• znak szkoła kronawirys
          • POWRÓT UCZNIÓW DO SZKÓŁ

            Szanowni Państwo,

            Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało harmonogram powrotu uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach:od 4 maja - nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkół podstawowych od 15 maja - tryb hybrydowy dla klas 4-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych od 29 maja - powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej.Szczegółowy plan pracy hybrydowej dla klas 4-8 przekażemy w najbliższych dniach.

             Kinga Jarosz

            Wicedyrektor Szkoły

          • 8 - 15 MAJA - Tydzień Bibliotek

            Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.

            Hasło przewodnie, podobnie jak plakat promujący imprezy, jest wybierane corocznie w drodze konkursu.

            Hasło tegorocznej już XVIII- tej  edycji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Autorką hasła jest Marzena Przybysz, a plakatu promujacego to święto Katarzyna Stanny.

            Hasła Tygodni Bibliotek 

            • 2004 - "Biblioteki w Europie"
            • 2005 - "Biblioteka otwarta dla Ciebie"
            • 2006 - "Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece"
            • 2007 - "Biblioteka Twojego wieku"
            • 2008 - "Biblioteka miejscem spotkań"
            • 2009 - "Biblioteka to plus"
            • 2010 - "Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy"
            • 2011 - "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę"
            • 2012 - "Biblioteka ciągle w grze"
            • 2013 - "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych"
            • 2014 - "Czytanie łączy pokolenia"
            • 2015 - "Wybieram bibliotekę"
            • 2016 - "Biblioteka inspiruje"
            • 2017 - "Biblioteka. Oczywiście!"
            • 2018 - "(Do)wolnośc czytania"
            • 2019 - "#biblioteka"
            • 2020 - Zasmakuj w bibliotece
            • 2021 - Znajdziesz mnie w biliotece

            żródło: Tydzień Bibliotek – Wikipedia, wolna encyklopedia

            Wikipedia, wolna encyklopedia

        • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły
          • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

            Dnia 12 marca 2021 r w naszej szkole odbył się kolejny  ,,Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły”. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich, którzy zakwalifikowali się do II etapu po klasowych eliminacjach. Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej pani  Beata Radzimowska  i pani  Katarzyna Staniec.

            Uczestnicy konkursu kolejno losowali zestawy pytań,  które składały się z 3 pytań. Po krótkim czasie przeznaczonym na przygotowanie  uczniowie udzielali ustnych odpowiedzi. Komisja przyznawała punkty od 0 do 2 za każdą odpowiedź.

            Po pierwszej turze  konkursu, po  podliczeniu punktów, 5 uczniów uzyskało  maksymalną liczbę punktów: Wojciech Michalec, Miłosz Warpas, Ksawery Rolski, Wiktor Kolasiński, Wojciech Tycz,  uczennica  Aniela Kukawka uzyskała 4 punktów ,  uczennica Klara Remiszewska 3 punkty.

             Komisja  w składzie  p. Beata Radzimowska i p. Katarzyna Staniec przyznały:

            5 pierwszych miejsc:

            - Wojciech Michalec II a

            - Miłosz Warpas II b

            -  Ksawery Rolski II c

            -  Wiktor Kolasiński III b

            -  Wojciech Tycz  III c

            1 drugie  miejsce:

            - Aniela Kukowka  II d

            1 trzecie  miejsce:

            - Klara Romiszewska III a

            BR

             

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”

            Powyżej praca naszej uczennicy, która przystąpiła do konkursu.

             

            Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków.

            3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

            Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

            Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

            Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. W tym roku przypada 230 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chętni uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość przystąpienia do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO 2021 #NaszaFlagaPL „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

            Celem Konkursu było między innymi promowanie obchodzenia świąt narodowych poprzez wywieszanie polskiej flagi państwowej, edukowanie w zakresie zasad wywieszania polskiej flagi państwowej, a także budowanie poczucia wspólnoty narodowej i popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych . Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której tematem była :

            „230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja”. Uczniowie przystępując do konkursu mieli za zadanie poruszyć następujące tematy:

            · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja.

            · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja

            · Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny (miasta, regionu, województwa).

            · Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920).

            · Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do Ojczyzny

            Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali finałowej, która odbędzie się 1 maja 2021 r. w kościele pw. św. Mikołaja w Lublinie (ul. Słowikowskiego 1). Rozpoczęcie gali o godz. 18.00. Transmisję na żywo z gali będzie można obejrzeć poprzez Internet, na kanale YouTube www.youtube.com/user/TelewizjaAM Zapraszamy do oglądania relacji z wydarzenia.

             

             

            Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

          • Konkurs dla szkół wawerskich organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy


            Drodzy Uczniowie,otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół wawerskich organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

            Zadaniem uczestników jest wzięcie udziału w grze Dawno temu naszym mieście i odpowiedzenie na pytania zawarte w formularzu https://liblink.pl/q0HzsCrleU

            Dzięki rozgrywce uczniowie dowiedzą się gdzie w Warszawie rozgrywa się akcja Legend Warszawskich (tych znanych i tych o których nigdy nie słyszeli).

            Szkoła, której największy procent uczniów weźmie udział w rozgrywce, otrzyma nagrodę.

            Gra posiada dwie wersje:w realu - uczestnicy wędrują po Starówce i jej okolicach i odkrywają kolejne miejscawirtualna - uczestnicy biorą udział w zabawie tylko on-line i wędrują palcem po mapie.

            W obydwu przypadkach odpowiadając na pytania dostają odpowiedzi na pytania z formularza.

            Do rozgrywki potrzebny jest smartfon albo tablet z dostępem do Internetu, a także bezpłatna aplikacja Action Track.

            Zasady udziału w konkursie:

            1) Uczniowie pobierają aplikację Action Track

            2) Skanują wybrany kod QR z załączonego plakatu (wersja wirtualna lub realna)

            3) Wpisują swoje nazwę UWAGA! Aby zgłoszenie było wzięte pod uwagę w konkursie nazwa musi zawierać: imię, nr klasy, nr szkoły, np. Kasia, 5a, sp109

            4) Odpowiadają na pytania z gry

            5) Wypełniają formularz https://liblink.pl/4FahsWxmFu

            Rozgrywka trwa do 6 czerwca 2021r.

             

            ZAPRASZAMY DO ZABAWY!

             

            Małgorzata Pijanowska

        • światowy dzień książki i praw autorskich
          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            23 kwietnia obchodzimy po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Proklamowany został w 1995 r. przez UNESCO i poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się on okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.

            "W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

            W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie  pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. Zachęcam Wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!

            Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam."

            W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – czyli nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

            Więcej informacji na stronie Polskiego Komitetu ds UNESCO - Dzień Książki

            Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

            Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

            [rzeźba przed Biblioteką Narodową w Madrycie]

            źróło: https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

             

             Propozycje aktywności w tym dniu:  W ramach tegorocznych obchodów serdecznie zapraszam wszystkich chętnych uczniów do bibliotecznej  zabawy  fotograficznej: „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”.

            Polega ona na sfotografowaniu siebie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Elementem zdjęcia powinna być  okładka książki – wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki (ponieważ łatwiej to zrozumieć, oglądając zdjęcia, zachęcam do wpisania hasła „sleeveface” w wyszukiwarkę),

             Można dopełnić okładkę odpowiednio dobranym strojem, rekwizytem lub aranżacją przestrzeni. Liczy się kreatywność i twórcze podejście do tematu .

            Wykonane fotografie należy przesłać w formie elektronicznej na adres biblioteka.sp109.waw@gmail.com do dnia 4.05.2021 r.

            ZAPRASZAM 

            Elzbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

             

        • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”
          • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

            Niech połączy nas Pamięć…..

              W 78 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie nasza szkoła zaangażowała się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – POLIN. 

                Uczniowie podczas lekcji historii pogłębiali wiedzę  z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum POLIN takich jak filmy, słuchowiska i webinaria o historii II wojny światowej.

            Dla  uczczenia pamięci tamtych dni uczniowie na lekcji plastyki wykonali żółte żonkile jako symbol pamięci, nadziei i szacunku.

             

                                                                                 Katarzyna Strzelczyk

        • ”Odkręcamy środowisko w Wawrze”    
          • ”Odkręcamy środowisko w Wawrze”    

                    Czy podobnie jak my macie problem z gromadzącymi się nakrętkami? W każdym domu możemy znaleźć plastikowe wieczka od napojów, oleju, kawy czy detergentów. Co możemy zrobić z niepotrzebnymi korkami? Z odpowiedzią na powyższe pytania przychodzi Szkoła Podstawowa nr 109.

                        Szkoła włączyła się w jedną z najpopularniejszych akcji społecznych - zbiórkę nakrętek. To wydarzenie, które oprócz pomocy potrzebującym niesie za sobą wiele pozytywnych skutków związanych z dbaniem o środowisko.

                        W dzielnicy Wawer pojawił się pierwszy personalizowany pojemnik na plastikowe nakrętki. Będzie można do niego wrzucać korki i połączyć przyjemne z pożytecznym. Metalowy kosz na nakrętki to forma pomocy charytatywno-ekologicznej. Udział w akcji nie wymaga dużego zaangażowania. Wystarczy wrzucić korki do pojemnika, a resztą zajmą się specjalne organizacje. Same nakrętki, zamiast trafić na śmietnik, mogą otrzymać drugie życie. Firma recyclingowa przerabia je na surowiec wtórny - plastikowy granulat, z którego powstają nowe nakrętki, opakowania czy rury PCV.

                        Obok metalowej instalacji w kształcie koła z warszawską syrenką i logo szkoły ciężko jest przejść obojętnie. Zostanie on ustawiony na terenie Szkoły Podstawowej nr 109 przy ul. Przygodnej 2. Tym samym będzie to pierwszy tego typu projekt w dzielnicy. Wawerski pojemnik pomieści nawet ok. 80 kg plastikowych nakrętek.

                        Dlaczego zbierane są akurat nakrętki? Są one stosunkowo ciężkie, zajmują mało miejska i łatwo je gromadzić. Dzięki pojemnikowi mieszkańcy dzielnicy, a w szczególności dzieci, będą mogli przyczynić się do pomocy potrzebującym, a jednocześnie poszerzać wiedzę o świadomym segregowaniu odpadów.

                        Pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia eko-pojemnika jest z jeden z nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 109, a  projekt wykonała studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Warto dodać, że do zakupu metalowego kosza w dużej mierze przyczynili się mieszkańcy dzielnicy, za co im bardzo serdecznie dziękujemy!  

             

            Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

        • żonkil
          • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

            19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.  

                   W tym dniu nauczyciele klas I- III i IV- VIII wraz z uczniami i uczennicami SP 109. im Batalionów Chłopskich  będą uczestniczyć w  wyjątkowych premierach filmowych i literackich. Każda  grupa wiekowa będzie pracowała z  ofertą zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych/ będą to opowiadania, filmy i słuchowiska.

               Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

                                       Koordynator akcji edukacyjnej na terenie szkoły: Katarzyna Strzelczyk

                 

             

          • Drzewko, kwiatek, torba ekologiczna - za elektroodpady

            Dobiegają końca nasze zmagania konkursowe w ramach projektu edukacyjnego "Dobre rady na elektroodpady".  Przed nami najważniejsza część konkursu czyli zbiórka elektro-śmieci.  Obędzie się ona 24 kwietnia (sobota) w godz. 10 - 15. Już teraz zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Dzięki uprzejmości naszych sponsorów, w zamian za oddany zużyty sprzęt będą mogli Państwo otrzymać drzewko, kwiatek, torbę ekologiczną, znajdzie się też coś dla najmłodszych. Będzie to wspaniała promocja naszej szkoły i dzielnicy. Przesyłam link do wydarzenia na portalu fb na który warto wejść i wyrazić zainteresowania naszym wydarzeniem: https://liblink.pl/P3LZPV9Jfc  

            Pozdrawiam i do zobaczenia

            Łukasz Sikorski i zespół szkolny JestemEko SP 109

        • znicz
          • POŻEGNANIE - ŚP. ALICJA JANKOWSKA 4 II 1938 - 8 IV 2021

            "Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi,

            ale żyją w naszych sercach,

            tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami."

            (A. Dumas)

                    

            Z wielkim smutkiem dzielimy się  wiadomością, która dotknęła naszą szkolną społeczność.  W dniu 10 kwietnia 2021 roku dotarła do naszej szkolnej społecznośćci smutna wiadomość - zmarła pani Alicja Jankowska,  nauczycielka języka polskiego, która w  latach 1974-1987 sprawowała  funkcję dyrektora  Szkoły Podstawowej nr 109.

            Pogrążeni w smutku

            Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy

            Szkoły Podstawowej nr 109

            Po mszy św., która odbyła się w kościele w Śródborowie, ciało śp. Alicji Jankowskiej zostało złożone w grobie znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Otwocku w sektorze XX rzędzie 13 na 17 miejscu.

            R.I.P.

        • Dzień otwarty!
          • Dzień otwarty!

            Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy na spotkania z nauczycielami i wychowawcami klas, które odbędą się w trybie zdalnym na platformie Teams w dniach:

            20 kwietnia 2021 r. - klasy "0"

            21 kwietnia 2021 r. - klasy I-IV

            22 kwietnia 2021 r. - klasy V-VIII

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 306016
  • Galeria zdjęć

      brak danych