• żonkil
     • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

      19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.  

             W tym dniu nauczyciele klas I- III i IV- VIII wraz z uczniami i uczennicami SP 109. im Batalionów Chłopskich  będą uczestniczyć w  wyjątkowych premierach filmowych i literackich. Każda  grupa wiekowa będzie pracowała z  ofertą zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych/ będą to opowiadania, filmy i słuchowiska.

         Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

                                 Koordynator akcji edukacyjnej na terenie szkoły: Katarzyna Strzelczyk

           

       

     • Drzewko, kwiatek, torba ekologiczna - za elektroodpady

      Dobiegają końca nasze zmagania konkursowe w ramach projektu edukacyjnego "Dobre rady na elektroodpady".  Przed nami najważniejsza część konkursu czyli zbiórka elektro-śmieci.  Obędzie się ona 24 kwietnia (sobota) w godz. 10 - 15. Już teraz zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Dzięki uprzejmości naszych sponsorów, w zamian za oddany zużyty sprzęt będą mogli Państwo otrzymać drzewko, kwiatek, torbę ekologiczną, znajdzie się też coś dla najmłodszych. Będzie to wspaniała promocja naszej szkoły i dzielnicy. Przesyłam link do wydarzenia na portalu fb na który warto wejść i wyrazić zainteresowania naszym wydarzeniem: https://liblink.pl/P3LZPV9Jfc  

      Pozdrawiam i do zobaczenia

      Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

    • znicz
     • POŻEGNANIE - ŚP. ALICJA JANKOWSKA 4 II 1938 - 8 IV 2021

      "Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi,

      ale żyją w naszych sercach,

      tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami."

      (A. Dumas)

              

      Z wielkim smutkiem dzielimy się  wiadomością, która dotknęła naszą szkolną społeczność.  W dniu 10 kwietnia 2021 roku dotarła do naszej szkolnej społecznośćci smutna wiadomość - zmarła pani Alicja Jankowska,  nauczycielka języka polskiego, która w  latach 1974-1987 sprawowała  funkcję dyrektora  Szkoły Podstawowej nr 109.

      Pogrążeni w smutku

      Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy

      Szkoły Podstawowej nr 109

      Po mszy św., która odbyła się w kościele w Śródborowie, ciało śp. Alicji Jankowskiej zostało złożone w grobie znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Otwocku w sektorze XX rzędzie 13 na 17 miejscu.

      R.I.P.

    • Dzień otwarty!
     • Dzień otwarty!

      Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy na spotkania z nauczycielami i wychowawcami klas, które odbędą się w trybie zdalnym na platformie Teams w dniach:

      20 kwietnia 2021 r. - klasy "0"

      21 kwietnia 2021 r. - klasy I-IV

      22 kwietnia 2021 r. - klasy V-VIII

    • NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !
     • NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU. W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI !

      2 kwietnia obchodziliśmy dwa niezwykle ważne i potrzebne, międzynarodowe święta – Dzień Świadomości Autyzmu oraz Dzień Książki Dla Dzieci. I choć z pozoru wydają się one nie mieć ze sobą nic wspólnego, można je połączyć. Nie jest bowiem tajemnicą, że książki, podobnie jak podróże, pozwalają otworzyć umysł na wiedzę i nowe doświadczenia. A taki otwarty umysł przyda się, by zrozumieć, czym jest spektrum autyzmu i jak wspierać osoby, które się z nim zmagają.

      Tego dnia można było zrobić sobie zdjęcie w niebieskim ubraniu i dołączyć je do naszego szkolnego postu na (1) Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich | Facebook. Każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" (Light It Up Blue), której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks.

      Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami na temat autyzmu. https://view.genial.ly/.../interactive-content-rozumiem...

      Materiały pochodzą ze strony www.eduspecjalni.blogspot.com

       

       

      Szkolny Zespól Specjalistów

      oraz nauczycieli wspomagających 

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      Trudności w kontaktach z innymi ludźmi, zrozumieniu ich uczuć oraz odczytywaniu mimiki czy gestów; powtarzalne zachowania; przywiązanie do rutyny, a w związku z tym utrudniona adaptacja do zmian; opóźniony rozwój mowy; za bardzo lub za mało wrażliwe zmysły – z tym m.in. muszą mierzyć się osoby dotknięte zaburzeniem rozwoju, jakim jest spektrum autyzmu. Spektrum, bo zachowania oraz ich nasilenie jest inne u każdej osoby. I właśnie po to, by wiedza na temat autyzmu upowszechniała się w społeczeństwie, ONZ ustanowiło pierwsze z dzisiejszych świąt.

      Szacuje się, że w Europie autyzm diagnozowany jest u jednego dziecka na 100. 4 razy częściej zaś pojawia się u chłopców, niż u dziewczynek, choć w ostatnich latach badacze zaczęli sugerować, że ta dysproporcja nie jest realna. Odpowiadać ma za nią fakt, że autyzm u dziewczynek ma nieco inne objawy, dlatego w części przypadków może nie być diagnozowany. Tak czy inaczej, zdecydowanie nie jest to problem marginalny. Dlatego właśnie potrzebne są takie dni jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, by rósł poziom zrozumienia i akceptacji dla tego rodzaju zaburzeń. W tym celu organizowane są dziś wykłady i spotkania ze specjalistami, którzy swoją wiedzę przekazują dalej. W wielu miastach na świecie najważniejsze budynki są też podświetlane na niebiesko, by w ramach akcji „Light in up blue” okazać wsparcie osobom cierpiącym na spektrum autyzmu.

      Warto wspomnieć, że inicjatorką powstania dzisiejszego święta była Mozah bint Nasser Al Missned, jedna z trzech żon byłego emira Kataru, szejka Hamada ibn Chalifa as-Sani. Mozah znana jest ze swojej ambitnej działalności, przede wszystkim na rzecz kobiet, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz edukacji. Jest współzałożycielką i przewodniczącą Katarskiej Fundacji Edukacji, Nauki i Rozwoju Społecznego, przewodniczącą szpitala dla kobiet i dzieci Sidra Medical and Research Center, członkiem zarządu uczelni medycznej i jednostki badawczej Weill Cornell Medical College, inicjatorką Światowego Szczytu Innowacji na rzecz Zdrowia oraz rzeczniczką ONZ w zakresie celów zrównoważonego rozwoju. A jest to tylko wycinek działań, jakich Mozah się podejmowała i wciąż podejmuje.

       za swoją pracę otrzymała szereg nagród i wyróżnień na całym świecie. To m.in. chorwacki Wielki Krzyż Orderu Królowej Jeleny, malezyjski Honorowy Wielki Dowódca Orderu Obrońcy Królestwa, holenderski medal inauguracyjny króla Willema-Aleksandra, portugalski Krzyż Wielki Orderu Infante Henryka czy nagrodę George’a Busha za doskonałość w służbie publicznej (George Bush Award for Excellence in Public Service). Co ciekawe, na liście jest także polskie odznaczenie Kawaler Orderu Uśmiechu, które od 1968 roku jest przyznawane za działalność przynoszącą radość dzieciom.


      Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

      Jak rozwinąć pamięć i wyobraźnię swojego dziecka, poszerzyć jego wiedzę, nauczyć je logicznego myślenia i łączenia faktów? Oczywiście czytając mu książki, a później zachęcając by robiło to samodzielnie. Idealną do tego okazją jest  święto, które zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) już w 1967 roku.

      Co roku inny kraj, a dokładnie inna Krajowa Sekcja IBBY jest gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, a tym samym decyduje o temacie oraz zaprasza wybranego autora z danego kraju do napisania wiadomości do dzieci i znanego ilustratora do zaprojektowania plakatu. Polska była takim gospodarzem w 1979 roku, a w roku 2021 są to Stany Zjednoczone, które na tegoroczny temat wybrały „Muzykę słów”.

      Jak można uczcić to święto? Dobrym sposobem będzie oczywiście spędzenie wieczoru ze swoją pociechą, wspólnie czytając książki. Warto jednak sprawdzić też wydarzenia organizowane przez okoliczne szkoły, domy kultury, biblioteki czy księgarnie, które często z tej okazji organizują różnego rodzaju wystawy, warsztaty, spotkania autorskie i konkursy.  W tym roku oczywiście były to wydarzenia online, ale oznacza to też, że dostęp do nich będzie prostszy, a na pewno bardziej wygodny.

      Za tym świętem kryje się jeszcze jedno, które było zresztą powodem dla ustanowienia Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci właśnie 2 kwietnia. To rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena (ur. 2 kwietnia 1805 r.), autora takich baśni jak „Calineczka”, „Mała Syrenka”, „Królowa Śniegu”, „Nowe szaty króla”, „Brzydkie kaczątko” czy „Dziewczynka z zapałkami”.

      Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

       

      Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). 

      Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.

      Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

      Geneza plakatu: komentarz Rogera Mello

      Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata.  

      IBBY – ze swoim oddaniem prawom dzieci, ich prawom czytelniczym i prawom do dobrej literatury – zawsze będzie w moim sercu i duszy symbolem harmonijnej polifonii. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci IBBY to wyjątkowy i znaczący moment każdego roku na świętowanie tego chóru dzieci na całym świecie. Dzieci są różnorodne, poetyckie i filozoficzne; po prostu posłuchaj ich poezji, po prostu posłuchaj rytmu. Słowami Margarity: bicie serca, kopyt i skrzydeł. Próbowałem narysować ten bezgraniczny dźwięk. Muzyka, słowa, obrazy – bez granic. Jak dusza IBBY!

       

      „Muzyka słów”: komentarz Margarity Engle 

      Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

      MUZYKA SŁÓW 

      Napisana przez Margaritę Engle 

      Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych

       

      Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

      Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

       

      Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

      to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

      szum wodospadów,

      rzeki, co płyną przed siebie,

      motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

       

      Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

      serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

      opowieści – te nowe, historie leciwe,

      fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

       

      Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

      czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

      opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

      A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

      pokój, przyjaźń, nadzieja

      – zwycięstwo radości.

       

      Oryginalna wiadomość do pobrania  Plakat do pobrania  Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska – Danek

      Źródło: 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci : IBBY – Polska Sekcja

    • DLA ÓSMOKLASISTÓW
     • DLA ÓSMOKLASISTÓW

             Harmonogram działań UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ w ramach elektronicznej rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez m.st. Warszawę.
              Podgląd oferty edukacyjnej od  28 kwietnia od godz. 10.00. Publikacja  oferty  edukacyjnej  szkół  w  elektronicznym  systemie  rekrutacji pod adresem: https://warszawa.edu.com.pl 

       

      czytaj więcej >>>Rekrutacja 2021/2022

     • Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)

      We wrześniu 2019 roku nasza placówka została podłączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to rządowy program bezpłatnego dostępu do Internetu dla szkół.

       

      OSE to dedykowana sieć łączącą wszystkie szkoły w Polsce, która ma zadanie zapewnić dostęp do szybkiego Internetu, usług i treści edukacyjnych oraz bezpieczeństwo sieci. 

      Operator OSE zapewnia szkołom usługę dostępu do szerokopasmowego Internetu o symetrycznej przepustowości 100 Mb/s, usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego obejmujące ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, monitorowanie zagrożeń i bezpieczeństwa sieciowego, w tym wsparcie szkół w podejmowaniu działań zabezpieczających uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, oraz usługi ułatwiające użytkownikom OSE dostęp do technologii cyfrowych. Usługi te są świadczone nieodpłatnie.

      Więcej informacji na www.ose.gov.pl

      Program Szkolny Klub Sportowy to działanie systemowe skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Stanowi także motywację do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym.

    • krokusy
     • Witamy wiosnę!

      Początek astronomicznej wiosny w tym roku przypadł dokładnie w sobotę 20 marca o godz. 10:37, tak więc w niedzielę 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna.

      Tradycyjnie, dzień ten wiąże się m.in. ze zwyczajem topienia marzanny, a dla uczniów  to "dzień wagarowicza".  

      W tym roku uczcimy Pierwszy Dzień Wiosny  inaczej. Nie namawiamy Was drodzy uczniowie do wagarowania z domu od nauki online, ale zapraszamy do wspólnej zabawy przed kamerami podczas  waszych czwartkowych lekcji (25.03.).

      Niech wasze ubranie tego dnia będzie zabawne lub w wiosennych kolorach.

      Możecie zadbać o wiosenne dekoracje biurka i otoczenia przed komputerem.

       Włączając na lekcji kamerę pokażcie na lekcjach nauczycielom i  uczniom  w jaki sposób świętujecie rozpoczęcie wiosny.

      Pomyślcie też o ekologii  i trosce o naszą planetę. Dbajcie  np.  o segregację śmieci, oszczędzanie wody. Pamiętajcie  o tym aby wyłączyć  np. ładowarkę telefonu  z kontaktu,  gdy już z niej  nie korzystacie. Te małe rzeczy tworzą świat lepszym.

       

      Pozdrawiamy

      Samorząd Uczniowski

    • egzamin kl.8
     • 17.03-19.03 Próbny egzamin klas ósmych

      Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych (test diagnostyczny CKE w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty)

      W dniach od 17.03 do 19.03.2021 na terenie szkoły odbywać się będą próbne egzaminy klas ósmych

      (17 marca - język polski, 18 marca - matematyka, 19 marca - język obcy nowożytny).

      Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00.

      Język polski 120 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 180 min), matematyka 100 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony  do 150 min), język obcy nowożytny 95 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 140 min). Dostosowanie dotyczące zapisywania przez ucznia odpowiedzi do zadań na komputerze będzie uwzględnione - uczniowie posiadający takie dostosowanie ( egzamin z języka polskiego oraz języka angielskiego) będą zapisywać odpowiedzi przy komputerze.

      Obowiązuje strój galowy. Proszę, aby każdy uczeń miał legitymację. Przypominam, iż uczniowie powinni  mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy piszący powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – uczniowie wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.  Nie można na egzamin wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.

       

      W dniach egzaminu uczniowie klas ósmych nie mają innych zajęć dydaktycznych (zajęcia zostaną odwołane).


      Uczniowie mogą przychodzić do szkoły od godz. 8.30. Proszę, aby do godz. 8.55 wszyscy byli obecni.

      8a – wejście przez szatnię,                                                                                                               

      8b – główne wejście,                                                                                                                   

      8c-  wejście od gabinetu pani intendent,

      8d – wejście w module.

      Przypominam o zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. założenie maseczki, zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Czekający na wejście do szkoły albo do sali klasowej zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).

      Przy każdym z wejść do szkoły będzie sprawdzana temperatura ciała ucznia. Tylko zdrowy uczeń może przyjść do szkoły i przystąpić do próbnego egzaminu.

      Po skończonym egzaminie próbnym każdy uczeń powinien udać się do domu, niedopuszczalne jest tworzenie się grup zdających przed szkołą.

      Uczeń przy wejściu do szkoły otrzyma informację, w której sali pisze próbny egzamin i pod tę salę przemieszcza się.                                                                                                                                                   

       Próbne egzaminy będą przeprowadzane w salach: M 201, M 202, M 203, 215, 216, 217, 217a, 218, 219,  222, 211, 201, 123.   

                                                                                                                                                         

      Przyniesione rzeczy (kurtki, czapki, szaliki) uczniowie mogą pozostawić i przywiesić w ustawionych przed każdą salą wieszakach, nie obowiązuje zmiana obuwia.

       

      Urszula Plust

      Wicedyrektor Szkoły

       

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 40800
 • Galeria zdjęć

   brak danych