• KRONIKA/WYDARZENIA, IMPREZY, UROCZYSTOŚCI 2022/2023

•  DZIEŃ PINGWINA

LISTY DO PROFESORA

• GRUDZIEŃ

• Mikolajowo Świąteczne wypożyczanie...

• LISTOPAD

• 5 XI DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

• MISIOWE CZYTANIE

25 LISTOPOADA w bibliotece tradycyjnie królowały MISIE, a w szkole balowały wróżki i czarodzieje, których moce wzmacniali popcornem niezawodni rodzice

• SPOTKANIE ze STEFANEM POTOCKIM -misiami: MIODALEM i LiLu

Dziś w bibliotece odbyło się spotkanie ze Stefanem Potockim autorem książek o misiu Miodalu (2007) i misi Lilu (2022). Posłuchaliśmy ciekawostek o Kanadzie - to tam urodził się nasz szacowny gość; informacji o świecie fauny i flory tego kraju; historii związanych z powstaniem książek; o tym jak ważne są dobre relacje i umiejętność komunikacji byśmy "dorastali" . Zostalismy zauroczeni piosenką o Misiu, której na zakończenie spotkania mogliśmy wysłuchać. W spotkaniu uczestniczyły delegacje uczniów z klas 1-3, a także uczestnicy konkursu plastycznego. Wyróżnieni uczniowie otrzymywali dyplomy, słodkie upominki z rąk pani Moniki Zimny oraz pani Oli Floriańskiej, a także książkę "Lilu" z dedykacją, którą wręczał autor.

• 25 XI DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 XI  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA  - Obrazek 125 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Niesłabnąca popularność misiów nie dziwi chyba nikogo – w końcu każdy z nas miał w dzieciństwie pluszowego przyjaciela, pomagającego przetrwać cięzkie chwile. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.

Istnieją dwie różne historie powstania pluszowego misia.

Kariera misia-zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku, kiedy to Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć konstrukcję szytych zabawek i założyć firmę produkującą takie zabawki. Firma ta powstała w wirtemberskiej miejscowości Giengen an de Brenz, niedaleko granicy bawarskiej.

Kolejna historia,  która jest bardziej popularna dotyczy prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Biblioteka szkolna w tym dniu zaprasza na :

- wystawę książek poświęconą misiom w literaturze  zatytułowaną "MSIOWE CZYTANIE"

- słodkie  " misiowe małe -co -nieco"

- warsztat tworzenia pomponowych  miśków

- kolorowanki

• 9 XI -Przedszkolaki z wizytą w bibliotece..."witajcie w książkowym świecie... "

W środowy poranek 9 listopada nareszcie- długo oczekiwani- pojawili się w bibliotece najmłodsi w szkole czyli przedszkolaki 3. 4. latki. Maluchy  zapoznawały się z biblioteką, zaglądały do magazynu książek w poszukiwaniu czarodziejki  i czarownicy- Baby Jagi.  Pytały czym zajmuje się pani bibliotekarka, próbowały zgadnąć -  Kto jest najważniejszy w bibliotece? ... Bardzo się zdziwiły gdy pani Ela - bibliotekarka - powiedziała, że są to dzieci- czytelnicy, które odwiedzają bibliotekę.

Jak to w bibliotece zazwyczaj bywa, odbyło się też krótkie czytanie ... była to  niespodzianka w postaci teatrzyku kamishibai, a krótki wierszowany tekst  "O Panach Palcach" sprawił, że też świetnie się przy tym bawiły, o czym świadczą uśmiechnięte buzie.

Za pół godziny punktualnie o godzinie 10 przybyły na spotkanie także Przedszkolaki- Starszaki. Tu już poważniejsze tematy poruszano - rozmawialiśmy o regulaminie, zasadach zachowania się w czytelni, poszanowaniu wypożyczonych książek.

• „Mała książka – wielki człowiek”

Do szkolnej biblioteki nareszcie dotarły książeczki dla pierwszaków  z kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów  do czytania,  rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu  do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzyma bezpłatnie na własność -pakiet: książkę „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”oraz plakat z alfabetem. Książeczki będą wręczane uczniom podczas pierwszych wizyt w bibliotece szkolnej. Taki pakiet otrzymała już klasa 1d :)

Więcej informacji o kampanii „Mała książka - wielki człowiek”,  można znaleźć na stronie Instytutu Książki pod hasłem „Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka”.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

• PAŹDZIERNIK

• MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH