• 2019/2020


        • 23 IV ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

        • 23 IV - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - Obrazek 123 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni. Dla literatury światowej to data symboliczna. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Obchodzone na całym świecie  święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest Kuala Lumpur (Malezja) .W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Każdego roku od 1995 świat składa w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając o znaczeniu literatury w budowaniu pomostów między tym, co było, i co będzie, między pokoleniami i kulturami. W tym roku w sposób szczególny. Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy w przestrzeni internetowej.

          -Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay.

          Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

          W tym roku niestety nie ma możliwości spotkania się w biblioteve, ze względu na tzw. społeczną kwarantannę. Biblioteka jest  zamknięta - zapraszamy czytelników na spotkania w przestrzeni internetowej.

          W tym roku świętowanie przeniosło się do internetu. Epidemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia sprawiły, że życie literackie przeniosło się do mediów społecznościowych. Odbywają się tam premiery książek, spotkania autorskie, rozmowy o literaturze. Działają grupy literackie i blogerzy.Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej  szkolnej strony "facebookowe"j - Biblioteka_SP109 https://www.facebook.com/Biblioteka_SP109
          Właśnie tam, również z okazji tegorocznych obchodów, informujemy o ciekawych inicjatywach czytelniczych oraz zamieszczamy propozycje konkursów, quizów  wokłól literatury, które przygotowali dla swych czytelników pisarze i bibliotekarze.

          EMŁ


           

        • 22 IV DZIEŃ ZIEMI

        • CIEKAWA PROPOZYCJA NA DZIEŃ ZIEMI ! MUZEUM WARSZAWY Dzień Ziemi 2020.

          Bzzz bzz bzzzzz!
          Tłumaczymy: Prosimy Was o wodę!

          Nasza pszczoła z Gabinetu Sreber i Platerów prosi w imieniu koleżanek, byście wystawiali wodę – ustawcie na balkonie spodek lub miskę z wodą, wypełnioną kamieniami (które zapobiegają podtopieniom).

          Susza dotyka także owady, ptaki i inne zwierzęta, takie jak jeże. Im również możecie wystawiać wodę w parkach i ogrodach.

          Dzień Ziemi 2020. To największe święto ekologiczne świata! Co możemy zrobić tego dnia? Dzień Ziemi obchodzony jest od 1870 roku, w Polsce od 1990 r. W tej chwili w obchodach bierze udział ponad 190 państw.

          To dzień, który ma skłonić nas do zainteresowania się bieżącą sytuacją naszej planety. Ma na celu budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.

           To największe ekologiczne święto świata. Tegorocznym hasłem jest: Działanie na rzecz klimatu Jak w dobie koronawirusa można je obchodzić? Choć z powodu epidemii koronawirusa obowiązuje nas wiele obostrzeń i akcje w przestrzeni publicznej nie są organizowane, to jak przekonują ekolodzy, w dobie zmian klimatycznych, warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i pomyśleć, jak być bardziej eko.

          To właśnie drobne zmiany w życiu każdego z nas mogą przyczynić się do zmian globalnych. Oprócz zmagania z pandemią koronawirusa, Polska musi zmierzyć się z czekającą ją suszą. A to wpłynie również na nas - szacuje się, że ceny żywności poszybują w górę.

          W Dniu Ziemi warto rozejrzeć się wokół siebie. Od kilku tygodni ulice wielu miast aż toną od zużytych jednorazowych rękawiczek i masek ochronnych. Tymczasem, to co ma nas chronić, kiedy ląduje na ulicy, staje się biologicznym niebezpieczeństwem. Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego te środki ochrony, po zdjęciu, powinny trafić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

          Wielu z nas przekonało się, jakie wytchnienie daje natura w trudnym czasie społecznej izolacji. Wyobrażacie sobie życie bez niej? Może to czas na zmiany? Uczcijmy Dzień Ziemi refleksją.

          Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się również interaktywna interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok http://mediapl-ngc.natgeotv.com/93646-przyszlosc-zielonej-p…! Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat - jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.


           

        • WITAJCIE W NASZEJ "BAJKOTECE" !

        • To hasło tegorocznego spotkania czytelniczego w bibliotece szkolnej dla naszych nowych małych czytelników. Są nimi oczywiście uczniowie pierwszych klas, którzy w środę 6 listopada zostali zaproszeni z wychowawcami do biblioteki, by złożyć uroczyste przyrzeczenie czytelnika. Choć brzmi to bardzo poważnie, spotkanie miało bardzo luźny charakter, dzieciom się bardzo spodobało i mamy nadzieję, że zaowocuje wspaniałym czytelnictwem. Początek został zrobiony, bo dzieci wypożyczyły pierwszą książeczkę, którą wzbogaciła zakładeczka  zrobiona metodą origami przez panią Elę  i pomocników. Ostatecznie wyszedł z tego kolorowy molik książkowy, który – mamy nadzieję - będzie dzieciom towarzyszył przy każdej czytanej książeczce.Niespodzianką na spotkaniu był teatrzyk japoński KAMISHIBAI, który zaprezentowała pani Basia. Dzieci nie znały do tej pory takiej małej formy teatralnej, więc z zainteresowaniem obejrzały i wysłuchały jesiennej opowieści o piesku Marudku autorstwa Japończyka Kumiko Yamamoto, ale oczywiście w przekładzie polskim.

          Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten dzień i to wydarzenie i poniosą  dalej ciepłe wyobrażenie o bibliotece, gdzie nie tylko wypożycza się książki, ale dzieją się również inne ciekawe rzeczy. Dziś była to bajkoteka, która kolorowo powitała naszych najmłodszych czytelników i zaprasza do częstych odwiedzin przez cały szkolny rok.

          Do zobaczenia mówią wam panie bibliotekarki: Ela Łaszkiewicz i Basia Michałek

  • RODO

  • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

    • Logowanie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
      • 22 277 11 23
      • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa 03-991 Warszawa Poland
  • Nagłówek

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 1479
  • Galeria zdjęć

      brak danych