są emocjonalnie związane ze szkołą (sami do niej uczęszczali lub ich rodzice czy krewni) zechcą usłyszeć kilka wspomnień starej nauczycielki.

      Czasy nie były ciekawe. Skończyła się wprawdzie okupacja hitlerowska, ale upadło Powstanie Warszawskie, a nastała tak zwana „władza ludowa” – wiadomo, nie do śmiechu.

      Bieda, głód, więzienia przepełnione. Lekcje odbywały się w baraku odbudowanym własnymi siłami i kosztem obywateli przy pomocy wójta gminy Wawer śp. Stanisława Krupki. To najszlachetniejszy i najmądrzejszy Człowiek, który życiem swoim dowiódł, że można być uczciwym i pożytecznym, współpracując nawet z najgorszą władzą. Mąż mój, Wacław Wojtyszko, wrócił z więzienia 15 IV 1947 r. schorowany i prawie niedołężny po torturach.

      Trochę odpoczął, ale wkrótce zaczął pracować. Zespół nauczycieli był zgrany, dzieci chętne do nauki. Urządzaliśmy apele, przedstawienia, prelekcje dla rodziców. Jeśli potrzebna była duża sala, wyjmowało się ze ściany deski, dzielące ja na co dzień.

            Ważnym elementem nauki było wychowanie patriotyczne. Program przewidywał oczywiście „wychowanie obywatelskie” (może to się inaczej wtedy nazywało). Chodziło o to, aby dzieci poznały wielkość „wielkiego brata”, no i szeroko pojęta organizację państwa – Polski Ludowej. Na ścianach wisiały portrety dostojników państwowych.

          Poszła fama, że będzie wizytacja w szkole. Któregoś dnia wchodzę do II klasy, wskazuje na portret Rokossowskiego i pytam: „dzieci, czy wiecie, kto to?”. Podnosi rączkę chłopiec, któremu nieczęsto się to zdarzało. Uradowana mówię: „Powiedz, Franek”. A on zadowolony z siebie: „O, Rusek”. No i wygrał dom i rodzina, w której się pewnie rozmawiało na te tematy. A pani w szkole? Nieważne.

      Dzieci uwielbiały lekcje z Wacławem, moim mężem. Tak się złożyło, że właśnie zastępował mnie przez kilka lekcji wychowania obywatelskiego w klasie siódmej. Wreszcie po kilku tygodniach idę do mojej klasy i rzucam niefrasobliwe pytanie: „Czego was pan nauczył?”.

      „Proszę pani, pan opowiadał nam o walkach Polaków z Niemcami i o bolszewikach, i o tym, kto siedzi w więzieniu…”

      Trochę się zmartwiłam, bo zbliżała się wizytacja. Ale wybrałam najważniejsze elementy z „ustrojowych mądrości”, dzieci zapisały i w ciągu tygodnia nawet te najmniej zdolne recytowały na pamięć.

      No i przyjechał pan wizytator. Ale wtedy mój mąż już nie żył. Wizytator najpierw zapytał w II klasie: „Jaki mamy ustrój?.  Dzieci odpowiadały: socjalistyczny, komunistyczny, demokratyczny…Pytanie powtórzył w klasie III, V, VII … Otrzymał mniej więcej podobne odpowiedzi. Były złe.

      Na konferencji powizytacyjnej zostałam pouczona, że mamy ustrój „dyktatury proletariatu”. Na a jestem żadną nauczycielką, skoro nie umiem wychowywać dzieci w prawdziwie patriotycznym duchu. To były ostatnie dni roku szkolnego. Po wakacjach nie wróciłam do pracy w szkole. Dopiero po 10 latach podjęłam nauczanie, ale w innej placówce.

           Jeszcze na chwilę wrócę do pracy w Zerzniu. Największym zmartwieniem był brak podręczników i książek do lektury. W małej szafce w „gabinecie” kierownika szkoły (nie mieliśmy nawet pokoju nauczycielskiego) układałam około stu mocno zniszczonych książek.  Na dużej przerwie dzieci przenosiły je do klasy i następowała wymiana. Potem nawiązałam kontakt  z biblioteką publiczną w Wawrze i co dwa tygodnie przyjeżdżał samochód i wymieniał komplet. To były książki nie tylko dla uczniów, ale i dla dorosłych. Raz w tygodniu, wieczorem, przychodzili rodzice, mieli okazję wymienić książkę, czasem wysłuchać referatu na temat wychowania dzieci, dowiedzieć się o postępach własnych pociech albo obejrzeć scenki aktorskie przygotowane z udziałem uczniów.

       

      Ewa Wojtyszko

      Ewa Wojtyszko - podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci jej męża Wacława.

      ______________________

      Warszawa ul. Mazowiecka 1942 / 43 r.

      Ewa Lasocka - Wojtyszko ze swoimi uczennicami .Z prawej strony Jadwiga Byśkiniewicz - Bochenek , po lewej stronie jej siostra Halina później Karwicka.Idą z kwiatami do grobu Nieznanego Żołnierza.Na drugim planie widoczny patrol niemiecki.

      na fotografii Ewa Wojtyszko z synem Macjejem - 1949- ze zbiorów autorki

    •  Wyniki VII Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.
     •  Wyniki VII Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

      Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – 

                                                                                         Witold Pilecki w rozmowie z dziećmi, 1943 rok

       

            Konkurs organizowany był  przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego i miał  na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych (Żołnierzy Wyklętych), kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963 r. Organizatorzy chcieli też w ten sposób promować młodych twórców i zachęcać ich do doskonalenia umiejętności artystycznych – plastycznych i literackich.

          Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować pracę artystyczną na temat Żołnierzy Niezłomnych. Zależnie od kategorii wiekowej mogła to być praca plastyczna, laurka, plakat, komiks, wiersz, projekt serii znaczków pocztowych lub banknotów albo krótki film. Prace powinny były charakteryzować się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania. Konkurs objęty był  Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież z Polski oraz z wielu polskich szkół dokształcających na całym świecie. 

          Dwie  uczennice  SP 109 im. Batalionów Chłopskich znalazły się wśród osób wyróżnionych.

          Karolina Pawelec uczennica  kl 7d  oraz  Antonina Kosowska kl 5b.

                                                                                  Serdecznie  gratuluję  naszym uczennicom  sukcesu !

                                                                                                      Katarzyna Strzelczyk

     • WEBINARY DLA RODZICÓW

      „Reaguj i wspieraj. Koalicja na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska nauczania na odległość.”

             Zapraszamy Rodziców na pierwszy webinar, podczas którego Pan Paweł Łaszkiewicz psycholog, psychoterapeuta, specjalista ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej omówi zagadnienia dotyczące potrzeb psychicznych, społecznych i emocjonalnych dzieci i młodzieży w okresie pandemii. Ekspert odpowie, m. in. na pytania: Jak radzić sobie z przedłużającym się stresem? Jak reagować na symptomy depresji? Jak rozmawiać z dzieckiem o negatywnych konsekwencjach wynikających z pandemii?

      Kuratorium Oświaty w Warszawie

    • serduszka
     • TYDZIEŃ WALENTYNKOWY - akcja Samorządu Uczniowskiego - on-line

       Samorząd Uczniowski zaprasza na "TYDZIEŃ WALENTYNKOWY"! Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnej aktywności w trakcie najbliższego tygodnia.

      WTOREK (16.02): zmieniamy swoje awatary na Teams np. na obrazek z serduszkiem. Obrazki powinny być związane z Walentynkami.

      ŚRODA (17.02): każdy wysyła losowej osobie w Teams jakieś miłe słowa. Zależy nam, aby nie były to tylko osoby z klasy i osoby Wam dobrze znane.

      CZWARTEK (18.02): uczniowie i nauczyciele podczas lekcji ubierają się na czerwono lub w strój z motywem serca. W miarę możliwości włączamy kamerkę na wszystkich lekcjach online.

      PIĄTEK (19.02): Samorząd Uczniowski ogłosi w Librusie wyniki konkursu na najpiękniejszy wiersz walentynkowy przygotowany w ciągu tego tygodnia przez każdą klasę. Najładniejsze wiersze zostaną również opublikowane na stronie internetowej szkoły wraz z listą laureatów.

      Uwaga! Wszystkie wiersze, wychowawcy klas lub przewodniczący klas, przesyłają do czwartku (18.02) poprzez Teams do przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Poli Maciejewskiej.

      opiekunowie Samorządu Uczniowskiego 

      Marta Biedrzycka, Agata Cygan

       

      PONIEDZIAŁEK (15.02): wieczorek walentynkowy - o godzinie 17.30, zorganizowany w ramach wspólnego spotkania na Teams. Na Wieczorek walentynkowy uczniowie przygotują kartki walentynkowe, wiersze lub cytaty, związane ze świętem i włączą się do wspólnej zabawy.

    • Wielkie dzięki !!!
     • Wielkie dzięki !!!

      Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, biorącym udział w tym nietypowym 29. Finale WOŚP, bardzo dziękujemy!!!
      Każda złotówka, którą zebraliście, pomaga nie tylko realizować główny cel finału (pomoc laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy), ale i wspierać Polaków w ich codziennej walce z COVID-19. 
      Zebrana wczoraj kwota to ponad 47.000 zł - jesteście wielcy!!!
       

      Bardzo dziękujemy, serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia!

      Sztab WOŚP przy SP 109

    • AKCJA "Tusz do paki"
     • AKCJA "Tusz do paki"

      Miło nam poinformować, że nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

      W naszej placówce zostały umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek komputerowych do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców.

      Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek-tzw. kartridży.  Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów.

      Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla bezdomnych zwierząt. 

      Ucząc się w domu ciągle możemy pomagać zwierzakom. Wystarczy, że pustego tuszu nie wyrzucisz do kosza. Po powrocie do szkoły pamiętaj wrzucić tusz do paki, bo w schronisku ciągle pomocy potrzebują zwierzaki. "

      Jestem EKO SP109 

      ks. Łukasz Sikorski

       

    • Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych
     • Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych

      W dniach od 02.02 do 04.02.2021 na terenie szkoły odbywać się będą próbne egzaminy klas ósmych (2 lutego - język polski, 3 lutego - matematyka, 4 lutego - język obcy nowożytny).

      Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00. Język polski 120 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 180 min), matematyka 100 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony  do 150 min), język obcy nowożytny 95 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 140 min).

      Obowiązuje strój galowy. Proszę, aby każdy uczeń miał legitymację. Przypominam, iż uczniowie powinni  mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie próbnym z matematyki każdy piszący powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – uczniowie wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.  Nie można na próbny egzamin ósmoklasisty wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.

      W dniach egzaminu uczniowie klas ósmych nie mają innych zajęć dydaktycznych (zajęcia zostaną odwołane).

      Uczniowie mogą przychodzić do szkoły od godz. 8.30. Proszę, aby do godz. 8.55 wszyscy byli obecni.

      8a – wejście przez szatnię,                                                                                                                  

      8b – główne wejście,                                                                                                                   

      8c-  wejście od gabinetu pani intendent,

      8d – wejście w module.

       

      Przypominam o zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. założenie maseczki, zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Czekający na wejście do szkoły albo do sali klasowej zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).

      Tylko zdrowy uczeń może przyjść do szkoły i przystąpić do próbnego egzaminu.

      Po skończonym egzaminie próbnym każdy uczeń powinien udać się do domu, niedopuszczalne jest tworzenie się grup zdających przed szkołą.

      Przy każdym z wejść do szkoły będzie sprawdzana temperatura ciała ucznia.

      Uczeń przy wejściu do szkoły otrzyma informację, w której sali pisze próbny egzamin i pod tę salę przemieszcza się.

      Próbne egzaminy będą przeprowadzane w salach: M 201, M 202, M 203, 218, 219, 217a, 222, 123. Przyniesione rzeczy (kurtki, czapki, szaliki) uczniowie mogą pozostawić i przywiesić  w ustawionych przed każdą salą wieszakach, nie obowiązuje zmiana obuwia.

      Urszula Plust
      Wicedyrektor Szkoły
      
    • Podsumowanie projektu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych - WIE
     • Podsumowanie projektu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych - WIE

      "Słyszę, czuję, tworzę" - program arteterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki

      W ramach XV edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych SP 109 otrzymała dofinansowanie  na realizację projektu dotyczącego działań na rzecz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

      W ramach projektu został zrealizowany program atreterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki "Słyszę, czuję, tworzę", który zakładał osiągnięcie mierzalnych i niemierzalnych efektów poprzez pobudzenie wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku w połączeniu z prostym muzykowaniem.

      Cele główne programu, to:

      • rozładowanie napięć i nagromadzonych negatywnych emocji,
      • rozwój emocjonalny, wspieranie stabilizacji emocjonalnej,
      • rozwój społeczny, integrowanie grupy, kształtowanie umiejętności pracy w parach i w grupie,
      • poznawanie siebie i świata, wychodzenie ze schematów,
      • twórcza ekspresja, poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych,
      • rozwijanie motoryki dużej i małej, usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej,
      • umuzykalnianie, doskonalenie umiejętności naśladowania określonych rytmów;

       

       

       

      W ramach projektu został zaplanowany cykl zajęć o charakterze arteterapeutycznym:

      • warsztaty z elementami sensoplastyki - bazujące na  twórczych działaniach z wykorzystaniem metody Integracji sensorycznej, wspierające motorykę dużą i małą, koordynację wzrokowo-ruchową, mające na celu stworzenie dzieciom takiej przestrzeni i mozliwości, by mogły wspolnie wyrażać siebie w procesie tworzenia dzieł plastycznych;
      • warsztaty z elementami muzykoterapii - opierajace się na prostym muzykowaniu z wykorzystaniem instrumentu Bum bum rurki, rozwijające ekspresję muzyczną, poczucie rytmu, wrażliwość oraz pamięć słuchową, koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, pobudzające wyobraźnię i kreatywność dzieci;
      • kreatywne warsztaty ze specjalistą - animatorem ceramiki, które niestety nie doszły do skutku w zaplanowanym terminie ze względu na zaistniałą sytuację związaną z Covid19 i zamknięciem placówek szkolnych;

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI:

       

      GALERIA ZDJĘĆ:

       

      Praca grupowa - AKWARIUM - z wykorzystaniem techniki frottage, kredek o różnych kształtach oraz farb strukturalnych, stemplowania słomką, oraz przyklejania trójwymiarowych elementów

       

      Praca grupowa - DOMKI W LESIE - wykorzystanie różnych faktur i grubości materiałów plastycznych, stemplowanie paluszkami z użyciem pasty do zębów

       

      Praca grupowa - GWIADKA Z NIEBA - wykorzystanie gwiazdek w formie zdrapek, dekorowanie za pomocą drewnianych patyczków

       

      Praca grupowa - BAŚNIOWY DOMEK - z wykorzystaniem kartoników - zdrapek dzieci tworzyły kolorowe domki zdrapując farbę drewnianym patyczkiem

       

      Indywidualne zabawy w pudełku sensorycznym - POSZUKIWACZ SKARBÓW - z użyciem elementów metody integracji sensorycznej, dzieci miały okazję za pomocą zmysłu dotyku doświadczac różnorodnych faktur

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII BUM BUM RURKI:

      Uczniowie z wielkim zapałem i skupieniem uczestniczyli w warsztatach Bum bum rurki, na których uczyli się grać na tym niecodziennym instrumencie. Bawili się tymi kolorowymi tubami, układali z nich gamę, uderzali nimi o siebie, bądź o dłoń lub dowolny przedmiot, wytwarzając w ten sposób różne dźwięki, naśladując rytmiczne sekwencje, uczyli się grać proste melodie.

      Wspólnie nauczyliśmy się grać gamę C-dur oraz kilka utworów m.in.:

      • "Biedroneczka",
      • "Dwa malutkie misie",
      • "Kosi, kosi łapci",
      • "Pojedziemy na łów",
      • "Pszczółka śpi w ogrodzie",
      • "Siała baba mak",
      • "Tańczymy labada",
      • "Te opolskie dziouchy",
      • "Wlazł kotek na płotek";

       

      GALERIA ZDJĘĆ:

       

      WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY "PALCEM MALOWANE":

      Dodatkowo, jako zwieńczenie projektu został zorganizowany i przeprowadzony I warszawski konkurs plastyczny "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

      Konkurs dedykowany był uczniom uczestniczącym w zajęciach specjalistycznych: terapii ręki, integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej lub logopedycznej.

      Celem konkursu było:

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz ćwiczenie precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka poprzez malowanie palcami,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • możliwość doświadczenia i utrwalania określonych wrażeń dotykowych,
      • rozładowanie emocji, napięcia poprzez techniki arteterapeutyczne,
      • rozwijanie koncentracji uwagi poprzez skupienie się na zadaniu,
      • nabywanie nowych doświadczeń,
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka.

      Wyłaniając zwycięzców Jury brało pod uwagę:

      • oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu,
      • samodzielność oraz jakość wykonanej pracy.

      Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele pięknych prac spośród których Jury wybrało 18, które zostały nagrodzone w postaci dyplomów oraz nagród rzeczowych. Na stronie szkoły powstała internetowa galeria prac laureatów i osób wyróżnionych w konkursie.

       

      GALERIA ZDJĘĆ:

       

      Nagrodzone prace uczniów klas pierwszych

       

      Nagrodzone prace uczniów klas drugich

       

      Nagrodzone prace uczniów klas trzecich

       

       

      Projekt realizowały:

      logopeda i terapeuta SI - Dagmara Chojnacka

      terapeuta pedagogiczny - Sylwia Łasek-Marmur

    • SZKOLNE MISTRZOSTWA TABLICZKI MNOŻENIA
     • SZKOLNE MISTRZOSTWA TABLICZKI MNOŻENIA

      W dniach 16 - 18.12.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia. W rozgrywkach drużynowych oraz indywidualnych rywalizowali uczniowie klas 4-8.  Zadaniem każdego ucznia było     w czasie 3 minut wykonać jak najwięcej przykładów z tabliczki mnożenia.

      WYNIKI KONKURSU INDYWIDUALNEGO:

      KLASY 4 - 6:

      I miejsce -  Małgorzata Chmielewska 6c - 81 pkt.

      II miejsce - Aleksander Szczodrak - 5a -  79 pkt.

      III miejsce - Albert Mechecki  6a oraz Marek Borkowski 6d - po 74 pkt.

      KLASY 7-8:

      I miejsce - Anna Hoffman 7a - 108 punktów

      II miejsce - Ignacy Waszkiewicz 7c oraz Jan Ludzia 8b - po 96 pkt.

      III miejsce - Amelia Kempińska 8a oraz Emilia Krzyżanowska 8d - po 90 pkt.

      WYNIKI KONKURSU DRUŻYNOWEGO:

      Klasy ósme:

      I miejsce -8a - 959 pkt.  II miejsce -8b - 917 pkt.  III miejsce -8d - 854 pkt.  IV miejsce- 8c - 823 pkt.

      Klasy siódme:

      I miejsce -   7c - 935 pkt. II miejsce 7a - 824 pkt. III miejsce - 7b - 778 pkt.  IV miejsce - 7d - 676 pkt. 

      Klasy szóste:

      I miejsce -     6c - 720 pkt. II miejsce -    6d - 631 pkt. III miejsce -   6a - 537 pkt.  IV miejsce -   6b - 417 pkt.

      Klasy piąte:

      I miejsce -   5a - 544 pkt. II miejsce -  5c - 542 pkt. III miejsce - 5b - 401 pkt.

      Klasy czwarte:

      I miejsce -  4b -   367 pkt. II miejsce - 4a -   361 pkt. III miejsce - 4c -  350 pkt. IV miejsce - 4d - 341 pkt.

     • 21-22 STYCZNIA świętują babcie i dziadkowie

      DZIEŃ BABCI, święto obchodzone w Polsce od 1964 roku. Dzień Babci jest świętem, podczas którego wnuki składają życzenia swoim babciom - najlepszy sposób to kartki na Dzień Babci! To taki szczególny dzień w roku, kiedy można wyrazić im wdzięczność za trud i oddanie.

      Jest wiele powodów do podziękowań, począwszy od troski i opieki nad wnukami, przez dobre słowo i miłość do bliskich, wpajanie zasad moralnych, kształtowanie wiary, przekazywanie tradycji rodzinnych, dawanie przykładu obowiązkowości i pracowitości, naukę miłości do Ojczyzny, aż po bardziej przyziemne powody jak obdarowywanie słodyczami i prezentami oraz przygotowywanie ulubionych dań. W Dzień Babci na całym świecie wysyłane są babciom laurki i kartki. Organizowane są występy i akademie w szkołach oraz przedszkolach, na które zapraszane są babcie.

      Dzień Babci w zależności od części świata obchodzony jest w różnych datach: 21 stycznia – Polska, Bułgaria 26 stycznia – Hiszpania 11 lutego – Wielka Brytania Pierwsza niedziela marca – Francja 26 lipca – Brazylia 2 października – Włochy 15 października – nieoficjalne święto w Rosji.

      W niektórych państwach święto babć jest połączone z Dniem Dziadka.

       DZIEŃ DZIADKA to  święto obchodzone w Polsce od lat 80. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków, który wypada we wrześniu w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

      W Japonii nie ma święta Dnia Babci ani Dnia Dziadka, obchodzi się tam Dzień Szacunku dla Wieku. W Japonii starsi ludzie uważani są za bardzo przydatnych i wyjątkowo często dożywają 100 lat.

    • Odbiór nagród zdobytych w I warszawskim konkursie plastycznym "PALCEM MALOWANE"
     • Odbiór nagród zdobytych w I warszawskim konkursie plastycznym "PALCEM MALOWANE"

      Z przyjemnością informujemy, że od poniedziałku 25 stycznia w sekretariacie szkoły laureaci oraz osoby wyróżnione mogą odbierać nagrody i dyplomy zdobyte w I warszawskim konkursie plastycznym „Palcem malowane”.

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

      Poniżej przypominamy listę zwycięzców:

       

      ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      WYRÓŻNIENIE:

      Jeremi Krajanowski, SP NR172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE 1

      Krzysztof Chaja , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA

       

      MIEJSCE 2

      Kamil Łapacz , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA

      ALICJA MIŚKIEWICZ , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 3

      Helena Korolczuk, SP NR 139, terapeuta  EWELINA NIEDZIELSKA

      Milena Woźniak , SP NR 143, terapeuta BOŻENA ADAMCZYK

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Jan Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE 1

      Zofia Dopadko , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      MIEJSCE 2

      Krzysztof Gajewski, SP NR 124, terapeuta BARBARA FRELEK

       

      MIEJSCE 3

      Franciszek Siedlarz , SP NR 124, terapeuta MAŁGORZATA ZAMBRZYCKA CHODNICKA

       

      WYRÓŻNIENIE

      Wojciech  Michalec, SP NR 109, terapeuta DAGMARA CHOJNACKA

      Zofia Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Marcin Skomra, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE 1          

      Anna Wyszkowska ,  SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 2

      Aleksander Żółtek ,  SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      MIEJSCE 3

      Karol Byś ,  SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      WYRÓŻNIENIE:

      Daryna Martyniuk, SP NR 109 , terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR    

      Urszula Pałczyńska, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR     

       

      Dziękujemy za udział w konkursie

      Organizatorki: Dagmara Chojnacka i Sylwia Łasek-Marmur

       

    • Odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"
     • Odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"

      Zapraszamy wszystkich laureatów i osoby wyróżnione po odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym „W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI”.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku w kolejnej edycji konkursu.

      Nagrody i dyplomy można odbierać od poniedziałku 25 stycznia w sekretariacie szkoły.

       

      Poniżej przypominamy listę zwycięzców:

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE 1

      Jakub Jędrzejewski, SP NR 172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA

       

      MIEJSCE 2

      Brayan Kaszyński, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

      MIEJSCE 3

      Bartosz Skubida, SP NR 307, terapeuta  KATARZYNA GOLEC

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Mateusz Krukowski, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE 1

      Amelia Stein, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 2

      Sandra Bazylczuk, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

      MIEJSCE 3

      Kacper Krawczyk, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Kalina Sobczak, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Tomasz Szczepaniak, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA

      Tomasz Skowyrski, SP NR 172, terapeuta MONIKA SKOŁOŻYŃSKA

      Lew Cichocki, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE 1

      NU YENNHI TON, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

      PHAM YEN NHI, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      MIEJSCE 2

      Małgorzata Sitkiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Emilia Zawistowska, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      MIEJSCE 3

      Weronika Lepianka, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR      

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Szymon Gulina, SP NR 172, terapeuta KATARZYNA KORCZYŃSKA

      Anna Wyszkowska, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

       

      Dziękujemy za udział w konkursie

      Organizatorki: Sylwia-Łasek Marmur i Dagmara Chojnacka

       

       

    • "JESTEM EKO - SP109" zachęca do pomocy w mroźny zimowy czas
     • "JESTEM EKO - SP109" zachęca do pomocy w mroźny zimowy czas

      Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić dobrze?

                  Na pewno wielu z Was zastanawia się, czy trzeba dokarmiać ptaki w zimie? W poniższym tekście odpowiemy sobie na to pytanie oraz wiele innych:, kiedy rozpocząć dokarmianie, jak prawidłowo pielęgnować karmnik, czym karmić ptaki, czego unikać.

      Czy dokarmianie ptaków jest potrzebne?

                  Czas zima to trudny czas dla ptaków. Wiele raz trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania pożywienia na mrozie pochłaniają cenną energię. W świecie pokrytym śniegiem często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy oraz wiele innych gatunków ptaków, także w okolicach nasz szkoły.. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów, bez naszej pomocy. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

                  Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, ogrodów gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowych smakołyków". Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

       

      Karmnik – ptasia stołówka

                  Warto umieścić karmnik dla ptaków w przy domowym ogródku. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem - musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo.

      Pamiętajcie, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie, aby nie spadł, gdy przyjdzie silny wiatr.

      Czym warto karmić ptaki?

                  Zapamiętaj, że do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nieprzetworzonych przez człowieka! Mogą to być kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu gatunków ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule.

      Czym nie można karmić ptaków?

                  Nasi mali przyjaciel są często dokarmiani w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

                  Ptaków nie wolno karmić produktami, które zawierają sól – tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty np.: spleśniałe pieczywo. Nie wolno dawać ptakom nieugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!

       

      Pochwal się jak Ty pomagasz ptakom przetrwać zimę !

      Napisz do NAS ! Prześlij fotografię! 

       Ks. Łukasz Sikorski

      opiekun szkolnego zespołu 

       Jestem EKO - SP109 | Facebook

       

     • „Magiczna moc życzeń”


       

           Nasza szkoła w tym roku przystąpiła do projektu, który miał na celu wykonanie własnoręcznie kartek bożonarodzeniowych przez dzieci, wspólne zredagowanie krótkich życzeń, a następnie rozesłanie ich po całej Polsce do innych szkół, a także do naszych szkół podstawowych w dzielnicy Wawer. I to właśnie nam się to udało.

       

      Oto lista szkół do których wysłaliśmy życzenia

      1. Anna Czernel

      Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej Ul. Szkolna 25

      2. Weronika Rusak

      Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Promar ul. Bohaterów 12, 35-112 Rzeszów Dopisek: Górna Świetlica

      3. Boska Oleksandra

      Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 sp nr 202 ul Jugosłowiańska 2
      92-720 Łódź
      Aleksandra Boratynska

      4. Barbara Danisz

      Sp 23,
      43-100 Tychy
      Ul. Jedności 51
      Dopisek: Świetlica szkolna

      5. Magdalena Hałaszuk

      Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny Kossak-Szczuckiej 24,
      40-578 Katowice

      6. Agata Skurska

      SP nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, ul. Ks.bp T. Wilczyńskiego 62,
      24 - 200 Bełżyce


      7. Agnieszka Falkowska (nowy uczestnik)

      Zespół Szkolno - Przedszkolny w Paniówkach ul Zwycięstwa 44

      44-177 Paniówki
      świetlica A Falkowska Agnieszka

      8. Jolanta Jaroni-Tutka

      Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego ul. St. Żeromskiego 4,
      37-500 Jarosław

      9. Aneta Świlak
      Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Władysława Reymonta 5
      46-100 Namysłów
      woj. opolskie

      Aneta Świlak

      10.Anna Ratajska

      Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Armii Krajowej Nr 1 w Sopocie, ul. Armii Krajowej 50/54
      81-740 Sopot.

      11. Riki Kus

      Zespól Placówek Oświatowych w Strawczynie, ul Żeromskiego 9,
      26-067 Strawczyn
      woj. świętokrzyskie

      świetlica Justyna Kusińska

      12. Dorota Sielska

      Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie ul. 11 Listopada 90
      21-200 Parczew

       

      16. Ewelina Blatkiewicz-Łabińska

      Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Zjednoczonej Europy. Ul. Borelowskiego 12
      37-700 Przemyśl
      świetlica: Ewelina, Monika, Kasia

      19. Ewa Flor

      Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów ul. Krężnicka 156
      20-518 Lublin
      świetlica: Ewa Flor

      20. Michalina Milewska

      Szkoła Podstawowa nr 360 w Warszawie, ul. Dzieci Warszawy 42A
      02-495 Warszawa
      nauczyciel - Michalina Milewska

      21. Aneta Tokarczyk

      Szkoła Podstawowa nr. 1 im Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie. 34-600 Limanowa,
      Siekierczyna 31
      z dopiskiem Aneta Tokarczyk świetlica szkolna

       

      22. Szkoła Podstawowa nr 218 im. Michała Kajki

                  ul. Michała Kajki 80/82

       

      23. Szkoła Podstawowa nr 128 im. Józefa Niećki

                  ul. Kadetów 15

       

      24. Szkoła Podstawowa

             nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta

             ul. M. Pożaryskiego 2

       

      25. Szkoła Podstawowa

            nr 86 im. Bronisława Czecha

             ul. Koryncka 33

       

      26. Szkoła Podstawowa nr 204

            im. Pułku Ułanów Wołyńskich

            ul. Bajkowa 17/21

       

      Bardzo dziękuję uczniom Szkoły Podstaowej nr 109 w Warszawie, moim nauczycielom i koordynatorom konkursu: Pani Małgorzacie Sprycha, Pani Alicji Kowalczyk, Pani Katarzynie Sadowskiej, Pani Monice Żurawskiej, Panu Pawłowi Gawędzie.

      Kierownik świetlicy – Monika Zimny

    • Wyniki konkursu z j. angielskiego- Leon dla kl. 1-3, sesji jesień/zima 2020.
     • Wyniki konkursu z j. angielskiego- Leon dla kl. 1-3, sesji jesień/zima 2020.

      Wyniki JĘZYK ANGIELSKI konkurs LEON sesja jesień/zima – 2020 Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich Warszawa Nauczyciel prowadzący: Agata Cygan

      Klasa I  Julia Jankowska 52% miejsce 25, Barbara Smorągiewicz 46% miejsce 28, Ryszard Mackiewicz 40% miejsce 31, Leonard Jagie 16% miejsce 43

      Klasa II  Franciszek Gajewski 72% miejsce 17,  Małgorzata Kiliszek 52% miejsce 29,  Anna Wróbel 41% miejsce 35,

      Klasa III Anna Sajdych 65% miejsce 21, Dominik Puncewicz 58% miejsce 25 ,Anna Dudzińska 54% miejsce 27, Amelia Radecka 54% miejsce 27, Wojtek Tycz 53% miejsce 28, Wiktoria Kępińska 49% miejsce 30, Natalia Bochenek 44% miejsce 33, Ola Śliwińska 42% miejsce 34, Oliwia Duszyńska 39% miejsce 36, Daryna Martyniuk 39% miejsce 36.

      Przyznawane są miejsca Ex aequo. Gratulujemy sukcesów i zapraszamy do wspólnej realizacji kolejnych konkursów.                                    www.leon-konkursy.pl

      Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "LEON"  powstał w 2013 roku. Początkowo był to konkurs językowy, jednak szybko okazało się, że uczniowie chętnie wzięliby udział w konkursach z innych przedmiotów. Tak zrodził się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "Leon", który ma na celu nie tylko sprawdzenie posiadanych umiejętności językowych oraz przedmiotowych uczniów, ale także zachęcenie uczniów szkół podstawowych do nauki. Przyjazna forma testów pozostawi pozytywne wrażenie i zachęci do aktywnego udziału w innych konkursach przedmiotowych. Czas trwania konkursu wynosi 45 minut, co jest ułatwieniem organizacyjnym, gdyż można go przeprowadzić w czasie lekcji."Leon" skierowany jest do uczniów Szkół Podstawowych z całej Polski.

      Zadania konkursowe przygotowywane są przez doświadczonych nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą. Testy są układane na podstawie norm programowych. Zróżnicowany poziom zadań pozwoli każdemu uczniowi sprawdzić swoje umiejętności, a nauczycielowi dostarczy obiektywnej oceny pracy ucznia.

     • Zeszyt.online

      Uczniowie klas 4 – 8 naszej szkoły, dzięki współpracy dzielnicy Wawer z Wydziałem Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej, korzystają ze wsparcia edukacyjnego i podnoszą swoje umiejętności matematyczne rozwiązując zadania w systemie zeszyt.online. Program ten doskonałą formą pomocy nauki matematyki zarówno uczniom słabszym jak i tym najlepszym. Zeszyt.online to platforma e-lerningowa, na którą logują się uczniowie i rozwiązują zadania. Loginy i hasła uczniowie otrzymali od swoich nauczycieli matematyki. 

      Zeszyt.online to innowacyjny system, który dzięki sztucznej inteligencji dostosowuje poziom trudności zadań do wiedzy ucznia.  Sztuczna inteligencja stara się wykrywać problemy uczniów i tak kieruje doborem zadań, aby uczeń sam był w stanie zrozumieć przyczynę swojego błędu i się poprawić, jak również samodzielnie rozwiązać zadanie, które wcześniej było dla niego za trudne. Uczniowie zdolni otrzymują zadania trudniejsze, dostosowywane do swoich możliwości  i aktualnych kompetencji. Dlatego ważne jest aby uczeń rozwiązywał zadania samodzielnie, w przeciwnym razie system dopasuje się do osoby która rozwiązuje zadania za niego.

      System nie podaje od razu gotowych rozwiązań, tylko tak prowadzi ucznia, aby ten samodzielnie był w stanie udzielić właściwej odpowiedzi.

      Nad zeszytem.online od kilku lat pracuje zespół naukowców Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych  Politechniki Warszawskiej. System jest ciągle udoskonalany.

       

                                                                                                                 Joanna Lewicka

    • Wyniki II warszawskiego konkursu plastycznego "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"
     • Wyniki II warszawskiego konkursu plastycznego "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"

      Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że II warszawski konkurs plastyczny „W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI” został rozstrzygnięty.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku w kolejnej edycji konkursu.

       

      Poniżej lista zwycięzców i galeria nagrodzonych prac.

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE 1

      Jakub Jędrzejewski, SP NR 172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA

       

      MIEJSCE 2

      Brayan Kaszyński, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

      MIEJSCE 3

      Bartosz Skubida, SP NR 307, terapeuta  KATARZYNA GOLEC

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Mateusz Krukowski, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE 1

      Amelia Stein, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 2

      Sandra Bazylczuk, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

      MIEJSCE 3

      Kacper Krawczyk, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Kalina Sobczak, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Tomasz Szczepaniak, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA

      Tomasz Skowyrski, SP NR 172, terapeuta MONIKA SKOŁOŻYŃSKA

      Lew Cichocki, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE 1

      NU YENNHI TON, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

      PHAM YEN NHI, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      MIEJSCE 2

      Małgorzata Sitkiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Emilia Zawistowska, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      MIEJSCE 3

      Weronika Lepianka, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR      

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Szymon Gulina, SP NR 172, terapeuta KATARZYNA KORCZYŃSKA

      Anna Wyszkowska, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

       

       

      UWAGA: Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów do sekretariatu po ogłoszeniu zakończenia nauczania zdalnego.

       

      Organizatorki konkursu:

      Sylwia Łasek-Marmur

      Dagmara Chojnacka

    • Wyniki I warszawskiego konkursu plastycznego "PALCEM MALOWANE"
     • Wyniki I warszawskiego konkursu plastycznego "PALCEM MALOWANE"

      Z przyjemnością informujemy, że I warszawski konkurs plastyczny „Palcem malowane” został rozstrzygnięty.

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

      Poniżej lista zwycięzców oraz galeria nagrodzonych prac.

       

      ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      WYRÓŻNIENIE:

      Jeremi Krajanowski, SP NR172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE 1

      Krzysztof Chaja , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA

       

      MIEJSCE 2

      Kamil Łapacz , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA

      ALICJA MIŚKIEWICZ , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 3

      Helena Korolczuk, SP NR 139, terapeuta  EWELINA NIEDZIELSKA

      Milena Woźniak , SP NR 143, terapeuta BOŻENA ADAMCZYK

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Jan Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE 1

      Zofia Dopadko , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      MIEJSCE 2

      Krzysztof Gajewski, SP NR 124, terapeuta BARBARA FRELEK

       

      MIEJSCE 3

      Franciszek Siedlarz , SP NR 124, terapeuta MAŁGORZATA ZAMBRZYCKA CHODNICKA

       

      WYRÓŻNIENIE

      Wojciech  Michalec, SP NR 109, terapeuta DAGMARA CHOJNACKA

      Zofia Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Marcin Skomra, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE 1          

      Anna Wyszkowska ,  SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 2

      Aleksander Żółtek ,  SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      MIEJSCE 3

      Karol Byś ,  SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      WYRÓŻNIENIE:

      Daryna Martyniuk, SP NR 109 , terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR    

      Urszula Pałczyńska, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR     

       

      UWAGA: Nagrody oraz dyplomy będzie można odebrać w sekretariacie szkoły po zakończeniu nauczania zdalnego.

       

      Organizatorki konkursu:

      Sylwia Łasek-Marmur

      Dagmara Chojnacka

    • 25 XI Światowy Dzień Pluszowego Misia
     • 25 XI Światowy Dzień Pluszowego Misia

      Z okazji zbliżającego się (bo już 25 listopada ) Wielkimi Misiowymi Krokami Światowego Dnia Pluszowego Misia, będącego jednocześnie 118 urodzinami pierwszego pluszowego Misia który pojawił się na rynku zabawkarskim w 1902 r., jak co roku biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do udziału w Misiowym Święcie - Tym razem w wymiarze wirtualnym.

      Na pewno każdy z Was - a zwracam się i do Was - Małych i do Was - Dużych - ma swojego ulubionego pluszowego Misia. Może to być zupełnie zwyczajny mały bury Miś przesiadujący na kanapie albo w pudle z zabawkami. Może to być piękny kolorowy Niedźwiedź zajmujący główne miejsce w domu - takie miejsce, które rzuca się w oczy już przy samym wejściu. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy na szczęście, w portfelu lub w kieszeni. Czy wreszcie - może to być któryś z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata - np. Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. Może to być Miś, który posiada jakieś piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków, a może to być Miś zupełnie bez imienia ...

      W ramach konkursu proszę o sfotografowanie siebie i swojego Misia, może w sposób szczególnie wyjątkowy, w specjalnej dekoracji (aranżacji). Powstanie niezwykła Wirtualna Galeria Misiów. Nagrodą dla każdego będzie umieszczenie Jego Misia w  Misiowej Galerii 109-tki. 

      Zdjęcia przesyłajcie mailem na adres biblioteki  szkolnej  biblioteka.sp109.waw@gmail.com 

      Termin nadsyłania fotografii: do 30  listopada 2020 r. 

       

      Inicjatorka Misiowego Sietowania w 109- tce - pani Barbara Michałek - ze swoim 40 letnim - pluszowym misiem .

       

       

      SŁAWNE MISIE  -  może jakiś Miś został pominięty ?   --->>>  proszę o inormację na adres biblioteki 

      • Archie - cyrkowy niedźwiedź, kandydat na męża dla niedźwiedzicy Avy w filmie pt. Dr Dolittle 2 - reż. Steve Carr, USA 2001
      • Ava - niedźwiedzica z ginącego gatunku, której dr Dolittle (Eddie Murphy) stara się znaleźć partnera, w filmie pt. Dr Dolittle 2 - reż. Steve Carr, USA 2001
      • Baloo - niedźwiedź z Księgi dżungli - R. Kiplinga
      • Beary - niedźwiadek wychowywany przez ludzi; z filmu The Conutry Bears - wytwórnia W. Disneya
      • Benjamin- bohater serii bajeczek dla dzieci pt. Sekretny Świat Misia Benjamina. Miś Benjamin uwielbia przygody i zawsze pomaga rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy, nieważne czy dotyczą one innych misiów czy ich właścicieli - dzieci.
      • Bohaterski miś - jest maskotką przynoszącą szczęście wszystkim swoim właścicielom na frontach I wojny. Pluszowy niedźwiadek bierze udział w historii i z jego perspektywy dzieci słuchają o trudnych "dorosłych" sprawach - zaborach, wojnie, rewolucji, walce o niepodległość. Główny bohater książki dla dzieci i młodzieży o tym samym tytule - Bronisławy Ostrowskiej (Wyd. Polwen - 2004)
      • Boo Boo - mały przyjaciel Misia Yogi
      • Brer - niedźwiedź z opowiadania pt. Wujek Remus (Uncle Remus) - autor: Joel Chandler Harris
      • Bunia - opiekunka Gumisiów, której najważniejszym zajęciem było przygotowywanie soku z gummi jagód
      • Bunny- niedźwiadek brunatny z serialu animowanego dla dzieci pt. Stinky i Jake przedstawiają. Bunny wraz z sokołem o imieniu Armstrong specjalizuje się w felietonach o wystroju wnętrz przybliżając zwyczaje mieszkaniowe zwierząt z całego świata.
      • Bussi - niedźwiadek z książeczki dla dzieci pt. Miś Bussi przedstawia świat zwierząt - Rolf Kauka
      • Colargol - miś z Dobranocki , jego przyjaciółką była Nordynka
      • Czarny Nosek - miś z książki Janiny Porazińskiej pt. Pamiętnik Czarnego Noska
      • Fantazy - miś, jako bohater serialu dla dzieci przeżywa tysiące niesamowitych przygód. Bajki o nim powstają w poznańskim Studiu Filmów Animowanych na podstwie powieści Ewy Karwan-Jastrzębskiej pt. Miś Fantazy w Krainie Wiecznego Słońca
      • Finli - Bezpieczny Miś PCK, widniejący na billboardach w całej Polsce. ZWOLNIJ, niech nasze aniołki zostaną na ziemi! - tymi słowami przypomina kierowcom o zachowaniu bezpiecznej prędkości na drodze.
      • Fozzie- miś z Muppet Show
      • Grafi - jeden z Gumisiów, zajmujący się wszelkimi naprawami w Gumisiowej Dolinie
      • Gumiesie - siedem sympatycznych misiów z serialu Disney'a: Bunia, Grafi, Gusto, Sani, Kabi, Tami, Zami
      • Gusto - Gumiś artysta, zajmujący się malarstwem i rzeźbą
      • Jackie - bohater filmu animowanego dla dzieci pt. Mali mieszkańcy wielkich gór. Film powstał na podstawie opowiadań Ernesta Thompsona ze zbioru Wild Animals I Have Known. Jackie to malutki niedźwiadek, który wraz z Nuką po stracie matki dostaje się pod opiekę białej dziewczynki i indiańskiego chłopca
      • Jake - niedźwiedź polarny z serialu animowanego (Wielka Brytania, 1999) pt. Stinky i Jake przedstawiają. Jake wraz ze skunksem Stinky przyjmują w programie wielu ciekawych gości. W serialu występuje również niedźwiedź brunatny o imieniu Bunny.
      • Jednouchy- niedźwiadek z książki dla dzieci pt. Paulinka i miś w krainie marzeń - Renate Shoof, Uli Wass
      • Kabi - najmłodszy Gumiś. Marzy o tym by zostać Gumisiowym rycerzem. Bardzo lubi szalone przygody i często popada w kłopoty, gdy robi to czego mu nie wolno. Odkąd został mianowany przez Księżniczkę Kalę na rycerza zyskał tytuł Niewidzialnego Obrońcy Dunwyn.
      • Ke - bóstwo zachodu obdarzone wielką mocą magiczno-leczniczą u Indian Tewa, boski niedźwiedź
      • Kimun - w mitologii Ajnów niedźwiedź jako najwyższy z bogów ziemi (Hokkaido)
      • Kiwaczek - Czieburaszka: zwierzaczek niewiadomego pochodzenia, podobny do misia, bohater radzieckiej dobranocki pt. Kiwaczek i krokodyl Gienia
      • Kobi- miś, maskotka igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r
      • Kubuś Puchatek - sympatyczny misiu o bardzo małym rozumku, z książki o tym samym tytule, którego twórcą był Alan A. Milne. Po raz pierwszy wystąpił w opowiadaniu The Wrong Sort Of Bees, które ukazało się w wigilię Bożego Narodzenia 1925 roku w londyńskich Wiadomościach Wieczornych. Inspiracja dla utworzenia postaci Kubusia Puchatka ( w oryginale Winnie-The-Pooh) datuje się na rok 1920, kiedy to prawdziwy niedźwiedź nazywany Winnie był jednym z najbardziej popularnych zwierząt zamieszkujących londyński Ogród Zoologiczny.
      • Kudłatek - symaptyczny miś z polskiego serialu animowanego dla dzieci pt. Miś Kudłatek, który wraz z przyjaciółmi przeżywa różne przygody
      • Maciek- niedźwiadek z książki pt. Miś Maciek dzwoni do przyjaciół - Marta Berowska
      • Mały Miś - ciekawy świata, pluszowy bohater animowanego serialu dla dzieci. Świat widziany jego oczyma ma jest radosny, czarujący i pełen przygód. Razem z Małym Misiem widzowie obserwują codzienne zajęcia typowego przedszkolaka. Animowana seria oparta jest na popularnej książce dla dzieci autorstwa Else Holmelund Minarik z ilustracjami Maurice Sendaka.
      • Mandarynkowy miś - bohater filmu animowanego pt. Tangerine Bear (USA - Hyperion for Artisan, 2000). Miś, któremu przez pomyłkę przyszyto usta do góry nogami. Jego największym marzeniem było zostanie bożonarodzeniowym prezentem dla jakiegoś małego dziecka. Jednak smutna minka spowodowała, że trafił do sklepu z używanymi rzeczami, gdzie jego futerko płowiejąc na słońcu stało się koloru mandarynki.
      • Misiaczek - malutka maskotka z książki dla dzieci Miry Jaworczakowej pt. Coś ci powiem, Stokrotko...
      • Miszka i Muszka - dwa niedźwiadki z animowanej bajki pt. Przygoda na Biegunie Północnym, zekranizowanej na podstawie powieści Tomiko Inui
      • Nalle - bohater książki Nalle wesoły niedźwiadek - Gosta Knutsson
      • Nemcatacoa - bóg, niedźwiedź u Czibów (Kolumbia)
      • Niedźwiadki Berenstain - rodzina niedźwiadków występujących w serii bajek dla dzieci Stana i Jana Berenstainów, np.: Niedźwiadki Berenstain uczą się, jak postępować z obcymi (The Berenstain Bears Learn about Strangers - 1985).
       W skład rodziny wchodzą: Tata Miś, który jest drwalem, Mama Miś - zajmująca się domem i dwoje dzieci, Brat z Siostrą. Przed pojawiewniem się siostry, brat nazywany był Małym Misiem. Rodzina żyje w kraju zamieszkiwanym przez wiele innych niedźwiedzich postaci.
      • Niedźwiedź w dużym... - pomarańczowy, pluszowy miś, bohater brytyjskiego serialu animowanego o tym samym tutule, mieszkający w wielkim niebieskim domu wraz ze swoimi przyjaciółmi.
      • Niua - niedźwiadek, towarzysz szczeniaka Miki - Włóczęgi Północy - James Oliver Curwood
      • Nordynka (Nordine) - polarna przyjaciółka misia Colargola
      • Nuka - siostra niedźwiadka Jackie z filmu Mali mieszkańcy wielkich gór
      • Olo - miś, który nie może spać. Bohater bajeczki dla dzieci pt. Bach mówi miś Olo - Tony Kenyon
      • Paddington - niedźwiadek z Peru, mieszkający w Londynie. Bohater książki Miś zwany Paddington - Michael Bond
      • Pafnucy - bardzo łagodny i sympatyczny niedżwiadek, bohater powieści Joanny Chmielewskiej pod tym samym tytułem
      • Pako - miś, który ma wielu przyjaciół do świetnej zabawy. Lubi wspinaczkę, pracę w ogródku, budowanie zamków z piasku i puszczanie latawców. Bohater bajeczki dla dzieci pt. Miś Pako - Vaclav Suplata
      • Piotrek - mały niedźwiadek, który przy boku swojej mamy rozgląda sie po świecie. Bohater książki dla dzieci pt. Niedźwiedź Piotrek i jego przyjaciele - Martiny Drijverovej (Wyd. Bertelsmann Media - 2001)
      • Płaczek- miś ze zbioru bajek Ulica Bajkowych Postaci - Bogusława Michalca
      • Pooky - pluszowy miś z komiksu pt. Garfield - Jima Davisa. Pooky jest nieodłącznym towarzyszem kota Garfielda, który bez swojej maskotki nie potrafi się obejść. Garfield dzieli się z Pookym swoimi najgłębszymi przemyśleniami.
      • Puszek- ciekawski świata niedźwiadek z książki pt. Puszek, miś wędrowniczek - Agnes Vandewiele
      • Remiś- niedźwiadek z bajki pt. Miś Remiś - Denise Chabot
      • Rupert - bohater komiksu, który od 1920 roku bawił czytelników brytyjskiego dziennika Daily Express. Rupert to zawsze uprzejmy i pogodny miś, ubrany w swój charakterystyczny czerwony sweter, żółte, kraciaste spodnie i szalik pozwalający zrozumieć, dlaczego dobre maniery i uśmiech, na co dzień są tak ważne w życiu.
      • Sani - Gumiś płci żeńskiej, marząca o tym aby zostać księżniczką
      • Stary Ben (Old Ben)- potężny i nieuchwytny niedźwiedź, bohater jednego z najsłynniejszych i najlepszych opowiadań Williama Faulknera Niedźwiedź (ang. The Bear).
      • Szardik (Shardik)- olbrzymi niedźwiedź, wysłannik Boga z książki pod tym samym tytułem - Richarda Adamsa
      • Sztruksik - głóny bohater animowanego serialu dla dzieci o tym samym tytule. Sztruksik to pierwszy miś, którego przygody toczą się we współczesnym dużym mieście. Film powstał na podstawie książeczek dla dzieci napisanych przez Dona Freemana.
      • Tami - Gumiś, którego hobby jest ogrodnictwo oraz praca nad modelami statków
      • Tao-Tao - bohater filmu animowanego pt. Tao-Tao, mały miś panda
      • Teddy - pluszowy miś - superzabawka, towarzysząca Dawidowi w poszukiwaniu Błękintej Wróżki w filmie Stevena Spilberga Sztuczna inteligencja
      • Tina - towarzyszka Walta, latającego misia z bajki Niedźwiadki z Leśnej Polany
      • Tsetsesgin - niedźwiedź o nadprzyrodzonej mocy u Kwakiutlów (Kanada)
      • Tymoteusz Rymcimci - pluszowy bohater słuchowiska nagranego w 1972 r. pod tym samym tytułem, do którego tekst napisał Jan Wilkowski, muzykę zaś Jerzy Dobrzański. Głosu Tymoteuszowi udziliła Eleonora Staniecka, a jego Tatusiowi Tadeusz Bartosik
      • Uszatek - miś z "klapniętym" uszkiem, stworzony przez Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Filmowy bohater lalkowego serialu dla dzieci pt. Miś Uszatek. Cz. Janczarski wymyślił tę postać w roku 1957, a na ekrany telewizorów miś trafił w roku 1975
      • Walt - towarzysz Tiny z filmu Niedźwiadki z Leśnej Polany
      • Wojtek  - słynny niedźwiadek z armii Andersa 
      • Yogi - słynny niedźwiadek mieszkający w Parku Jellystone. Bohater rysunkowego filmu dla dzieci. Twórcami tej animowanej postaci byli: William Hanna i Joseph Barbera (1959).
      • Zami - Gumiś, strażnik Gumisiowej mądrości, który ma lęk wysokości i jąka się
    • Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r.
     • Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r.

      W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

      Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych – 20-27 listopada br.

      Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów. 

      Wymagania egzaminacyjne to istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Dzięki nim wiadomo, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych oraz co należy z lat wcześniejszych powtórzyć do egzaminu. Wprowadzone rozwiązania pozwolą również na większy komfort pracy nauczycielom.

      Prace nad wymaganiami egzaminacyjnymi

      19 listopada zakończył się pierwszy etap prac zespołów ekspertów, którzy od października br. pracowali nad opracowaniem wymagań egzaminacyjnych.

      Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

      Zadaniem zespołów było przeanalizowanie obowiązujących podstaw programowych oraz stworzenie – na ich podstawie – wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych przedmiotów w zakresie obu egzaminów. Podczas tych prac eksperci przeprowadzili również konsultacje międzyprzedmiotowe, tak aby wymagania egzaminacyjne dla pokrewnych przedmiotów, np. biologii i chemii, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii, były skorelowane i spójne. Efektem pracy zespołów jest przygotowana propozycja wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Co istotne zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym (2020/2021).

      Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych

      Od 20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.

      Kolejne kroki w przygotowaniu egzaminów

      Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

      Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.

      Warto podkreślić, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. uczniowie będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ w 2021 r. egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu.

      Czym są wymagania egzaminacyjne?

      Przygotowane przez ekspertów wymagania egzaminacyjne są oparte na wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego. W swoim zakresie uwzględniają one jednak specyficzną sytuację edukacyjną na przestrzeni ostatnich trzech lat szkolnych. Wymagania egzaminacyjne nie określają zakresu kształcenia. Nie ograniczają także w żaden sposób możliwości i zakresu realizacji podstawy programowej jako takiej. Określają natomiast treści – zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie będzie w 2021 r. sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych odpowiednio egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego.

      Co istotne, nauczyciel realizuje program nauczania uwzględniający wymogi podstawy programowej. Jednocześnie w związku z ustaleniem nowych wymagań egzaminacyjnych na 2021 r. w sposób szczególny zwraca uwagę na te treści kształcenia, które zostały wskazane jako wymagania egzaminacyjne.

      Zmiana arkuszy egzaminacyjnych

      Wprowadzenie na potrzeby egzaminów w 2021 r. wymagań egzaminacyjnych wiąże się z modyfikacją formuły arkuszy egzaminacyjnych. Zmiana ta będzie dotyczyła m.in.:

      w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

      • zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie,
      • zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut),
      • możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać );

      w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

      • zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej,
      • zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut),
      • zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020);

      w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:

      • zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2),
      • zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut),
      • ograniczenia/dostosowania zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków);

      w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym:

      • zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut);

      w przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:

      • zniesienia obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego.

      Przypominamy o konsultacjach dla zdających egzaminy

      W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

      Materiały

      Prezentacja – Zmiany​_na​_egzaminie​_ósmoklasisty​_i​_egzaminie​_maturalnym​_w​_2021.pdf 3.56MB

      Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

      Prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych – zachęcamy do udziału

      20.11.2020

      20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021. Wszystkie nadesłane uwagi zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt. Na merytoryczne opinie czekamy do 27 listopada. Prekonsultacje to efekt zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym, które w roku szkolnym 2020/2021 zostaną wyjątkowo przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

      Prekonsutacje wymagań egzaminacyjnych – 20-27 listopada br.

      Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało propozycje wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021.

      Na merytoryczne uwagi i opinie w dotyczące tej propozycji czekamy do 27 listopada br.

      Prosimy przesyłać je na adres mailowy prekonsultacje@men.gov.pl 

      Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.

      Osoby przekazujące uwagi prosimy o zapoznanie się z klauzulą RODO.

      Zmiany w egzaminach w roku szkolnym 2020/2021

      Prekonsultacje to efekt zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym, które w roku szkolnym 2020/2021 zostaną wyjątkowo przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Informację w tej sprawie ogłosił wczoraj, 19 listopada br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej.

      Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia.

      Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

      Więcej informacji na temat zmian w egzaminach w roku szkolnym 2020/2021 w komunikacie MEN dostępnym na stronie.

      Materiały

      EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – wymagania egzaminacyjneE8​_Wymagania.pdf 0.51MB

      EGZAMIN MATURALNY – wymagania egzaminacyjneEM​_Wymagania.pdf 1.50MB

    • Wykaz placówek - indywidualne konsultacje stacjonarnie/online z doradztwa zawodowego - dla uczniów/rodziców Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie
     • Wykaz placówek - indywidualne konsultacje stacjonarnie/online z doradztwa zawodowego - dla uczniów/rodziców Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie

      I. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109 w Warszawie

      Pani  Monika Zimny  - pokój nr 101 A (wejście główne do szkoły)

      Ze względu na sytuację epidemiologiczną konsultacje stacjonarne zostają zawieszone.      

      Odbywają się obecnie online - Ms Teams  -    MZimny@eduwarszawa.pl  Zapisy przez dziennik elektroniczny Librus lub telefonicznie /22/ 277 11 57

      II. PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA NR 17

      Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 17 otwarta dla potencjalnych klientów konsultacji z doradztwa zawodowego.

      ul. Żegańska 1a 04 - 713 Warszawa
      tel./fax. 22 27 72 000
      e-mail: ppp17@edu.um.warszawa.pl

      Najlepiej jest dzwonić w godzinach pracy doradczyń (wskazane poniżej).

      Jeśli nie będą mogły odebrać telefonu, to oddzwonią na pozostawiony  w sekretariacie numer i umówią się na konsultację /diagnozę.

      Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna zaprasza również na trening antystresowy dla ósmoklasistów.

      Nowa edycja treningu ruszy po nowym roku. Zajęcia będą odbywać się w piątki i obejmą 7 spotkań  po 45 minut.

       

      Godziny pracy Pani Janiny Mąki:

      • poniedziałek i środa 14.00-19.00
      • wtorek 13.00-16.00
      • czwartek 8.30-11.30
      • piątek 13.00-17.00

      Godziny pracy Pani Pauli Wojtyńskiej:

      • poniedziałek i środa 8.00-12.00
      • wtorek 11.00-16.00
      • czwartek 15.00-19.00
      • piątek  8.00-11.00

      III. CENTRUM ROZWOJU DORADZTWA ZAWODOWEGO  WCIES

      Indywidualne konsultacje dla uczniów prowadzone przez doradców zawodowych.

      Konsultacje odbywają się przez Internet, z wykorzystaniem komunikatora Teams oraz stacjonarnie.

      Obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną konsultacje stacjonarne zostają zawieszone.  

      Zapisów do doradców zawodowych z Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego WCIES można dokonać elektronicznie: 

      https://crdz.wcies.edu.pl/index.php/indywidualne-konsultacje-z-doradcami-zawodowymi 

      Osoby zapisane na spotkanie zdalne, dzień wcześniej, otrzymają na podany przy zgłoszeniu adres mailowy, link do spotkania.

      Doradca zawodowy - Monika Zimny

    • 18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
     • 18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

      W tym roku już po raz dziesiąty w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA) , ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku. 

       http://antybiotyki.edu.pl/edwa/index.php

      Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności. Następujące informacje stanowią najistotniejsze przesłania kampanii:

      • Antybiotyki działają tylko na bakterie;
      • Antybiotyki nie leczą chorób wirusowych: grypy, przeziębienia, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli;
      • Narastanie antybiotykooporności to w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków;
      • Utrzymanie skuteczności antybiotyków w przyszłości zależy od działań każdego z nas;
      • Przyjmujmy tylko antybiotyki przepisane przez lekarza i zaufajmy jego wiedzy.

      Więcej informacji: https://tiny.pl/72w8x

      W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia pn. „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2016-2020”. Szczegółowe informacje o tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w Polsce, znajdują się na stronie internetowej „Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków”  http://www.nil.gov.pl/edwa/

      pismo_z_Narodowego_Instytutu_Lekow.pdf

      ulotka-kampanii-edwa-2020

       

    • Konkurs plastyczny on-line dla uczniów klas I-III
     • Konkurs plastyczny on-line dla uczniów klas I-III

      URODZINY PLUSZOWEGO MISIA

      “Dzieci lubią Misie, Misie lubią dzieci”

                         25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji Świetlica SP 109 zaprasza do udziału w konkursie.

      Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III

      Cele konkursu:

      • promowanie Światowego Dnia Pluszowego Misia,
      • wyzwolenie wyobraźni dziecięcej poprzez ekspresję plastyczną,
      • promowanie talentów plastycznych dzieci.

      Regulamin konkursu:

      Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej w dowolnej formie plastycznej. Uczestnik składa tylko jedną pracę  z wybranej przez siebie kategorii.

      • I kategoria forma plastyczna płaska np. rysunek, pastele, farby, wyklejanka.
      • II kategoria forma przestrzenna np. maskotka, konstrukcja, masa plastyczna, origami.

      Uczestnik przesyła zdjęcie wykonanej pracy na adres:

      aflorianska@eduwarszawa.pl

      1. W tytule e-mail proszę podać dane dziecka: imię, nazwisko, klasę  i kategorię I lub II.
      2. Prace należy przesłać do dnia 211.2020 r.
      3. Kryteria oceny: zgodność z tematyką konkursu, pomysłowość, ogólne wrażenie estetyczne.
      4. Dostarczenie prac jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz zgodą na ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej szkoły.

      Koordynator konkursu

      Aleksandra Floriańska

     • 11 listopada - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      W historii Polski, tak się składa

      Był kiedyś ponad wiek niewoli

      Jedenastego listopada       

      Nasz kraj z niewoli się wyzwolił 

      I wtedy myśl powstała taka

       By, przez szacunek dla przyszłości

      Ten dzień na zawsze, dla Polaka

      Pozostał Dniem Niepodległości.

      Odzyskanie niepodległości

                 11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

               Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

              11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

                                                                                                                      Katarzyna  Strzelczyk -nauczyciel historii

     • Niepodległa do Hymnu 2020 - dołącz do akcji!

      „Niepodległa do hymnu” – jak uczcić Narodowe Święto Niepodległości w czasie epidemii

      Biuro Programu „Niepodległa”, jak każdego roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu”. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tym razem, ze względu na trudne warunki ogólnoświatowej pandemii obchody Narodowego Święta Niepodległości będą musiały być inne niż zwykle i odbyć się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.

      Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń odradzamy organizację zgromadzeń większych niż zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, a w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących planowanych aktywności sugerujemy konsultację z lokalnym oddziałem sanepidu. Zachęcamy do przygotowywania kameralnych wydarzeń, włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu” w małych grupach (w gronie domowników bądź najbliższych osób, z którymi na co dzień pozostajemy w kontakcie). Narodowe Święto Niepodległości możemy uczcić także bez wychodzenia z domu. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.

      Zapraszamy do zgłaszania swoich wydarzeń biorących udział w akcji „Niepodległa do hymnu” na stronie https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie/. Na naszej mapie wydarzeń można też znaleźć miejsca, gdzie oficjalnie będzie wykonywany Mazurek Dąbrowskiego – w czasie uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą.

      Zachęcamy również do skorzystania z przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” materiałów:

      Słowa Hymnu Państwowego - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf

      Nuty Hymnu rozpisane na głos - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_glos.pdf

      Nuty Hymnu rozpisane na fortepian - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_fortepian.pdf

      Nagranie Hymnu Państwowego  - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/mazurek_dabrowskiego.wav

      GRAFIKA – NIEPODEGŁA DO HYMNU

      NUTY HYMNU WERSJA UPROSZCZONA

      W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne jest pokazanie, że świętujemy wspólnie, stworzenie atmosfery jedności i solidarności – tak ogromnie potrzebnych dziś nam wszystkim. Musimy jednak pamiętać, by wszelkie działania realizowane były przede wszystkim z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, troską o zdrowie swoje i innych. Ze względu na wyjątkowe warunki sugerujemy tak samo szczególne, zupełnie inne niż w latach ubiegłych podejście i myślenie o udziale w akcji „Niepodległa do hymnu”. Mamy nadzieję, jak zapewne wszyscy Państwo, że za rok będziemy już świętować hucznie, radośnie i bez przeszkód.

       

      Biuro Programu „Niepodległa”

       

      ŻRÓDŁO: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-2020-dolacz-do-akcji/

     • „Mała książka – wielki człowiek”

      W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przez cały październik oraz początek listopada do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych, były przekazywane Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów. Do naszej 109 - tki przesyłka dotarła pod koniec października, a 5 listopada wyprawka czytelnicza trafiła do dzieci.

      Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywał również koszty wysyłki wszystkich materiałów.

      W skład Wyprawki czytelniczej wchodzą:

      • – książka „Pierwsze abecadło,
      • – broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),
      • – materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”.
     • ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY od 9 listopada 2020 r.

      2020-11-05  10:45:35

      Szanowni Rodzice,Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopda 2020 r. całkowite zamknięcie szkół od 9 listopada 2020 r.  - także dla uczniów klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej.

      Od poniedziałku zajęcia online w naszej szkole prowadzone będą za pomocą MS Teams i w tym celu prosimy rodziców o sprawdzenie czy hasła i loginy są aktywne (proszę o kontakt w tej sprawie z dyrektorem szkoły  poprzez  wiadomości dziennik LIBRUS).

      Jednocześnie apelujemy o zabranie ze szkoły książek, ćwiczeń i zeszytów. 

      Na bieżąco przekazywać będziemy Państwu pozostałe informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.

       Prosimy również o śledzenie komunikatów umieszczanych na stronach: Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji zamieszczanych na stronie SP 109. 

      Z poważaniem

      Hanna Ratańska-Szot

       Dyrektor Szkoły

      AKTUALIZCJA: PIĄTEK, 6 LISTOPADA, 2020 - 12:49


      Od poniedziałku 9 listopada obowiązują nowe obostrzenia oraz zmiany w funkcjonowaniu szkół

      Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

      Oznacza to, że uczniowie i słuchacze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchacze i uczestnicy form pozaszkolnych prowadzonych przez placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym. 

      Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

      Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach pozostaje bez zmian. 

      Stacjonarnie, tak jak do tej pory, pracować będą również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

      Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

      Opieka w świetlicach szkolnych 

      Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla rodziców uczniów bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19.

      Konsultacje dla zdających egzaminy 

      W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych indywidualne konsultacje w małych grupach, do 5 osób. 

      Olimpiady, turnieje i konkursy

      W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwimy przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. 

      Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i  procesie rekrutacji.


      Nowe ograniczenia

      Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  

      • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
      • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
      • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
      • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada  

      Aktualne środki bezpieczeństwa

      • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
      • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
      • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
      • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
      • zawieszenie działania sanatoriów
      • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
      • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
      • zakaz organizowania spotkań i imprez
      • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

      https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec

      Nowelizacja rozporządzenia 30bNowelizacja​_rozporządzenia​_30b​_.pdf 0.30MB

      List Prezydenta m.st. Warszawy do Nauczycieli, Rodziców i Uczniów w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej

      Regulamin świetlicy szkolnej SP 109 ważny od 09.11.2020.pdf

    • 5 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
     • 5 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.

      Towarzyszą nam od młodzieńczych lat. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na wiele lat, a czasami na zawsze. Dlatego bohaterowie z bajek są bardzo często dla wielu z nas ważni. 5 listopada co roku obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek.

      Bajki są pełne przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie przeciwności. Dla wielu dzieci bohaterowie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi, którzy pomagają im przejść przez młodzieńcze lata. Pomagają przełamać nieśmiałość lub inne bariery jakie ma każde dziecko. Dzięki pojawianiu się nie tylko w opowieściach ale także w filmach, na kartkach książek i książeczek dla dzieci rozbudzają wyobraźnię i pozwalają zainteresować się takim życiowym zagadnieniem jak literatura.

      Najstarszy film animowany został wyprodukowany w 1906 roku i nosił nazwę „Humorous Phases of Funny Faces” i przedstawiał różne zabawne twarze. Wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się tez Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy pod tytułem „Piękna Lukanida”. W latach 30-stych XX wieku powstała w Hollywood wytwórnia filmowa znana dziś jako Walt Disney Company. I to ta wytwórnia jest uznawana za tą, która napędziła cały ten bajkowy rynek. W 1937 roku ukazała się ich pierwsza produkcja pod tytułem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” nad którą przez 3 lata pracowało ponad 250 grafików. Zaraz po tym filmie zaczęły się ukazywać takie postaci jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Królik Bugs, Tom i Jerry, Smerfy czy Król Lew.

      Równiez Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które zna większość z nas. Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek czy Miś Coralgol to bohaterowie, którzy pomimo wielu lat do dziś są znane i lubiane rzez dzieci i dorosłych. Trzeba też przyznać, że w obecnych czasach pojawia się wiele nowych bajek. Jednak to te z wcześniejszych okresów mają swój niepowtarzalny urok i wdzięk. Propagowanym trendem przez twórców bajek z całego świata jest ten, który zakłada, że ich produkcje mają trafiać zarówno do najmłodszych jak i starszych odbiorców.

      https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-postaci-z-bajek

      Dzień postaci z bajek. Którą kochacie i za co?

      Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość, dostarczają bogatych przeżyć i wrażeń, pobudzają wyobraźnię. Mieszkańcy baśniowego świata bawią i fascynują, dają poczucie bezpieczeństwa i uczą. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. 

       

      Bajki opowiadane przez naszych rodziców, dziadków... Te pisane, czytane, oglądane w telewizji... Każdy z nas ma wspomnienia z nimi związane, bo niezależnie od tego ile mamy lat, w każdym z nas jest trochę dziecka. Dzisiejsze święto, ma na celu wskrzesić w nas  poczucie lekkiej nostalgii, powrotu do czasów młodzieńczych, ale i zwrócić uwagę na to, czy dzisiejsze postaci z bajek mogą konkurować z tymi sprzed 20 - 30 lat. 

       

      Świętowanie tego dnia ma również bardzo duże znaczenie dla dzieci, naszych czy też z naszego otoczenia. Przekazując im własne historie tyczące się różnych animacji, tego jak my postępowaliśmy w ich wieku, pozwala zawęzić relacje. Samo to, że dzielimy się swoimi wspomnieniami, czytamy im bajki na dobranoc, dajemy nie tylko dobry przykład, że czytanie jest twórcze, ale i pomagamy poszerzać horyzonty, wyobraźnię jak i wskazujemy na pozytywne wartości zawarte w każdej bajce. 

       

      Przytaczając wątki z bajek, w których dobro zwycięża, nakierowujemy malucha na to, co tak naprawdę w życiu ma rację bytu, a bycie uczciwym niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. A teraz pytanie, czy sam dzień ma tak wpłynąć na to? Oczywiście, że nie. Dzień, jak co dzień, on tylko pozwala sobie przypomnieć o tym, jak my byliśmy  młodzi, a najgorszym problemem było spóźnienie się na wieczorynkę.

       

      A Wy? Do której bajki z dzieciństwa wracacie we wspomnieniach najczęściej? Podzielcie się historiami.

                                                                       biblioteka.sp109.waw@gmail.com 

      Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

       

    • 2 LISTOPADA - DZIEŃ ZADUSZNY
     • 2 LISTOPADA - DZIEŃ ZADUSZNY

      Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada.

      Sobór Trydencki (1545-1563), orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

      W naszej szkole zawsze  przygotowywaliśmy ekspozycję o zmarłych Nauczycielach i Pracownikach Administracji, jednakże w tym roku ze względu na epidemię wystawa mogła się odbyć tylko wirtualnie. A wierzący niech nie tylko przypominają  sobie zmarłych, ale też pomodlą się za Nich.

      WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI.

      s. Otylia P.

     • AKCJA #SZKOŁAPAMIĘTA 2020

      „Szkoła pamięta” – idea akcji

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

      Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy uczniów i nauczycieli do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Chcemy także zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

      Tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, skoncentrowana będzie przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych.  Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października. 

      W ramach akcji ZAPRASZAMY na naszą szkolną stronę https://www.sp109.waw.pl/a/zerzenska-nekropolia

      BARDZO PROSIMY O UZUPEŁNIANIE INFORMACJI TAMŻE ZAWARTYCH  LUB O ZGŁOSZENIE NOWYCH    na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com    

       

    • Projekt "Podążając za bohaterem, odkrywamy siebie."
     • Projekt "Podążając za bohaterem, odkrywamy siebie."

      ,,Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.

      Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.

      Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć.

      Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić.

      Nie można zdezerterować."-

      JAN PAWEŁ II 

      "Fundacja na rzecz Wielkich Historii w ramach projektu "Podążając za bohaterem, odkrywamy siebie." przeprowadziła  w naszej szkole 109 im. Batalionów Chłopskich warsztaty o życiu i działalności Jana Pawła II w ramach lekcji historii dla klas IV.

        Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie zidentyfikować w oparciu o wybrane przez siebie artefakty oraz przedmioty symboliczne najważniejsze wydarzenia z biografii papieża,  ich znaczenie oraz sens. To ćwiczenie stało się pretekstem do rozmowy z uczniami o roli autorytetu, funkcji dialogu, umiejętności przebaczenia i bycia ikoną popkultury."

         Spotkanie z edukatorem Fundacji na rzecz Wielkich Historii pozostawi w naszej pamięci  niezapomnianą lekcję o Wielkim Polaku Papieżu Janie Pawle II.

                                                                Dziękujemy ! - uczniowie klas czwartych 

      Katarzyna Strzelczyk

     • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2020

      "Doradzamy – zawodowo, wybieramy – odlotowo”, to hasło OTK 2020.

      Coroczne i tegoroczne działania mają na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy    i kariery.  

      W tym roku 19–25 października 2020 r. Ogólnopolski Tydzień Kariery odbędzie się pod hasłem „DoradzaMy – zawodowo, wybieraMy – odlotowo”

      Organizatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery.

      Inicjatywa jest skierowana zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.

      Doradca zawodowy - Monika Zimny

    • II warszawski konkurs plastyczny - "W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki" dla uczniów klas I-III
     • II warszawski konkurs plastyczny - "W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki" dla uczniów klas I-III

       

      Zapraszamy do udziału w drugiej edycji warszawskiego konkursu plastycznego "W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki".

       

      Konkurs dedykowany jest uczniom dyslektycznym, którzy uczestniczą w:

      • terapii pedagogicznej,
      • terapii integracji sensorycznej,
      • terapii logopedycznej.

       

      PLIK DO POBRANIA:

      regulamin i karta uczestnika

      II_WARSZAWSKI_KONKURS_PLASTYCZNY.odt

       

      Organizator

      Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich,

      ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa tel. /22/ 277 11 23, sp109@edu.um.warszawa.pl

      Osoby odpowiedzialne za konkurs: Sylwia Łasek – Marmur, Dagmara Chojnacka

       

      Cele konkursu

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej,

      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,

      • czerpanie radości przy tworzeniu prac z wykorzystaniem różnych technik plastycznych

      • motywowanie dzieci do ćwiczeń terapeutycznych,

      • umożliwienie dzieciom z dysleksją w przełamaniu niechęci w pracy nad swoimi trudnościami

      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty pedagogicznego, rodzica i dziecka

       

       

      REGULAMIN KONKURSU

       

      1. Prace konkursowe należy składać w terminie od 12.10.2020 r. do 13.11.2020 r. sekretariatu szkoły lub wysłać pocztą na adres szkoły z dopiskiem konkurs W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI (decyduje data stempla pocztowego).

       

      2. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w dniu 30 listopada 2020 na stronie internetowej szkoły http://www.sp109.waw.pl/

       

      3. Konkurs adresowany jest do dzieci dyslektycznych w następujących kategoriach wiekowych:

      I kategoria – uczniowie klas I

      II kategoria - uczniowie klas II

      III kategoria – uczniowie klas III

       

      4. W ramach Konkursu na adres Organizatora, należy przynieść lub nadesłać pracę plastyczną w formacie A4,

       

      5. Pracę należy wykonać:

      • technika dowolna.

      • leniwa ósemka ma być punktem wyjścia danej pracy, dlatego ma być widoczna na kartce.

      6. Praca plastyczna ma być przesłana w dużej kopercie (praca nie może być uszkodzona, pognieciona). Praca plastyczna na odwrocie musi być podpisana oraz mieć dołączoną czytelną metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i numer szkoły.

       

      7. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.

       

      8. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora. Oceniając pracę Jury będzie brało pod uwagę:

      • spełnienie podanych kryteriów

      • samodzielność wykonanej pracy

      • jakość wykonania pracy

      • oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu

      9. Zorganizowana zostanie wystawa prac dzieci, którą będzie można zobaczyć na wystawie w SP 109, jak również na stronie szkoły między 30.11.2020 r. a 11.12.2020 r. oraz na stronie szkoły wraz z wynikami konkursu.

       

      10. Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, przewidujemy również wyróżnienia

       

      11. Nagrody dla laureatów będzie można odebrać w sekretariacie szkoły od 30.11.2020 do 23.12.2020r.

       

      12. W razie przejścia wszystkich szkół na system zdalny, prace konkursowe wraz z metryczką będzie można przesłać na maila sp109@edu.um.warszawa.pl w formie zdjęcia.

       

      13. Komisja nie zwraca prac konkursowych, przechodzą na własność organizatora.

       

       

       

      Osoby odpowiedzialne za konkurs:

      Sylwia Łasek-Marmur

      Dagmara Chojnacka

    • I warszawski konkurs plastyczny - "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III
     • I warszawski konkurs plastyczny - "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III

       

      Serdecznie zapraszamy do udziału w I warszawskim konkursie plastycznym "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

       

      Konkurs dedykowany jest uczniom, którzy uczestniczą w zajęciach:

      • terapia ręki,

      • integracja sensoryczna,

      • terapia pedagogiczna,

      • terapia logopedyczna.

       

      PLIK DO POBRANIA:

      regulamin i karta uczestnika

      I_WARSZAWSKI_KONKURS_Palcem_malowane.odt

       

       

      Organizator

      Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich,

      ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa tel. /22/ 277 11 23, sp109@edu.um.warszawa.pl

      Osoby odpowiedzialne za konkurs: Sylwia Łasek – Marmur, Dagmara Chojnacka

       

      Cele konkursu

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka przez malowanie palcami.

      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,

      • możliwość doświadczenia i utrwalenia określonych wrażeń dotykowych

      • umożliwienie dzieciom rozładowywanie napięcia,

      • rozwijanie koncentracji uwagi, po przez skupienie się na zadaniu,

      • nabywanie nowych doświadczeń,

      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka

       

       

       

      REGULAMIN KONKURSU

       

      1. Prace konkursowe należy składać w terminie od 12.10.2020 r. do 13.11.2020 r. do sekretariatu szkoły lub wysłać pocztą na adres szkoły z dopiskiem konkurs PALCEM MALOWANE (decyduje data stempla pocztowego).

       

      2. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w dniu 30 listopada 2020 r. na stronie internetowej szkoły http://www.sp109.waw.pl/

       

      3. Konkurs adresowany jest do dzieci w następujących kategoriach wiekowych:

      I kategoria – uczniowie zerówek

      II kategoria – uczniowie klas I

      III kategoria - uczniowie klas II

      IV kategoria – uczniowie klas III

       

      4. W ramach Konkursu na adres Organizatora, należy przynieść lub nadesłać pracę plastyczną w formacie A4,

       

      5. Pracę należy wykonać:

      • tematyka dowolna

      • technika wykonania - farby

      • sposób wykonania - stemplowanie lub/i malowania paluszkami.

      6. Praca plastyczna należy przesłać w dużej kopercie (praca nie może być uszkodzona, pognieciona). Praca plastyczna na odwrocie musi być podpisana oraz mieć dołączoną czytelną metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i numer szkoły, imię i nazwisko terapeuty, który prowadzi zajęcia z dzieckiem. Metryczka ma być wypełniona komputerowo.

       

      7. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.

       

      8. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora. Oceniając pracę Jury będzie brało pod uwagę:

      • spełnienie podanych kryteriów,

      • samodzielność wykonanej pracy,

      • jakość wykonania pracy,

      • oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu

      9. Zorganizowana zostanie wystawa prac dzieci, którą będzie można zobaczyć w SP 109 między 30.11.2020 r. a 11.12.2020 r. oraz na stronie szkoły wraz z wynikami konkursu.

       

      10. Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, przewidujemy również wyróżnienia.

       

      11. Nagrody będzie można odebrać w sekretariacie szkoły od 30.11.2020 r. do 23.12.2020 r.

       

      12. W razie przejścia wszystkich szkół na system zdalny, prace konkursowe wraz z metryczką będzie można przesłać na maila sp109@edu.um.warszawa.pl w formie zdjęcia.

       

      13. Komisja nie zwraca prac konkursowych, przechodzą na własność organizatora.

       

       

       

       

      Osoby odpowiedzialne za konkurs:

      Sylwia Łasek-Marmur

      Dagmara Chojnacka

    • 14 X - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
     • 14 X - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

      Życzę także marzeń, które dają się urzeczywistnić, entuzjazmu z przekazywania wiedzy i radości z sukcesów wychowanków.

      Hanna Ratańska-Szot

      DYREKTOR SZKOŁY 

      Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela[1]. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej[2].

      Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

      Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego[a][3]. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela[4] obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…)

      Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze[6]. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

      Dzień Nauczyciela obchodzi większość państw na świecie m.in.:

      W jednych państwach ma on charakter oficjalny, w innych zwyczajowy. Dzień ten, podobnie jak w Polsce, związany jest z lokalnymi wydarzeniami.

      Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r. na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania[9].

      W Polsce od 1997 roku 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

      5 października Dzień Nauczyciela obchodzony jest w takich państwach: Rosja, Litwa

       

      żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Edukacji_Narodowej

       

    • „Pasowanie na Świetliczaka” październik 2020
     • „Pasowanie na Świetliczaka” październik 2020

        Pasowanie na Świetliczaka to przyjęcie uczniów klas I – III do zespołu świetlicowego.

      W tym roku niestety musieliśmy się ograniczyć się do „pasowania na odległość” z zachowaniem reżimu sanitarnego.

      Nasi uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie teatralne „Klimek i księżniczka Rosa” w wykonaniu aktorów teatru Katarynka.

      To wspaniała bajka o dwójce przyjaciół – księżniczce Rosie i Klimku, którzy zmierzyli się w beztroskim świecie z przebiegłym i podstępnym czarodziejem Zoltanem. Dzieci poznały kolory podczas magicznego malowania obrazu. Spotkali, na pozór bezradną staruszkę, która okazała się bardzo przebojową i wrażliwą osobą. Kobieta pomogła w ocaleniu krainy przed utratą kolorów oraz uczyła dzieci kultury osobistej. Przedstawienie było połączeniem pięknej oprawy muzycznej, tańca, śpiewu, wzruszających sytuacji, ale przede wszystkim wciągającej fabuły z morałem.

      Uczniowie należący do naszej społeczności świetlicowej w sali od swoich nauczycieli - wychowawców świetlicy szkolnej otrzymali kolorowanki i piękne medale na pamiątkę tego spotkania.

                                                Dziękuję nauczycielom klas I – wychowawcom świetlicy szkolnej: Pani Aleksandrze, Pani Monice i pani Halinie za przygotowanie i sprawne koordynowanie uroczystością.

       

      Kierownik świetlicy – Monika Zimny

    • Konkurs historyczny- "ARMIA KRAJOWA -BOHATEROWIE"
     • Konkurs historyczny- "ARMIA KRAJOWA -BOHATEROWIE"

         Miło mi poinformować, że chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu historycznego- ARMIA KRAJOWA - BOHATEROWIE”, nad którym patronat honorowy objęła Burmistrz Dzielnicy Ochota-p. Katarzyna Łęgiewicz, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a  patronem konkursu było Narodowe Archiwum Cyfrowe.

      Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności Armii Krajowej, a w szczególności kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

             Do konkursu  zgłoszonych zostało 120 prac: 30 w kategorii album i 90 prac  w kategorii portret. Wkład pracy uczniów SP 109  został dostrzeżony przez komisję konkursową.

      Uczennica Karolina Pawelec- klasa 6e- otrzymała wyróżnienie/kategoria/ Portret Bohatera.

      Uczennica Katarzyna Wolkenstein- klasa  6e- otrzymała wyróżnienie/kategoria album.

      Serdecznie gratuluję sukcesu.

      Katarzyna Strzelczyk

    • 10 X - DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
     • 10 X - DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

      Realizujemy "Program Wspierania Zdrowia Psychicznego" wraz ze wszystkimi wawerskimi szkołami.

       Dzień Zdrowia Psychicznego w tym roku przypada 10 października. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto w 1992 roku , aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:

      • dbania o zdrowie psychiczne,
      • przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,
      • potrzebę zmian w regulacjach prawnych,
      • potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,
      • promocję zdrowia psychicznego.

      Coroczne obchody święta odbywają się pod danym hasłem - w 2013 roku „Zdrowie psychiczne i seniorzy”, w 2014 - “Zycie ze schizofrenią”, a w 2015 “ Godność w zdrowiu psychicznym”.

      Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest:

      RUCH NA RZECZ ZDROWIA PSYCHICZNEGO: INWESTUJEMY 

      Zdrowie psychiczne

       "Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka" 

      Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

       

      Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?

       Osoby pozytywniej nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.

       Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt.

       

      "Śmiech to zdrowie"

       Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.

       

      Jedz zdrowo i ruszaj się

       Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, dużo czasu spędzasz siedząc czy to w aucie, pracy, szkole, na uczelni, w domu, to ważne jest aby zachować równowagę, poprzez ruch. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.

       

      Korzystaj ze światła słonecznego

       Na ile to jest tylko możliwe postaraj się aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.

       

      Dbaj o przyjaźń i znajomości

       Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.

       

      Warszawa 5.10.2020

      DZIAŁANIA W RAMACH OBCHODÓW DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

      W DNIACH 05.10.-10.10.2020

      SP 109 w Warszawie

       

       

      Motto:

      „Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł”

       

      Leonardo da Vinci

      Cel:

      Zwiększenie świadomości dzieci, rodziców, nauczycieli na temat zagrożeń współczesno świata mających destrukcyjny wpływ na kondycję zdrowia psychicznego

      Promocja zdrowego trybu życia (sposobów na relaks, odpoczynek i poprawę nastoju) mających znaczenie dla zdrowia psychicznego człowieka

       

      Działania:

      • Zrealizowanie przez wychowawców podczas godzin wychowawczych prelekcji  poświęconych problemowi zdrowia psychicznego (do wykorzystania scenariusze lekcji: strona internetowa Instytutu Edukacji Pozytywnej),
      • Akcja „Aktywne czytanie” -  w klasach I-III i w oddziałach przedszkolnych wychowawcy klas czytają dzieciom bajki terapeutyczne; przykładowe bajki https://www.dbc.wroc.pl/Content/3913/szuflada_z_bajkami.pdf,
      • Przesłanie przez psychologa szkolnego e-maila (skierowanego do nauczycieli i rodziców) o treści edukacyjnej nawiązującej do problematyki „zdrowia psychicznego” itp.,
      • Przygotowanie plakatów przez uczniów klas I-VIII i dzieci z oddziałów przedszkolnych – techniką collage promujących tematykę zdrowia psychicznego: termin wykonania plakatu do 09 października 2020r. Plakaty mogą być wykonywane na różnych lekcjach zarówno pod kierunkiem wychowawcy klasy, jak i innego nauczyciela, materiały do wykonania we własnym zakresie, plakaty eksponujemy tylko i wyłącznie na drzwiach klasowych, zabrania się wieszania plakatów na ścianach w budynku szkoły,
      • Plakaty zostaną  zawieszone na drzwiach poszczególnych sal lekcyjnych i powstanie „Galeria prac klasowych”,
      • Filmy nt zdrowia psychicznego (źródło: zasoby internetowe),
      • Aktywne przerwy na świeżym powietrzu.

       

      Dyrektor szkoły:

      Hanna Ratańska  - Szot

      Pedagog szkolny:

      Joanna Stepaniuk

      GALERIA PLAKATÓW

    • 80. rocznica powołania Batalionów Chłopskich
     • 80. rocznica powołania Batalionów Chłopskich

      W dniach 7 – 8 października w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę powołania Batalionów Chłopskich. Organizatorami wydarzenia był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

      W uroczystości uczestniczyła delegacja uczniów z kl. 8  pod opieką pani Hanny Ratańskiej-Szot oraz pani Moniki Zimny.

      Okrągła rocznica stała się okazją do oddania hołdu i uczczenia pamięci żołnierzy z ruchu ludowego, który w czasie drugiej wojny światowej był jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Formacja była drugą, po Armii Krajowej siłą militarną w okupowanej Polsce – liczyła ok. 170 tys. członków, wyłącznie z terenów wiejskich.

      Główne obchody odbyły się w czwartek, 8 października, na warszawskim Czerniakowie przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet.

      W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele polskich władz i instytucji państwowych, w tym Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk i Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie rodzin żołnierzy Batalionów Chłopskich, a także kombatanci i mieszkańcy Warszawy.

      Podczas uroczystości głos zabrali: Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oraz Prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich płk Zbigniew Zaborowski. List od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odczytała Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

      Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości przypomniał wielkie zasługi Batalionów Chłopskich:

       To druga, po Armii Krajowej, największa siła zbrojna broniąca w czasie okupacji niemieckiej, ale także sowieckiej, polskich obywateli przed losem jaki najeźdźcy chcieli im zgotować. Po raz kolejny w historii polski włościanin okazał ogromne przywiązanie do świętego hasła wypisanego na sztandarach Insurekcji Kościuszkowskiej: Żywią i Bronią. Żywią w czasie pokoju, a bronią w czasie wojennym – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

      Natomiast Marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników uroczystości podkreśliła wagę polskiej wsi w pielęgnowaniu postaw patriotycznych:

       Szczególna postawa mieszkańców polskiej wsi często w historii broniła Polaków przed wykorzenieniem, oderwaniem od ojczystych tradycji. Wierność wartościom niejednokrotnie wymagała walki lub zorganizowanego oporu. Rolnicy wielokrotnie z odwagą i determinacją stawali do boju o wolność, nieustępliwie trwając przy wierze ojców, przy narodowej tożsamości – zaznaczyła Elżbieta Witek.

      Obchody zakończył Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów.

       

      Dzień wcześniej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli kwiaty przed pomnikiem „Ku chwale Batalionów Chłopskich”, a następnie na grobie gen. dyw. Franciszka Kamińskiego – komendanta głównego BCh, szefa I Oddziału Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej, działacza ruchu ludowego (kwatera: A 3 TUJE, rząd: 3, grób: 12).

      Dzięki takim uroczystościom przywracamy pamięć o polskiej wsi, jej bohaterach oraz zasługach w budowaniu wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

      --

      Bataliony Chłopskie (BCh) powstały w sierpniu 1940 r. (pierwotnie jako Straż Chłopska, „Chłostra”) na skutek sporów politycznych w łonie Związku Walki Zbrojnej. Stanowiła siły zbrojne Stronnictwa Ludowego, ale w jej składzie znaleźli się także członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej. Organem nadzorującym było Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego, którego reprezentantem był Józef Niećko, ale główną postacią Batalionów Chłopskich był w praktyce ich Komendant Główny przez cały okres, Franciszek Kamiński.

       

      W momencie największego rozwoju BCh liczyły ok. 170 tys. członków, wyłącznie z terenów wiejskich – Bataliony nie operowały w miastach. Szacuje się, że w trakcie otwartych walk, działań dywersyjnych i w wyniku aresztowań poległo ok. 7 tys. żołnierzy BCh. Do najgłośniejszych osiągnięć formacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami. Politycznie organizacja była najbliższa Armii Krajowej, zajmując stanowisko antykomunistyczne i antynacjonalistyczne. Mimo niechęci do pełnego scalenia z AK (choć formalnie zostało ono dokonane między 30 marca a 30 maja 1943 r.) wspólnie podejmowane akcje nie należały do rzadkości.

       

      https://www.kombatanci.gov.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/2267-uroczysto%C5%9Bci-upami%C4%99tniaj%C4%85ce-80-rocznic%C4%99-powo%C5%82ania-batalion%C3%B3w-ch%C5%82opskich.html 

       

       

       

     • Certyfikat z WYRÓŻNIENIEM - Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Podsumowanie dwuletniego projektu dedykowanego uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się

       

      Decyzją Rady Pedagogicznej we wrześniu 2018 r. SP 109 przystąpiła do dwuletniego projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty organizowanego przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

      Celem głównym projektu „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją” już od 10 lat jest zwiększenie szans edukacyjnych i życiowych uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania przez udzielanie im specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

      - popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów udzielania pomocy uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce i ich rodzicom,

      - określenie aktualnego stanu opieki nad uczniami z dysleksją rozwojową w szkołach województwa mazowieckiego,

      - promowanie modelu szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją rozwojową.

       

      Dnia 6 października z rąk Pani Zofii Komorowskiej metodyka pomocy psychologiczno-pedagogicznej i koordynatora projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, przedstawicielki szkoły Sylwia Łasek-Marmur i Dagmara Chojnacka odebrały Certyfikat z Wyróżnieniem za działania podjęte przez szkołę na rzecz uczniów z dysleksją.

       

      Zadania zrealizowane w SP 109 w latach 2018/2019 i 2019/2020:

      • Prowadzenie badań przesiewowych Skalą Ryzyka dysleksji prof. M. Bogdanowicz wśród wszystkich uczniów w oddziałach przedszkolnych i w klasach pierwszych.
      • Poszukiwanie funduszy w celu doposażenia sali terapeutycznej w specjalistyczny sprzęt  oraz meble w celu podnoszenia jakości pracy terapeutycznej z uczniami dyslektycznymi.
      • Prowadzenie  projektu WIE – Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych według  autorskiego projektu zaopiniowanego przez WCIES – Program profilaktyczno-stymulujący motorykę małą i dużą z elementami integracji sensorycznej SI w oddziałach przedszkolnych.

       

      RELACJA W WARSZTATÓW

       

      SENSORYCZNY TOR PRZESZKÓD - PODSUMOWANIE PROJEKTU WIE

       

      • Zorganizowanie IV i V edycji szkolnych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

       

      RELACJA Z OBCHODÓW EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

       

      • Przeprowadzenie III i IV edycji szkolnego konkursu Mistrz Ortografii – dedykowanego uczniom dyslektycznym.

       

      LAUREACI KONKURSU

       

      • Zorganizowanie warszawskiego konkursu plastycznego dla uczniów uczęszczających na terapię pedagogiczną lub terapię SI – „W Warszawskich Szkołach Leniwe są Tylko Ósemki”.

       

      PRACE KONKURSOWE LAUREATÓW

       

       

      • Monitorowanie i organizowanie szkoleń dla nauczycieli i rodziców uczniów z dysleksją.
      • Organizowanie szkolnych etapów będących eliminacjami do warszawskich konkursów oraz udział w międzyszkolnych konkursach na terenie WCIES:  

      ·         „Technika czytania bez zgadywania” dla klas II,

      ·         VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas III-IV

      ·         VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas V-VI

      ·         I Warszawski Konkurs Logopedyczny

      ·         konkurs recytatorki "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach"

       

      RELACJA Z KONKURSÓW

       

      Realizując założone działania SP 109 spełniła regulaminowe wymagania projektu i otrzymała Certyfikat z Wyróżnieniem, który przyznawany jest szkołom spełniającym warunki zawarte w Regulaminie oraz podejmujących spektakularne działania na rzecz uczniów z ryzykiem dysleksji i dysleksją rozwojową, których wyjątkowość ocenia Komisja składająca się z koordynatorów projektu oraz przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

       

       

       

      Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji podsumowującej realizację projektu przez ostanie 10 lat.

      https://www.wcies.edu.pl/media/system/pdf/spud/SPUZD%20-%20prezentacja.pdf

       

       

      Szkolne koordynatorki projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka – terapeuta SI, logopeda

       

       

       

       

       

    • 8 października 2020 r.- 80. rocznica utworzenia Batalionów Chłopskich
     • 8 października 2020 r.- 80. rocznica utworzenia Batalionów Chłopskich

      8 października 1940 r. Centralne Kierownictwo Konspiracyjnego Ruchu Ludowego "Roch" zaakceptowało propozycję przekształcenia działającej na wsi Straży Chłopskiej w organizację zbrojną o nazwie "Bataliony Chłopskie". Na cywilnego zwierzchnika BCh powołano Józefa Niećkę, zaś na Komendanta Głównego nowej formacji - por. Franciszka Kamińskiego. Dzień 8 października obchodzony jest przez b. żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz członkinie Ludowego Związku Kobiet jako święto Żołnierzy BCh.

      Październikowa decyzja kierownictwa Polskiego Ruchu Ludowego miała wielkie znaczenie nie tylko dla bieżącej walki z hitlerowskim najazdem, ale także społeczno-polityczne, wskazując, że polska wieś razem z całym narodem stanęła do walki o wolność i niepodległość Ojczyzny.

      Żołnierzy - ochotników do Batalionów dostarczały przedwojenne organizacje m.in. Związek Młodzieży Wiejskiej "Wici", Związek Młodzieży "Siew". Ale nie tylko - np. dowódca jednej z jednostek BCh w sandomierskiem, obecnie prezes ZG ZKRPiBWP, płk inż. Henryk Strzelecki, związany był ze Związkiem Przysposobienia Wojskowego "Strzelec".

      Bataliony Chłopskie należały do najszybciej rozwijającej się i najaktywniejszej organizacji zbrojnej lat okupacji. W końcowym okresie II wojny światowej liczyły około 160 tys. żołnierzy oraz 20 tys. ochotniczek w Ludowym Związku Kobiet. Stoczyły setki bitew i potyczek z wojskami niemieckimi, inspirując m.in. powstanie zamojskie, w obronie wysiedlonej i mordowanej ludności polskiej.

      Do najgłośniejszych osiągnięć organizacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów Gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami.

      To Bataliony Chłopskie udaremniły realizację niemieckich planów wysiedlenia i eksterminacji ludności polskiej na Zamojszczyźnie, które były częścią zbrodniczego Generalplan Ost. Bataliony Chłopskie podjęły wówczas walkę zbrojną z Niemcami, która przekształciła się w „Powstanie Zamojskie”.

       

      więcej informacji w zakładce >>> O SZKOLE >>PATRON 

      Z okazji jubileuszu pamiątkowa publikacja w wersji pdf przekazana szkole przez Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Płk. dr. Inż. Zbigniewa Zaborowskiego.

      Chłopska armia.pdf

    • AKCJA POMOCY dla małej Antosi
     • AKCJA POMOCY dla małej Antosi

      Od kilku miesięcy prowadzona jest  zbiórka pieniędzy na najdroższy lek świata, na terapię genową, której jedno podanie to kwota 9 500 000 zł. Kwota ta niestety przerasta możliwości rodziców Antosi. Lek Zolgensma natomiast zatrzymuje chorobę, która u Antosi postępuje bardzo szybko, zbyt szybko. W momencie podania leku, choroba zatrzymuje się i nie postępuje. Można  podać ten lek maksymalnie do 2 roku życia, ale to górna granica, drugim ograniczeniem jest  też maksymalna waga 17 kg. Nie można tej wagi przekroczyć.   Do tej pory udało się uzbierać  ok 3 mln. zł  ale... to wciąż mało i zbyt długo to trwa.

      Dlatego w naszej szkole SP 109-tej , ruszyła akcja zbierania  plastikowych  nakrętek, bo ważny jest każdy grosz dla  małej Tosi. Nakrętki można wrzucać do żółtego pojemnika umieszczonego przy głównym wejściu do budynku szkoły.

       

       W imieniu Antosi

      DZIĘKUJEMY

       koordynatorzy akcji :Dorota Walasek, ks. Łukasz

      oraz społeczność szkolna

    • Informacja o zbiórkach harcerskich
     • Informacja o zbiórkach harcerskich

      Czuj! Czuwaj!

      Czy jesteście gotowi na kolejne przygody na łonie natury? Czy szukacie przyjaciół, na których można polegać? Czy chcecie poznać harcerskie wartości? Jeśli tak – koniecznie odwiedźcie nas na naszych zbiórkach, które odbywają się w każdy:

      1. CZWARTEK w godzinach od 17:00 do 18:30 ZUCHY – 147 WGZ „Wędrujące Obłoczki”(klasy I-III)
      2. PIĄTEK w godzinach od  17:30 do 19:00  HARCERZE – 147 WDH „Błękitni” (klasy IV-VI)
      3. PIĄTEK w godzinach od 19:00 do 20:00 HARCERZE STARSI – 147 WDSH „Błękitni” (klasy VII – VIII) 
      4. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest:
      • oświadczenie COVID-19
      • dobry humor 

       

      Czekamy na Was!

      dh. Bartek, dh. Emilia