• Z DZIEJÓW BIBLIOTEKI

• Nasza biblioteka szkolna ma  tyle lat co szkoła TYSIĄCLATKA - czyli  60.   Przez jej progi przewinęły się tysiące czytelników, wielu było też bibliotekarzy, którzy z pasją i oddaniem zachęcali dzieci i młodzież do czytania, min. Ewa Wojtyszko (tuż po wojnie) prowadziła "objazdową" bibliotekę.

W latach 60-tych bibliotekarzem była Wiesława Czechowska, która prowadziła wśród okolicznych mieszkańców zbiórkę książek dla biblioteki,  a w latach 70-tych   Alicja Jankowska - polonistka i  późniejsza wieloletnia dyrektorka szkoły oraz Barbara Rozum - nauczycielka klas początkowych.

W roku 1982 rozpoczęła pracę w bibliotece  Danuta Śmigierzewska, która rozpoczęła prace związane z porządkowaniem księgozbioru. Biblioteka zajęła wówczas dwa pomieszczenia na pierwszym piętrze (obecnie sala 220- pokój nauczycielski).

W marcu 1983 roku opiekę nad szkolną biblioteką przejęła Elżbieta Miłkowska, która tę funkcję sprawuje do dnia dzisiejszego (z przerwą na urlop macierzyński i wychowawczy (2005-2009), a od 2006 roku  również pani  Barbara Michałek, którą  przez 1 rok wspomagała  pani Anna Kudłacz.

•  Biblioteka była jedną z pierwszych komórek w szkole, która otrzymała komputer. Był to sprzęt firmy OPTIMUS, a oprogramowanie stanowił system Windows 3,11 potem kolejno Win 95 WIN 98, Win 2000, WinXP ....VISTa, Win 7.... Od tej chwili  biblioteka stała się centrum informacyjnym szkoły. Wówczas uczniowie i nauczyciele korzystali z programów multimedialnych oraz gier edukacyjnych, a także uczyli się obsługi komputera i korzystania z programów np Works, Paint .

• W roku szkolnym 1996/1997 rozpoczęła się komputeryzacja biblioteki szkolnej. Biblioteka naszej szkoły jako jedna z pierwszych (w szkołach podstawowych) w Warszawie została skomputeryzowana. Już od września 1997 roku po wcześniejszym wprowadzeniu wszystkich zbiorów do bazy danych komputera, wszystkie operacje w bibliotece wykonywane są przy pomocy komputera. Biblioteka obsługiwana była  przy pomocy programu MOL, Mol2000+, MOL Optivum, a obecnie korzysta z najnowszej wersji MOL NET+ (w tzw "chmurze").

Nadal prowadzone są prace związane z tworzeniem komputerowej bazy danych. Wszystkie egzemplarze książek są elektronicznie katalogowane. Dzięki komputeryzacji powstała możliwość szybkiego wyszukiwania informacji, a komputer pomaga w rejestrowaniu  wypożyczeń, umożliwia sprawdzenie czy poszukiwana książka jest w bibliotece i o czym opowiada.

Paulinka W.  z koleżankami pomagają wprowadzać opisy do komputera

• W grudniu 2007 roku w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, czytelnia biblioteki szkolnej została wyposażona w 4 nowe komputery z monitorami i 1 sieciowe urządzenie wielofunkcyjne. Oprogramowanie i sprzęt zostało zaktualizowane w latach  2009  i 2011 z funduszu Komitetu Rodzicielskiego.  W komplecie było też oprogramowanie multimedialne i edukacyjne oraz program Opiekun, który monitoruje odwiedzane przez użytkowników ICIM strony i w razie potrzeby blokuje dostęp do stron niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży.

• Dziś biblioteka zaprasza  do funkcjonalnych, przestronnych pomieszczeń. Nie zawsze tak jednak było. Księgozbiór „wędrował" po budynku szkolnym. Pomieszczeniami biblioteki była kiedyś sala nr 220 -  obecnie pokój nauczycielski. Przez kilkanascie  lat  mieściła się na tej małej powierzchni gromadząc coraz większy księgozbiór.

•  Dopiero od 2001 roku, gdy dobudowano nowe skrzydło szkoły możliwe stało się przeniesienie biblioteki do pomieszczeń, w których jest do dziś, a wszystkie  książki mogły się wygodnie „rozlokować" na półkach w przestronnych pomieszczeniach wypożyczalni i czytelni.

Pierwszy "czytelnik"

• Projekt  BIBLIOTEKA/BROMBOTEKA  bromboteka.pdf

W 2009 biblioteka otrzymała nowe regały do czytelni, stare zamykane szafy zniknęły, a czytelnicy uzyskali wolny dostęp do książek z księgozbioru podręcznego.

Dwa lata później wymieniono regały w wypożyczalni dla najmłodszych czytelników. Dzięki wsparciu Komitetu Rodzicielskiego  biblioteka staje się coraz "piękniejsza" .

tn SAM 8172

• Do marca 2010 roku biblioteka szkolna składała się z dwóch pomieszczeń - wypożyczalni i czytelni. W 2011 otrzymała dodatkowe pomieszczenie, w którym powstało szkolne archiwum, przechowywana jest  szkolna kronika -której prowadzenie zapoczątkowała Elżbieta Miłkowska, a kontynuowała pani Barbara Michałek. Do chwili obecnej powstało już 20 tomów.

W 2011 roku biblioteka pozyskała dodatkowe pomieszczenie, w którym ulokowało się szkolne archiwum -materiały ze szkolnego życia, znalazło się miejsce na zajęcia biblioteczne w kameralnym gronie, a przede wszystkim do opracowywania zbiorów i wdrażania różnych projektów.

Nasza szkolna biblioteka zgromadziła  ponad 20 tysięcy książek czyli, mówiąc fachowym językiem bibliotekarskim - woluminów. Są to pozycje dla uczniów i dla nauczycieli. Najstarszą zarejestrowaną, dostępną do wypożyczeń książką, są wydane w 1946 roku opowiadania Marii Konopnickiej „Dym" i „Martwa natura". W założonych, w 1961 roku księgach inwentarzowych jako pierwszą wpisano książkę F. Molnara „Chłopcy z Placu Broni".