• MAJOWE ŚWIĘTA
     • MAJOWE ŚWIĘTA

      Początek maja to dla Polaków trzy dni świąt. 1 maja przypada Święto Pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 r., walczących o wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 r. i jest ustawowym dniem wolnym od pracy.  Od 2004 r. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

      3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku . Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, rocznica Konstytucji została ustanowiona świętem narodowym dzięki uchwale z 29 kwietnia 1919 roku Sejmu Ustawodawczego. W okresie II Rzeczypospolitej obchody Święta Narodowego były organizowane przez stałe Komitety Obchodów Uroczystości Narodowych i Państwowych lub przez corocznie powoływane specjalne Komitety Obchodu Święta Narodowego 3 Maja. Komitety składały się z przedstawicieli władz, organizacji społecznych i instytucji samorządowych w danej miejscowości, które były odpowiedzialne za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości. Stałą częścią obchodów Święta Narodowego 3 Maja była zbiórka na Dar Narodowy 3 Maja, zaś jej celem było wsparcie Macierzy Szkolnej. W 1906 roku ówczesny prezes Macierzy Szkolnej, Henryk Sienkiewicz ustanowił hasło zbiórki „Dar Narodowy 3 Maja”.

      Święto obchodzone było po II wojnie światowej do 1946 roku, kiedy doszło w wielu miastach do studenckich manifestacji. To stało się przyczyną zniesienia Święta w 1951 roku przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Pierwsze obchody 3 maja po tak długiej przerwie odbyły się w 1990 roku w Warszawie na Placu Zamkowym, w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

      Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja to też święto kościelne.  To święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono złożone przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, kiedy to król powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej. Dlaczego święto to jest również 3 maja?

      Początkowo święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywało się w pierwszą niedzielę maja – z inicjatywą wyszło najprawdopodobniej lwowskie Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej. Pomysł spotkał się z poparciem arcybiskupa.

      • Papież w 1909 roku dla diecezji lwowskiej oraz przemyskiej ustanowił święto Królowej Korony Polskiej, właśnie na pierwszą niedzielę maja.
      • W 1914 roku święto przeniesiono na 2 maja.
      • Swoje miejsce w kalendarzu na 3 maja święto NMP Królowej Polski znalazło kilka lat później z inicjatywy biskupów polskich, którzy zaproponowali ustanowienie święta właśnie na ten dzień po to, by podkreślić jego związek z Konstytucją 3 maja (wypełniała ona część założeń składanych w ślubach Jana Kazimierza).
      • Od 1925 roku obchodzone 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione dla wszystkich polskich diecezji i w ten sposób połączyło się z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.
    • 31. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA
     • 31. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA

         2 maja 1989 roku Szkoła Podstawowa nr 109 przy ulicy Przygodnej 2 w Warszawie otrzymała imię BATALIONÓW CHŁOPSKICH.                                  >>>film

                       Ten majowy pogodny dzień zgromadził wielu znakomitych gości, wśród których nie mogło zabraknąć tych najważniejszych, czyli żołnierzy Batalionów Chłopskich, na czele z Komendantem Głównym BCh gen. Franciszkiem Kamińskim. To on dokonał uroczystego wręczenia sztandaru szkoły ówczesnej dyrektorce  - p. Elżbiecie Pawelskiej.

              W drzewce sztandaru zostały wbite gwoździe pamiątkowe najważniejszych w tym momencie osobistości - obecnych na uroczystości: żołnierzy BCh, polityków, przedstawicieli władz miasta i dzielnicy oraz fundatorów, projektantów i wykonawców tego dzieła. 

       

      więcej>>>

       

    • 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
     • 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Obchodzone na całym świecie  święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest Kuala Lumpur (Malezja) .W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Każdego roku od 1995 świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny. Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy w przestrzeni internetowej.

      -Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay.

      Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

      W tym roku niestety nie ma możliwości spotkania się w biblioteve, ze względu na tzw. społeczną kwarantannę. Biblioteka jest  zamknięta - zapraszamy czytelników na spotkania w przestrzeni internetowej.

      W tym roku świętowanie przeniosło się do internetu. Epidemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że życie literackie przeniosło się do mediów społecznościowych. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze. Działają grupy literackie i blogerzy.Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej  szkolnej strony "facebookowe"j - Biblioteka_SP109 https://www.facebook.com/Biblioteka_SP109
      Właśnie tam, również z okazji tegorocznych obchodów, informujemy o ciekawych inicjatywach czytelniczych oraz zamieszczamy propozycje konkursów, quizów  wokłól literatury, które przygotowali dla swych czytelników pisarze i bibliotekarze.

      EMŁ

       

       

    • 22 IV DZIEŃ ZIEMI
     • 22 IV DZIEŃ ZIEMI

      CIEKAWA PROPOZYCJA NA DZIEŃ ZIEMI ! MUZEUM WARSZAWY Dzień Ziemi 2020. To największe święto ekologiczne świata! Co możemy zrobić tego dnia? Dzień Ziemi obchodzony jest od 1870 roku, w Polsce od 1990 r. W tej chwili w obchodach bierze udział ponad 190 państw.

      To dzień, który ma skłonić nas do zainteresowania się bieżącą sytuacją naszej planety. Ma na celu budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.

       To największe ekologiczne święto świata. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu Jak w dobie koronawirusa można je obchodzić? Choć z powodu epidemii koronawirusa obowiązuje nas wiele obostrzeń i akcje w przestrzeni publicznej nie są organizowane, to jak przekonują ekolodzy, w dobie zmian klimatycznych, warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i pomyśleć, jak być bardziej eko.

      To właśnie drobne zmiany w życiu każdego z nas mogą przyczynić się do zmian globalnych. Oprócz zmagania z pandemią koronawirusa, Polska musi zmierzyć się z czekającą ją suszą. A to wpłynie również na nas - szacuje się, że ceny żywności poszybują w górę.

      W Dniu Ziemi warto rozejrzeć się wokół siebie. Od kilku tygodni ulice wielu miast aż toną od zużytych jednorazowych rękawiczek i masek ochronnych. Tymczasem, to co ma nas chronić, kiedy ląduje na ulicy, staje się biologicznym niebezpieczeństwem. Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego te środki ochrony, po zdjęciu, powinny trafić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

      Wielu z nas przekonało się, jakie wytchnienie daje natura w trudnym czasie społecznej izolacji. Wyobrażacie sobie życie bez niej? Może to czas na zmiany? Uczcijmy Dzień Ziemi refleksją.

      Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok http://mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-p…! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

    • Wiosenna przerwa świąteczna
     • Wiosenna przerwa świąteczna

      aktualizacja : 04 04 2020 22:02

      Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

      Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

      Informacja na ten temat została opublikowana na stronie internetowej MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r) oraz stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie (https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/14645,Wiosenna-przerwa-swiateczna-w-szkolach-od-9-do-14-kwietnia-2020-r.html ).

      Podstawy prawne:

      1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) – § 3 ust.1 pkt 3.

      2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).

      3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

       

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

   • Logowanie

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
    • 22 277 11 23
    • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Liczba wizyt

   liczba odwiedzin: 163078
  • Galeria zdjęć

    brak danych