• SAMORZAD SZKOLNY - zaprasza - 30 IX środa
     • SAMORZAD SZKOLNY - zaprasza - 30 IX środa

      Dzień Chłopaka tradycyjnie obchodzony jest w drugiej połowie września. Choć święto to w naszym kraju nie jest tak znane, jak Dzień Kobiet, to z roku na rok zyskuje na popularności.  

      Informacji na temat tego, kiedy Dzień Chłopaka w 2020 roku szuka wiele osób. Warto tutaj wspomnieć, że panowie swoje święto obchodzą dwa razy do roku - na przełomie zimy i wiosny, kiedy to przypada Dzień Mężczyzny oraz na jesieni, kiedy jest Dzień Chłopaka. Data tego święta jest stała i przypada dokładnie na 30 września. W 2020 roku będzie to środa.

       Dzień Chłopaka nie jest obchodzony jedynie w Polsce. Dzień ten, chociaż w innym terminie, świętowany jest przez panów także za granicą. Poniżej daty obchodów Dnia Chłopaka w poszczególnych krajach: 
      Malta - 7 lutego,
      Wielka Brytania, Irlandia - 5 kwietnia,
      Japonia - 5 maja,
      Brazylia - 15 lipca,
      Norwegia - 7 października,
      Indie, Meksyk - 19 listopada,
      Kanada - 25 listopada. 
       

      Dzień Mężczyzn w Polsce 2020 obchodzony jest dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W tym roku święto panów wypada we wtorek. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. 

      Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzny w kwietniu. 4 kwietnia to kolejna proponowana data święta panów. Termin ten, w przeciwieństwie do 10 marca, nie jest związany z Kościołem Katolickim. W tym miesiącu w okresie PRL w niektórych szkołach z tej okazji urządzane były imprezy.

      Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzny została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. ONZ. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów. 


      Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to święta przypadające w różnych terminach. Choć daty Dnia Mężczyzn i Dnia Chłopaka nie pokrywają się, to wiele osób myli te święta. Wpływ na to ma fakt, iż pierwsze z nich nie jest tak rozpowszechnione, jak drugie, jednak cały czas zyskuje na popularności. 


      Jaka jest zatem różnica między Dniem Mężczyzny a Dniem Chłopaka? Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy z dorosłymi panami, a Dzień Chłopaka obchodzą nastolatkowie. Jednak coraz częściej zdarza się, że i starsi panowie świętują swój dzień we wrześniu. 
       


       https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Dzien-Chlopaka-2020-kiedy-jest-w-Polsce-i-na-swiecie-i-jaka-jest-historia-tego-swieta-DATA

    • 29 IX - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
     • 29 IX - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

      To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

       Celem akcji jest rozbudzenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jest to również doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną. Pamiętajmy również, że czytanie rozbudza wyobraźnię i ciekawość świata. Wspólne głośne czytanie może być też świetnym sposobem na rozwiązywanie problemów wieku młodzieńczego. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci. Jest to doskonała okazja do wyciągania wniosków wynikających z przygód bohaterów literackich.

      ZACHĘCAM  WSZYSTKICH UCZNIÓW DO  UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM  DNIU GŁOŚNEGO CZYTANIA

      Wybierz książkę >>>zaproś siostrę, brata lub rodziców  >> zasiądź do wspólnego czytania !!!

       Jeżeli nie wiesz CO CZYTAĆ ?  Tu znajdziesz podpowiedź  >>>>https://calapolskaczytadzieciom.pl/co-czytac/

      Według Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom

    • Konkurs Finansoaktywni do 7 października!
     • Konkurs Finansoaktywni do 7 października!

      Misja tegorocznej edycji brzmi "Planujemy budżet". Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez max. 3-osobowe zespoły uczniów projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego wraz z kampanią promocyjną przeprowadzoną w szkole lub lokalnie. Ważne, by ów projekt dotyczył miejsca zamieszkania. Decydowanie o wydatkach w swojej własnej miejscowości z pewnością będzie dla uczniów wspaniałym wyzwaniem.

      Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, a także regulamin dostępne są na stronie  http://www.finansoaktywni.pl

      Zapraszam Uczniów do kontaktu i konkursu.                                                                                               

      Czekam na zgłoszenia uczniów i wszystkim uczestnikom konkursu życzę powodzenia!

      Koordynator programu "Finansoaktywni"

      Monika Zimny

      Tel.: 22 277 11 57

      E-mail: informatyka28@o2.pl

      http://www.finansoaktywni.pl

       

     • Punkt Informacji Kariery (PIK)

      • PROJEKT Sięgnij po więcej ! - rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m.st. Warszawy

      Plakat SPW.pdf 

      Regulamin projektu.pdf     

      Gdzie i w jakich godzinach realizowany jest projekt 2020 2021.pdf

        

         Uczniowie, którzy chcą w PIK skorzystać z pogłębionej diagnozy zobowiązani są do pobrania ze strony internetowej lub doradcy zawodowego i wypełnienia "Formularza rekrutacyjnego dla ucznia wraz z oświadczeniem RODO"

       Zachęcam do umawiania się na indywidualnie spotkania przez dziennik Librus lub telefonicznie /22/ 277 11 57 

      poniedziałek - 10.45-16.00

      wtorek - 08.00-14.00

      środa - 08.00 -11.30

      czwartek - 08.00 -15.00

      piątek - 09.00 -15.00

                                                                              

      Do pobrania  Formularz rekrutacyjny ucznia wraz z oświadczeniem RODO.docx     

       

      Serdecznie zapraszam

      Koordynator projektu w Szkole Podstawowej nr 109 - doradca zawodowy - Monika Zimny     

                                                                   

      Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Oś priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.3 Doradztwo edukacyjno-zawodowe, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

      Opis projektu: 

      Całkowita wartość projektu:                              4 462 172,50  zł       

      Dofinansowanie ze środków europejskich:       3 916 972,50 zł  

      Okres trwania projektu:                                     1XII 2019 - 31 VI 2021   

      Miasto st. Warszawa  we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim  podejmuje kolejne wspólne działania na rzecz rozwoju doradztwa zawodowego i poprawę jakości usług w zakresie doradztwa.  

      Celem głównym projektu jest zapewnienie uczniom szkół  podstawowych możliwości korzystania z doradztwa indywidualnego na terenie szkoły. W 110 szkołach  podstawowych zaplanowano  systemowe wzmocnienie doradztwa edukacyjno-zawodowego poprzez  utworzenie Punktów Informacji i Kariery (PIK)

      . Szkoły zostaną  wyposażone  w sprzęt komputerowy,  pomoce i materiały dydaktyczne oraz fachową literaturę. Uczniowie biorący udział w projekcie będą mogli uczestniczyć w warsztatach zawodoznawczych w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie.

       W  celu lepszego dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy nawiązana została współpraca z przedsiębiorcami, a także otoczeniem społeczno-gospodarczym. 40 nauczycieli uzyska kwalifikacje w zakresie doradztwa zawodowego. Platforma edukacyjna www.brp.edu.pl będzie dostosowana do potrzeb uczniów szkół  podstawowych, rodziców i nauczycieli.

       

      - 110  szkół i placówek objętych wsparciem  poprzez utworzenie Punktów Informacji i Kariery;

      - 40  nauczycieli szkół realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego  ukończy studia podyplomowe;

      - 800  uczniów weźmie udział w warsztatach zawodoznawczych w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1  w Warszawie

       

    • Naszym Nauczycielom – projekt grantowy dla wawerskich uczniów
     • Naszym Nauczycielom – projekt grantowy dla wawerskich uczniów

      Nauka nie musi być nudna, a praktyczna wiedza pomoże naszym dzieciom zdobywać świat. Urząd dzielnicy Wawer ogłasza konkurs grantowy dla uczniów na organizację Dnia Nauczyciela w swojej szkole. Na realizację swojego pomysłu mogą otrzymać nawet 2000 zł.

      W tym roku postanowiliśmy włączyć uczniów w organizację dnia nauczyciela, a jednocześnie potraktować to jako element innowacyjnej edukacji, która jest jednym z priorytetów dzielnicy. – mówi Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.

      Dla dzieci i młodzieży z Wawra ogłosiliśmy projekt „Naszym nauczycielom” w formie mini grantu. Dowolna ilość grup projektowych z każdej  wawerskiej szkoły publicznej może wspólnie z nauczycielem – opiekunem projektu – złożyć wniosek o otrzymanie finansowania organizacji dnia dla wszystkich nauczycieli ze szkoły (do 29 września 2020 r.). Komisja wybierze najlepszy projekt z każdej szkoły,
      a jego autorzy otrzymają dofinansowanie do 2000 zł na organizację dnia dla swoich nauczycieli.

      Forma wniosku jest dostosowana do wieku, poprosiliśmy również dyrektorów szkół o wsparcie dzieci
      w przedsięwzięciu. Złożenie wniosku o grant to świetne doświadczenie dla dzieci i bardzo praktyczna nauka na przyszłość, a właśnie na takiej najbardziej nam zależy. –
      podkreśla burmistrz Wawra.

      Formularz zgłoszeniowy dostępny w szkołach oraz na stronie internetowej www.wawer.warszawa.pl.

    • Mazowieckie Talenty
     • Mazowieckie Talenty

      Zarządzeniem Mazowieckiego Kuratora Oświaty nr 47 z dnia 9 września 2020 r. został zatwierdzony i wprowadzony do stosowania Regulamin konkursów przedmiotowych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2020/2021.

      Istotne zmiany w bieżącym roku szkolnym:

      • Harmonogramy konkursów przedmiotowych wymagają przeprowadzanie w jednym dniu dwóch konkursów, w różnych godzinach.
      • Na etapie rejonowym konkursy przedmiotowe będą przeprowadzane w szkołach macierzystych uczniów – uczestników etapu rejonowego. Prace będą sprawdzane przez Rejonowe Komisje Konkursowe we właściwych Wydziałach MSCDN.
    • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019/2020
     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019/2020

       Jesteśmy jedną z najlepszych szkół w naszej dzielnicy!

      Nasi uczniowie klas ósmych po raz kolejny bardzo dobrze napisali egzaminy ósmoklasisty, które odbyły się w czerwcu 2020 roku. Tradycyjnie już uzyskali ilość punktów znacznie przekraczającą średnie dla kraju, województwa i Warszawy

      Wyniki z języka polskiego i matematyki odpowiadają 8. poziomowi (bardzo wysoki) w dziewięciostopniowej skali staninowej, służącej do porównywania wyników egzaminu na przestrzeni lat.  To świetny wynik! Taki sam rezultat z języka polskiego osiągnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 204 (ul. Bajkowa).

      Bardzo dużym sukcesem jest wynik z matematyki – 63% uzyskanych średnio punktów przez uczniów naszej szkoły trudno nawet porównać do rezultatu ogólnopolskiego (46%). Wynik ten także odpowiada 8. poziomowi (bardzo wysoki) w dziewięciostopniowej skali staninowej i jest czwartym wynikiem w dzielnicy Wawer.

      Doskonale wypadł również rezultat z języka angielskiego (79%) – ósmoklasiści uzyskali wynik z 9. (najwyższego) stopnia skali. Tak wysoki wynik uzyskało tylko 4% szkół w Polsce. To drugie miejsce w dzielnicy, po Szkole Podstawowej nr 218, ul. Kajki.

      I jeszcze porównanie wyników naszych uczniów z wynikami szkół w dzielnicy Wawer, całej Warszawie, Polsce:

      przedmiot  

      język polski 

              wynik szkoły(w %) 69( trzecie miejsce  w dzielnicy, ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 204, ul. Bajkowa)

      dzielnica Wawer(w %)68

      Warszawa(w %) 68

      Polska(w %) 59

      matematyka

                 wynik szkoły(w %)63(czwarte miejsce  w dzielnicy)

      dzielnica Wawer(w %) 61

      Warszawa(w %) 61

      Polska(w %) 46

      język angielski

                  wynik szkoły(w %)79 (drugie miejsce w dzielnicy, ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 128, ul. Kadetów)

      dzielnica Wawer(w %) 74

      Warszawa(w %) 74

      Polska(w %) 54

       

      opracowanie:Beata Wojdat

    • Międzynarodowy Dzień Kropki
     • Międzynarodowy Dzień Kropki

      Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

      Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej jeśli jej nie znacie.

    • PANI BASIA - BIBLIOTEKARKA -  MÓWI DZIĘKUJĘ !
     • PANI BASIA - BIBLIOTEKARKA -  MÓWI DZIĘKUJĘ !

      Tak to słowo jest najodpowiedniejsze na ten moment, kiedy odchodzi się z pracy po 15 latach.

      A dziękować jest za co!

      Kiedy zaczynałam w 2005 roku było nas o wiele mniej – i dzieci i nauczycieli. Z roku na rok ciągle nas tylko przybywało i teraz jest to ogromna społeczność szkolna.

      Każdemu z Was – małym i dużym jestem bardzo wdzięczna, że zaistnieliście w moim życiu!

      Przeżywaliśmy razem wiele wspaniałych chwil i lat. Wiele fajnych rzeczy się udało zrealizować, czego dowodem są  kolejne tomy kroniki szkolnej, którą z przyjemnością prowadziłam.

      Pozwólcie, że przypomnę tylko te kilka bibliotecznych akcji, które są mi najbliższe sercu:

      ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA,  DZIEŃ KSIĄŻKI, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH,. To te cykliczne, organizowane co roku, a nigdy takie same, bo zawsze  obchodzone pod innym hasłem.. Do tego trzeba dodać oczywiście spotkania z pisarzami i innymi ciekawymi ludźmi, czy akcję„ CZYTANIE NA DYWANIE” oraz dni przybliżające kulturę i literaturę innych krajów. I tak świętowaliśmy po fińsku, szwedzku czy duńsku, a nawet kanadyjsku!

      Wszystkie te wydarzenia były relacjonowane nie tylko na stronie szkoły i w kronice szkolnej, ale często też w lokalnej prasie , z którą regularnie współpracowałam. A były to „Mieszkaniec”,  „Kurier Wawerski”, „Wawerskie Wiadomości Sąsiedzkie” i „Linia Otwocka”.

      To dzięki takiej aktywności nasza  biblioteka jako jedyna  szkolna w Polsce zdobyła- i to dwukrotnie – tytuł

       MISTRZA PROMOCJI CZYTANIA ( 2007 i 2010).

      Aktywność biblioteki została dostrzeżona również przez dyrekcję szkoły, co ostatecznie zaowocowało NAGRODĄ PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY w 2008 r.

      Dobra passa trwała dalej i w 2010 r. uzyskałam II miejsce w konkursie BIBLIOTEKARZ ROKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

      Jestem z tego wszystkiego bardzo dumna, ale tak naprawdę to wszystko było możliwe dzięki Wam kochani uczniowie i nauczyciele oraz atmosferze pracy, jaka temu towarzyszyła. Oczywiście nie bez znaczenia było też wielkie wsparcie ówczesnej dyrekcji, a szczególnie dyr. Stefana Dejneki, któremu biblioteka była zawsze bliska.

      Dyrekcji, nauczycielom i innym pracownikom szkoły dziękowałam osobiście, a Wam uczniowie, którzy będziecie zaglądać do kroniki albo na stronę szkoły - tym wpisem mówię DZIĘKUJĘ i życzę tylko wspaniałych dalszych dni w szkole. Trzymajcie się dzielnie i odwiedzajcie jak najczęściej bibliotekę, która zostaje nadal w bardzo profesjonalnych rękach mojej wspaniałej koleżanki- pani Eli, z którą tworzyłyśmy wspólny, zgodny przyjacielski tandem.

      WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO DZIĘKUJĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                             Barbara Michałek

     • ROZKŁAD WEJŚĆ I WYJŚĆ DO BUDYNKU SZKOŁY

      obowiązujący od 8. 09. 2020 roku

       

      WEJŚCIE DO SZKOŁY

      A (intendent)  Oddział przedszkolny 0c i 0d (do godz. 8.15)

      B ( główne)    Klasy IV – VIII  (do godziny 8.15)    oraz  klasy IIa, IIc, IId

      C (szatnia)     Klasy I-III (do godz. 8.15)

      E (moduł)       Odział przedszkolny 0a i 0b (do godz. 8.15)

       

                 WYJŚCIE ZE SZKOŁY PO LEKCJACH

      A (intendent)  Oddział przedszkolny 0c i 0d  (od godz. 13.00)

      C (szatnia)      Klasy I – VIII (po zakończonych zajęciach)

      E (moduł)       Oddział przedszkolny 0a i 0b (od godz. 13.00)

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

           Serdecznie witamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli 01.09.2020 r.  w dniu  rozpoczęcia nowego 2020/2021 roku szkolnego.

      Cieszymy się, że udało nam się wrócić do szkoły!

      Widzimy na korytarzach i w salach zadowolonych uczniów.

      To miło, że obdarzyliście naszą szkołę zaufaniem.

      Witamy bardzo ciepło w naszym gronie nowych uczniów!

      Bez względu jednak na to, czy jesteście „nowi” czy „starzy”, widzimy, że dreszczyk emocji nikogo nie omija, bo przecież przed nami i Wami zupełnie nowy rok...

          Jeśli spojrzymy na szkołę jak na miejsce, w którym przeżywamy intelektualną przygodę, miejsce dialogu i współpracy - wtedy zdobywanie wiedzy może stać się radością, a nawet pasją.

      Życie szkolne to nie tylko lekcje, sprawdziany i zadania domowe.  To też czas pozalekcyjny.

      To nasza biblioteka ze swoimi ciekawymi propozycjami i wydarzeniami czytelniczymi! To także świetlica szkolna, która organizuje uroczystości, konkursy integrujące całą społeczność szkolną.

           Uczniowie i nauczyciele sprawiają, że szkoła nie  jest nudna i nie jest oderwana od nowoczesnego świata, jest obowiązkiem, ale i radością w każdym wymiarze i miejscem poszukiwania.

      Mamy nadzieję, że po tak długiej przerwie jesteście gotowi na wyzwania i z uśmiechem na twarzach podejmiecie naukę.

       

      Życzymy Wam powodzenia!

       

      DYREKCJA SZKOŁY  SP 109

          

       

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

   • Logowanie

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
    • sekretariat.sp109@eduwarszawa.pl
    • 22 277 11 23
    • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 90505
  • Galeria zdjęć

    brak danych