• II edycja konkursu WawaCraft
     • II edycja konkursu WawaCraft

      WawaCraft jest odpowiedzią na urozmaicone i atrakcyjne lekcje z wykorzystaniem platformy Eduwarszawa.pl. Projekt stanowi element rozwoju platformy i adresowany jest do wszystkich zainteresowanych nauczycieli oraz uczniów (w wieku 10-16 lat) szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.

      Zapraszamy na webinaria dla uczniów z wykorzystania Minecraft: Education Edition.

      Odbędą się one 6 i 8 grudnia br. w godzinach 18:00-19:30.

      Do obecności zachęcamy zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.

       

      Drogi Uczniu jeśli chcesz wziąć udział w webinarze - kliknij w link.

       

      Serdecznie zapraszamy 

      Urszula Kolbicz - Gajda i Monika Zimny

       

      Załączniki:

     • Trasa Świętego Mikołaja

      https://santatracker.google.com/intl/pl/

      Obchodzone 6 grudnia - Mikołajki, czyli kościelne wspomnienie Świetego Mikołaja, skromnego biskupa Miry, żyjącego na przełomie III i IV wieku. Po ponad 1,5 tys. św. Mikołaj przeistoczył się w świadomości ludzi w uśmiechniętego pana w czerwonym kubraku. Jak na przestrzeni dziejów zmieniał się wizerunek tej postaci?

      Święty Mikołaj, jakiego kojarzymy dziś w większości ze świętami, to przyjazny, uśmiechnięty staruszek z bujną brodą i pokaźnym brzuchem. Odziany w czerwony strój, wyrusza zaprzężonymi w renifery saniami, by rozdawać dzieciom całego świata prezenty. Jakże daleko temu wizerunkowi do pierwowzoru – „oryginałem” był biskup Mikołaj z Miry, miasta, którego ruiny znajdują się obecnie na terenie Turcji. '

      Święty Mikołaj przez wieki

      Mikołaj miał m.in. dokonywać cudów, znany był także z pomocy osobom w potrzebie. Znane nam obecnie Mikołajki nieprzypadkowo odbywają się 6 grudnia – jest to dzień śmierci biskupa Miry, który zmarł prawdopodobnie w okolicach połowy IV w. n.e. Mikołaj jest świętym katolickim i prawosławnym.

      Legenda o trzech córkach

      Z Mikołajem z Miry wiąże się m.in. legenda o trzech córkach. Według owej opowieści sąsiad przyszłego świętego był człowiekiem bardzo majętnym, lecz jednocześnie chciwym i odnoszącym się ze wzgardą wobec religijności Mikołaja. Bóg ukarał go za to utratą bogactw, co odbiło się także na jego rodzinie – bez posagu nikt nie chciał ożenić się z jego trzema córkami, wobec czego mężczyzna rozważał nawet sprzedanie ich do domu publicznego. Mikołaj jednak postanowił pomóc: pod osłoną nocy, wrzucał przez okno sąsiada sakwy z pieniędzmi, które można było oddać jako posag. Gdy w ten sposób dwukrotnie uratował już dziewczęta przed nieciekawym losem, dawny bogacz odkrył, że to właśnie Mikołaj stoi za tajemniczą pomocą. Zawstydzony swą dawną postawą, nawrócił się i zaczął żyć pobożnie.

      Ocalenie trzech żołnierzy

      Inna legenda dotyczy ocalenia trzech żołnierzy rzymskich, niesłusznie skazanych na śmierć. Wedle tradycji to właśnie św. Mikołaj z Miry miał być tym, który powstrzymał miecz katowski i dowiódł niewinności wojskowych.

      Św. Mikołaj mieszka w Laponii?

      Część z nas pamięta, że św. Mikołaj mieszka na biegunie północnym, część uważa, że w Laponii. Za tę drugą wersję odpowiedzialny jest Markus Rautio, fiński dziennikarz, który w 1927 r. w programie radiowym dla dzieci ogłosił, że kwatera Joulupukkiego (fińskiego odpowiednika Mikołaja) znajduje się właśnie w Laponii na górze Korvatunturi (dosł. Góra-ucho). Dzięki mieszkaniu na tym wzniesieniu Mikołaj miał słyszeć o wszystkich uczynkach dzieci. Co interesujące, Joulupukki znaczy tyle co „kozioł bożonarodzeniowy”. Korvatunturi z kolei jest obecnie punktem na granicy Finlandii i Rosji. W 1940 r. po wojnie zimowej, kiedy granica ulegała zmianie trzeba było Mikołaja „ewakuować” do Rovaniemi, gdzie obecnie mieści się jego wioska – lokalna atrakcja turystyczna.

       

      zródło: https://historia.wprost.pl/ciekawostki-historyczne/10562803/swiety-mikolaj-przez-wieki-od-biskupa-miry-do-grubego-brodacza-z-reklam.html?pr=10278137&pri=11#11

       

    •     POŻEGNANIE - ŚP. MARIA DZIEKAŃSKA
     • POŻEGNANIE - ŚP. MARIA DZIEKAŃSKA

       

      "Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi,

      ale żyją w naszych sercach,

      tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami."

      (A. Dumas)

              

      Z wielkim smutkiem dzielimy się wiadomością, która dotknęła naszą szkolną społeczność.   

      Dnia 20 listopada 2021 roku dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarła pani Maria Dziekańska -  wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich.

       

      Msza żałobna odbędzie się 24.11.2021 r. o godz. 13.00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Częstochowskiej ul. Piotra Skargi 24,  05-420 Józefów.

       

      Pogrążeni w smutku

      Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 109

     • „Szkoła do hymnu” 2021

      Już po raz czwarty zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

      Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które w środę, 10 listopada br. będą pracowały w trybie zdalnym lub hybrydowym, zachęcamy do odśpiewania hymnu w formie on-line.

       

     • „SZKOŁA PAMIĘTA” 29 X - 2 XI

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

      Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy uczniów i nauczycieli do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Chcemy także zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

      Tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, skoncentrowana będzie przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych.  Finał akcji odbędzie się w piątek, 29 października. 

      W ramach akcji ZAPRASZAMY na naszą szkolną stronę https://www.sp109.waw.pl/a/zerzenska-nekropolia

      BARDZO PROSIMY O UZUPEŁNIANIE INFORMACJI TAMŻE ZAWARTYCH  LUB O ZGŁOSZENIE NOWYCH    na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com    

    • Zebrania z Rodzicami
     • Zebrania z Rodzicami

      Zebrania z Rodzicami odbędą się według harmonogramu:

      3 XI zebrania klas 0 - III

      4 XI zebrania klas IV - VIII

      Spotkania organizowane są zdalnie na platformie MS Teams, wychowawcy przekazują linki do spotkań.

      Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie!

       

    • UWAGA!
     • UWAGA!

      Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, 

      w związku z zaostrzającą się sytuacją epidemiczną w kraju zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich osób przebywających na terenie szkoły o przestrzeganie zasad i procedur funkcjonowania na terenie SP 109, które są zamieszczone na stronie szkoły, w Librusie: Organizacja Szkoły – Pliki Szkoły. Procedury te cały czas nas obowiązują. 

      Uwzględniając gwałtownie narastającą liczbę zachorowań w kraju wynikających z zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zwracam się z prośbą o przestrzeganie obowiązujących Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli i Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół i placówek.

      Unikanie ryzyka zakażenia, zwiększy w placówkach bezpieczeństwo dzieci, uczniów, nauczycieli i innych pracowników.

      Zapewnienie bezpieczeństwa, dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne oraz optymalne warunki nauki w trybie stacjonarnym są obecnie priorytetem zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska szkolnego.

      Zachęcam do śledzenia  strony internetowej, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkół, w której znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022 https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly

      Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy swoim zachowaniem oraz przestrzeganiem zasad przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa w szkole.

       

      Z poważaniemHanna Ratańska - Szot

      Dyrektor SP 109

       

      [1] https://www.gov.pl/web/gis/wytyczne-przeciwepidemiczne-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-przedszkoli-oddzialow-przedszkolnych-w-szkole-podstawowej-i-innych-form-wychowania-przedszkolnego-oraz-instytucji-opieki-nad-dziecmi-w-wieku-do-lat-3---v-aktualizacja

      [2] https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

    • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy
     • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

      Od 18 do 22 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 109 w ramach zajęć włączyli się w obchody "Tygodnia uczniowskiej super mocy". Celem naszych działań było odkrywanie talentów dzieci. Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się nad tym, co pomaga im rozwinąć skrzydła. Efektem wspólnej pracy jest "Droga Naszych Talentów". Mamy nadzieję, że droga dalej będzie się rozciągać poszerzając o nowe talenty. Do obchodów włączyła się także nasza świetlica szkolna, która swoimi działaniami wchodzi w zakres akcji: m.in. wspiera dzieci poprzez pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia dodatkowe rozwijające zdolności i talenty, gry, zabawy.

      Pamiętajmy każdego dnia o naszych supermocach, które pomagają nam rozwijać się, stawać lepszymi i dzielić się swoimi talentami z innymi.

      Agata Cygan

    • Konkursy Klub Kultury Zastów
     • Konkursy Klub Kultury Zastów

      Serdecznie zapraszam uczniów Szkoły Podstawowej nr 109  w  Warszawie do udziału w konkursach.

      Regulaminy na ozdobę choinkową i pocztówkę do Św. Mikołaja znajdują się poniżej do pobrania w pdf.

      Prace konkursowe do oceny wewnętrznej należy składać w sali 114 (świetlica klas I) do 19.11.2021 r. (piątek) do godz. 17.30 

             Najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone i przekazane do Klubu Kultury Zastów na konkurs. Pozostałe prace zostaną skierowane na grudniowy kiermasz świąteczny w naszej szkole.

                             Serdecznie zapraszam

                       Kierownik świetlicy - Monika Zimny

    • PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA 2021
     • PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA 2021

      19.10.2021 r. w godz. 12.00 – 13.30 odbyło się  "Pasowanie na Świetliczaka"

      Uczniowie klas I tego dnia poznali zasady i normy przebywania w świetlicy, zintegrowali się, aktywnie uczestniczyli w uroczystości świetlicowej. Doskonalili umiejętności słuchania innych.

      90 minut to wspólnie spędzony czas uczniów, nauczycieli wychowaców i nauczycieli wychowawców świetlicy szkolnej.

      Pani Kieronik Monika Zimny powitała uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. W tym dniu gośćmi byli profesjonalni artyści - aktorzy z Teatru Katarynka z przedstawieniem.

             Spektakl „Muzyczne Zoo” to musicalowa opowieść dla najmłodszych o historii nawiązania przyjaźni małpki Eli i słonika Trąbonika. W spektaklu były pokazane trudności, które pokonuje się wspólnymi siłami. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o zwierzętach, poznali ich zwyczaje i odgłosy, dowiedzieli się, żeby nie oceniać innych po wyglądzie, poznali wartość przyjaźni.

      A na zakończenie spektaklu wzięli udział w koncercie finałowym na rzecz ocalenia Zoo.

         Po przedstawieniu na scenie uczniowie klas I przystąpili do recytacji wierszy o świetlicy: Janina Blaut kl.1a, Kalina Dereń kl.1c, Kaja Lipiec kl.1d, Maja Strelczuk kl.1d, Zosia Jankowska kl.1d

      Po recytacji wszyscy uczniowie klas I zaśpiewali piosenę pt. „Kiedy jesteśmy razem”.

         Część artystyczna zakończyła się ślubowaniem. Pani kierownik poprosiła uczniów klas I o powstanie, podniesienie prawej ręki do góry, wysłuchania roty ślubowania i chóralnej przysięgi.

       

      Tekst ślubowania:

      „UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ BYĆ ZAWSZE WESOŁYM,

      UŚMIECHNIĘTYM I KOLEŻEŃSKIM.

      DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE ORAZ KOLEGÓW.

      DBAĆ O PORZĄDEK I CZYSTOŚĆ W ŚWIETLICY.

      NIGDY NIE ZAPOMNĘ POWIEDZIEĆ: DZIEŃ DOBRY, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ.

      OBIECUJĘ: BAWIĆ SIĘ, UCZYĆ SIĘ, ODRABIAĆ LEKCJE,

      TROSZCZYĆ SIĘ O ŚWIETLICĘ

       

                                                                                               ŚLUBUJEMY”

       

      Pani Kierownik Świetlicy Monika Zimny dokonała pasowania uczniów na świetliczaków dużą symboliczną kredką, wręczyła dyplomy i teczki z gumką na prace plastyczne, które tak chętnie uczniowie malują w świetlicy.

      Po pasowaniu uczniowie zostali zaproszeni do animacji z aktorami. Zmęczeli, ale zadowoleni udali się do świetlicy szkolnej lub na zajęcia do sal  z cukierkiem w ręku.

                                          

      Bardzo dziękuję Uczniom za udział,

      a Rodzicom i Nauczycielom za przygotowanie dzieci do tego wyjatkowego dnia.

      Kierownik świetlicy - Monika Zimny

    • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 roku  cały miesiąc październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.  Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2021 roku brzmi „Baśnie i legendy z całego świata”.

      W NASZEJ SZKOLE Z OKAZJI ŚWIĘTA BIBLIOTEK ORGANIZUJEMY

      w nadchodzącym tygodniu 18 X-22X :

      Cykl lekcji bibliotecznych w klasach 1-3 zachęcających do czytania.

      Konkursy plastyczne 

      – dla uczniów z klasy I– VIII – konkurs na ilustrację do ulubionej baśni, bajki  lub legendy

      Konkurs_BAŚNIE_I_LEGENDY.docx​​​​​​​


      SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSACH 

      Elzbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

      SZKOŁA PODSTAWOWA NR 109

       im. Batalionów Chłopskich w Warszawie

       

       

      REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
      ,,ILUSTRACJA DO ULUBIONEJ BAŚNI,
      BAJKI LUB LEGENDY”
      Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH      1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami   klas I-VIII.


      2. Cele konkursu:
      - pobudzanie i rozwijanie aktywności i wyobraźni artystycznej dzieci,
      - zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności twórczego myślenia,
      - propagowanie literatury i mobilizowanie do czytania,
      - popularyzacja działań plastycznych.
      3. Tematyka konkursu:
                  - Ilustracja do ulubionej baśni, bajki lub legendy
      4. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-VIII.
      5. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice, w formacie A4 lub A3 zgodnej z tematem konkursu.
      6. Czas trwania konkursu od 18 do 22 października 2021 r.
      7. Podpisane na odwrocie prace należy złożyć do biblioteki do 22 X 2021r.
      8. Oceny prac konkursowych dokona jury w składzie: dyrekcja szkoły, nauczyciel plastyki, nauczyciel bibliotekarz, wychowawcy.

      9. W pracach konkursowych ocenie będzie podlegać:
      - estetyka pracy,
      - zgodność pracy z tematyką konkursu,
      - pomysłowość wykonania,
      - samodzielność.
      - ogólny wyraz artystyczny.
      10. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi oraz zostaną zaprezentowane na wystawie.

                        ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

      Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

    • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy
     • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

       

      W dniach 18-22.10.2021 r. Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza do aktywnego włączenia się w obchody Tygodnia Super Mocy.

      Co to jest Tydzień Uczniowskiej SuperMocy?

      Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego w szkole, klasie organizowane są zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony.

       

      Cele Tygodnia Uczniowskiej SuperMocy to: lepsze poznanie siebie, uświadomienie uczniom ich mocnych stron, zaprezentowanie uczniowskich talentów, budowanie poczucia własnej wartości, wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku, integracja zespołu/grupy/klasy.

       

      W roku 2021 motywem przewodnim były skrzydła, skrzydła mocy.

      W roku 2022 będzie to droga na szczyt, bo każdy wędrując swoją drogą może dotrzeć gdzie chce i osiągnąć życiowe szczyty swoich możliwości, a im mocniejszy będzie fundament naszej drogi, w oparciu o nasze mocne strony, tym szybciej na szczyt dotrzemy.

       

      Martin Seligman - amerykański psycholog, profesor Uniwersytetu w Pensylwanii, powiedział: „Kluczem do sukcesu i szczęścia jest wykorzystanie własnych silnych stron, a nie korygowanie wad.”

       

      Zapraszają Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

      Marta Biedrzycka

      Agata Cygan

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sekretariat.sp109@eduwarszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 62361
 • Galeria zdjęć

   brak danych