• Program profilaktyczny „Zagraj z nami ”
     • Program profilaktyczny „Zagraj z nami ”

      Od marca 2023 roku w naszej szkole realizowany jest program Zagraj z Nami, w którym uczestniczą klasy: 6a,7b oraz 8d. 
                Celem głównym projektu ,,Zagraj z nami’’ jest zapobieganie uzależnieniom od komputera i Internetu wśród dzieci, poprzez podniesienie wiedzy związanej z uzależnieniami behawioralnymi wśród dzieci oraz wśród rodziców / opiekunów, kadry pedagogiczno /nauczycielskiej jak również kształtowanie umiejętności społecznych dzieci oraz promocja konstruktywnych form spędzania czasu.
            Projekt dla dzieci / młodzieży obejmuje: zajęcia edukacyjne, warsztaty umiejętności społecznych oraz realizacje działań alternatywnych promujących konstruktywne formy spędzania czasu poprzez przeprowadzenie happeningu w szkole.
               W programie zostały przewidziane również warsztaty/wykład  dla nauczycieli oraz  rodziców lub opiekunów , dzięki którym uczestnicy będą mieli szansę nabyć wiedzę nt. uzależnienia od Internetu, racjonalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu przez ich dzieci, rozwoju zainteresowań i konstruktywnego spędzania czasu wolnego, a także wzmacniania czynników chroniących.
            Cele szczegółowe projektu „Zagraj z nami”:
      – zdobycie wiedzy na temat uzależnień od komputera oraz racjonalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu
      – zwiększenie umiejętności społecznych dzieci poprzez uczestnictwo w warsztatach umiejętności społecznych z zakresu komunikacji, stawiania granic oraz rozpoznawania i nazywania własnych emocji, nabywanie samoświadomości w zakresie własnej samooceny oraz poznawanie metod rozwiązywania trudnych sytuacji 
      – zwiększenie zainteresowania alternatywnymi formami spędzania wolnego czasu poprzez uczestnictwo w programie działań alternatywnych w tym organizacji happeningu w szkole do
      – zdobycie wiedzy i świadomości w obszarze uzależnień od komputera i Internetu, racjonalnego i bezpiecznego korzystania z sieci, kształtowania adekwatnej samooceny dzieci, podnoszenia ich umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji i wspierania dzieci w rozwoju zainteresowań oraz konstruktywnego spędzania wolnego czasu
      -zdobycie wiedzy w obszarze uzależnień od komputera i Internetu, racjonalnego i bezpiecznego korzystania z sieci oraz wspierania dzieci w rozwoju zainteresowań oraz konstruktywnego spędzania wolnego skierowane do nauczycieli/ pedagogów
      – wzmocnienie czynników chroniących (samoocena, umiejętność rozwiązywania trudnych sytuacji, rodzina, szkoła, alternatywne formy spędzania wolnego czasu) przed wejściem w proces rozwoju uzależnień behawioralnych, w tym od Internetu,
            Realizatorzy zadania to specjaliści terapii uzależnień, psychologowie z wieloletnim stażem i doświadczeniem min. w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii.


      Agata Cygan 
      Szkolna Koordynatorka Programu 

    • DZIEŃ ZIEMI z TEATREM KATARYNKA
     • DZIEŃ ZIEMI z TEATREM KATARYNKA

      W związku ze zbliżającymi się obchodami (22 IV) Dnia Ziemi pani Kierownik świetlicy- Monika Zimny zaprosiła do szkoły Teatr Katarynka. Obejrzeliśmy przedstawienie "Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing". To ekologiczny musical o świecie, w którym wprowadzone na życzenie mieszkańców zasady Prezydenta Smołasa doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska. Ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale to bardzo rozległa dziedzina nauki.

      Śpiew, taniec, nietuzinkowe przeboje muzyczne, banki mydlane, iskierki sprawiły, że dzieci z zaangażowaniem i zaciekawieniem uczyły się dbałości o stan środowiska. Razem z Kroplewną i Franią Recykling poznały cztery żywioły i zagrażające im niebezpieczeństwa. Wspólnie poszukaliśmy metod na ich uratowanie.

      Razem z aktorami zaczęliśmy wielkie sprzątanie i ekologii w życie wdrażanie!

      MZ.

    • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”
     • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

       19 kwietnia 1943 r. w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie przeciwko Niemcom. Choć zakończyło się klęską, „łączy nas pamięć” o tamtych wydarzeniach. W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich Polin  zaprosiło do współpracy zainteresowane szkoły i placówki, organizując akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

           Nasza szkoła również uczestniczyła w akcji. Korzystając z pakietu materiałów edukacyjnych dla klas I- III i IV-VIII oraz przygotowując papierowe żonkile, czynnie włączyliśmy się w obchody. Motywem przewodnim akcji była miłość oraz bliskie jej: empatia, wrażliwość i poświęcenie. Działaniom edukacyjnym towarzyszyły słowa Marka Edelmana „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia", oraz ,,najważniejsze jest życie i wolność",  który był ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej.

       Hasło "Łączy nas pamięć",  podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

          Serdecznie dziękuję nauczycielom SP 109 im. Batalionów Chłopskich, którzy czynnie włączyli się w  akcję społeczno- edukacyjną w 80 Rocznicę  Powstania w Getcie Warszawskim.

                                                               Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

      Klasa Id i IId pamięta o wydarzeniach 19 kwietnia w getcie warszawskim. Uczniowie wysłuchali opowiadania "Było-nie ma-jest" przygotowanego przez Dział Edukacji Muzeum Polin i wykonali ilustracje.

    • Światowy Dzień Kostki Rubika
     • Światowy Dzień Kostki Rubika

      17 kwietnia z okazji Światowego Dnia Kostki Rubika w naszej szkole odbyły się mini zawody speedcubingu (układania kostki Rubika na czas). Na podium znaleźli się:

      miejsce 1 - Antoni Rogólski, kl. 7b, czas do rankingu 37 sekund

      miejsce 2 - Jakub Zimny, kl. 8d, czas do rankingu 39 sekund

      miejsce 3 - ex-aequo Franek Gąsiorowski, kl. 4b oraz Jakub Podlecki kl. 8d, czas do rankingu 41 sekund.

      Gratulacje dla Franka Gąsiorowskiego za najkrótszy czas pojedynczego ułożenia: 27 sekund."

       

      Marta Płachecka

    • NASZA SZKOŁA PO RAZ KOLEJNY UCZESTNICZY W KAMPANII „ROWEROWY MAJ”
     • NASZA SZKOŁA PO RAZ KOLEJNY UCZESTNICZY W KAMPANII „ROWEROWY MAJ”

      Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce skierowana do uczniów i nauczycieli promująca zdrowy tryb życia oraz zrównoważoną mobilność i popularyzującą rower, jako środek transportu.

      Zabawa trwa miesiąc (od 4 – 31 maja). Zasady kampanii są bardzo proste. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły w maju na rowerze (liczą się inne środki transportu na kółkach, ale bez silnika, np. deskorolka, hulajnoga, wrotki lub rolki) otrzymuje dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat Rowerowego Maja. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii nagrody dla uczniów, (które są wypisane na okładce książeczki do zbierania indywidualnych naklejek) i dla najlepszej klasy.

      Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie:

      https://um.warszawa.pl/waw/rowery/-/rowerowy-maj                                                                          A. Rafalska

    • Finał Zimowego Pucharu Disc Golfa
     • Finał Zimowego Pucharu Disc Golfa

      Za nami Wielki Finał Zimowego Pucharu Disc Golfa, który odbył się 12 marca przy plaży Romantycznej.To była już ostatnia w tym sezonie, 10. kolejka wielomiesięcznych zmagań ligowych. Odbyła się w ramach Zimowego Pucharu Disc Golf Warszawa, a jej organizatorem byli Urząd Dzielnicy Wawer i ekipa SwiatDyskow.pl. Uczestnicy zmierzyli się w dwóch emocjonujących rundach, każda z nich liczyła po 20 dołków. Nie brakowało niespodzianek i utrudnień, które czyniły rozgrywkę jeszcze ciekawszą. Poprzeczkę podnosił dodatkowo bardzo silny tego dnia wiatr, który sprawił dużo problemów zawodnikom  ..... >>czytaj więcej

      Klasyfikacja końcowa Zimowego Pucharu DGW MPO: 1. Marek Gontarz, 2. Artur Sieraj, 3. Krzysztof Sadomski FPO: 1. Basia Miłosz, 2. Zofia Zakroczymska, 3. Magdalena Wilczyńska MP40: 1. Mikołaj Żukowski, 2. Grzegorz Pawlicki, 3. Bartek Wilczyński MJ18: 1. Dominik Trzciński, 2. Brunon Pawlicki, 3. Tymon Pawlicki

       

       

      żródło: https://wawer.um.warszawa.pl/-/kurier-wawerski-2023-dostepny-cyfrowo

    • DZIEŃ ŚW. PATRYKA
     • DZIEŃ ŚW. PATRYKA

      W konkursie Kahoot wiedzy o Irlandii, zorganizowanym 17 marca w ramach corocznych obchodów dnia Św. Patryka, święta tego kraju, najwyzsze wyniki uzyskały następujące osoby:

      I m-ce: Maria 8b

      II m-ce: AW 5a, AR 5a, Amelia W.

      III m-ce: Julia 7c, Martyna Sz. 7b, Wiktoria Cz. 8b, Kornel 8b, Jacek 8c

      Gratulujemy i zapraszamy za rok!

      Marta Biedrzycka

      Marta Płachecka

      Aleksandra Biela-Wołońciej

    • PÓŁMARATON WARSZAWSKI
     • PÓŁMARATON WARSZAWSKI

      W dniu 26 marca 2023 odbył się 17 PÓŁMARATON WARSZAWSKI w organizacji którego po raz kolejny uczestniczyli wolontariusze z naszej szkoły.

      Organizator przedsięwzięcia, Fundacja Maraton Warszawski, postawił nam spore wyzwanie – zadania specjalne na niedzielny poranek, świeżo po zmianie czasu i krótszym o godzinę śnie ;)

      Miejsce wyśmienite – Park Fontann, serce wydarzenia, relacji biegu i wspaniałego dopingu biegaczy.

      Choć poranek był bardzo rześki i troszkę kapryśny pogodowo, widząc aktywnych i pełnych energii zawodników, z każdą minutą robiło nam się cieplej!

      Grupa 15 uczniów naszej szkoły z dużym zaangażowaniem zajęła się obsługą depozytów, pozytywnym wsparciem zawodników, „dostawą” bieżących informacji uczestnikom półmaratonu a także nakarmieniem i napojeniem wolontariuszy (oczywiście o te przekąski zadbał organizator) 😊

      Liczne pozytywne doświadczenia dały nam dużo radości ze wspólnych działań. Wszyscy spisali się na medal!

      Piszemy się na kolejne i zachęcamy wszystkich do udziału w takich wydarzeniach!

      Brawa dla wolontariuszy, biegaczy i organizatorów imprezy!

      J.Sperczyńska

       

    • obrazek
     • II Warszawski Konkurs Plastyczny

      "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i klas I-III

       

      Serdecznie zapraszamy do udziału w II warszawskim konkursie plastycznym "Palcem malowane" dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

      Konkurs dedykowany jest uczniom, którzy uczestniczą w zajęciach:

      •  terapia ręki,
      •  integracja sensoryczna,
      •  terapia pedagogiczna,
      •  terapia logopedyczna.

      Organizator

      Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich,

      ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa tel. /22/ 277 11 23, sp109@edu.um.warszawa.pl

      Osoby odpowiedzialne za konkurs: Sylwia Łasek – Marmur, Dagmara Chojnacka

      Cele konkursu:

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzyjnych ruchów palców i nadgarstka przez malowanie palcami,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • możliwość doświadczenia i utrwalenia określonych wrażeń dotykowych,
      • umożliwienie dzieciom rozładowywanie napięcia,
      • rozwijanie koncentracji uwagi, po przez skupienie się na zadaniu,
      • nabywanie nowych doświadczeń,
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka;

      REGULAMIN KONKURSU

      1. Prace konkursowe należy składać w terminie od 27.03.2023 r. do 12.05.2023 r. do sekretariatu szkoły lub wysłać pocztą na adres szkoły z dopiskiem konkurs PALCEM MALOWANE (decyduje data stempla pocztowego).
      2. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w dniu 19 maja 2023 r. na stronie internetowej szkoły  http://www.sp109.waw.pl/3.
      3. Konkurs adresowany jest do dzieci w następujących kategoriach wiekowych:

      I kategoria – uczniowie zerówek

      II kategoria – uczniowie klas I

      III kategoria - uczniowie klas II

      IV kategoria – uczniowie klas III

          4. W ramach Konkursu na adres Organizatora, należy przynieść lub nadesłać pracę plastyczną w formacie  A4,

          5. Pracę należy wykonać:

      • tematyka dowolna
      • technika wykonania - farby
      • sposób wykonania - stemplowanie lub/i malowania paluszkami.

         6. Praca plastyczna należy przesłać w dużej kopercie (praca nie może być uszkodzona, pognieciona). Praca plastyczna na odwrocie musi mieć dołączoną czytelną metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i numer szkoły, imię i nazwisko terapeuty, który prowadzi zajęcia z dzieckiem. Metryczka ma być wypełniona komputerowo. lub drukowanymi literami. 

        7. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.

         8. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora. Oceniając pracę Jury będzie brało pod uwagę:

      • spełnienie podanych kryteriów,
      • samodzielność wykonanej pracy,
      • jakość wykonania pracy,
      • oryginalność, pomysłowość, twórcze podejście do temat

         9. Zorganizowana zostanie wystawa prac dzieci, którą będzie można zobaczyć w SP 109 między 22.05.2023 r. a 02.06.2023 r. oraz na stronie szkoły wraz z wynikami konkursu.

         10. Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, przewidujemy również wyróżnienia.

          11. Nagrody będzie można odebrać w sali 015 (dolne wejście do szkoły przy szatniach) od 22.05.2023 r. do 12.06.2023 r.

          12. Komisja nie zwraca prac konkursowych, przechodzą na własność organizatora.

       

       

      Osoby odpowiedzialne za konkurs:

      Sylwia Łasek-Marmur

      Dagmara Chojnacka

    • „No backpack day” w SP 109
     • „No backpack day” w SP 109

      „Dzień bez plecaka” – No backpack day odbył się w naszej szkole 24.03 w piątek.

      Wybrany przez Samorząd Uczniowski dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób.

      Pomysłowość naszej społeczności szkolnej nie miała granic: podręczniki i zeszyty zawędrowały do szkoły w koszykach, skrzyneczkach, walizkach, pudełeczkach, garnkach, chustach, wiaderkach…

      REGULAMIN DNIA BEZ PLECAKA! 24.03.2023r.

      1. Zamiast w plecakach, uczniowie przynoszą przybory szkolne i książki w innych pojemnikach.

      2. Należy wykazać się kreatywnością i poczuciem humoru.

      3. Zakaz przynoszenia przedmiotów:

      - niebezpiecznych

      - dużych, utrudniających komunikację

       

      Skąd pochodzi Dzień bez plecaka?

      Święto powstało w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy Mongai Fankam, aktywistki, która jako dziecko podróżowała z mamą do Kamerunu.

      To właśnie tam, szybko zorientowała się z jakimi przeciwnościami muszą zmagać się dzieci uczęszczające do tamtejszych szkół. Jednym z problemów był brak odpowiednich plecaków (lub w ogóle brak jakichkolwiek plecaków), które zmieściłyby książki uczniów. Dlatego też, afrykańskie dzieci zmuszone były zabierać swoje podręczniki w czymkolwiek co nadawało się na długą podróż (najczęściej pieszo), do oddalonej o wiele kilometrów szkoły.

      No backpack day ma przede wszystkim uświadamiać współczesne dzieci i dorosłych, o wciąż obecnym problemie związanym z zapewnieniem podstawowych dóbr oraz dostępu do edukacji uczniom krajów Trzeciego Świata (i nie tylko).

      Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten dzień.

      Samorząd Uczniowski SP 109

    • Akcja CZYTANIE KSIĄŻEK Z DWUJĘZYCZNYM PRZEDSZKOLAKIEM
     • Akcja CZYTANIE KSIĄŻEK Z DWUJĘZYCZNYM PRZEDSZKOLAKIEM

      Bezpłatna akcja czytelnicza Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak trwa w najlepsze!

      W ramach akcji w naszej szkole 20.03 odbyły się zajęcia. Udział w nich wzięły wszystkie grupy przedszkolne, które radośnie zaangażowały się w przebieg zajęć.

      CZYTANIE KSIĄŻEK Z DWUJĘZYCZNYM PRZEDSZKOLAKIEM to bezpłatny projekt, który zakłada przyjazd lektora języka angielskiego do placówki i wspólne czytanie bajek po angielsku. Podczas wizyty w placówce czytamy najnowszą książeczkę z cyklu Opowieści Dwujęzycznego Przedszkolaka pt. „Preschool Fun – Zabawa w przedszkolu”. Przeprowadzamy również gry i zabawy aktywizujące z wykorzystaniem piosenek i wideo z programu Dwujęzyczny Przedszkolak.

      Czytanie bajek po angielsku w połączeniu z grami językowymi i zabawami ruchowymi dają wspaniałe efekty w nauce angielskiego przez przedszkolaki, nawet w najmłodszych grupach dzieci!

      Agata Cygan

    • IX Wawerskie Sprzątanie Lasu 25.03.2023 r.
     • IX Wawerskie Sprzątanie Lasu 25.03.2023 r.

      Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a zatem czas na wiosenne porządki.

       

      W sobotę 25.03.2023r. organizujemy kolejną – dziewiątą już edycję Wawerskiego Sprzątania Lasu.

       

      W organizację wydarzenia zaangażowała się Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wawer, Fundacja Wawer, Piekarnia Cukiernia „Grzybki”, Urząd Dzielnicy Wawer oraz Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia I.

       

      Tym razem sprzątać będziemy Las Matki Mojej w Marysinie Wawerskim.

       

      Zbiórka przy Piekarni Cukierni Grzybki, ul. Korkowa 68, o godz. 12.00.

       

      Link do wydarzenia:

      https://tinyurl.com/32j3j99n

       

      Ważna informacja! Wydajemy zaświadczenia o wolontariacie.

       

      Zapewniamy worki, rękawiczki oraz coś ciepłego na ząb :)

       

      Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej lub posiadać zgodę na samodzielne uczestnictwo.

       

       

      Do zobaczenia w Marysinie!

       

      Sandra Spinkiewicz

      Agnieszka Wójcik

       

      Radne Dzielnicy Wawer M. st. Warszawy

       

       

    • Topienie Marzanny, źródło: Pinterest
     • 21 MARCA - POŻEGNANIE ZIMY - POWITANIE WIOSNY

      Tradycji stało się zadość. Klasa 3 c wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Salach nad kanakiem Wawerskim posłała do morza MARZANNĘ - uosobienie Zimy.

      Zwyczaj topienia Marzanny przetrwał do naszych czasów – być może dlatego, że stopniowo, od XIX wieku, zmieniał się w zabawę z okazji powitania wiosny, zatracając po drodze dawny sens magiczny. Łączymy go współcześnie z nadejściem astronomicznej wiosny.

      W sali gimnastycznej - odbył się pokaz mody wiosennej - zorganizowany przez świetlicę: przedszkolaki i pierwszaki stroiły swoje Marzanny, a wielu uczniów w tym dniu przywdziało ubrania w kolorze żółtym i zielonym na znak powitania wiosny na apel samorządu szkolnego.

      Marzanna, zwana też – w zależności od regionu – Mareną, Moreną, Moraną, Morą, Śmiercią, Śmietką, Śmiercichą czy Zimą, to słowiańska bogini ziemi i wód odpowiedzialna głównie za płodność ziemi uprawnej – pól, sadów itp. Patronat nad ziemią i sianym do niej zbożem wiązał się jednocześnie z panowaniem nad światem zmarłych, więc należy postrzegać ją także jako boginię śmierci i zaświatów. Związki ze śmiercią przekładają się na władanie Marzanny nad chłodną porą roku, a więc tą, która pozostaje poza okresem wegetacyjnym roślin, szczególnie zbóż.

      Związane jest z nią przełomowe święto w cyklu rocznym – wiosenna równonoc. Jest to symboliczny moment, gdy światło wygrywa z ciemnością i rozpoczyna się okres radości i płodności. Słowianie czcili ten szczególny czas jako święto Jaryły, czyli Jare Święto, czy też Jare Gody. Odnosiło się ono do symbolicznego odpędzania zimy, a także powitania i przyjęcia wiosny. Związane z nim były różne magiczne obrzędy, które przetrwały do dziś w formie ludowych zwyczajów – topienie kukły wyobrażającej Marzannę jest jednym z nich, jak również późniejsze święto Matki Boskiej Roztwornej (25 marca).

      W zwyczaju topienia Marzanny należy bardziej upatrywać pierwotnej wiary w odmłodzenie (odrodzenie) bogini (w kontekście agrarnym), niż rytuału odpędzania zimy, gdyż woda w wierzeniach ludowych posiada właśnie moc odmładzania, odradzania. Marzanna, bogini uśpionej natury, zimy i śmierci, przemieniała się w Dziewannę, uosobienie rozkwitającego zielenią życia i lata. Wraz z tą przemianą następuje uwolnienie ducha roślinności, a szczególnie zboża.

      Obrzędowość dotycząca Marzanny ma ścisły związek z przyrodą. Kukła ją przedstawiająca wykonywana była najczęściej z suchej słomy pozostałej po zżęciu zboża (a więc po jego uśmierceniu), rzadziej z grochowin, czy słomy konopnej. Natomiast Dziewannę przedstawiało przynoszone z lasu zielone drzewko zwane Latkiem, Gaikiem lub Majem, symbolizujące wiosenny rozkwit natury, z jej obfitością i bujnością.

      Zwyczaj topienia Marzanny poświadczają źródła historyczne już z XV wieku. W 1420 roku Synod Poznański nakazywał duchowieństwu zakazywać tego słowiańskiego zwyczaju: Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią, jednak bezskutecznie. Na przełomie XVII i XVIII wieku próbowano tę tradycję zastąpić zrzucaniem z wieży kościelnej kukły symbolizującej Judasza, ale również bez powodzenia.

      Obrzęd niszczenia Marzanny wyglądał podobnie w różnych regionach Polski. Pierwotnie odbywał się w trzecią niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Laetare. Jedną z pierwszych relacji na ten temat można znaleźć w XVI-wiecznej „Kronice Polskiej” Marcina Bielskiego: Za mej to jeszcze pamięci był ten obyczaj u nas jeszcze po wsiach, iż w białą niedzielę w poście topili bałwana, jeden ubrawszy snop konopi albo słomy w odzienie człowiecze, który wszystka wieś prowadziła, gdzie najbliżej było jakie jeziorko czy kałuża, tam zebrawszy z niego odzienie wrzucali do wody śpiewając żartobliwie: Śmierć się wije u płotu, szukający kłopotu etc. Potem najprędzej do domu od tego miejsca bieżali, który albo która się wtenczas powaliła albo powalił, wróżbę tę mieli, iż tego roku umrze. Zwali tego bałwana Marzanna. Wcześniej wspomina o tym również Długosz zaznaczając, że za jego czasów w niektórych wsiach wynoszono bałwana zatkniętego na „długij tyczce” i topiono go w wodzie, właśnie w niedzielę Laetare.

      W orszaku wynoszącym Zimę brali udział – w zależności od regionu – wszyscy mieszkańcy wsi, albo tylko niezamężne dziewczęta. Kukłę niesiono ponad głowami, obchodzono z nią wszystkie chałupy, a następnie w milczeniu wyprowadzano poza zamieszkane granice. Tam zdzierano z niej ubranie, palono, topiono (jeśli rzecz działa się nad wodą) lub po prostu wyrzucano. Następnie każdy jak najszybciej wracał do domu. Wykonywane czynności były obłożone różnymi zakazami – aktualnymi również współcześnie, a postępowanie niezgodne z rytuałem mogło sprowadzić nieszczęście, np.: nie wolno dotykać pływającej w wodzie kukły, bo uschnie ręka; z miejsca egzekucji należy odejść jak najszybciej nie oglądając się za siebie, inaczej grozi to chorobą; należy uważać by się nie potknąć i nie upaść, gdyż wróży to śmierć w ciągu roku.

      Zaraz po unicestwieniu Marzanny (lub też w drugi dzień Wielkanocy), do wsi wprowadzano wspomniany już Gaik Zielony, czyli gałąź sosnową lub świerkową, ozdobioną wstążkami, papierowymi ozdobami, świecidełkami, wydmuszkami, kwiatami, czasem z lalką przymocowaną do wierzchołka. Tak przybrany gaik – symbol wiosny obnosiły dziewczęta od chaty do chaty, otrzymując w zamian od gospodyń obwarzanki, kawałki ciasta, jajka, drobne pieniądze. Oprowadzanie gaika miało sprowokować szybsze przybycie wiosny wraz z całą jej płodnością, rozpocząć nowy cykl życia.

      Zwyczaj topienia Marzanny przetrwał do naszych czasów – być może dlatego, że stopniowo, od XIX wieku, zmieniał się w zabawę z okazji powitania wiosny, zatracając po drodze dawny sens magiczny. Łączymy go współcześnie z nadejściem astronomicznej wiosny, który jest też obchodzony przez dzieci i młodzież jako Dzień Wagarowicza.

    • Szkolne Mistrzostwa w Sportowej Tabliczce Mnożenia
     • Szkolne Mistrzostwa w Sportowej Tabliczce Mnożenia

      Dnia 23 marca  odbyły się Szkolne Mistrzostwa  w Sportowej Tabliczce Mnożenia. W zawodach uczestniczyli uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Zawodnicy w ośmioosobowych reprezentacjach musieli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia przy pomocy Kart Grabowskiego oraz sprawnością fizyczną. Mistrzami w Tabliczce Mnożenia zostały klasy: 4a, 5d i 6d.
      Gratulujemy :)

      Nauczyciele matematyki: Bożena Jarszak, Małgorzata Kalicka, Joanna Lewicka, Beata Ludzia, Katarzyna Szczepaniak-Witkowska. 

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

 • RODO

 • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
 • Liczba wizyt

  liczba odwiedzin: 217652
 • Galeria zdjęć

   brak danych