• serduszka
     • TYDZIEŃ WALENTYNKOWY - akcja Samorządu Uczniowskiego - on-line

       Samorząd Uczniowski zaprasza na "TYDZIEŃ WALENTYNKOWY"! Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnej aktywności w trakcie najbliższego tygodnia.

      WTOREK (16.02): zmieniamy swoje awatary na Teams np. na obrazek z serduszkiem. Obrazki powinny być związane z Walentynkami.

      ŚRODA (17.02): każdy wysyła losowej osobie w Teams jakieś miłe słowa. Zależy nam, aby nie były to tylko osoby z klasy i osoby Wam dobrze znane.

      CZWARTEK (18.02): uczniowie i nauczyciele podczas lekcji ubierają się na czerwono lub w strój z motywem serca. W miarę możliwości włączamy kamerkę na wszystkich lekcjach online.

      PIĄTEK (19.02): Samorząd Uczniowski ogłosi w Librusie wyniki konkursu na najpiękniejszy wiersz walentynkowy przygotowany w ciągu tego tygodnia przez każdą klasę. Najładniejsze wiersze zostaną również opublikowane na stronie internetowej szkoły wraz z listą laureatów.

      Uwaga! Wszystkie wiersze, wychowawcy klas lub przewodniczący klas, przesyłają do czwartku (18.02) poprzez Teams do przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Poli Maciejewskiej.

      opiekunowie Samorządu Uczniowskiego 

      Marta Biedrzycka, Agata Cygan

       

      PONIEDZIAŁEK (15.02): wieczorek walentynkowy - o godzinie 17.30, zorganizowany w ramach wspólnego spotkania na Teams. Na Wieczorek walentynkowy uczniowie przygotują kartki walentynkowe, wiersze lub cytaty, związane ze świętem i włączą się do wspólnej zabawy.

    • Wielkie dzięki !!!
     • Wielkie dzięki !!!

      Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, biorącym udział w tym nietypowym 29. Finale WOŚP, bardzo dziękujemy!!!
      Każda złotówka, którą zebraliście, pomaga nie tylko realizować główny cel finału (pomoc laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy), ale i wspierać Polaków w ich codziennej walce z COVID-19. 
      Zebrana wczoraj kwota to ponad 47.000 zł - jesteście wielcy!!!
       

      Bardzo dziękujemy, serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia!

      Sztab WOŚP przy SP 109

    • AKCJA "Tusz do paki"
     • AKCJA "Tusz do paki"

      Miło nam poinformować, że nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

      W naszej placówce zostały umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek komputerowych do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców.

      Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek-tzw. kartridży.  Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów.

      Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla bezdomnych zwierząt. 

      Ucząc się w domu ciągle możemy pomagać zwierzakom. Wystarczy, że pustego tuszu nie wyrzucisz do kosza. Po powrocie do szkoły pamiętaj wrzucić tusz do paki, bo w schronisku ciągle pomocy potrzebują zwierzaki. "

      Jestem EKO SP109 

      ks. Łukasz Sikorski

       

    • Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych
     • Organizacja przebiegu próbnego egzaminu klas ósmych

      W dniach od 02.02 do 04.02.2021 na terenie szkoły odbywać się będą próbne egzaminy klas ósmych (2 lutego - język polski, 3 lutego - matematyka, 4 lutego - język obcy nowożytny).

      Egzaminy będą rozpoczynać się o godzinie 9.00. Język polski 120 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 180 min), matematyka 100 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony  do 150 min), język obcy nowożytny 95 min (dla uczniów z  dostosowaniami czas wydłużony do 140 min).

      Obowiązuje strój galowy. Proszę, aby każdy uczeń miał legitymację. Przypominam, iż uczniowie powinni  mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie próbnym z matematyki każdy piszący powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – uczniowie wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.  Nie można na próbny egzamin ósmoklasisty wnosić urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.

      W dniach egzaminu uczniowie klas ósmych nie mają innych zajęć dydaktycznych (zajęcia zostaną odwołane).

      Uczniowie mogą przychodzić do szkoły od godz. 8.30. Proszę, aby do godz. 8.55 wszyscy byli obecni.

      8a – wejście przez szatnię,                                                                                                                  

      8b – główne wejście,                                                                                                                   

      8c-  wejście od gabinetu pani intendent,

      8d – wejście w module.

       

      Przypominam o zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. założenie maseczki, zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Czekający na wejście do szkoły albo do sali klasowej zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).

      Tylko zdrowy uczeń może przyjść do szkoły i przystąpić do próbnego egzaminu.

      Po skończonym egzaminie próbnym każdy uczeń powinien udać się do domu, niedopuszczalne jest tworzenie się grup zdających przed szkołą.

      Przy każdym z wejść do szkoły będzie sprawdzana temperatura ciała ucznia.

      Uczeń przy wejściu do szkoły otrzyma informację, w której sali pisze próbny egzamin i pod tę salę przemieszcza się.

      Próbne egzaminy będą przeprowadzane w salach: M 201, M 202, M 203, 218, 219, 217a, 222, 123. Przyniesione rzeczy (kurtki, czapki, szaliki) uczniowie mogą pozostawić i przywiesić  w ustawionych przed każdą salą wieszakach, nie obowiązuje zmiana obuwia.

      Urszula Plust
      Wicedyrektor Szkoły
      
    • Podsumowanie projektu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych - WIE
     • Podsumowanie projektu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych - WIE

      "Słyszę, czuję, tworzę" - program arteterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki

      W ramach XV edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych SP 109 otrzymała dofinansowanie  na realizację projektu dotyczącego działań na rzecz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

      W ramach projektu został zrealizowany program atreterapeutyczny z elementami muzykoterapii i sensoplastyki "Słyszę, czuję, tworzę", który zakładał osiągnięcie mierzalnych i niemierzalnych efektów poprzez pobudzenie wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku w połączeniu z prostym muzykowaniem.

      Cele główne programu, to:

      • rozładowanie napięć i nagromadzonych negatywnych emocji,
      • rozwój emocjonalny, wspieranie stabilizacji emocjonalnej,
      • rozwój społeczny, integrowanie grupy, kształtowanie umiejętności pracy w parach i w grupie,
      • poznawanie siebie i świata, wychodzenie ze schematów,
      • twórcza ekspresja, poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych,
      • rozwijanie motoryki dużej i małej, usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej,
      • umuzykalnianie, doskonalenie umiejętności naśladowania określonych rytmów;

       

       

       

      W ramach projektu został zaplanowany cykl zajęć o charakterze arteterapeutycznym:

      • warsztaty z elementami sensoplastyki - bazujące na  twórczych działaniach z wykorzystaniem metody Integracji sensorycznej, wspierające motorykę dużą i małą, koordynację wzrokowo-ruchową, mające na celu stworzenie dzieciom takiej przestrzeni i mozliwości, by mogły wspolnie wyrażać siebie w procesie tworzenia dzieł plastycznych;
      • warsztaty z elementami muzykoterapii - opierajace się na prostym muzykowaniu z wykorzystaniem instrumentu Bum bum rurki, rozwijające ekspresję muzyczną, poczucie rytmu, wrażliwość oraz pamięć słuchową, koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, pobudzające wyobraźnię i kreatywność dzieci;
      • kreatywne warsztaty ze specjalistą - animatorem ceramiki, które niestety nie doszły do skutku w zaplanowanym terminie ze względu na zaistniałą sytuację związaną z Covid19 i zamknięciem placówek szkolnych;

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI:

       

      GALERIA ZDJĘĆ:

       

      Praca grupowa - AKWARIUM - z wykorzystaniem techniki frottage, kredek o różnych kształtach oraz farb strukturalnych, stemplowania słomką, oraz przyklejania trójwymiarowych elementów

       

      Praca grupowa - DOMKI W LESIE - wykorzystanie różnych faktur i grubości materiałów plastycznych, stemplowanie paluszkami z użyciem pasty do zębów

       

      Praca grupowa - GWIADKA Z NIEBA - wykorzystanie gwiazdek w formie zdrapek, dekorowanie za pomocą drewnianych patyczków

       

      Praca grupowa - BAŚNIOWY DOMEK - z wykorzystaniem kartoników - zdrapek dzieci tworzyły kolorowe domki zdrapując farbę drewnianym patyczkiem

       

      Indywidualne zabawy w pudełku sensorycznym - POSZUKIWACZ SKARBÓW - z użyciem elementów metody integracji sensorycznej, dzieci miały okazję za pomocą zmysłu dotyku doświadczac różnorodnych faktur

       

      WARSZTATY Z ELEMENTAMI MUZYKOTERAPII BUM BUM RURKI:

      Uczniowie z wielkim zapałem i skupieniem uczestniczyli w warsztatach Bum bum rurki, na których uczyli się grać na tym niecodziennym instrumencie. Bawili się tymi kolorowymi tubami, układali z nich gamę, uderzali nimi o siebie, bądź o dłoń lub dowolny przedmiot, wytwarzając w ten sposób różne dźwięki, naśladując rytmiczne sekwencje, uczyli się grać proste melodie.

      Wspólnie nauczyliśmy się grać gamę C-dur oraz kilka utworów m.in.:

      • "Biedroneczka",
      • "Dwa malutkie misie",
      • "Kosi, kosi łapci",
      • "Pojedziemy na łów",
      • "Pszczółka śpi w ogrodzie",
      • "Siała baba mak",
      • "Tańczymy labada",
      • "Te opolskie dziouchy",
      • "Wlazł kotek na płotek";

       

      GALERIA ZDJĘĆ:

       

      WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY "PALCEM MALOWANE":

      Dodatkowo, jako zwieńczenie projektu został zorganizowany i przeprowadzony I warszawski konkurs plastyczny "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

      Konkurs dedykowany był uczniom uczestniczącym w zajęciach specjalistycznych: terapii ręki, integracji sensorycznej, terapii pedagogicznej lub logopedycznej.

      Celem konkursu było:

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz ćwiczenie precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka poprzez malowanie palcami,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • możliwość doświadczenia i utrwalania określonych wrażeń dotykowych,
      • rozładowanie emocji, napięcia poprzez techniki arteterapeutyczne,
      • rozwijanie koncentracji uwagi poprzez skupienie się na zadaniu,
      • nabywanie nowych doświadczeń,
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka.

      Wyłaniając zwycięzców Jury brało pod uwagę:

      • oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do tematu,
      • samodzielność oraz jakość wykonanej pracy.

      Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele pięknych prac spośród których Jury wybrało 18, które zostały nagrodzone w postaci dyplomów oraz nagród rzeczowych. Na stronie szkoły powstała internetowa galeria prac laureatów i osób wyróżnionych w konkursie.

       

      GALERIA ZDJĘĆ:

       

      Nagrodzone prace uczniów klas pierwszych

       

      Nagrodzone prace uczniów klas drugich

       

      Nagrodzone prace uczniów klas trzecich

       

       

      Projekt realizowały:

      logopeda i terapeuta SI - Dagmara Chojnacka

      terapeuta pedagogiczny - Sylwia Łasek-Marmur

    • SZKOLNE MISTRZOSTWA TABLICZKI MNOŻENIA
     • SZKOLNE MISTRZOSTWA TABLICZKI MNOŻENIA

      W dniach 16 - 18.12.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Tabliczki Mnożenia. W rozgrywkach drużynowych oraz indywidualnych rywalizowali uczniowie klas 4-8.  Zadaniem każdego ucznia było     w czasie 3 minut wykonać jak najwięcej przykładów z tabliczki mnożenia.

      WYNIKI KONKURSU INDYWIDUALNEGO:

      KLASY 4 - 6:

      I miejsce -  Małgorzata Chmielewska 6c - 81 pkt.

      II miejsce - Aleksander Szczodrak - 5a -  79 pkt.

      III miejsce - Albert Mechecki  6a oraz Marek Borkowski 6d - po 74 pkt.

      KLASY 7-8:

      I miejsce - Anna Hoffman 7a - 108 punktów

      II miejsce - Ignacy Waszkiewicz 7c oraz Jan Ludzia 8b - po 96 pkt.

      III miejsce - Amelia Kempińska 8a oraz Emilia Krzyżanowska 8d - po 90 pkt.

      WYNIKI KONKURSU DRUŻYNOWEGO:

      Klasy ósme:

      I miejsce -8a - 959 pkt.  II miejsce -8b - 917 pkt.  III miejsce -8d - 854 pkt.  IV miejsce- 8c - 823 pkt.

      Klasy siódme:

      I miejsce -   7c - 935 pkt. II miejsce 7a - 824 pkt. III miejsce - 7b - 778 pkt.  IV miejsce - 7d - 676 pkt. 

      Klasy szóste:

      I miejsce -     6c - 720 pkt. II miejsce -    6d - 631 pkt. III miejsce -   6a - 537 pkt.  IV miejsce -   6b - 417 pkt.

      Klasy piąte:

      I miejsce -   5a - 544 pkt. II miejsce -  5c - 542 pkt. III miejsce - 5b - 401 pkt.

      Klasy czwarte:

      I miejsce -  4b -   367 pkt. II miejsce - 4a -   361 pkt. III miejsce - 4c -  350 pkt. IV miejsce - 4d - 341 pkt.

     • 21-22 STYCZNIA świętują babcie i dziadkowie

      DZIEŃ BABCI, święto obchodzone w Polsce od 1964 roku. Dzień Babci jest świętem, podczas którego wnuki składają życzenia swoim babciom - najlepszy sposób to kartki na Dzień Babci! To taki szczególny dzień w roku, kiedy można wyrazić im wdzięczność za trud i oddanie.

      Jest wiele powodów do podziękowań, począwszy od troski i opieki nad wnukami, przez dobre słowo i miłość do bliskich, wpajanie zasad moralnych, kształtowanie wiary, przekazywanie tradycji rodzinnych, dawanie przykładu obowiązkowości i pracowitości, naukę miłości do Ojczyzny, aż po bardziej przyziemne powody jak obdarowywanie słodyczami i prezentami oraz przygotowywanie ulubionych dań. W Dzień Babci na całym świecie wysyłane są babciom laurki i kartki. Organizowane są występy i akademie w szkołach oraz przedszkolach, na które zapraszane są babcie.

      Dzień Babci w zależności od części świata obchodzony jest w różnych datach: 21 stycznia – Polska, Bułgaria 26 stycznia – Hiszpania 11 lutego – Wielka Brytania Pierwsza niedziela marca – Francja 26 lipca – Brazylia 2 października – Włochy 15 października – nieoficjalne święto w Rosji.

      W niektórych państwach święto babć jest połączone z Dniem Dziadka.

       DZIEŃ DZIADKA to  święto obchodzone w Polsce od lat 80. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków, który wypada we wrześniu w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

      W Japonii nie ma święta Dnia Babci ani Dnia Dziadka, obchodzi się tam Dzień Szacunku dla Wieku. W Japonii starsi ludzie uważani są za bardzo przydatnych i wyjątkowo często dożywają 100 lat.

    • Odbiór nagród zdobytych w I warszawskim konkursie plastycznym "PALCEM MALOWANE"
     • Odbiór nagród zdobytych w I warszawskim konkursie plastycznym "PALCEM MALOWANE"

      Z przyjemnością informujemy, że od poniedziałku 25 stycznia w sekretariacie szkoły laureaci oraz osoby wyróżnione mogą odbierać nagrody i dyplomy zdobyte w I warszawskim konkursie plastycznym „Palcem malowane”.

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

      Poniżej przypominamy listę zwycięzców:

       

      ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      WYRÓŻNIENIE:

      Jeremi Krajanowski, SP NR172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE 1

      Krzysztof Chaja , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA

       

      MIEJSCE 2

      Kamil Łapacz , SP NR 128, terapeuta AGNIESZKA BIAŁKOWSKA

      ALICJA MIŚKIEWICZ , SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 3

      Helena Korolczuk, SP NR 139, terapeuta  EWELINA NIEDZIELSKA

      Milena Woźniak , SP NR 143, terapeuta BOŻENA ADAMCZYK

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Jan Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE 1

      Zofia Dopadko , SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      MIEJSCE 2

      Krzysztof Gajewski, SP NR 124, terapeuta BARBARA FRELEK

       

      MIEJSCE 3

      Franciszek Siedlarz , SP NR 124, terapeuta MAŁGORZATA ZAMBRZYCKA CHODNICKA

       

      WYRÓŻNIENIE

      Wojciech  Michalec, SP NR 109, terapeuta DAGMARA CHOJNACKA

      Zofia Hałasiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Marcin Skomra, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE 1          

      Anna Wyszkowska ,  SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 2

      Aleksander Żółtek ,  SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      MIEJSCE 3

      Karol Byś ,  SP NR 150, terapeuta AGNIESZKA TARAPATA

       

      WYRÓŻNIENIE:

      Daryna Martyniuk, SP NR 109 , terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR    

      Urszula Pałczyńska, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR     

       

      Dziękujemy za udział w konkursie

      Organizatorki: Dagmara Chojnacka i Sylwia Łasek-Marmur

       

    • Odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"
     • Odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"

      Zapraszamy wszystkich laureatów i osoby wyróżnione po odbiór nagród zdobytych w II warszawskim konkursie plastycznym „W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI”.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku w kolejnej edycji konkursu.

      Nagrody i dyplomy można odbierać od poniedziałku 25 stycznia w sekretariacie szkoły.

       

      Poniżej przypominamy listę zwycięzców:

       

      KLASY PIERWSZE

      MIEJSCE 1

      Jakub Jędrzejewski, SP NR 172, terapeuta BARBARA ŻBIKOWSKA

       

      MIEJSCE 2

      Brayan Kaszyński, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

      MIEJSCE 3

      Bartosz Skubida, SP NR 307, terapeuta  KATARZYNA GOLEC

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Mateusz Krukowski, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

       

      KLASY DRUGIE

      MIEJSCE 1

      Amelia Stein, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

      MIEJSCE 2

      Sandra Bazylczuk, SP NR 307, terapeuta KATARZYNA GOLEC

       

      MIEJSCE 3

      Kacper Krawczyk, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Kalina Sobczak, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Tomasz Szczepaniak, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA

      Tomasz Skowyrski, SP NR 172, terapeuta MONIKA SKOŁOŻYŃSKA

      Lew Cichocki, SP NR 222, terapeuta MONIKA ŚCIUBA

       

       

      KLASY TRZECIE

      MIEJSCE 1

      NU YENNHI TON, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

      PHAM YEN NHI, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      MIEJSCE 2

      Małgorzata Sitkiewicz, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

      Emilia Zawistowska, SP NR 25, terapeuta AGNIESZKA ZABŁOCKA JURKA

       

      MIEJSCE 3

      Weronika Lepianka, SP NR 109, terapeuta SYLWIA ŁASEK-MARMUR      

       

      WYRÓŻNIENIE 

      Szymon Gulina, SP NR 172, terapeuta KATARZYNA KORCZYŃSKA

      Anna Wyszkowska, SP NR 139, terapeuta EWELINA NIEDZIELSKA

       

       

      Dziękujemy za udział w konkursie

      Organizatorki: Sylwia-Łasek Marmur i Dagmara Chojnacka

       

       

    • "JESTEM EKO - SP109" zachęca do pomocy w mroźny zimowy czas
     • "JESTEM EKO - SP109" zachęca do pomocy w mroźny zimowy czas

      Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić dobrze?

                  Na pewno wielu z Was zastanawia się, czy trzeba dokarmiać ptaki w zimie? W poniższym tekście odpowiemy sobie na to pytanie oraz wiele innych:, kiedy rozpocząć dokarmianie, jak prawidłowo pielęgnować karmnik, czym karmić ptaki, czego unikać.

      Czy dokarmianie ptaków jest potrzebne?

                  Czas zima to trudny czas dla ptaków. Wiele raz trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania pożywienia na mrozie pochłaniają cenną energię. W świecie pokrytym śniegiem często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy oraz wiele innych gatunków ptaków, także w okolicach nasz szkoły.. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów, bez naszej pomocy. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

                  Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, ogrodów gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowych smakołyków". Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

       

      Karmnik – ptasia stołówka

                  Warto umieścić karmnik dla ptaków w przy domowym ogródku. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem - musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo.

      Pamiętajcie, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie, aby nie spadł, gdy przyjdzie silny wiatr.

      Czym warto karmić ptaki?

                  Zapamiętaj, że do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nieprzetworzonych przez człowieka! Mogą to być kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu gatunków ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule.

      Czym nie można karmić ptaków?

                  Nasi mali przyjaciel są często dokarmiani w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

                  Ptaków nie wolno karmić produktami, które zawierają sól – tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty np.: spleśniałe pieczywo. Nie wolno dawać ptakom nieugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!

       

      Pochwal się jak Ty pomagasz ptakom przetrwać zimę !

      Napisz do NAS ! Prześlij fotografię! 

       Ks. Łukasz Sikorski

      opiekun szkolnego zespołu 

       Jestem EKO - SP109 | Facebook

       

     • „Magiczna moc życzeń”


       

           Nasza szkoła w tym roku przystąpiła do projektu, który miał na celu wykonanie własnoręcznie kartek bożonarodzeniowych przez dzieci, wspólne zredagowanie krótkich życzeń, a następnie rozesłanie ich po całej Polsce do innych szkół, a także do naszych szkół podstawowych w dzielnicy Wawer. I to właśnie nam się to udało.

       

      Oto lista szkół do których wysłaliśmy życzenia

      1. Anna Czernel

      Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej Ul. Szkolna 25

      2. Weronika Rusak

      Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Promar ul. Bohaterów 12, 35-112 Rzeszów Dopisek: Górna Świetlica

      3. Boska Oleksandra

      Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 sp nr 202 ul Jugosłowiańska 2
      92-720 Łódź
      Aleksandra Boratynska

      4. Barbara Danisz

      Sp 23,
      43-100 Tychy
      Ul. Jedności 51
      Dopisek: Świetlica szkolna

      5. Magdalena Hałaszuk

      Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny Kossak-Szczuckiej 24,
      40-578 Katowice

      6. Agata Skurska

      SP nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, ul. Ks.bp T. Wilczyńskiego 62,
      24 - 200 Bełżyce


      7. Agnieszka Falkowska (nowy uczestnik)

      Zespół Szkolno - Przedszkolny w Paniówkach ul Zwycięstwa 44

      44-177 Paniówki
      świetlica A Falkowska Agnieszka

      8. Jolanta Jaroni-Tutka

      Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego ul. St. Żeromskiego 4,
      37-500 Jarosław

      9. Aneta Świlak
      Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Władysława Reymonta 5
      46-100 Namysłów
      woj. opolskie

      Aneta Świlak

      10.Anna Ratajska

      Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Armii Krajowej Nr 1 w Sopocie, ul. Armii Krajowej 50/54
      81-740 Sopot.

      11. Riki Kus

      Zespól Placówek Oświatowych w Strawczynie, ul Żeromskiego 9,
      26-067 Strawczyn
      woj. świętokrzyskie

      świetlica Justyna Kusińska

      12. Dorota Sielska

      Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie ul. 11 Listopada 90
      21-200 Parczew

       

      16. Ewelina Blatkiewicz-Łabińska

      Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Zjednoczonej Europy. Ul. Borelowskiego 12
      37-700 Przemyśl
      świetlica: Ewelina, Monika, Kasia

      19. Ewa Flor

      Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów ul. Krężnicka 156
      20-518 Lublin
      świetlica: Ewa Flor

      20. Michalina Milewska

      Szkoła Podstawowa nr 360 w Warszawie, ul. Dzieci Warszawy 42A
      02-495 Warszawa
      nauczyciel - Michalina Milewska

      21. Aneta Tokarczyk

      Szkoła Podstawowa nr. 1 im Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie. 34-600 Limanowa,
      Siekierczyna 31
      z dopiskiem Aneta Tokarczyk świetlica szkolna

       

      22. Szkoła Podstawowa nr 218 im. Michała Kajki

                  ul. Michała Kajki 80/82

       

      23. Szkoła Podstawowa nr 128 im. Józefa Niećki

                  ul. Kadetów 15

       

      24. Szkoła Podstawowa

             nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta

             ul. M. Pożaryskiego 2

       

      25. Szkoła Podstawowa

            nr 86 im. Bronisława Czecha

             ul. Koryncka 33

       

      26. Szkoła Podstawowa nr 204

            im. Pułku Ułanów Wołyńskich

            ul. Bajkowa 17/21

       

      Bardzo dziękuję uczniom Szkoły Podstaowej nr 109 w Warszawie, moim nauczycielom i koordynatorom konkursu: Pani Małgorzacie Sprycha, Pani Alicji Kowalczyk, Pani Katarzynie Sadowskiej, Pani Monice Żurawskiej, Panu Pawłowi Gawędzie.

      Kierownik świetlicy – Monika Zimny

    • Wyniki konkursu z j. angielskiego- Leon dla kl. 1-3, sesji jesień/zima 2020.
     • Wyniki konkursu z j. angielskiego- Leon dla kl. 1-3, sesji jesień/zima 2020.

      Wyniki JĘZYK ANGIELSKI konkurs LEON sesja jesień/zima – 2020 Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich Warszawa Nauczyciel prowadzący: Agata Cygan

      Klasa I  Julia Jankowska 52% miejsce 25, Barbara Smorągiewicz 46% miejsce 28, Ryszard Mackiewicz 40% miejsce 31, Leonard Jagie 16% miejsce 43

      Klasa II  Franciszek Gajewski 72% miejsce 17,  Małgorzata Kiliszek 52% miejsce 29,  Anna Wróbel 41% miejsce 35,

      Klasa III Anna Sajdych 65% miejsce 21, Dominik Puncewicz 58% miejsce 25 ,Anna Dudzińska 54% miejsce 27, Amelia Radecka 54% miejsce 27, Wojtek Tycz 53% miejsce 28, Wiktoria Kępińska 49% miejsce 30, Natalia Bochenek 44% miejsce 33, Ola Śliwińska 42% miejsce 34, Oliwia Duszyńska 39% miejsce 36, Daryna Martyniuk 39% miejsce 36.

      Przyznawane są miejsca Ex aequo. Gratulujemy sukcesów i zapraszamy do wspólnej realizacji kolejnych konkursów.                                    www.leon-konkursy.pl

      Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "LEON"  powstał w 2013 roku. Początkowo był to konkurs językowy, jednak szybko okazało się, że uczniowie chętnie wzięliby udział w konkursach z innych przedmiotów. Tak zrodził się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy "Leon", który ma na celu nie tylko sprawdzenie posiadanych umiejętności językowych oraz przedmiotowych uczniów, ale także zachęcenie uczniów szkół podstawowych do nauki. Przyjazna forma testów pozostawi pozytywne wrażenie i zachęci do aktywnego udziału w innych konkursach przedmiotowych. Czas trwania konkursu wynosi 45 minut, co jest ułatwieniem organizacyjnym, gdyż można go przeprowadzić w czasie lekcji."Leon" skierowany jest do uczniów Szkół Podstawowych z całej Polski.

      Zadania konkursowe przygotowywane są przez doświadczonych nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą. Testy są układane na podstawie norm programowych. Zróżnicowany poziom zadań pozwoli każdemu uczniowi sprawdzić swoje umiejętności, a nauczycielowi dostarczy obiektywnej oceny pracy ucznia.

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 48159
 • Galeria zdjęć

   brak danych