• 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
          • 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Obchodzone na całym świecie  święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest Kuala Lumpur (Malezja) .W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Każdego roku od 1995 świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny. Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy w przestrzeni internetowej.

            -Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay.

            Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

            W tym roku niestety nie ma możliwości spotkania się w biblioteve, ze względu na tzw. społeczną kwarantannę. Biblioteka jest  zamknięta - zapraszamy czytelników na spotkania w przestrzeni internetowej.

            W tym roku świętowanie przeniosło się do internetu. Epidemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że życie literackie przeniosło się do mediów społecznościowych. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze. Działają grupy literackie i blogerzy.Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej  szkolnej strony "facebookowe"j - Biblioteka_SP109 https://www.facebook.com/Biblioteka_SP109
            Właśnie tam, również z okazji tegorocznych obchodów, informujemy o ciekawych inicjatywach czytelniczych oraz zamieszczamy propozycje konkursów, quizów  wokłól literatury, które przygotowali dla swych czytelników pisarze i bibliotekarze.

            EMŁ

             

             

        • 22 IV DZIEŃ ZIEMI
          • 22 IV DZIEŃ ZIEMI

            CIEKAWA PROPOZYCJA NA DZIEŃ ZIEMI ! MUZEUM WARSZAWY Dzień Ziemi 2020. To największe święto ekologiczne świata! Co możemy zrobić tego dnia? Dzień Ziemi obchodzony jest od 1870 roku, w Polsce od 1990 r. W tej chwili w obchodach bierze udział ponad 190 państw.

            To dzień, który ma skłonić nas do zainteresowania się bieżącą sytuacją naszej planety. Ma na celu budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.

             To największe ekologiczne święto świata. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu Jak w dobie koronawirusa można je obchodzić? Choć z powodu epidemii koronawirusa obowiązuje nas wiele obostrzeń i akcje w przestrzeni publicznej nie są organizowane, to jak przekonują ekolodzy, w dobie zmian klimatycznych, warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i pomyśleć, jak być bardziej eko.

            To właśnie drobne zmiany w życiu każdego z nas mogą przyczynić się do zmian globalnych. Oprócz zmagania z pandemią koronawirusa, Polska musi zmierzyć się z czekającą ją suszą. A to wpłynie również na nas - szacuje się, że ceny żywności poszybują w górę.

            W Dniu Ziemi warto rozejrzeć się wokół siebie. Od kilku tygodni ulice wielu miast aż toną od zużytych jednorazowych rękawiczek i masek ochronnych. Tymczasem, to co ma nas chronić, kiedy ląduje na ulicy, staje się biologicznym niebezpieczeństwem. Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego te środki ochrony, po zdjęciu, powinny trafić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

            Wielu z nas przekonało się, jakie wytchnienie daje natura w trudnym czasie społecznej izolacji. Wyobrażacie sobie życie bez niej? Może to czas na zmiany? Uczcijmy Dzień Ziemi refleksją.

            Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok http://mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-p…! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

        • Wiosenna przerwa świąteczna
          • Wiosenna przerwa świąteczna

            aktualizacja : 04 04 2020 22:02

            Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

            Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

            Informacja na ten temat została opublikowana na stronie internetowej MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r) oraz stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie (https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/14645,Wiosenna-przerwa-swiateczna-w-szkolach-od-9-do-14-kwietnia-2020-r.html ).

            Podstawy prawne:

            1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) – § 3 ust.1 pkt 3.

            2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).

            3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

             

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 IV
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 IV

            Co roku 2. kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day, WAAD). Obchody te mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz Zespołu Aspergera.  W tym roku, ze względu na sytuację jaka panuje w Polsce i na całym świecie proponujemy wszystkim poszerzenie swojej wiedzy na temat spektrum autyzmu bez wychodzenia z domu. Poniżej  lista filmów dla młodzieży, które w swojej fabule podejmują temat szeroko pojętego autyzmu. Oto nasze propozycje:

             

            Filmy dla młodzieży:

            1. „Asperger’s Are Us” komedia dokumentalna

            Reżyseria: Alex Lehmann

            Czterech przyjaciół, których łączy poczucie humoru oraz posiadanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, przygotowuje program ostatniego występu swej trupy.

             

            1. „Atypowy” dramat, komedia

            Twórca: Robia Rashid

            Sam to wchodzący w dorosłość 18-latek ze spektrum autystycznym. Pewnego dnia decyduje się na wyjście spod matczynej kontroli oraz znalezienie dziewczyny. 

             

            1. „Adam” dramat, komedia, romans

            Scenariusz i reżyseria: Max Mayer

            Adam ma Zespół Aspergera, który utrudnia nawiązanie kontaktu z otoczeniem, co nie przeszkadza sąsiadce Beth się z nim zaprzyjaźnić.

             

            1. „W kosmosie nie ma uczuć” dramat, komedia, romans

            Scenariusz i reżyseria: Andreas Öhman Jonathan Sjöberg

            Osiemnastolatek z Zespołem Aspergera próbuje przywrócić swojemu życiu dającą poczucie bezpieczeństwa rutynę. Precyzyjny harmonogram tygodnia legł bowiem w gruzach po tym, jak jego starszy brat został opuszczony przez dziewczynę.

             

            1. „Życie animowane” animacja, dokumentalny

            Reżyseria: Roger Ross Williams

            Dokument opowiadający historię autystycznego chłopca, który w wieku trzech lat traci zdolność mowy. Dzięki bajkom Disneya udaje się rodzicom ponownie nawiązać z nim kontakt.

             

            1. „Mary i Max” animacja, dramat, komedia

            Scenariusz i reżyseria: Adam Elliot

            Ośmioletnia Mary zaprzyjaźnia się z mieszkającym na drugiej półkuli czterdziestoletnim Maxem.

        • DYŻURY WAKACYJNE - rejestracja wniosków w elektronicznym systemie zapisów na dyżury wakacyjne.
          • DYŻURY WAKACYJNE - rejestracja wniosków w elektronicznym systemie zapisów na dyżury wakacyjne.

            Szanowni Rodzice, 

            od 25 marca 2020 r. od godz. 9:00 do 7 kwietnia 2020 r. do godz. 24:00 trwa rejestracja wnioskóww elektronicznym systemie zapisów na dyżury wakacyjne. Aby zarejestrować wniosek dziecka skorzystajz opcji "Zaloguj się"

            Tylko rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej mogą dokonać rejestracji wniosku w systemie.W menu po lewej stronie w zakładce "Pliki do pobrania, instrukcja" dostępna jest instrukcja rejestracji wniosku w systemie.

            Uwaga! Ważny komunikat 

            Uproszczenie zapisów na dyżury wakacyjne w przedszkolach i oddziałach przedszkolnychw szkołach

            W obecnej sytuacji epidemicznej rodzice nie składają w placówkach wniosków o wydanie hasła dostępu do systemu zapisów na dyżur wakacyjny. W dniach 23 - 25 marca br. dyrektorzy przedszkoli i szkół przekażą rodzicom na adresy mailowe hasła dostępu.

            Rodzice dzieci biorących udział w rekrutacji do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych lub klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021 korzystają z hasła nadanego w systemie elektronicznej rekrutacji.

            Od 25 marca br. rodzice wypełniają wniosek na dyżur wakacyjny jedynie w elektronicznym systemie zapisów. Nie muszą dostarczać wersji papierowej wniosku do przedszkola/szkoły.

            Poniżej publikujemy zmodyfikowany harmonogram zapisów oraz zasady organizacji opieki wakacyjnejw przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach w okresie lipiec – sierpień 2020 r.Harmonogram zapisówZasady zapisów

             Do pracy z systemem zalecane są darmowe przeglądarki internetowe:

            Przeglądarki można pobrać bezpłatnie.Wcześniej zainstalowane przeglądarki należy PRZED ROZPOCZĘCIEM PRACY zaktualizować do najnowszej wersji.

             

            ADMIN

        • Warszawskie Repozytorium Pomysłów
          • Warszawskie Repozytorium Pomysłów

            Szanowni Państwo!

            Prezentujemy Warszawskie Repozytorium Pomysłów - materiały do pracy zdalnej. Są to rekomendacje dla uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów do wykorzystania w pracy zdalnej.

            W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w samodzielnej pracy w domu, w szczególności tych, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego.

             Na WRP składać będzie się zbiór adresów stron umożliwiających naukę zdalną, zawierających materiały do wykorzystania przez nauczyciela i ucznia oraz zbiór szkoleń oraz lekcji. Adresy będą również dostępne w formie linków w treści komunikatu na portalu Biura Edukacji.

             Renata Potrzebowska
             Naczelnik wydziału dla dzielnicy URZĄD M.ST. WARSZAWY Dzielnica Wawer
            Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy
            
        • INFORMACJE o zawieszeniu zajęć i zamknięciu szkoły
          • INFORMACJE o zawieszeniu zajęć i zamknięciu szkoły

              aktualizacja : 14 03 2020 16:45

            UWAGA! W związku z wytycznymi UD Warszawa Wawer w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa szkolne boiska i place zabaw zostają zamknięte od 12 marca 2020 r. do odwołania. 

            Proszę o zapoznanie się

            • z dokumentem: USTAWA z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych1)    http://www.dziennikustaw.gov.pl/D2020000037401.pdf 
            • pismami Mazowieckiego Kuratorium Oświaty 

            pismo_MKO_do_rodzicow_i_opiekunow_12.03.2020.pdf

            pismo_MKO_do_uczniow_12.03.2020.pdf

            w załączeniu przekazuję informacje Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące czasowego zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

            _szkolach_i_placowkach_(1)_13,03.2020.docx

            Szanowni Rodzice/Opiekunowie zgodnie z decyzją rządu uprzejmie informuję, że od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

            12-13.03. będą organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. 

            Od 16 - 25.03. nie ma żadnych zajęć. Szkoła będzie zamknięta. Odwołane są rekolekcje 23-25.03. 

            Prosimy uczniów o zabranie z szafek podręczników, ćwiczeń i innych  niezbędnych rzeczy. 

            Od 12.03. odwołane są wszystkie zajęcia komercyjne organizowane na terenie placówki. 

            1.W dniach 12 i 13 marca 2020 posiłki szkolne będą serwowane bez zmian.

            2. Osoby które chcą zrezygnować z posiłków musza zgłosić nieobecność najpóźniej do jutra do godziny 9,00.

            3. Odwoływać posiłki można przez portal e Rodzic lub przez „Librusa” –Sekretariat –intendent Grażyna Krążyńska

            4. Od dnia 16 03 do 27 03 wszystkie posiłki są odwołane. Należności za niewykorzystane posiłki będą rozliczone w następnym okresie rozliczeniowym.

                                                                                                           

            Poniżej rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej 

            Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            •  przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Drodzy Uczniowie i Uczennice,

             w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o zawieszeniu i zamknięciu wszystkich placówek oświatowych. Bardzo proszę o zapoznanie się z poniższymi zaleceniami.

             Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
            • Śledź na bieżąco informacje na naszej stronie www, funpage i Librusie.

            Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,

            zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej apeluję o pozostanie dzieci i młodzieży w domach, unikanie zbiorowisk, by nie narażać się na zakażenie wirusem. Nie będzie to jednak czas wolny, lecz czas pracy zdalnej. Nauczyciele będą komunikować się z Uczniami poprzez Librusa, zadawać prace do wykonania. Uczniowie mają obowiązek śledzenia informacji w Librusie i wykonywania zleconej pracy.

             

            W związku z decyzją Głównej Kwatery ZHP o zawieszeniu wszelkich działań harcerskich prowadzonych przez Związek Harcerstwa Polskiego do dnia 31 marca 2020 r.  wszystkie zbiórki gromad zuchowych i drużyn harcerskich na terenach szkół zostają odwołane. We wszystkich harcerskich i zuchowych sprawach należy się kontaktować z drużynowym lub komendą hufca Warszawa Wawer - phm. Krystyna Mamak 698 147 184


            ​​​​​​Hanna Ratańska-Szot

            Dyrektor Szkoły 

             

             

        • Kampania edukacyjna dotycząca koronawirusa
          • Kampania edukacyjna dotycząca koronawirusa

             Aktualne numery kontaktowe do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz do najbliższego oddziału zakaźnego:

             Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie ul. J. Kochanowskiego 21 – 606 108 040

            Wojskowy Instytut Medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej

            ul. Szaserów 128 – 665 707 774

             

            Szanowni Państwo,

            uprzejmie informuję, że szkoła podjęła szereg działań w zakresie profilaktyki koronawirusa.

            Już od poniedziałku 24 lutego za pośrednictwem  strony internetowej szkoły informowaliśmy Rodziców, Nauczycieli i Uczniów  o komunikatach GIS i Ministerstwa Zdrowia.

            Wychowawcy na godzinach wychowawczych i w ramach zajęć świetlicowych przeprowadzili pogadanki na temat higieny rąk, żywności i profilaktyki grypy.

             W każdej toalecie zamieszczone są instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk.

            Dodatkowo w każdej toalecie są  dozowniki z mydłem. 

            Szkoła zakupiła specjalistyczne płyny dezynfekujące do mycia stolików, klamek, słuchawek telefonicznych, zabawek  i podłóg.

             

            Z poważaniem

            Hanna Ratańska-Szot

             Dyrektor Szkoły

            3.03,2020 r

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice! 

            Przekazuję  na prośbę Naczelnik Wydziały Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wawer  URZĄD M.ST. WARSZAWY   - pani Renaty Potrzebowskiej  komunikat:

             „Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego 2020 roku: ,,Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.”

            https://gis.gov.pl/aktualnosci/
            informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/

            Z poważaniem
            Hanna Ratańska-Szot
             Dyrektor Szkoły
            25.02.2020 r

            .

          • Informacje Ministerstwa Zdrowia

            Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice, Uczniowie oraz Pracownicy! Proszę o zapoznanie się materiałami przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii edukacyjnej dot. koronawirusa i przesłanymi do szkół.                                                                           

             Więcej informacji ➡️ http://gov.pl/koronawirus

             

            Z poważaniem

            Hanna Ratańska-Szot 

            Dyrektor Szkoły

            3.03.2020 r.

        • UWAGA! KONKURS EKOLOGICZNO-FOTOGRAFICZNY
          • UWAGA! KONKURS EKOLOGICZNO-FOTOGRAFICZNY

            Zespół Jestem EKO - SP109 ma dla Was propozycję! Mamy do rozdania 10 budek lęgowych typu A i A1, według projektu profesora Jana Sokołowskiego. Budki lęgowe są jedną z najpopularniejszych form pomocy ptakom na terenach miejskich. Warunkiem otrzymania budki lęgowej jest opublikowanie pod postem zdjęcia z odpowiednim* miejscem do jej powieszenia. Zwycięzców poinformujemy w wiadomości prywatnej na Facebook’u. (Odbiór osobisty) Na zgłoszenia czekamy do końca marca!

            Nasze strony  Jestem EKO - SP109    Instagram @jestem.eko.sp109

            *Jak i gdzie prawidłowo powiesić budkę lęgową?

            Budkę typu A i A1, przeznaczoną dla sikorek, wróbli, muchówek itp., wiesza się na pniu drzewa, 3 do 5 m nad ziemią. Gdy drzewo jest lekko pochylone budkę należy powiesić po takiej stronie, aby otwór wlotowy był skierowany bardziej ku ziemi, co zapobiegnie wpadaniu deszczu do budki. W pobliżu powieszonej skrzynki dla sikorek nie powinny znajdować się żadne gałęzie po których mogłyby zbliżyć się drapieżniki jak kuny czy koty mogące zniszczyć lęg łapą włożoną przez otwór wlotowy. Po sezonie lęgowym gniazdo powinno zostać usunięte z budki gdyż jest świetnym zimowiskiem dla pasożytów.

             

             

            Zespół Jestem EKO-SP109  

            ks. Łukasz Sikorski

          • Odwołana - Wycieczka świetlicowa - Warszawska Cavaliada 13.03.2020

            newsCavaliada.jpg

            13 marca 2020 (piątek) – będziemy mogli odwiedzić CAVALIADĘ Warszawa. 

            Najmłodsi Goście CAVALIADY poznają zasady konkursów jeździeckich,

            dowiedzą się więcej na temat współczesnej roli koni, a także zobaczą zawodników „w akcji”.

            Podczas piątkowych konkursów zwiedzający będą mogli podziwiać czołówkę polskich jeźdźców,

            a także zagraniczne gwiazdy.

            Zapraszamy na wycieczkę dzieci klas I – III i wszystkich chętnych i zainteresowanych Cavaliadą.

            Wycieczka w godzinach od 11.30 do 14.00 (wyjazd po obiadku)

            Chętnych prosimy o zapisywanie się w salach świetlicy szkolnej nr 114, 006, 113

            lub pod numerem telefonu  /22/ 277 11 32  oraz wpłaty 10 zł na autokar.

             

            Serdecznie zapraszamy

            Monika Zimny   Małgorzata Sprycha    Agata Cygan

             

             

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 331877
  • Galeria zdjęć

      brak danych