• Zbiórka - pomoc Ukrainie
     • Zbiórka - pomoc Ukrainie

              W majowy weekend organizowany jest transport darów do Ukrainy - organizowany przez rodziców z naszej szkoły.  

      Najbardziej pilnymi potrzebami są: 

      - leki: na grypę, leki przeciwbólowe, tribiotic, 

      pasty do zębów i szczoteczki, żele do mycia, szampony, mydło w kostce, proszki do prania.

      Bardzo pilnie potrzebna jest żywność długoterminowa taka jak:

      makarony, kasze, ryże, konserwy rybne/mięsne, olej, mleko z długa datą przydatności, zupki chińskie, zarówno w kubeczkach jak i w saszetkach, nutella, dżemy, płatki kukurydziane, bądź inne śniadaniowe, cukier, herbata. 

      Dla wojska zbieramy: obuwie sportowe (adidasy) w rozmiarze 40-46, nowe i używane (jeżeli używane, to prośba o upranie ich), każda para osobno spakowana i podpisana rozmiarem, żołnierze mają poodparzane całe stopy i nie są w stanie chodzić w ciężkich butach, bokserki męskie, skarpetki męskie 40-46 rozmiar.

             Serdecznie też zachęcamy to zakupów w opakowaniach zbiorczych, co znacząco ułatwi sprawę z segregacją oraz przechowywaniem towarów.

      Zbiórkę organizujemy do dnia 30 kwietnia – duży kosz przed wejściem do szkoły SP 109.

      Serdecznie dziękujemy!

    • 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
     • 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, znany jako Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki jest dorocznym świętem promującym czytanie książek, a także ochronę praw autorskich.

      Dzisiejsza bohaterka - książka ma wiele postaci: e-book, audiobook i tradycyjna, papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem przekładanych kart. Pomimo cyfryzacji i rozwoju branży e-booków, Polacy nadal chętniej sięgają właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki.

      Czym jest Dzień Książki?

      Dzień Książki jest ogólnoświatowym świętem organizowanym przez UNESCO. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów.  Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

      Kiedy jest Dzień Książki?

      Dzień książki obchodzony jest 23 Kwietnia każdego roku. Nie jest to data przypadkowa.

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vicentemu Clavel Andrés (1888-1967), wydawcy z Walencji. Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira (zgodnie z kalendarzem juliańskim) i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi.Jest to jednocześnie data urodzin wielu słynnych autorów, w tym Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona czy Halldóra Laxnessa.

      Data ta kojarzona jest również z hucznie obchodzonym w Katalonii świętem patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją święta, 23 kwietnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew zabitego przez św. Jerzego smoka. By się uprzejmie odwzajemnić, kobiety ofiarowują mężczyznom podarunki z książek.

      Oficjalnie Dzień Książki został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, jednak jego historia sięga znacznie wcześniej - jego idea pojawiła się już w 1926 roku w Katalonii. To wtedy ustalono, że data 23 kwietnia będzie idealną na tę okazję. Dzień Książki jest w Hiszpanii oficjalnym świętem od 1930 roku, a w 1964 zyskało ono ten status we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

      Od 2001 r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest jednocześnie dniem, w którym ustanawiana jest Światowa Stolica Książki, czyli miasto, które w ocenie UNESCO wyróżnia się spośród kandydujących do tego miana najlepiej przygotowanym programem promującym czytelnictwo i literaturę. Pierwszym miastem wyróżnionym tym tytułem był Madryt, natomiast w 2016 r. uhonorowano Wrocław - pierwsze i jak do tej pory jedyne polskie miasto z takim wyróżnieniem. Główne obchody Dnia tradycyjnie odbywają się w mieście mianowanym Światową Stolicą Książki. Na rok 2022 Dyrektor Generalna UNESCO, z rekomendacji Komitetu Doradczego Światowej Stolicy Książki, tytułem tym obdarzyła Guadalajarę (Meksyk). 

      Jak obchodzony jest Światowy Dzień Książki?

      W Dniu Książki odbywają się przeważnie liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, spotkania z autorami, wspólne czytanie i inne aktywności mające na celu promowanie czytelnictwa.

      Jednym z popularnych elementów obchodów Dnia Książki wśród dzieci jest przebieranie się za ulubione postaci z książek.

      W Dniu Książki mają też często miejsce akcje charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na rozwój czytelnictwa i edukację.W tym roku, oprócz tradycyjnych wydarzeń promujących książki i czytelnictwo, ma miejsce także wiele działań związanych z pomocą Ukrainie, począwszy od promocji literatury ukraińskiej, poprzez organizację spotkań autorskich, po organizację pomocy dla uchodźców.

      Szczególnego znaczenia nabiera także sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.

      Dlaczego Światowy Dzień Książki jest ważny?

      Wydawałoby się, że korzyści czytania książek są powszechnie znane, a jednak do regularnego czytania przyznaje się tylko niewielki odsetek Polaków. Dzień Książki to wspaniała okazje, by zaszczepić dzieciom miłość do książek, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu.

      Czytanie książek przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi:

       

      • Poszerzenie zasobu słownictwa
      • Większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata
      • Lepszą koncentrację
      • Wyciszenie i uspokojenie
      • Poszerzenie wiedzy
      • Produktywne spędzanie czasu

      Zapraszamy uczniów do biblioteki szkolnej - czekają tu na Was ciekawe książki.

     • 22 IV Światowy Dzień Ziemi

      22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. 

      22 kwietnia wypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, czyli święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. W Polsce Dzień Ziemii obchodzony jest od 1990 roku.

      Tysiące ludzi na Piątej Alei w Nowym Jorku podczas pierwszych obchodów Dnia Ziemi w 1970 roku, fot.www.earthday.org/

      Hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to Invest in our planet - Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - firm, rządów i obywateli.

      Hasła przewodnie Dnia Ziemi w poprzednich latach to m.in.:

      2018: Zakończmy zanieczyszczenia plastikiem

      2019: Chrońmy gatunki zagrożone

      2020: Działajmy dla klimatu

      2021: Przywróćmy naszą Ziemię

      Podejmij wyzwanie:

      Poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj przyrody w dziwnych miejscach, zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście (np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi), przyjrzyj się drzewom w twojej okolicy, dotknij ich, powąchaj, przyjrzyj się liściom, zidentyfikuj gatunek.

       

      Co możesz zrobić na Światowy Dzień Ziemi?

      13 pomysłów na Dzień Ziemi 2022

      Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie.

      Co można robić podczas Dnia Ziemi i nie tylko?

      Ogranicz nieprzemyślane zakupy - kupując tylko to, czego potrzebujesz przyczyniasz się m.in. do zmniejszenia ilości śmieci

      ;Użyj wielorazowych toreb na zakupy

      ;Segreguj odpady;

      Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia - oszczędzaj energię

      ;Oszczędzaj gaz;

      Wybieraj produkty w szklanych i papierowych opakowaniach;

      Ogranicz spożycie mięsa;

      Zrezygnuj z zakupów wody w plastikowej butelce - wybierz szklaną butelkę albo wielorazową opcję z filtrem;

      Kupuj produkty od lokalnych dostawców;

      Naprawiaj zepsute sprzęty, ubrania czy narzędzia;

      Wybierz ubrania z drugiej ręki;

      Wybierz komunikację miejską albo rower zamiast samochodu;

      Zakręć kran w czasie mycia zębów, napraw zepsuty kran - oszczędzaj wodę.

      Czytaj więcej na:https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dzien-Ziemi-2022-data-ciekawostki-haslo-przewodnie-n166056.html#tri

    • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”
     • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

                    Niech połączy nas Pamięć…..

        W 79 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie nasza szkoła zaangażowała się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – POLIN.

       19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie

          Uczniowie podczas lekcji historii pogłębiali wiedzę  z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum POLIN takich jak filmy, słuchowiska i webinaria o historii  największego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

      Dla  uczczenia pamięci tamtych dni uczniowie na lekcji plastyki wykonali żółte żonkile jako symbol pamięci, nadziei i szacunku.

       

                                                                           Katarzyna Strzelczyk

    • ŻYCZENIA
     • ŻYCZENIA

      W tym szczególnym czasie... Niech nadzieja i radość zastukają do Naszych drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność i szczęście. Niech Nasze serca będą przepełnionepokojem i miłością.

      Serdeczne życzenia składają:

      DYREKCJA

      GRONO PEDAGOGICZNE

      PRACOWNICY SZKOŁY

    • Warsztaty edukacyjne przygotowujące do kampanii Rowerowy Maj
     • Warsztaty edukacyjne przygotowujące do kampanii Rowerowy Maj

      W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły będą brali udział w akcji Rowerowy Maj. Jak co roku kampanię poprzedzają warsztaty edukacyjne.
      Mają one na celu:
      – przypomnienie, jak bezpiecznie przemieszczać się po ścieżkach rowerowych i chodnikach;
      – utrwalenie znajomości znaków drogowych przez uczniów;
      – zapoznanie z przepisami ruchu drogowego.
      Warsztaty zostały przeprowadzone w dniu 07.04.2022 r. w klasie 3c i 3d. Poprowadzili je Państwo Agata i Grzegorz Kukowka wraz z ich córką Anielką. Pan Grzegorz jest członkiem Zarządu Głównego Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK. 
      Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Kolejne zajęcia zaplanowane są tuż po świętach Wielkiej Nocy. 
      Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. 
      Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. 
      Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

      Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

      Zachęcam do aktywnego udziału w kampanii,
      Agata Cygan 

    • SP 109 w Programie Pozarządownik Szkolny 4.0
     • SP 109 w Programie Pozarządownik Szkolny 4.0

      W marcu 2022 r. nasza szkoła dołączyła do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej - Pozarządownik szkolny 4.0. 
      Program “Pozarządownik szkolny” skierowany jest do nauczycieli i nauczycielek z warszawskich szkół, którzy chcą przybliżyć swoim uczniom i uczennicom działalność organizacji pozarządowych.
      W tym roku to już 4. edycja programu, mającego na celu rozwijanie wiedzy o III sektorze wśród uczniów warszawskich szkół podstawowych (VII i VIII klasy) oraz ponadpodstawowych.

      Uczniowie i uczennice: 

      • zdobywają wiedzę o organizacjach społecznych 
      • rozwijają kluczowe kompetencje – komunikacji, argumentacji, pracy w grupie 
      • zyskują świadomość, w jaki sposób sami mogą się zaangażować w działania organizacji

      Nauczyciele i nauczycielki:

      • mają możliwość skorzystania ze wsparcia mentorskiego, które ułatwia bezpieczne, odpowiedzialne, ale też głębsze i bardziej kreatywne zajęcie się tematem organizacji społecznych
      • mogą wziąć udział w webinariach oraz szkoleniach
      • otrzymują materiały merytoryczne (scenariusze lekcji na podstawie wizyt filmowych i inne)

      Nauczyciele ze wsparciem mentora / mentorki będą mogli zrealizować dwie spośród poniższych form aktywności:

      • Lekcję wprowadzającą z informacjami ogólnymi o III sektorze
      • Lekcję z rozgrywką gry karcianej “Gra w zmianę”
      • Lekcję z wykorzystaniem scenariusza stworzonego na podstawie filmowej wizyty studyjnej (do wybory jeden z dwóch filmów z odpowiadającym mu scenariuszem)
      • Warsztat dla młodzieży prowadzony przez organizację społeczną
      • Warsztat dla rodziców prowadzony przez organizację społeczną (z listy dostępnych warsztatów oferowanych przez ngo)

      Dnia 1.04 odbyły się warsztaty dla uczniów kl. 6a i 6b, w ramach których uczniowie zapoznali się ze światem organizacji społecznych, oddolnego organizowania się w różnych obszarach życia, rozwijania pasji czy zainteresowań. Dzięki podnoszeniu wiedzy na temat III sektora wspólnie doprowadzamy do zwiększania postaw obywatelskich wśród młodzieży i jej zaangażowania społecznego.


      Szkolny Koordynator Programu
      Agata Cygan 
       

    • WOLONTARIUSZE ze 109 - na Warszawskim Półmaratonie Pokoju
     • WOLONTARIUSZE ze 109 - na Warszawskim Półmaratonie Pokoju

      W dniu 27 marca 2022 odbył się 16 Warszawski Półmaraton, w tym roku nazwany Półmaratonem Pokoju.

      Organizator przedsięwzięcia, Fundacja Maraton Warszawski, postawił nam spore wyzwanie – wsparcie imprezy biegowej od samego świtu.

      Piękny i mroźny wschód słońca przywitał nas o 6:30 przy Parku Fontann, co ciekawe, świeżo po zmianie czasu i krótszym o godzinę śnie.

      Grupa 20 uczniów naszej szkoły z dużym zaangażowaniem zajęła się obsługą depozytów, a także „dostawą” bieżących informacji uczestnikom półmaratonu.

      Choć poranek był bardzo rześki, widząc aktywnych i pełnych energii biegaczy, z każdą minutą robiło nam się cieplej.

      Smaczku dodało spotkanie z p. Iwoną Świercz – naszą nauczycielką j. niemieckiego, która pełniła niezwykle ważną funkcję podczas biegu – jako tzw. pacemaker poprowadziła grupę półmaratończyków w równym tempie, w założonym czasie 1: 55! Jako doświadczona zawodniczka zrobiła to perfekcyjnie!

      Liczne pozytywne doświadczenia dały nam dużo radości ze wspólnych działań.

      Dlatego piszemy się na kolejne i zachęcamy wszystkich do udziału w takich wydarzeniach!

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

   • Logowanie

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
    • 22 277 11 23
    • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 217724
  • Galeria zdjęć

    brak danych