• FUNDUSZ BIBLIOTECZNY

PROGRAM   WYDATKÓW Z FUNDUSZU BIBLIOTECZNEGO

I.     GROMADZENIE ZBIORÓW

1. ZAKUPY KSIĄŻEK – lektur obowiązkowych -  priorytet

-- nowo wprowadzane lektury obowiązkowe – konsultowane z zespołami nauczycieli poszczególnych poziomów-plan na trzy lata, sukcesywnie wprowadzane –ilość egzemplarzy -co najmniej dla 2-3 klas (ok 40 egz.)w kl. 4-6, a w klasach młodszych dla 3-4 (50 egz.)

--uzupełniane istniejącej bazy lektur – do  ilości egz.  jw.

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE -

- nowości wydawniczych  z działu -literatura piękna dla dzieci i młodzieży (rekomendowanych przez IBBY –KSIĄŻKA ROKU, Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, SBP itp. ;

- literatura popularnonaukowa (- do księgozbioru podręcznego –uzupełnianie wg potrzeb zgłaszanych przez nauczycieli –(wg. programów nauczania oraz podręczników)  wydawnictwa albumowe itp.

–gromadzenie „kolekcji” z literatury popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży, tematyka dostosowana do omawianych treści programowych – np. dinozaury (szczególnie chętnie „czytana” ), zwierzęta domowe, wynalazki i odkrycia, podróże, itp.

TEMATYKA np.  AKWARIUM  AZJA Himalaje, wspinaczka BEZPIECZEŃSTWO ferie Chleb CZAS zegar  układ słoneczny Kopernik CZŁOWIEK szkielet kości EKSPERYMENTY FRAZEOLOGIA  kalambury Garncarstwo glina GÓRY Beskidy góralskie chaty, Gramatyka  części mowy  Historia,  zamek, rycerze, Mieszko I, Kazimierz Wielki KONTYNENTY  Afryka baobab zwierzęta safari Madagaskar KOSMOS księżyc KULINARIA   PRZYPRAWY  czekolada Las grzyby Listopad zaduszki powązki Muzyka Chopin filharmonia kompozytorzy Nasza miejscowość Ojczyzna PODRÓŻEPORY ROKU Rodzina drzewo genealogiczne dziadkowie Szkoła ŚWIĘTA  Boże Narodzenie, kolędy, zwyczaje i obrzędy WOLONTARIAT  Order uśmiechu WYNALAZKI  ogień mitologia ZAWODY  strażak ZIEMIA kopalnia, skarby, dinozaury, skamieliny, geologia, górnicy, ZWIERZĘTA

2. PRENUMETATA PRASY

uczniowskiej  Kumpel, Junior, Abecadło,Świerszczyk, Kaczor Donald (gadżety z pisemka wykorzystywane na nagrody w konkursach bibliotecznych, upominki dla dzieci, które wypożyczyły rekwizyty do wystaw organizowanych przez bibliotekę itp. )

biblioteczno-metodycznej -  Biblioteka w Szkole , Wszystko dla SzkołySerwis Bibliotekarza, Życie Szkoły kl.1-3 (z gotowymi drukowanymi plakatami i materiałami do gazetek i wystawek okolicznościowych  oraz scenariuszami lekcji, imprez i uroczystości szkolnych wykorzystywanymi przez nauczycieli)

II . PROMOCJA KSIĄŻKI, CZYTELNICTWA, BIBLIOTEKI

-wystawy  i wystawki okolicznościowe , np., związane z obchodami rocznicowymi -

spotkania z pisarzem /tłumaczem  (honorarium ,zwrot kosztów podróży, upominek –szkolny gadżet z logo , kwiatki itp. , podziękowanie jeśli bezpłatnie

gościli u nas min. W. Chotomska, G. Kasdepke, Ł. Wierzbicki, M. Wojtyszko, H.Niewiadomska, A.Szczepańska, M. Kowaleczko-Szumowska, Dorota Gellner ,M.Strzałkowska.

-zajęcia biblioteczne – materiały papiernicze i piśmiennicze,

-konkursy – upominki dla uczestników,

imprezy biblioteczne (stałe)

-– październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych -związany z literaturą jakiegoś kraju –były dni kanadyjskie, duńskie, szwedzkie, polskie -w planach holenderski,

-- listopad- Dzień Misia ( dla uczestników słodki poczęstunek – najczęściej „misiowy”)

--grudzień  „Urodziny Mikołajka”  -

-- kwiecień – Dzień Książki Dziecięcej, Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

-- maj –TYDZIEŃ BIBLIOTEK –– w każdym roku pod innym hasłem, ogłaszanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

2012 Biblioteka ciągle w grze, 2014 Czytanie łączy pokolenia 2015 Wybieram bibliotekę  2016  Biblioteki inspirują   2017 Biblioteka Oczywiście

III. OCHRONA I KONSERWACJA ZBIORÓW

folia do okładania książek , taśmy konserwatorskie, zszywki  itp.

5. MATERIAŁY PAPIERNICZE I BIUROWE

do wystawek, imprez  bibliotecznych ( folia samoprzylepna, karton,  itp.)

oprac. Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz

24 września 2021 r

• W SPRAWIE WPŁAT NA FUNDUSZ BIBLIOTECZNY - PROSZĘ KONTAKTOWAĆ SIĘ Z RADĄ RODZICÓW

radarodzicow.sp109.waw@gmail.com