• ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY od 9 listopada 2020 r.

            2020-11-05  10:45:35

            Szanowni Rodzice,Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopda 2020 r. całkowite zamknięcie szkół od 9 listopada 2020 r.  - także dla uczniów klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej.

            Od poniedziałku zajęcia online w naszej szkole prowadzone będą za pomocą MS Teams i w tym celu prosimy rodziców o sprawdzenie czy hasła i loginy są aktywne (proszę o kontakt w tej sprawie z dyrektorem szkoły  poprzez  wiadomości dziennik LIBRUS).

            Jednocześnie apelujemy o zabranie ze szkoły książek, ćwiczeń i zeszytów. 

            Na bieżąco przekazywać będziemy Państwu pozostałe informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.

             Prosimy również o śledzenie komunikatów umieszczanych na stronach: Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji zamieszczanych na stronie SP 109. 

            Z poważaniem

            Hanna Ratańska-Szot

             Dyrektor Szkoły

            AKTUALIZCJA: PIĄTEK, 6 LISTOPADA, 2020 - 12:49


            Od poniedziałku 9 listopada obowiązują nowe obostrzenia oraz zmiany w funkcjonowaniu szkół

            Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

            Oznacza to, że uczniowie i słuchacze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchacze i uczestnicy form pozaszkolnych prowadzonych przez placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym. 

            Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

            Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach pozostaje bez zmian. 

            Stacjonarnie, tak jak do tej pory, pracować będą również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

            Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

            Opieka w świetlicach szkolnych 

            Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla rodziców uczniów bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19.

            Konsultacje dla zdających egzaminy 

            W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych indywidualne konsultacje w małych grupach, do 5 osób. 

            Olimpiady, turnieje i konkursy

            W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwimy przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. 

            Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i  procesie rekrutacji.


            Nowe ograniczenia

            Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  

            • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
            • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
            • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
            • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada  

            Aktualne środki bezpieczeństwa

            • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
            • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
            • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
            • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
            • zawieszenie działania sanatoriów
            • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
            • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
            • zakaz organizowania spotkań i imprez
            • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

            https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec

            Nowelizacja rozporządzenia 30bNowelizacja​_rozporządzenia​_30b​_.pdf 0.30MB

            List Prezydenta m.st. Warszawy do Nauczycieli, Rodziców i Uczniów w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej

            Regulamin świetlicy szkolnej SP 109 ważny od 09.11.2020.pdf

        • 5 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
          • 5 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

            5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.

            Towarzyszą nam od młodzieńczych lat. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na wiele lat, a czasami na zawsze. Dlatego bohaterowie z bajek są bardzo często dla wielu z nas ważni. 5 listopada co roku obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek.

            Bajki są pełne przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie przeciwności. Dla wielu dzieci bohaterowie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi, którzy pomagają im przejść przez młodzieńcze lata. Pomagają przełamać nieśmiałość lub inne bariery jakie ma każde dziecko. Dzięki pojawianiu się nie tylko w opowieściach ale także w filmach, na kartkach książek i książeczek dla dzieci rozbudzają wyobraźnię i pozwalają zainteresować się takim życiowym zagadnieniem jak literatura.

            Najstarszy film animowany został wyprodukowany w 1906 roku i nosił nazwę „Humorous Phases of Funny Faces” i przedstawiał różne zabawne twarze. Wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się tez Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy pod tytułem „Piękna Lukanida”. W latach 30-stych XX wieku powstała w Hollywood wytwórnia filmowa znana dziś jako Walt Disney Company. I to ta wytwórnia jest uznawana za tą, która napędziła cały ten bajkowy rynek. W 1937 roku ukazała się ich pierwsza produkcja pod tytułem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” nad którą przez 3 lata pracowało ponad 250 grafików. Zaraz po tym filmie zaczęły się ukazywać takie postaci jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Królik Bugs, Tom i Jerry, Smerfy czy Król Lew.

            Równiez Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które zna większość z nas. Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek czy Miś Coralgol to bohaterowie, którzy pomimo wielu lat do dziś są znane i lubiane rzez dzieci i dorosłych. Trzeba też przyznać, że w obecnych czasach pojawia się wiele nowych bajek. Jednak to te z wcześniejszych okresów mają swój niepowtarzalny urok i wdzięk. Propagowanym trendem przez twórców bajek z całego świata jest ten, który zakłada, że ich produkcje mają trafiać zarówno do najmłodszych jak i starszych odbiorców.

            https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-postaci-z-bajek

            Dzień postaci z bajek. Którą kochacie i za co?

            Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość, dostarczają bogatych przeżyć i wrażeń, pobudzają wyobraźnię. Mieszkańcy baśniowego świata bawią i fascynują, dają poczucie bezpieczeństwa i uczą. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. 

             

            Bajki opowiadane przez naszych rodziców, dziadków... Te pisane, czytane, oglądane w telewizji... Każdy z nas ma wspomnienia z nimi związane, bo niezależnie od tego ile mamy lat, w każdym z nas jest trochę dziecka. Dzisiejsze święto, ma na celu wskrzesić w nas  poczucie lekkiej nostalgii, powrotu do czasów młodzieńczych, ale i zwrócić uwagę na to, czy dzisiejsze postaci z bajek mogą konkurować z tymi sprzed 20 - 30 lat. 

             

            Świętowanie tego dnia ma również bardzo duże znaczenie dla dzieci, naszych czy też z naszego otoczenia. Przekazując im własne historie tyczące się różnych animacji, tego jak my postępowaliśmy w ich wieku, pozwala zawęzić relacje. Samo to, że dzielimy się swoimi wspomnieniami, czytamy im bajki na dobranoc, dajemy nie tylko dobry przykład, że czytanie jest twórcze, ale i pomagamy poszerzać horyzonty, wyobraźnię jak i wskazujemy na pozytywne wartości zawarte w każdej bajce. 

             

            Przytaczając wątki z bajek, w których dobro zwycięża, nakierowujemy malucha na to, co tak naprawdę w życiu ma rację bytu, a bycie uczciwym niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. A teraz pytanie, czy sam dzień ma tak wpłynąć na to? Oczywiście, że nie. Dzień, jak co dzień, on tylko pozwala sobie przypomnieć o tym, jak my byliśmy  młodzi, a najgorszym problemem było spóźnienie się na wieczorynkę.

             

            A Wy? Do której bajki z dzieciństwa wracacie we wspomnieniach najczęściej? Podzielcie się historiami.

                                                                             biblioteka.sp109.waw@gmail.com 

            Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

             

        • 2 LISTOPADA - DZIEŃ ZADUSZNY
          • 2 LISTOPADA - DZIEŃ ZADUSZNY

            Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada.

            Sobór Trydencki (1545-1563), orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

            W naszej szkole zawsze  przygotowywaliśmy ekspozycję o zmarłych Nauczycielach i Pracownikach Administracji, jednakże w tym roku ze względu na epidemię wystawa mogła się odbyć tylko wirtualnie. A wierzący niech nie tylko przypominają  sobie zmarłych, ale też pomodlą się za Nich.

            WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ IM ŚWIECI.

            s. Otylia P.

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 313969
  • Galeria zdjęć

      brak danych